Pittsburgh Results

BACK TO TOUR DATES

Best in Studio

Studio Routine
Centre Dance I Can't Help Falling In Love
Howard School of Dance Bones
K Studio Last Night
Planet Dance Cincinnati Dead Can Dance
NorthPointe Dance Academy Waiting On My Man
Abby Lee Dance Company Cotton-Eyed Joe
Jamie's Dance Force Forever Young

Best of JUMP (Mini)

Studio Routine
Abby Lee Dance Company Cotton-Eyed Joe
Jamie's Dance Force Forever Young

Best of JUMP (Junior)

Studio Routine
Planet Dance Cincinnati Dead Can Dance
NorthPointe Dance Academy In The Mood
Movements in Dance Kingdom Dance

Best of JUMP (Teen)

Studio Routine
NorthPointe Dance Academy Waiting On My Man
Spotlight Dance Works C'est Le Mort
Movements in Dance The Dancing Bear

Best of JUMP (Senior)

Studio Routine
Spotlight Dance Works The Human Condition

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st You've Got What It Takes  (Kate Constantini)  Jamie's Dance Force
2nd Secrets  (Michayla Lewis)  We're Dancin
2nd I Hope You Dance  (Tessa Miracle )  8 Count Dance
2nd I Want to Hold Your Hand  (Elaina Baker)  Turn It Out Dance Academy
3rd Fashion Is My Kryptonite  (Leeza Switala)  Ultimate Dance Complex
3rd Diamonds Are A Girl's Best Friend  (Malaina McDonald)  The Place for Dance

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Lady Marmalade Jamie's Dance Force
2nd Get To Know Me Centre Dance
3rd Playground Planet Dance Cincinnati

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Cotton-Eyed Joe Abby Lee Dance Company
1st Forever Young Jamie's Dance Force
2nd She Bangs Jamie's Dance Force
3rd Shake It Up Jamie's Dance Force

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Just Getting Started Jamie's Dance Force
2nd Senoritas Jamie's Dance Force
3rd You Raise Me Up Howard School of Dance

mini • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Where's The Party Jamie's Dance Force
2nd Change Is Gonna Come Centre Dance

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st No Need To Argue  (Claire Westphal)  Center Stage Dance Studio
2nd Que Sera Sera  (Tommie Kesten)  [N/A]
3rd Acapella  (Paige Dixon)  [N/A]
3rd Turning Page  (Ashley Gance)  [N/A]

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Fatal Drop Howard School of Dance
2nd Hallelujah Howard School of Dance
3rd Pop Girls Dawn Crafton Dance Connection

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st In The Mood NorthPointe Dance Academy
2nd Diamonds NorthPointe Dance Academy
3rd Kingdom Dance Movements in Dance

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Dead Can Dance Planet Dance Cincinnati
2nd Upon This Rock NorthPointe Dance Academy
3rd Howl Planet Dance Cincinnati

junior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Happy Feet Emjaez Dance Studio
2nd Break In Abby Lee Dance Company

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Gone  (Sophie Silnicki)  Movements in Dance
2nd Changer  (Isabella Pete)  Center Stage Dance Studio
3rd Help  (Samantha Butts)  NorthPointe Dance Academy

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st 2 to 1 Center Stage Dance Studio
1st My Prerogative Center Stage Dance Studio
1st I Won't Give Up NorthPointe Dance Academy
2nd Fairytale NorthPointe Dance Academy
3rd For Them Movements in Dance
3rd Never Again Abby Lee Dance Company

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Waiting On My Man NorthPointe Dance Academy
2nd C'est Le Mort Spotlight Dance Works
3rd Chopin's Prelude Spotlight Dance Works

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st The Gift NorthPointe Dance Academy
2nd Go NorthPointe Dance Academy
3rd In These Shoes NorthPointe Dance Academy

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st The Dancing Bear Movements in Dance
2nd Fashionista Dawn Crafton Dance Connection
3rd Girls Jamie's Dance Force

teen • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Rock You K Studio
2nd Rhythm Nation Jamie's Dance Force
3rd Telephone Centre Dance

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Heart Cry  (Ali Nagy)  Kat & Co.
2nd Air and Lack There Of  (Markelle Grutsch)  NorthPointe Dance Academy
2nd Yellow  (Alyssa Guerrieri)  Moschettas Performing Arts Center
3rd It's All Coming Back  (Aimee Smyke)  NorthPointe Dance Academy

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st The 5th NorthPointe Dance Academy
2nd The Escape Artist NorthPointe Dance Academy
3rd With Every Heartbeat Abby Lee Dance Company

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Putting The Dog To Sleep Spotlight Dance Works
2nd Breathe Spotlight Dance Works
3rd Smooth Criminal NorthPointe Dance Academy

senior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Soon This Space Will Be Too Small Spotlight Dance Works
2nd July Spotlight Dance Works
3rd Amongst Broken Wings Spotlight Dance Works

senior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st The Human Condition Spotlight Dance Works
2nd Manifeste Spotlight Dance Works
3rd Womanizer Spotlight Dance Works

senior • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Crazy Jamie's Dance Force

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Don Quixote Vlad's Dance Company

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Heart Cry BE DANZA

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Always Jazzgoba Dance Academy

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Boys BE DANZA

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st See You Shining Dance Unlimited

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Declined Jazzgoba Dance Academy

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Skyler Carroll Southern Strutt

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Cute Leighton Dance Project

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv MX5 Summit Dance Shoppe

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Spartacus Vlad's Dance Company

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Objects Allegro Performing Arts Academy

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Rear View Mirror Rhythm Dance Center

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Let's All Chant Jazzgoba Dance Academy

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Hold Me Mansfield Academy of Dance

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Dream Of You Rhythm Dance Center

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st This is Halloween Rhythm Dance Center

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Do Re Mi Jazzgoba Dance Academy

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Velocity Dance Center, LLC

Mini Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Jillian Butchki Company G
Winner Kate Constantini Jamie's Dance Force
Winner Rylie Davis NorthPointe Dance Academy
Winner Sheridan Naugle Performing Arts Academy
Runner-Up Rachel Ahn Centre Dance
Runner-Up Olivia Allison Karen Tobias Dance Studio
Runner-Up Erika Bracci Louise School of Dance
Runner-Up Josie Cahall NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Mollie Carneal 8 Count Dance
Runner-Up Sammi Cecutti K Studio
Runner-Up Olivia Cook Howard School of Dance
Runner-Up Kendal Cordon Jamie's Dance Force
Runner-Up Selah Curran Abby Lee Dance Company
Runner-Up Olivia Dugos Dance Expressions by Erica
Runner-Up Kylie Edwards Abby Lee Dance Company
Runner-Up Claire Faust Ultimate Dance Complex
Runner-Up Isabella Febbraro Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Reagan Fleming Jamie's Dance Force
Runner-Up Alaina Flesch Planet Dance Cincinnati
Runner-Up Avery Genicola Elite School of Dance by Elena
Runner-Up Ciara Gifford-Forsythe PKS Dance Elite Ltd.
Runner-Up Kate Harmon Emjaez Dance Studio
Runner-Up Brooke Kosinski Abby Lee Dance Company
Runner-Up Hallie Marstellar Jamie's Dance Force
Runner-Up Donata Massimiani Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Maggie Maury Elite School of Dance by Elena
Runner-Up Gema Morris Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Carlie Murdock Planet Dance Cincinnati
Runner-Up Ainsley Nutter 8 Count Dance
Runner-Up Olivia Parise Jamie's Dance Force
Runner-Up Paige Westbrook Dance Expressions by Erica
Runner-Up Mackenzie Ziegler Abby Lee Dance Company

Mini Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Kyan Conaway-Gillman NorthPointe Dance Academy

Junior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Tommie Kesten The Ballet Academy of Pittsburgh
Winner Noelle Miller Spotlight Dance Works
Winner Ryan Nogy Company G
Runner-Up Ellie Campbell NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Emma Constantini Jamie's Dance Force
Runner-Up Hannah Farish PACE
Runner-Up Alaina Johnston Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Nicole Lyon Center Stage Dance Studio
Runner-Up Alyssa Massimiani Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Kassandra Sopko Ludovici Dance Academy
Runner-Up Claire Westphal Center Stage Dance Studio
Runner-Up Lexi Zimmer Planet Dance Cincinnati

Teen Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Kaylee Engle NorthPointe Dance Academy
Winner Isabella Pete Center Stage Dance Studio
Winner Julia Spizzichini Center Stage Dance Studio
Runner-Up Payton Ackerman Abby Lee Dance Company
Runner-Up Samantha Butts NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Gabrielle DiNizo Dayton Dance Conservatory
Runner-Up Eleni Georgeton Planet Dance Cincinnati
Runner-Up Lauren Herb Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Cailyn Mathis Center Stage Dance Studio
Runner-Up Mackenzie Meldrum Spotlight Dance Works
Runner-Up Jessica Murray Diane Kelley Dance Studio
Runner-Up Miranda Schry Jennifer Leigh's Dance Gallery
Runner-Up Sophie Silnicki Movements in Dance
Runner-Up Hailee Snyder NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Madelyne Spang Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Claire Spisak Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Miranda Viars Spotlight Dance Works

Teen Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Nick Dobbs Abby Lee Dance Company
Runner-Up Matthew Coman NorthPointe Dance Academy

Senior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Alyssa Guerrieri Moschettas Performing Arts Center
Winner Ali Nagy Kat & Co.
Runner-Up Lyndy Adamonis Centre Dance
Runner-Up Sophia Adoum Dawn Crafton Dance Connection
Runner-Up Madison Fox Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Markelle Grutsch NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Nina Linhart Abby Lee Dance Company
Runner-Up Raquel Mar Spotlight Dance Works
Runner-Up Priya Ram Planet Dance Cincinnati
Runner-Up Elizabeth Rohm Abby Lee Dance Company
Runner-Up Jordan Roskopp Spotlight Dance Works
Runner-Up K.C. Shonk Spotlight Dance Works
Runner-Up Aimee Smyke NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Michelle Spang Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Auriel Welty Abby Lee Dance Company
Runner-Up Maggie Westerfield Planet Dance Cincinnati
Runner-Up Kara Willming Spotlight Dance Works

Senior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Alex Soulliere Spotlight Dance Works
Winner Jacob Thoman Planet Dance Cincinnati
Runner-Up Dan Baughn Planet Dance Cincinnati
Runner-Up Brandon Pent Abby Lee Dance Company

Tap Class

Placement Dancer Studio
Winner Olivia Burke Tawn Maries Dance Centre
Winner Bryn Ceol NorthPointe Dance Academy
Winner Katie Christman Ultimate Dance Complex
Winner Haley Forbes Tawn Marie's Dance Centre
Winner Halie Greenslait NorthPointe Dance Academy
Winner Bradlee Haight Houck Dance Studio
Winner Paige Heldman NorthPointe Dance Academy
Winner Claire Herman Tawn Marie's Dance Centre
Winner Ashley Lloyd Carpelz Center for The Arts
Winner Sarah MacDonald Howard School of Dance
Winner Emily MacDonald Howard School of Dance
Winner Teddie Meier NorthPointe Dance Academy
Winner Sanjana Nallapaneni Krystie's Dance Academy
Winner Madison Naugle Performing Arts Academy
Winner Anna Oliver 8 Count Dance
Winner Marisha Osowski Howard School of Dance
Winner Jayne Passa Pinnell Dance Centre
Winner Caitlin Pingree Elite School of Dance by Elena
Winner Marie-Chantel Polk NorthPointe Dance Academy
Winner Jessica Russell Ultimate Dance Complex
Winner Lindsay Shearer NorthPointe Dance Academy
Winner Jamie Stumph NorthPointe Dance Academy
Winner Alexa Weir We're Dancin'

Jazz, Contemp. & Lyrical

Placement Dancer Studio
Winner Gianna Annesi Tawn Marie's Dance Centre
Winner Alayna Arehart Howard School of Dance
Winner Mikaela Atkinson Performing Arts Academy
Winner Bailey Benoot Spotlight Dance Works
Winner Alex Biery Abby Lee Dance Company
Winner Casey Bonner NorthPointe Dance Academy
Winner Carly Bonner NorthPointe Dance Academy
Winner Becca Borne 8 Count Dance
Winner Amiya Drew Dayton Dance Conservatory
Winner McKenna Dunbar Turn It Out Dance Academy
Winner Paige Elias Studio 19 Dance Complex
Winner Isabelle Forcey The Dance Company
Winner Ashley Gance [N/A]
Winner Amber Gance [N/A]
Winner Rileigh Gualtiere The Place for Dance
Winner Annie Helpling Spotlight Dance Center
Winner Casey Ivanovich K Studio
Winner Alicia Jaworski Emjaez Dance Studio
Winner Faith Kazmierczak [N/A]
Winner Isobel Kibler Dayton Dance Conservatory
Winner Mary Kruk Spotlight Dance Works
Winner Emily Laird Spotlight Dance Works
Winner Haleigh Larman Dayton Dance Conservatory
Winner Sammie Lenzi Abby Lee Dance Company
Winner Morgan Lowe Karen Tobias Dance Studio
Winner Jenna Martinko Dawn Crafton Dance Connection
Winner Emily Matthews Spotlight Dance Works
Winner Brittany McLay Karen Tobias Dance Studio
Winner Svetha Nallapaneni Krystie's Dance Academy
Winner Hope Neal Centre Dance
Winner Madalyn Norton NorthPointe Dance Academy
Winner Abbey O'Rourke NorthPointe Dance Academy
Winner Catie Oddo Elite School of Dance by Elena
Winner Lyndsay Olenych Jamie's Dance Force
Winner Bryanna Oliver Movements in Dance
Winner Emma Paris Jamie's Dance Force
Winner Savannna Powroznik Performing Arts Academy
Winner Shayla Pringle Reach For The Stars
Winner Caroline Prokos NorthPointe Dance Academy
Winner Ann Marie Ramsey Movements in Dance
Winner Maya Regule Jamie's Dance Force
Winner Lauren Riggs Spotlight Dance Works
Winner Jessica Ross Sandra Lynn's School of Dance
Winner Breanna Sakmar Spotlight Dance Works
Winner Eva Schwiers Spotlight Dance Center
Winner Samantha Scott NorthPointe Dance Academy
Winner Carly Seaman Studio 19 Dance Complex
Winner Katie Shrader NorthPointe Dance Academy
Winner Haley Smith Revolution Dance
Winner Peyton Snodgrass Spotlight Dance Center
Winner Victoria Strauss Revolution Dance
Winner Keara Sweeney Abby Lee Dance Company
Winner Camryn Trizzino J Morehart Dance Company
Winner Ashley VanVeenendaal Star Performance Dance Academy
Winner Stacey Vitunic Karen Tobias Dance Studio
Winner Kaycie Weiss Centre Dance
Winner Kaitlyn Willis Dawn Crafton Dance Connection

Ballet Class

Placement Dancer Studio
Winner Madison Andreolli Ultimate Dance Complex
Winner Isabel Balana Martell School of Dance
Winner Megan Bernard NorthPointe Dance Academy
Winner Amelia Berube Movements in Dance
Winner Jimmy Bonilla Centre Dance
Winner Laken Bretelson Dayton Dance Conservatory
Winner Ella Byrd Performing Arts Academy
Winner Maria Cervi NorthPointe Dance Academy
Winner Joellin Chance Jamie's Dance Force
Winner Alexandra Chaudry NorthPointe Dance Academy
Winner Mackenzie Counterman Star Performance Dance Academy
Winner Rosie Crombie Studio 19 Dance Complex
Winner Emme Delaney NorthPointe Dance Academy
Winner Katie Devine NorthPointe Dance Academy
Winner Paige Devitt Spotlight Dance Works
Winner Paige Dixon [N/A]
Winner Micaela Donnelly Spotlight Dance Works
Winner Emma Doutt A Step Above Dance Academy LLC
Winner Reghan Doyle NorthPointe Dance Academy
Winner Kiara Drew Dayton Dance Conservatory
Winner Maliya Drew Dayton Dance Conservatory
Winner Julia Flesch Planet Dance Cincinnati
Winner Mary Grace Geise Emjaez Dance Studio
Winner Kelsey Grady Ludovici Dance Academy
Winner Cassidy Grady Ludovici Dance Academy
Winner Courtney Howard Planet Dance Cincinnati
Winner Autumn Jones NorthPointe Dance Academy
Winner Emily Jones Planet Dance Cincinnati
Winner Isabel Lacon Howard School of Dance
Winner Allison Marshall NorthPointe Dance Academy
Winner Lauren Mastrogiacomo Studio 19 Dance Complex
Winner Malena Maust Abby Lee Dance Company
Winner Kaylee McLaughlin Dance Expressions by Erica
Winner Ashlee Merritt Spotlight Dance Works
Winner Julia Miller Centre Dance
Winner Tessa Miracle 8 Count Dance
Winner Natalie Noble Martell School of Dance
Winner Natalie Norman 8 Count Dance
Winner Rowan Nutter 8 Count Dance
Winner Halle Perretta NorthPointe Dance Academy
Winner Peyton Peters NorthPointe Dance Academy
Winner Emma Pierce Emjaez Dance Studio
Winner Jillian Portrer Abby Lee Dance Company
Winner Alexis Reed Howard School of Dance
Winner Katherine Resch [N/A]
Winner Anna Schatzel Studio 19 Dance Complex
Winner Emma Shaffer Elite School of Dance by Elena
Winner Olivia Simons Turn It Out Dance Academy
Winner Kendall Stafford PACE
Winner Gracie Tarley Movements in Dance
Winner Maggie Tifft Tawn Marie's Dance Centre
Winner Sarah Tilko Movements in Dance
Winner Kennedy Trent Dance Expressions by Erica
Winner Jenna Vincent Movements in Dance
Winner Ronnie Warren Emjaez Dance Studio
Winner Ashlee Wherthey Crossroads Dance Academy

Hip-Hop Class

Placement Dancer Studio
Winner Marissa Cochran NorthPointe Dance Academy
Winner Abby Corrigan K Studio
Winner Rachel Courtney Revolution Dance
Winner Alexis Daniels NorthPointe Dance Academy
Winner Rachel Elliott NorthPointe Dance Academy
Winner Caitline Ewonce Studio 19 Dance Complex
Winner Morgan Faust Ultimate Dance Complex
Winner Nicole Fredette Dayton Dance Conservatory
Winner Katie Glefke Spotlight Dance Works
Winner Sydney Hellmann Karen Tobias Dance Studio
Winner Elizabeth James Louise School of Dance
Winner Haley Jones Revolution Dance
Winner Jessa Kinter Sandra Lynn's School of Dance
Winner Olivia Krum Centre Dance
Winner Katie Kulasa Ultimate Dance Complex
Winner Michayla Lewis We're Dancin
Winner Emily Marino Ludovici Dance Academy
Winner Hannah Polk NorthPointe Dance Academy
Winner Brandon Son Jamie's Dance Force
Winner Isabel Steffen Planet Dance Cincinnati
Winner Hannah Sylvester Revolution Dance
Winner Maddie Wallace K Studio
Winner Gillian Wanosky PACE

JUMP TO YOUR CITY

2016-17 TOUR DATES

TOP Register Now
.