Providence Results

BACK TO TOUR DATES

Best in Studio

Studio Routine
Suzanne's Dance Connection Czarrdas
Diane Kelley Dance Studio Billie Jean
Dancemakers What's A Girl Gotta Do

Best of JUMP (Mini)

Studio Routine
Westchester Dance Academy Silhouettes
Diane Kelley Dance Studio Steppin' Out

Best of JUMP (Junior)

Studio Routine
Diane Kelley Dance Studio Forever More
Karla Pattavina's Dance Academy Home
Dancin Spirit Performing Arts Imagine

Best of JUMP (Teen)

Studio Routine
Diane Kelley Dance Studio Billie Jean
The Talent Factory Stay Golden

Best of JUMP (Senior)

Studio Routine
High Performance Dance Center Jet Plane

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Arabian waltz  (Kayla Mak)  Westchester Dance Academy
2nd Everybody Wants to be a Cat  (Alison Parent)  Karla Pattavina's Dance Academy
3rd Blessings  (Jasmine Konow)  Defying Gravity School of Dance

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st We Share Everything Diane Kelley Dance Studio
2nd Show Tune Diane Kelley Dance Studio
3rd Take To The Sky Defying Gravity School of Dance
3rd Fly With Me Diane Kelley Dance Studio

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Silhouettes Westchester Dance Academy
2nd In Our Fantasies Westchester Dance Academy
3rd Ain't That a Kick Diane Kelley Dance Studio

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Steppin' Out Diane Kelley Dance Studio
2nd Up a Lazy River Diane Kelley Dance Studio
3rd Secrets Kathy Blake Dance Studios

mini • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Let Us Out! Diane Kelley Dance Studio
2nd Polka Dots, Check & Stripes Diane Kelley Dance Studio

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st The Violin  (Julia Grondin)  Diane Kelley Dance Studio
2nd Tin Man  (Ryan Gallivan)  Diane Kelley Dance Studio
2nd Shadow and Light  (Sophie Jivotovski)  Westchester Dance Academy
3rd The Winter  (Maya Hirshman)  Westchester Dance Academy

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Take Off With Us Dancin Spirit Performing Arts
2nd Charmed Karla Pattavina's Dance Academy
3rd Hush & Wonder Diane Kelley Dance Studio

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Forever More Diane Kelley Dance Studio
2nd Black Tie Optional Diane Kelley Dance Studio
3rd Home Karla Pattavina's Dance Academy

junior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Sassy Swing Diane Kelley Dance Studio

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Wind Cries Mary  (Evan DeBenedetto)  Lisa Mennilli Dance Academy
2nd Farewell  (Jessica Ferretti)  Westchester Dance Academy
3rd Blue Would Still Be Blue  (Christopher D'Ariano)  [N/A]

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Tonight The Talent Factory
2nd Mack the Knife Diane Kelley Dance Studio
3rd Stand By Me Diane Kelley Dance Studio

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Billie Jean Diane Kelley Dance Studio
2nd We Will Stand Diane Kelley Dance Studio
3rd Move With Me Diane Kelley Dance Studio

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st My Dream Diane Kelley Dance Studio
2nd Sing, Sing, Sing Diane Kelley Dance Studio
3rd Acceptance High Performance Dance Center

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Ghosts in the Attic Diane Kelley Dance Studio
2nd Sweet Old Fashioned Girlz New Canaan Dance Academy
3rd Czarrdas Suzanne's Dance Connection

teen • production

Place Routine/Dancer Studio
1st They Don't Know How Far We'll Go Diane Kelley Dance Studio
2nd You Put My Love on Top Diane Kelley Dance Studio
3rd Jet Set Diane Kelley Dance Studio

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st My Love  (Logan Epstein)  Westchester Dance Academy
2nd Here & After  (Justine Lutz)  [N/A]
3rd Days Like This  (Katie Cohen)  Diane Kelley Dance Studio

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st The Dreamer Diane Kelley Dance Studio
2nd Colorblind Diane Kelley Dance Studio
2nd Misleading Diane Kelley Dance Studio
3rd The Chain Karla Pattavina's Dance Academy

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Jet Plane High Performance Dance Center
2nd Took the Night High Performance Dance Center
3rd You'll Find a Way High Performance Dance Center

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Allgretto Boston Dance Collective
2nd Habenera Seville Joanne Chapman School of Dance
3rd Serenade Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Better Off Without You Dance Studio 84
2nd Sisters Warehouse Dance Complex
3rd Settle Down Danceworks Costa Rica

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Our Hands Evolution Dance Company
2nd Game On Studio 82
3rd Fight Night Viva Dance Co

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Skies Will Break CC & Company Dance Complex
2nd Ruby Blue Dance 4 Real
3rd Shake-N-Pop Dance 4 Real

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Used To Be Mine Studio X - A New Generation of Dance
2nd Keep Breathing Performance Edge 2 School of Dance
3rd Ave Maria Universal Performing Arts Center

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st New York, New York Dance Academy of North Lauderdale
2nd Big Noise Dance Vision
3rd Santa Baby NorthPointe Dance Academy

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Abstract Dance Unlimited
2nd Nostalgic CC & Co. Dance Complex
3rd Angels Among Us Devotion Dance Company

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Boogie Wonderland Denise Wall's Dance Energy
2nd Fire Dance Essex Dance Academy
3rd Hello Dolly Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Steps N Motion
2nd Improv Steps N Motion
3rd Improv Summit Dance Shoppe

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Esmeralda Variation The Dance Studio Of Fresno
2nd Love Song Joanne Chapman School of Dance
3rd Pas de Deux from Giselle Elite Danceworx

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Copycat Motion State Studios
2nd Walk It Off Dance Empire of Miami
3rd Love and Tears Lourdes Academy Dancers (Highschool Dance Team)

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Soldiers Coral Reef Senior High Magnet Dance
2nd Look At My Chick Performance Edge
3rd Fancy Footwork Warehouse Dance Center

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Everywhere Motion State Studios
2nd Besame D'ansa Jazz Stage
3rd Walk The Line D'ansa Jazz Stage

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st This Years Love Deborah Kaye School of Dance
2nd Papa, Can Your Hear Me? Dance Unlimited
3rd Born Again New Image Dance Company

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st UP! Coral Reef Senior High Magnet Dance
2nd My Discarded Man The Katherine Wheeler Dancers
3rd Show Off Focal Point Dance Studios

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Lessons Essex Dance Academy
2nd Please Don't Fall In Love Dance Empire of Miami
3rd Victory Patricia Penenori Dance Center

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Be Italian Joanne Chapman School of Dance
2nd TBA Dance 4 Real
3rd Din Da Da Denise Wall's Dance Energy

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Velocity Dance Center, LLC
2nd TBA Dance Unlimited
3rd Improv Summit Dance Shoppe

Mini Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Gracie Hood Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Morgan Stavisky Triple Threat Dance Company
Runner-Up Kyla DeBenedetto [N/A]
Runner-Up Amy DeLeo Suzanne's Dance Connection
Runner-Up Jenna Dunphy Shannon O'Brien School of Dance
Runner-Up Marissa Duragano New Hampshire Academie of Dance
Runner-Up Rebecca Fyrer Defying Gravity School of Dance
Runner-Up Maya Goldsberry Westchester Dance Academy
Runner-Up Maeghan Grady Diane Kelley Dance Studio
Runner-Up Grace Henrich Diane Kelley Dance Studio
Runner-Up Emerson Judson Karla Pattavina's Dance Academy
Runner-Up Jessica Kogut Shannon O'Brien School of Dance
Runner-Up Ainsley Lilly Lisa Mennilli Dance Academy
Runner-Up Sarah Malone Diane Kelley Dance Studio
Runner-Up Taylor Morgan The Talent Factory
Runner-Up Gabrielle Santos The Talent Factory
Runner-Up Amanda Toole Diane Kelley Dance Studio
Runner-Up Caroline Voss Diane Kelley Dance Studio

Mini Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Mason Merritt Diane Kelley Dance Studio

Junior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Kayla Goldsberry Westchester Dance Academy
Winner Maya Hirshman Westchester Dance Academy
Runner-Up Katelyn Andrade New England Dance and Gymnastics Centers
Runner-Up Sarah Gingras Shannon O'Brien School of Dance
Runner-Up Sophie Jivotovski Westchester Dance Academy
Runner-Up Yanna Nikitas Diane Kelley Dance Studio
Runner-Up Corri Rosario Westchester Dance Academy
Runner-Up Emily Slater Westchester Dance Academy
Runner-Up Fallon Walsh The Talent Factory
Runner-Up Tatum Wentworth The Talent Factory

Junior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Ryan Gallivan Diane Kelley Dance Studio
Runner-Up Brandon Morsilli Dancin Spirit Performing Arts
Runner-Up Brian Raymond Dancin Spirit Performing Arts

Teen Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Jessica Murray Diane Kelley Dance Studio
Winner Julia Rossi APAC Dance, Inc
Runner-Up Kirsten Coco Dance Images Dance & Music Center
Runner-Up Caroline Fitzgerald Suzanne's Dance Connection
Runner-Up Catarina Girardi Atwood Performing Arts Center
Runner-Up Natalie Phelps Diane Kelley Dance Studio
Runner-Up Antonia Rossi Atwood Performing Arts Center
Runner-Up Casey Shea Diane Kelley Dance Studio
Runner-Up Jazzmine Szyndler The Dancer's Edge
Runner-Up Taylor Walker Walker's Dance

Teen Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Niko Martinez Dance Images Dance & Music Center
Runner-Up Evan DeBenedetto [N/A]
Runner-Up Brendan Whitman New England Dance Center

Senior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Olivia Cece Atwood Performing Arts Center
Winner Justine Lutz [N/A]
Winner Alicia Napolitano [N/A]
Runner-Up Korine Barlas The Talent Factory
Runner-Up Jessie Berg [N/A]
Runner-Up Katie Cohen Diane Kelley Dance Studio
Runner-Up Marissa Johnson The Talent Factory
Runner-Up Carly Lepore Diane Kelley Dance Studio
Runner-Up Alexandra Martinez Jodi-Lyn Papa Dance
Runner-Up Mary Grace McNally Diane Kelley Dance Studio
Runner-Up Catherine Nicholson Diane Kelley Dance Studio
Runner-Up Chantal Plamondon Diane Kelley Dance Studio
Runner-Up Brianna Roland New England Dance Centers
Runner-Up Susan Szyndler The Dancer's Edge
Runner-Up Lindsay White Concord Dance Academy

Senior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Conner Bormann [N/A]
Winner Nicholas Burrage New England Dance Centers
Runner-Up Joshua Burrage New England Dance Centers
Runner-Up Tyler Roberts The Dance Connection

Tap Class

Placement Dancer Studio
Winner Kayla Banna Shannon O'Brien School of Dance
Winner Elena Ford Lisa Mennilli Dance Academy
Winner Erin Grady Ashley MacLeod's Dance Dreams
Winner Katie Grenier Diane Kelley Dance Studio
Winner Meghan McFerran Tina Marie's Dance Academy
Winner Holly Paolino Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Brianna Perry New Hampshire Academie of Dance
Winner Gianna Silva Lisa Mennilli Dance Academy
Winner Kelly Smith Diane Kelley Dance Studio
Winner Isabelle Soito Shannon O'Brien School of Dance
Winner Alexis Tsiramanes Diane Kelley Dance Studio
Winner Grace Turchetta The Talent Factory

Jazz, Contemp. & Lyrical

Placement Dancer Studio
Winner Julia Alesse Suzanne's Dance Connection
Winner Alena Arthur Tina Marie's Dance Academy
Winner Isabella Baddour Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Melissa Bagnoli The Dance Connection
Winner Madison Bairos Suzanne's Dance Connection
Winner Sarah Bovat Diane Kelley Dance Studio
Winner Molly Brennan The Talent Factory
Winner Sara Cannalonga Suzanne's Dance Connection
Winner Ashley Cloutier Diane Kelley Dance Studio
Winner Alexis Collins Suzanne's Dance Connection
Winner Sydney Dacosta Defying Gravity School of Dance
Winner Jocelyn Green High Performance Dance Center
Winner Abigail Langevin Danceology
Winner Alexsa Lavin Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Kellsee Lynch Suzanne's Dance Connection
Winner Brooke Morrison Diane Kelley Dance Studio
Winner Megan Munroe Dance Images Dance & Music Center
Winner Melanie Nashef Diane Kelley Dance Studio
Winner Maggie O'Connor K and M Studio
Winner Aivah Puri Diane Kelley Dance Studio
Winner Amanda Rego Shannon O'Brien School of Dance
Winner Alexis Robbins [N/A]
Winner Alicia Rota [N/A]
Winner Taylor Senecal Diane Kelley Dance Studio
Winner Rylee Spaulding Diane Kelley Dance Studio
Winner Christine Torto [N/A]
Winner Blair Vogel Tina Marie's Dance Academy

Ballet Class

Placement Dancer Studio
Winner Aysha Andrade Dancin Spirit Performing Arts
Winner Darby Bailey New England Dance Centers
Winner Trinity Barata Shannon O'Brien School of Dance
Winner Kaitlyn Bedard Ashley MacLeod's Dance Dreams
Winner Caeley Brennan The Talent Factory
Winner Mary Brothers Diane Kelley Dance Studio
Winner Ana Luisa Carlos Lisa Mennilli Dance Academy
Winner Isabel Chistoni Lisa Mennilli Dance Academy
Winner Emily Cicio New Hampshire Academie of Dance
Winner Ashley Cromack Narragansett Performing Arts
Winner Keyanna Davis Shannon O'Brien School of Dance
Winner Krystina DerBogosian Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Abigail Dreaney Tina Marie's Dance Academy
Winner Kelly Eustis New England Dance Centers
Winner Angela Farren Shannon O'Brien School of Dance
Winner Laura Flanagan Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Marissa Fuccione Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Mary Lynn Gonsorcik Diane Kelley Dance Studio
Winner Briella Hirsch New Hampshire Academie of Dance
Winner Olivia Hobson Diane Kelley Dance Studio
Winner Jasmine Konow Defying Gravity School of Dance
Winner Kassie Landry Diane Kelley Dance Studio
Winner Devon Larcher Shannon O'Brien School of Dance
Winner Lauren Lassila Kathy Blake Dance Studios
Winner Layla McNeil New Hampshire Academie of Dance
Winner Jada Paglio Defying Gravity School of Dance
Winner Isabella Piccirilli Narragansett Performing Arts
Winner Taylor Schmidt Diane Kelley Dance Studio
Winner Mia Shindle Diane Kelley Dance Studio
Winner Megan St.Hilaire Shannon O'Brien School of Dance
Winner Lindsey Trafford New England Dance Academy
Winner Alexia Tsantarliotis Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Grace Turchetta The Talent Factory
Winner Julia Walters Shannon O'Brien School of Dance
Winner Jaycee Wojcik Tina Marie's Dance Academy
Winner Michelle Wronski Diane Kelley Dance Studio

Hip-Hop Class

Placement Dancer Studio
Winner Liana Andrade Suzanne's Dance Connection
Winner Shauna Bradley Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Morgan Cassidy [N/A]
Winner Stephanie DeLeo Suzanne's Dance Connection
Winner Emily Downer Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Dalila Fabian Dancin Spirit Performing Arts
Winner Kelsey Farmer Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Julia Grondin Diane Kelley Dance Studio
Winner Brianna LoRusso Suzanne's Dance Connection
Winner Kara McSweeney Diane Kelley Dance Studio
Winner Carson Moreira-Rego Dance Fusion
Winner Lauren Paquet Dance House Productions
Winner Annalisa Petrizzi Suzanne's Dance Connection

JUMP TO YOUR CITY

2017-2018 TOUR DATES

TOP Register Now
.