Ogden Results

BACK TO TOUR DATES

Best in Studio

Studio Routine
The Winner School Over the Rainbow
Jazz'n Place Dance Studio Summertearz
Studio C Soulchild
Center Stage Performing Arts Studio We Found Love
Hot Shots Dance Studio Are We There Yet
Impulse Dance Academie Here We Go
Tanya's Dance Company Burning Love
Dance Depot LOVE
Dance Unlimited Fabulous

Best of JUMP (Mini)

Studio Routine
Center Stage Performing Arts Studio The Bomb
Dance Depot LOVE
Studio C Too Skippin and Buzzin
Hot Shots Dance Studio Ordinary Day

Best of JUMP (Junior)

Studio Routine
Studio C Soulchild
Underground Dance Co. Pushing
Center Stage Performing Arts Studio The Fall
Hot Shots Dance Studio Are We There Yet

Best of JUMP (Teen)

Studio Routine
The Winner School Over the Rainbow
Center Stage Performing Arts Studio Cinema

Best of JUMP (Senior)

Studio Routine
Center Stage Performing Arts Studio We Found Love

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Don't Rain On My Parade  (Chloe Jones)  Dance Depot
2nd It's All About Me  (Lauren Lafrades)  Dance Unlimited
3rd Tell Me Something I Don't Know  (Alex DeLaCerda)  Dance Unlimited

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Old School Studio C Too

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Ordinary Day Hot Shots Dance Studio
2nd Wicked Little Girls Hot Shots Dance Studio
3rd Youth Knows No Pain Diversity Dance Studio

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st The Bomb Center Stage Performing Arts Studio
2nd LOVE Dance Depot
3rd Skippin and Buzzin Studio C Too

mini • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Fabulous Dance Unlimited
2nd Dance Floor Dance Unlimited
3rd Singing in the Rain Infinity Dance Studio
3rd You're The One Dance Unlimited

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Life in Letters  (Lea Kosterlitz)  Hot Shots Dance Studio
2nd Earth Song  (Lauren Cardon)  Underground Dance Co.
3rd Fireflies  (Journey Bly)  Underground Dance Co.

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Wasted Energy The Dance Club
2nd Better Off Dead Jazz'n Place Dance Studio
3rd Crystalized The Winner School

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Pushing Underground Dance Co.
2nd The Fall Center Stage Performing Arts Studio
3rd Are We There Yet Hot Shots Dance Studio

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Storyteller Studio C
2nd Boyz Hot Shots Dance Studio
2nd Around Us Center Stage Performing Arts Studio
3rd We Belong Studio C

junior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Soulchild Studio C
2nd Papi Infinity Dance Studio
3rd Got No Strings Infinity Dance Studio

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Panic  (Taylor Holladay)  The Winner School
2nd I Am Lost  (Kati Simon)  Revolution Dance Studio
2nd The Crow  (Jaiden Bauer)  Underground Dance Co.
3rd When the Leaves  (Bailey Holladay)  The Winner School

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Epoch The Winner School
2nd The Winner Is Hot Shots Dance Studio
2nd Raining on Prom Night The Winner School
3rd Rumor Has It Dance Depot

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Over the Rainbow The Winner School
2nd Dream On The Winner School
3rd Back in Time The Winner School

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st You Don't Own Me The Winner School
2nd Turn Me Well Diversity Dance Studio
3rd Power Infinity Dance

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Money Infinity Dance Studio
2nd I'm Home Infinity Dance Studio
3rd Secrets Center Stage Performing Arts Studio

teen • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Cinema Center Stage Performing Arts Studio
2nd XR2 Hot Shots Dance Studio
3rd Liza Minnelli Studio C

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Yellow  (Haley Hilton)  Creative Arts Academy
2nd Find a Way  (Jorgen Willard)  Creative Arts Academy
3rd Blinding  (Alix Cardon)  Underground Dance Co.

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Tragedy The Dance Club
2nd Call the Law Hot Shots Dance Studio
3rd Time To Go Dance Depot

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st We Found Love Center Stage Performing Arts Studio
2nd Les Fleurs de Bien Center Stage Performing Arts Studio
3rd Waiting Creative Arts Academy

senior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Gypsy Center Stage Performing Arts Studio
2nd Night Call Center Stage Performing Arts Studio
3rd All I Am Center Stage Performing Arts Studio

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Habenera Seville Joanne Chapman School of Dance
2nd Serenade Joanne Chapman School of Dance
3rd Valse Fantasy NorthPointe Dance Academy

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Prone Danz Studio (Costa Rica)
2nd Sisters Warehouse Dance Complex
3rd Settle Down Danceworks Costa Rica

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st The Band Stars Dance Studio
2nd Invasion CC & Co. Dance Complex
3rd Fly Girls CC & Co. Dance Complex

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Thumbs Honolulu Dance Studio & Boogie Down Prod.
2nd Ruby Blue Dance 4 Real
3rd Shake-N-Pop Dance 4 Real

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st See You Shining Dance Unlimited
2nd Keep Breathing Performance Edge 2 School of Dance
3rd Ave Maria Universal Performing Arts Center

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Le Jazz Hot Joanne Chapman School of Dance
2nd Santa Baby NorthPointe Dance Academy
3rd Grant Ave CC & Co. Dance Complex

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Nostalgic CC & Co. Dance Complex
2nd Angels Among Us Devotion Dance Company
3rd Beautiful Devotion Dance Company

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Cute Leighton Dance Project
2nd Big Noise Joanne Chapman School of Dance
3rd Hello Dolly Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Steps N Motion
2nd Improv Steps N Motion
3rd Improv Echo Summit Dance Shoppe

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Le Corsaire Variation Aspire Dance Academy
2nd Love Song Joanne Chapman School of Dance
3rd Palladio NorthPointe Dance Academy

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Chase No Face Jazzgoba Dance Academy
2nd Walk It Off Dance Empire of Miami
3rd Love and Tears Lourdes Academy Dancers (Highschool Dance Team)

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Quini Danceology
2nd Look At My Chick Performance Edge
3rd 2024 D'ansa Jazz Stage

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Besame D'ansa Jazz Stage
2nd Walk The Line D'ansa Jazz Stage
3rd Huapango D'ansa Jazz Stage

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st For You Columbia City Jazz
2nd Papa, Can Your Hear Me? Dance Unlimited
3rd Born Again New Image Dance Company

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Burlesque Joanne Chapman School of Dance
2nd Don't Tell Mama NorthPointe Dance Academy
3rd Feeling Good Bobbie's School of Performing Arts

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Please Don't Fall In Love Dance Empire of Miami
2nd Victory Patricia Penenori Dance Center
3rd Like Lovers Stars Dance Studio

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st TBA Dance 4 Real
2nd Din Da Da Denise Wall's Dance Energy
3rd Ludwig to the Finish Line Joanne Chapman School of Dance

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Velocity Dance Center, LLC
2nd TBA Dance Unlimited
3rd Improv Yaya Summit Dance Shoppe

Mini Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Kenidee Allen Infinity Dance
Winner Macee Madsen Hot Shots Dance Studio
Runner-Up Ananya Adhvaryu Dance Unlimited
Runner-Up Anika Baker Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Kayci Barfuss Dance Depot
Runner-Up Madison Bay The Dance Club
Runner-Up Avery Bell Infinity Dance
Runner-Up Chelsey Carlson Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Kennedi Childs Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Mercedes Gonzales Dance Depot
Runner-Up Beilei Hardman The Dance Club
Runner-Up Swayze Holliman The Dance Club
Runner-Up Chloe Jones Dance Depot
Runner-Up Kenidee Kelsey Infinity Dance
Runner-Up Lauren Lafrades Dance Unlimited
Runner-Up Brinley Lott Jazz'n Place Dance Studio
Runner-Up Meekela Medina Infinity Dance
Runner-Up Cazley Nay Infinity Dance
Runner-Up Halle Pobanz Infinity Dance
Runner-Up Avery Walker Center Stage Performing Arts Studio

Mini Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Coby Cashell The Dynamic Dance Academy
Winner Carter Williams Revolution Dance Studio

Junior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Chelbe Cashell The Dynamic Dance Academy
Winner Lea Kosterlitz Hot Shots Dance Studio
Winner Rachel Parkinson The Dance Club
Runner-Up Kylee Allen Infinity Dance
Runner-Up Journey Bly Underground Dance Co.
Runner-Up Holly Boots Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Abigail Denn Dance Explosion
Runner-Up Ali Deucher The Dance Club
Runner-Up Cassidy Forsyth Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Kallie Hatch Hot Shots Dance Studio
Runner-Up Kenedy Kallas Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Paige Osmond The Dance Club
Runner-Up Sarah Reasons Club Dance Studio
Runner-Up Stephanie Sosa Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Brynli Swallow Studio C
Runner-Up Makayla Tanner Underground Dance Co.
Runner-Up Alexis Warr Center Stage Performing Arts Studio

Junior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Ezra Sosa Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Jacob Hancock Center Stage Performing Arts Studio

Teen Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Bailey Holladay The Winner School
Winner Lisa Lindsay Center Stage Performing Arts Studio
Winner Kate Losser The Winner School
Runner-Up Hanna Anderson Diversity Dance Studio
Runner-Up Jade Chynoweth Pioneer High School for the Performing Arts
Runner-Up Tippy Dringman Diversity Dance Studio
Runner-Up Kierra Egger Diversity Dance Studio
Runner-Up Hannah Gagon Hot Shots Dance Studio
Runner-Up Lauren Grundmann Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Tristin Hampshire Jazz Dancer Studio
Runner-Up Taylor Holladay The Winner School
Runner-Up Claire Kronenberger The Dynamic Dance Academy
Runner-Up Kylee Petersen Hot Shots Dance Studio
Runner-Up Camren Royer Diversity Dance Studio
Runner-Up Casey Schwendiman Dance Depot
Runner-Up Kati Simon Revolution Dance Studio
Runner-Up Megan Skalla The Dance Club
Runner-Up Sierra Thacker Center Stage Performing Arts
Runner-Up Sydney Tormey Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Aspen Wayment Underground Dance Co.
Runner-Up Alexis Williams The Dance Club

Teen Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Jeremy Platt Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Ryan Hatch Hot Shots Dance Studio
Runner-Up Caleb Yearick [N/A]

Senior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Alexia Meyer The Dance Club
Winner Hannah Sobisky The Dance Club
Winner Jorgen Willard Creative Arts Academy
Runner-Up Jessica Castle Dance Depot
Runner-Up Haley Hilton Creative Arts Academy
Runner-Up Olivia Kosterlitz Hot Shots Dance Studio
Runner-Up Malece Miller Infinity Dance
Runner-Up Tessley Platt Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Erica Williams Revolution Dance Studio

Senior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Landon Anderson Center Stage Performing Arts Studio
Winner Ruger Memmott Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Diego Ballesteros Infinity Dance
Runner-Up Brayden Singley Underground Dance Co.

Tap Class

Placement Dancer Studio
Winner Kendall Ames Studio C Too
Winner Chandler Hall Revolution Dance Studio
Winner Hailey Knipe Hot Shots Dance Studio
Winner Abbey Lobb The Dynamic Dance Academy
Winner Ally Mueller The Dynamic Dance Academy
Winner Tenley Torgensen Impulse Dance Academie

Jazz, Contemp. & Lyrical

Placement Dancer Studio
Winner Ali Ackerman Infinity Dance Studio
Winner Jessie Amstutz Diversity Dance Studio
Winner Eva Arias Hot Shots Dance Studio
Winner Ava Baker Center Stage Performing Arts Studio
Winner Bailee Barnard Infinity Dance
Winner Jarica Befus Jazz'n Place Dance Studio
Winner Sydney Blake Infinity Dance Studio
Winner Addie Brems Center Stage Performing Arts Studio
Winner Madison Campbell The Dance Club
Winner Lauren Cardon Underground Dance Co.
Winner Alix Cardon Underground Dance Co.
Winner Laurel Colt Studio C Too
Winner Ashley Conder Revolution Dance Studio
Winner Ashtyn Cook The Dance Club
Winner Savannah Cook Dance Depot
Winner Saylor Cook Dance Depot
Winner Taitam Davis Dance Depot
Winner Abby Dayton Center Stage Performing Arts Studio
Winner Alivia Elliott Impulse Dance Academie
Winner Taylorann Evans [N/A]
Winner Bailey Evans [N/A]
Winner Arlie Finn Dance Depot
Winner Lucy Gantz Dance Unlimited
Winner Mackenzie Goff-Shalz Impulse Dance Academie
Winner Kirsten Grover Center Stage Performing Arts Studio
Winner Reagan Grover Infinity Dance Studio
Winner Daisy Hadfield Infinity Dance
Winner Audrey Hansen Infinity Dance Studio
Winner Vivienne Hardman Spotlight Review
Winner Brielle Harker Dance Depot
Winner Sophia Heiner The Winner School
Winner Jada Hendrickson-Rose Dance Unlimited
Winner Morgan Holt Studio C
Winner Chloe Holzer Dance Unlimited
Winner Hannah Huffman Dance Unlimited
Winner Brennan Hutchinson Center Stage Performing Arts Studio
Winner Libby Judge Studio C Too
Winner Abbi Kelley Center Stage Performing Arts Studio
Winner Kennedy Kimball Diversity Dance Studio
Winner Ambrie Kirkham Center Stage Performing Arts Studio
Winner Kylie Larsen Dance Unlimited
Winner Terra Leonardson Dance Depot
Winner Jessica Marshall Spotlight Review
Winner Kaitlyn Megeath Revolution Dance Studio
Winner Taylor Munson Studio C
Winner Savannah Murdock Jazz'n Place Dance Studio
Winner Tre'Vaun Peoples [N/A]
Winner Caitlyn Ripley Dance Unlimited
Winner Jazi Romine Jazz'n Place Dance Studio
Winner Lauren Sampson The Dynamic Dance Academy
Winner Olivia Schow Center Stage Performing Arts Studio
Winner Sami Schwendiman Dance Depot
Winner Samantha Sharp Encore Dance Academy
Winner Paige Simmons Studio C
Winner Sadie Slater Center Stage Performing Arts Studio
Winner Parker Taft Infinity Dance Studio
Winner Alexandra Taylor Center Stage Performing Arts Studio
Winner Rylie Tucker Infinity Dance
Winner Dayna Van Dyke Tanya's Dance Company
Winner Brittany Wanlass The Dance Club
Winner Gabby Weber The Dance Club
Winner Payton Whitehead Infinity Dance Studio
Winner Kennedy Wilcox Dance Unlimited
Winner Madison Williams Underground Dance Co.
Winner Kaylee Withroder Underground Dance Co.
Winner Jaycee Woodhouse Infinity Dance Studio
Winner Kristing Yu Underground Dance Co.

Ballet Class

Placement Dancer Studio
Winner Jamie Bacon Center Stage Performing Arts Studio
Winner Crystal Barney The Dance Club
Winner Serenity Bateman Underground Dance Co.
Winner Stephanie Baum Hot Shots Dance Studio
Winner Bella Boudreau Dance Unlimited
Winner Emilia Brewer Infinity Dance
Winner Asia Bushman Spotlight Review
Winner Sabrina Bussell Revolution Dance Studio
Winner Taeley Ellsworth Dance Unlimited
Winner Tristin Endicott Studio C
Winner Keana Fipps Studio C
Winner Shayla Hankins Hot Shots Dance Studio
Winner Kaitlyn Harber Center Stage Performing Arts Studio
Winner Maddie Harker Dance Depot
Winner Jaidyn Harrington Center Stage Performing Arts Studio
Winner Trinity Hodge Impulse Dance Academie
Winner Mikele Katsanevas The Dance Factory
Winner Sienna Kresge Studio C
Winner Kodi Kuttler Infinity Dance Studio
Winner Alexis Olson Hot Shots Dance Studio
Winner Cassidy Parchman Hot Shots Dance Studio
Winner Hailee Payne Infinity Dance
Winner Mindy Platt Center Stage Performing Arts Studio
Winner Mikayla Scoresby Center Stage Performing Arts Studio
Winner Savana Starner Tanya's Dance Company
Winner Isabel Velazquez Center Stage Performing Arts Studio
Winner Bailey Williams Jazz'n Place Dance Studio

Hip-Hop Class

Placement Dancer Studio
Winner Mia Arias Hot Shots Dance Studio
Winner Addison Bell Infinity Dance
Winner Alyson Boekholder Studio 56 Dance Center
Winner Braleigh Garrett The Dynamic Dance Academy
Winner Allie Harker Dance Depot
Winner McKenzie Hayes Dance Depot
Winner Jordan Hutchinson Center Stage Performing Arts Studio
Winner Summer Jones Hot Shots Dance Studio
Winner Mady Mrachek Diversity Dance Studio
Winner Annika Smylie Infinity Dance Studio
Winner Addison Sobisky The Dance Club
Winner Mira Spendlove Infinity Dance
Winner Morgan Swanson Studio C

JUMP TO YOUR CITY

2017-2018 TOUR DATES

TOP Register Now
.