Dallas Results

BACK TO TOUR DATES

Best in Studio

Studio Routine
Fayetteville Youth Dance Company Grief: From Denial to Acceptance
Academy of Dance Arts Under The Surface
Prodigy Dance and Performing Arts Centre We Own The Night
Cindy's School of Dance It's Always Been There
Dallas Power House Girls Talk About Me
Northshore Academy of Dance The Build Up
Taylor Dance Center Crazy Little Thing Called Love
Kim Massay Dance Productions Can't Turn You Loose
Dance Industry Promise Me This
Midwest Dance Mechanix Out of the Shadows

Best of JUMP (Mini)

Studio Routine
Prodigy Dance and Performing Arts Centre Hey Baby
Dance Industry All For The Best
The Dance Space Legend of Love
Kim Massay Dance Productions Poison

Best of JUMP (Junior)

Studio Routine
Prodigy Dance and Performing Arts Centre Smash
Dance Industry Sing Sing Sing
Cindy's School of Dance Circles
Kim Massay Dance Productions Can't Turn You Loose

Best of JUMP (Teen)

Studio Routine
Dance Industry Promise Me This
Academy of Dance Arts Under The Surface
Prodigy Dance and Performing Arts Centre We Own The Night

Best of JUMP (Senior)

Studio Routine
Dance Industry Everyone's Waiting
Northshore Academy of Dance Twice

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Hide N Seek  (Hallie Green)  Starlight Studio
2nd Kitri Variation  (Isabella Rayborn)  A Touch of Class Performing Arts
3rd Satan's Lil Lamb  (Ande Godwin)  Prestige Dance and Performing Arts Center

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Pon De Flor The Dance Space
2nd Mama I'm a Big Girl Now Intensity Dance Company at Ballet Conservatory
3rd Jailhouse Rock Taylor Dance Center

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Legend of Love The Dance Space
2nd Poison Kim Massay Dance Productions
3rd Tarantella Prodigy Dance and Performing Arts Centre

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Pencil Full of Lead Dance Industry
2nd Girls Talk About Me Dallas Power House
3rd On a Cloud Fayetteville Youth Dance Company

mini • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Footloose Prodigy Dance and Performing Arts Centre
2nd Hey Baby Prodigy Dance and Performing Arts Centre
3rd All For The Best Dance Industry

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Salvation  (Emma Sutherland)  Prodigy Dance and Performing Arts Centre
2nd I'm Gonna Love You  (Jada German)  Prodigy Dance and Performing Arts Centre
3rd Your Song  (Madison Snow)  [N/A]
3rd Walking On Air  (Maddie Otten )  Koenig Dance Company

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st This Time Prodigy Dance and Performing Arts Centre
2nd These Little Voices in My Head Fayetteville Youth Dance Company
3rd Boogie Grass Band T.J's Dance Factory
3rd Green Onions T.J's Dance Factory
3rd Coppelia Dolls Taylor Dance Center

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Frozen Prodigy Dance and Performing Arts Centre
2nd Circles Cindy's School of Dance
3rd Hummingbird Dance Industry

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Peanuts Dance Industry
2nd Feedback Kim Massay Dance Productions
3rd Evolution Prodigy Dance and Performing Arts Centre

junior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Smash Prodigy Dance and Performing Arts Centre
2nd Test Of Endurance Prodigy Dance and Performing Arts Centre
3rd Time To Dance Dance Industry

junior • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Wepa Prodigy Dance and Performing Arts Centre
2nd Sing Sing Sing Dance Industry
3rd The Heist Prodigy Dance and Performing Arts Centre

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st To Love You More  (Jayci Kalb)  The Dance Centre
2nd Too Late  (Montana Dalton)  Dance Industry
3rd Things We Left Behind  (Haley Hartsfield)  Academy of Dance Arts
3rd The Ghosts That We Knew  (Mykayla Hicks)  Dance Industry
3rd What's Happening  (Ilana Lemack)  Dance Industry
3rd It Hurts  (Meghan Lajoie)  Prodigy Dance and Performing Arts Centre

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Fix You Kim Massay Dance Productions
2nd Envidiosa Academy of Dance Arts
3rd Right Is Wrong Academy of Dance Arts
3rd Mutual Understanding Cindy's School of Dance

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Say Something Dance Industry
2nd Siren Tide Academy of Dance Arts
2nd The Build Up Northshore Academy of Dance
3rd Song of a Caged Bird A Touch of Class Performing Arts

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Resolve Dance Industry
2nd Under The Surface Academy of Dance Arts
3rd Concrete Wall Dance Industry

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Promise Me This Dance Industry
2nd Canon In D Dance Industry
3rd In This Earth Prodigy Dance and Performing Arts Centre

teen • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Slave Prodigy Dance and Performing Arts Centre
2nd Jungle Kim Massay Dance Productions

teen • extended time production

Place Routine/Dancer Studio
1st Point Me Home Dance Industry
2nd The Lorax Taylor Dance Center

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Colours  (Madi Hicks)  Dance Industry
2nd Everything  (Lacee Fortune)  Captivate Dance Project
3rd Unrequited  (Grace Ludwinski)  Academy of Dance Arts
3rd What Have I Done  (Micah Odom)  Northshore Academy of Dance

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Subconscious Take-over Captivate Dance Project
2nd Ghosts Academy of Dance Arts
3rd Glitch Academy of Dance Arts

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Necessary Evil Dance Industry
2nd My Fragile Estate Captivate Dance Project
3rd Dichotomy Academy of Dance Arts

senior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Everyone's Waiting Dance Industry
2nd Twice Northshore Academy of Dance
3rd In This Hole Dance Industry

open • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Kingdom Come  (Alex Maurice)  Captivate Dance Project
2nd I Have Nothing  (Maricela Villareal)  Estudio de Danza Zandra

open • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Flamencas Estudio de Danza Zandra

open • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Expresion Estudio de Danza Zandra

mini • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Legend of Love The Dance Space

mini • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Breath of Life Taylor Dance Center

mini • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Knock Out Prodigy Dance and Performing Arts Centre

mini • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Footloose Prodigy Dance and Performing Arts Centre

mini • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st King & Lion Heart Dance Industry

mini • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Speaking French Dallas Power House

mini • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Our Dance Dallas Power House

mini • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Pencil Full of Lead Dance Industry

junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Frozen Prodigy Dance and Performing Arts Centre

junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Good Intent Northshore Academy of Dance

junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st The Heist Prodigy Dance and Performing Arts Centre

junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Wepa Prodigy Dance and Performing Arts Centre

junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Circles Cindy's School of Dance

junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Sing Sing Sing Dance Industry

junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Test Of Endurance Prodigy Dance and Performing Arts Centre

junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Time To Dance Dance Industry

teen • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Under The Surface Academy of Dance Arts

teen • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Promise Me This Dance Industry

teen • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Bad Girls Dance Industry

teen • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st We Own The Night Prodigy Dance and Performing Arts Centre

teen • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Resolve Dance Industry

teen • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Judgement Day Academy of Dance Arts

teen • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st In This Earth Prodigy Dance and Performing Arts Centre

teen • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Concrete Wall Dance Industry

senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Red Riding Hood Remembers The Dance Studio (TDS)

senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st My Fragile Estate Captivate Dance Project

senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Necessary Evil Dance Industry

senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Everyone's Waiting Dance Industry

senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Dichotomy Academy of Dance Arts

senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Seven Northshore Academy of Dance

Mini Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Kennadi Boese Poetry in Motion Dance Productions
Winner Hallie Green Starlight Studio
Winner Jacqueline (JJ) Jankovsky Dance Industry Performing Arts Center
Runner-Up Alexa Allen Kim Massay Dance Productions
Runner-Up Elizabeth Baker Fayetteville Youth Dance Company
Runner-Up Zoey Barnes Dallas Power House
Runner-Up Haley Beck Paragon Dance Centre
Runner-Up Delaney Boggan Paragon Dance Centre
Runner-Up Sidney Browne Northshore Academy of Dance
Runner-Up Maggie Dzina Kitty Carter's Dance Factory
Runner-Up Kamryn Funk Kim Massay Dance Productions
Runner-Up Jaylie Geyer [N/A]
Runner-Up Ande Godwin Prestige Dance and Performing Arts Center
Runner-Up Alex Gonzalez Dance Industry Performing Arts Center
Runner-Up Paige Gross Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Runner-Up Carly Johnson Dance Industry Performing Arts Center
Runner-Up Chloe Madding Dance Expressions
Runner-Up Ashley Massey Dance Industry Performing Arts Center
Runner-Up Courtney McColley Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Runner-Up Melannie Montalvo Cindy's School of Dance
Runner-Up Rachael Murray Dance Industry
Runner-Up Kori Nelson Paragon Dance Centre
Runner-Up Stacey Pereyra Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Runner-Up Summer Sexton Dallas Power House
Runner-Up Kirsten Smerud Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Runner-Up Ava Tiffany Dallas Power House
Runner-Up Olivia Wall Cindy's School of Dance
Runner-Up Tiana Watson Dallas Power House
Runner-Up Rachel Weingarden Dance Industry Performing Arts Center
Runner-Up Treasure Wensauer Kim Massay Dance Productions

Mini Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Joziah German Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Winner Grant Knoche Next Step Dance
Runner-Up Brady Farrar Stars Dance Studio
Runner-Up Brady Lokey Taylor Dance Center
Runner-Up Draven Saucier [N/A]

Junior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Emma Sutherland Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Runner-Up Sophia Barcus Dance Industry
Runner-Up Alycen Berridge Poetry in Motion
Runner-Up Kate Bramlett Dance Industry Performing Arts Center
Runner-Up Bianca Brock Dance Industry
Runner-Up Madison Carter Kitty Carter's Dance Factory
Runner-Up Brooklyn Davis Dance Industry Performing Arts Center
Runner-Up Breanne Elwell Kim Massay Dance Productions
Runner-Up Sarah Gudgel Prestige Dance Company
Runner-Up Hannah Karim Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Runner-Up Rachel Lee The Dance Space
Runner-Up Emma Lochabay Dance Industry Performing Arts Center
Runner-Up Ava Noble Kitty Carter's Dance Factory
Runner-Up Maddie Otten Koenig Dance Company
Runner-Up Alyssa Sartuche Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Runner-Up Kayleigh Smerud Prodigy Dance And Performing Arts Centre

Teen Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Maggie Joy Dance Industry Performing Arts Center
Winner Jayci Kalb The Dance Centre
Winner Ilana Lemack Dance Industry Performing Arts Center
Runner-Up Londyn Alexander Dance Industry Performing Arts Center
Runner-Up Nikki Anderson Fayetteville Youth Dance Company
Runner-Up Kelsey Bacic Dance Industry Performing Arts Center
Runner-Up Alex Brooks Dance Industry Performing Arts Center
Runner-Up Montana Dalton Dance Industry Performing Arts Center
Runner-Up Jensen Eggleston Debbe Eggleston
Runner-Up Margaret Ferguson Dance Industry
Runner-Up Hannah Fozkos Rowlett Dance Academy
Runner-Up Camden Hancock Dance Industry Performing Arts Center
Runner-Up Haley Hartsfield Academy of Dance Arts
Runner-Up Whitney Hester Dance Industry Performing Arts Center
Runner-Up Mykayla Hicks Dance Industry Performing Arts Center
Runner-Up Lynnae Hodges Academy of Dance Arts
Runner-Up Kennedy Huff Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Runner-Up Meghan Lajoie Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Runner-Up Madelyn Link The Dance Centre
Runner-Up Emily Polk Taylor Dance Center
Runner-Up Andrea Salinas Dance Industry
Runner-Up Mariah Snyder Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Runner-Up Kaylin Sturtevant Dance Industry Performing Arts Center
Runner-Up Joi Ware Dance Industry Performing Arts Center

Teen Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Michael Garcia Ballet Academy of TX
Runner-Up Luke Qualls Captivate Dance Project

Senior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Madi Hicks Dance Industry Performing Arts Center
Winner Kelsey Oliver [N/A]
Winner Isabella Salinas Dance Industry
Runner-Up Abby Ayres Dance Industry Performing Arts Center
Runner-Up Taylor Frost Academy of Dance Arts
Runner-Up Amanda Garcia Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Runner-Up Hailey Harding Prestige Dance and Performing Arts Center
Runner-Up Kaitlin Kinsey Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Runner-Up Taylor Krings Dance Industry Performing Arts Center
Runner-Up Grace Ludwinski Academy of Dance Arts
Runner-Up Shannon Oleson Dance Industry
Runner-Up Rebekah Parker Taylor Dance Center
Runner-Up Shelby Rase Northshore Academy of Dance
Runner-Up Celeste Robbins Beyond Belief Dance Company
Runner-Up Emily Robinson Kim Massay Dance Productions
Runner-Up Megan Schonberg Academy of Dance Arts
Runner-Up Presley Scott Dance Industry
Runner-Up Savvy Shields Fayetteville Youth Dance Company

Senior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Dannon Obrien Dance Institute
Winner Omar Rivera Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Runner-Up AJ Laudenslager Dance Industry

Tap Class

Placement Dancer Studio
Winner Ashton Benn Dallas Power House
Winner Lucy Cole Academy of Dance Arts
Winner Lauren Hunter Intensity Dance Company at Ballet Conservatory
Winner Katherine Mankin The Dance Space
Winner Lily Moayedi Dallas Power House
Winner Brooke Morales Dance Expressions
Winner Peyton Mowl Prestige Dance and Performing Arts Center
Winner Kaitlyn Murphy Cindy's School of Dance
Winner Katie Pearson Stagedoor Dance Centre
Winner Sydney Purdom Independent
Winner Isabella Rayborn A Touch of Class Performing Arts
Winner Will Sheriff Intensity Dance Company at Ballet Conservatory
Winner Sarine Thomas Academy of Dance Arts

Jazz, Contemp. & Lyrical

Placement Dancer Studio
Winner Caroline Bagwell Central Oklahoma Dance Center
Winner Emily Bagwell Central Oklahoma Dance Center
Winner Ivana Barbir Midwest Dance Mechanix
Winner Maggie Bartek Dance Xplosion
Winner Nina Bharadwaj Taylor Dance Center
Winner Solene Bossart Dance Xplosion
Winner Christianette Caro Dallas Power House
Winner Grace Cole Northshore Academy of Dance
Winner Macy Cooper Academy of Dance Arts
Winner Taylor Coronado Cindy's School of Dance
Winner Devoney Duclow Dallas Power House
Winner Jorden Erskin Midwest Dance Mechanix
Winner Kayla Fromm Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Winner Camryn Fulkerson Kim Massay Dance Productions
Winner Besher Garcia Dance Xplosion
Winner Gianna Garwacki Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Winner Jada German Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Winner Rebekah Harris Artistic Dance Concepts
Winner Adrienne Healy Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Winner Addyson Jackson Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Winner Tori Jennings Dance Industry Performing Arts Center
Winner Ella Jerrier Dallas Power House
Winner Reagan Kowert Dance Institute
Winner Riley Kate Lancaster The Dance Centre
Winner Gracie Lee Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Winner Devyn Lemack Dance Industry Performing Arts Center
Winner Natillie Lillard Taylor Dance Center
Winner Grace Matlock The Dance Movement
Winner Kylee McClay Dance Authority
Winner Brielle McCoy Kim Massay Dance Productions
Winner Leah Messinger Dance Industry Performing Arts Center
Winner Lauren Mraz The Dance Studio (TDS)
Winner Aiyana Muenala Northshore Academy of Dance
Winner Anna Nelms Captivate Dance Project
Winner Morgan Odom Northshore Academy of Dance
Winner Julia Oesterreicher Taylor Dance Center
Winner Skylar Phan Dance Industry
Winner Sydney Pitts Dallas Power House
Winner Lauren Popple Intensity Dance Company at Ballet Conservatory
Winner Amy Prentice Rowlett Dance Academy
Winner Ariela Rodarte The Dance Movement
Winner Dylan Rodriguez Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Winner Blake Rushing [N/A]
Winner Ana Rutherford [N/A]
Winner Jozzelyn Santillan-Alejandro Dallas Power House
Winner Shelby Scott Dance Industry
Winner Kendall Shaw Rowlett Dance Academy
Winner Hunter Sheehan The Dance Factory
Winner Elizabeth Shupe Academy of Dance Arts
Winner Bria Sillers [N/A]
Winner Cassidy Skillern Artistic Dance Concepts
Winner Arianna Sotero Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Winner Sydney St. Pierre A Touch of Class Performing Arts
Winner Alli Stewart Kim Massay Dance Productions
Winner Julianne Swaykus Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Winner Chad Vaught Midwest Dance Mechanix
Winner Erica Veri Dance Xplosion
Winner Emma Voorhies Academy of Dance Arts
Winner JaShawn Walker Midwest Dance Mechanix
Winner Karissa Worthington Midwest Dance Mechanix

Ballet Class

Placement Dancer Studio
Winner Abby Arrington Dance Industry Performing Arts Center
Winner Sophie Bishop Dallas Power House
Winner Cat Brannon [N/A]
Winner Megan Campbell Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Winner Ava Cosentino Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Winner Kendol Davis Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Winner Lindsey Dortch Intensity Dance Company at Ballet Conservatory
Winner Mallory Doty Cindy's School of Dance
Winner Brooklyn Ellis Artistic Dance Concepts
Winner Delaney Ellis Dance Industry Performing Arts Center
Winner Kaylyn Fischer Midwest Dance Mechanix
Winner Olivia George Joni's Dance Center
Winner Kylie Gilbert Dance Integrity
Winner Ashlee Gilchrist Academy of Dance Arts
Winner Jillian Glover [N/A]
Winner Maddie Gold Dance Industry Performing Arts Center
Winner Madyson Grobe Taylor Dance Center
Winner Autumn Harms The Dance Movement
Winner Norah Koehn Midwest Dance Mechanix
Winner Madison Lamont Taylor Dance Center
Winner Alex Maurice Captivate Dance Project
Winner Lydia McDonald [N/A]
Winner Katie Mehl Intensity Dance Company at Ballet Conservatory
Winner Mariana Miller The Dance Space
Winner Madison Moseman Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Winner Quynh-An Nguyen Cindy's School of Dance
Winner Morgan Pawloski Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Winner Pavin Penny The Dance Factory
Winner Sydney Perkins Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Winner Savannah Pollock Dance Industry Performing Arts Center
Winner Teddi Elizabeth Rayborn A Touch of Class Performing Arts
Winner Jocelyn Roberson Joni's Dance Center
Winner Lily Rodriguez Dance Xplosion
Winner Mary Roe Dance Discovery
Winner Bella Rusli Academy of Dance Arts
Winner Emily Sessler Kitty Carter's Dance Factory
Winner Claire Stroud Dance Industry
Winner Brooke Thimmig Dance Industry Performing Arts Center
Winner Peyton Wilson Dance Industry Performing Arts Center
Winner Gracyn Womeldorph Academy of Dance Arts
Winner Abbie Yates Central Oklahoma Dance Center

Hip-Hop Class

Placement Dancer Studio
Winner Alexia Atwood Beyond Belief Dance Studio
Winner Jessica Ball Dallas Power House
Winner Jaycee Berryhill Artistic Dance Concepts
Winner Madison Blackson Taylor Dance Center
Winner Lilee Blakley Kitty Carter's Dance Factory
Winner Olivia Browne Dance Industry Performing Arts Center
Winner Hanna Fry Taylor Dance Center
Winner Joseph Glick The Dance Factory
Winner Emma Gosling Taylor Dance Center
Winner Ellen Grinke Kitty Carter's Dance Factory
Winner Anna Hampson Tommie's Dance Academy
Winner Jordan Hill BHumn Dancespace
Winner Quinse Jones Midwest Dance Mechanix
Winner Alana Lindsey Joni's Dance Center
Winner Katelin MacDonald Kim Massay Dance Productions
Winner Chloe Nix Dallas Power House
Winner Channing Olson Prestige Dance and Performing Arts Center
Winner Addison Paxton Dance Authority
Winner Landry Rase Northshore Academy of Dance
Winner Ian Shover Prestige Dance and Performing Arts Center
Winner Laken Simington Joni's Dance Center
Winner Abby Strater The Dance Movement
Winner Addison Taron Kim Massay Dance Productions
Winner Emma Taylor Kim Massay Dance Productions
Winner Erin Toliver Dance Discovery
Winner Haley Trevino Dance Industry
Winner Mackenzie Voorhies Academy of Dance Arts
Winner Olivia Waldroup The Dance Space

JUMP TO YOUR CITY

2017-2018 TOUR DATES

TOP Register Now
.