Ogden Results

BACK TO TOUR DATES

Best in Studio

Studio Routine
Inspire Dance Studio Get The Motto Outta Your Mind
Dance Tech Studios When Love Takes Over
The Winner School Lost At Sea
Studio C Disarm

Best of JUMP (Mini)

Studio Routine
Studio C Too Tarantella
Dance Unlimited Back In Time

Best of JUMP (Junior)

Studio Routine
Center Stage Performing Arts Studio In The Sea
The Dance Club Crystaline
Inspire Dance Studio Get The Motto Outta Your Mind
The Winner School Feel It In My Bones
Studio C Too Love Ice Cream

Best of JUMP (Teen)

Studio Routine
The Winner School Lost At Sea
The Dance Factory Dance Studio Love

Best of JUMP (Senior)

Studio Routine
Studio C Disarm
Infinity Dance Studio Diamonds

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Sort Of  (Kendal Wooley)  Inspire Dance Studio
2nd Wanna Get Hyped  (Indy Mitchell)  The Dance Club
3rd Werk It  (Kalli Potokar)  Inspire Dance Studio

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Summer Lovin Dance Tech Studios

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Starship Absolute Dance
2nd Kryptonite Absolute Dance
3rd Prima Donna Absolute Dance

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st TTYLXOX The Winner School
2nd Lil' Bad Girls On Fire Inspire Dance Studio
3rd All Eyes On Me Inspire Dance Studio

mini • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Tarantella Studio C Too
2nd King Creole Studio C Too
3rd Back In Time Dance Unlimited

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Holocene  (Kenedy Kallas)  Center Stage Performing Arts Studio
2nd Serenade  (Ali Deucher)  The Dance Club
3rd Ghost  (Alexis Warr)  Center Stage Performing Arts Studio

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Desired Constellation The Dance Club
2nd Falling The Dance Club
3rd My Heart Still Beats For You Inspire Dance Studio

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st In The Sea Center Stage Performing Arts Studio
2nd Crystaline The Dance Club
3rd Genie The Winner School

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Get The Motto Outta Your Mind Inspire Dance Studio
2nd Breathe Me Inspire Dance Studio
3rd Love Ice Cream Studio C Too

junior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Feel It In My Bones The Winner School

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Hangin' From The Edge  (Rachel Parkinson)  The Dance Club
2nd Medicine  (Michaela Little)  The Dance Factory Dance Studio
2nd Love The Way You Lie  (Emma Webster)  On Stage Dance Studio
3rd Viva La Vida  (Ashtyn Cook)  The Dance Club

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Awake Soon The Winner School
2nd Battle Ground Dance Tech Studios
2nd Bom Bom Bom The Dance Factory Dance Studio
3rd The Nicest Thing Inspire Dance Studio
3rd I Didn't Mean It Firebird Dance Academy

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Lost At Sea The Winner School
2nd Love The Dance Factory Dance Studio
3rd Silent Night The Winner School

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Run Studio C
2nd Egyptian Lover Inspire Dance Studio
3rd Holla At Me Baby Studio C

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Promises Studio C
2nd Get Bizzy Infinity Dance Studio
3rd Put Your Records On Infinity Dance Studio

teen • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Checkmate Studio C
2nd Americano Dance Tech Studios

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st The Other Woman  (Kiana Little)  The Dance Factory Dance Studio
1st It Must Have Been Love  (Maddie Campbell)  The Winner School
2nd Left At the Altar  (Taylor Holladay)  The Winner School
3rd Crazy  (Taylor Munson)  Studio C

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Dear Friend The Winner School
2nd Raphael Absolute Dance
3rd Ocean Sized Love Infinity Dance Studio

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Titanium Studio C
2nd Melancholia The Winner School
3rd Whisperings The Winner School

senior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Disarm Studio C
2nd Everybody Studio C
3rd Have Mercy Studio C

senior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Diamonds Infinity Dance Studio
2nd Viva La Vida Infinity Dance Studio
3rd Swan Lake Infinity Dance Studio

mini • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Tarantella Studio C Too

mini • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Back In Time Dance Unlimited

mini • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st King Creole Studio C Too

mini • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Unchained Melody Dance Unlimited

mini • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Wicked Little Girls Dance Unlimited

junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Cinderella Studio C Too

junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st In The Sea Center Stage Performing Arts Studio

junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Get The Motto Outta Your Mind Inspire Dance Studio

junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Feel It In My Bones The Winner School

junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Breathe Me Inspire Dance Studio

junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Popular Absolute Dance

junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Old Time of Rock n Roll Dance Unlimited

teen • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Spanish The Winner School

teen • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Lost At Sea The Winner School

teen • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st 99 Cents The Dance Factory Dance Studio

teen • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Put On Your Red Shoes The Winner School

teen • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Silent Night The Winner School

teen • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Why Don't You Do Right The Winner School

teen • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Revenge of the Ugly Duckling The Winner School

teen • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st She's Got The Look Studio C

senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Incantation Studio C

senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Disarm Studio C

senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Diamonds Infinity Dance Studio

senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Everybody Studio C

senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Whisperings The Winner School

Mini Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Madison Bay The Dance Club
Runner-Up Kendall Ames Studio C Too
Runner-Up Daisy Hadfield Infinity Dance
Runner-Up Zoe Huntsberger Dance Tech Studios
Runner-Up Meekela Medina Infinity Dance
Runner-Up Indy Mitchell The Dance Club
Runner-Up Halle Pobanz Infinity Dance
Runner-Up Kalli Potokar Inspire Dance Studio
Runner-Up Sophia Reasons Club Dance
Runner-Up Tatiana Savedra Club Dance
Runner-Up Skylar Speck Studio C Too
Runner-Up Kait Ware Dance Unlimited
Runner-Up Kendal Wooley Inspire Dance Studio

Mini Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Nick Heiner The Winner School
Runner-Up Easton Brotherson Dance Tech Studios
Runner-Up Via Sutherland Infinity Dance Studio

Junior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Ali Deucher The Dance Club
Winner Cassidy Forsyth Center Stage Performing Arts Studio
Winner Beilei Hardman The Dance Club
Winner Kalani Hilliker Club Dance Studio
Winner Kenedy Kallas Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Addison Bell Infinity Dance
Runner-Up Lauren Cardon Dance Impressions
Runner-Up Kennedi Childs Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Brinley Harris Club Dance Studio
Runner-Up Lea Kosterlitz [N/A]
Runner-Up Weslie McBride Dance Connection 2
Runner-Up Isabella Thompson The Dance Club
Runner-Up Madison Warnick The Dance Club
Runner-Up Alexis Warr Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Zoe Watts The Dance Club

Junior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Coby Cashell The Dynamic Dance Academy
Winner Ezra Sosa Center Stage Performing Arts Studio

Teen Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Rachel Parkinson The Dance Club
Runner-Up Melanie Boykin The Winner School
Runner-Up Chelbe Cashell The Dynamic Dance Academy
Runner-Up Sophia Heiner The Winner School
Runner-Up Bailey Holladay The Winner School
Runner-Up Michaela Little The Dance Factory Dance Studio
Runner-Up Addison Moffett Project 21
Runner-Up Paris Nilson The Dance Club
Runner-Up Ale Preciado Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Kati Simon [N/A]
Runner-Up Brynli Swallow Studio C
Runner-Up Gabby Weber The Dance Club

Teen Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Tanner Blee Absolute Dance
Runner-Up Josh Colvin The Dynamic Dance Academy

Senior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Kate Losser The Winner School
Winner Jorgen Willard Creative Arts Academy
Runner-Up Maddie Campbell The Winner School
Runner-Up Taylor Holladay The Winner School
Runner-Up Kiana Little The Dance Factory Dance Studio
Runner-Up Taylor Munson Studio C
Runner-Up Hailee Payne Infinity Dance
Runner-Up Bailey Sill Dance Impressions
Runner-Up Sierra Thacker Center Stage Performing Arts Studio

Senior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Caleb Yearick [N/A]

Tap Class

Placement Dancer Studio
Winner Ananya Adhvaryu Dance Unlimited
Winner RiLee Baer Absolute Dance
Winner Jadra Chan Tanya's Dance Company
Winner Alex DeLaCerda Dance Unlimited
Winner Olivia Fleming Studio C
Winner Caroline Haaijer Dance Tech Studios
Winner Hannah Huffman Dance Unlimited
Winner Kodi Kirtland Absolute Dance
Winner Claire Kronenberger The Dynamic Dance Academy
Winner Kiersten Miller Tanya's Dance Company
Winner Kurri Orizotti The Dynamic Dance Academy
Winner Sloan Orrell Tanya's Dance Company
Winner Sarah Reasons Club Dance Studio
Winner Bailey Stonebraker Firebird Dance Academy
Winner Sienna Watson Dance Unlimited

Jazz, Contemp. & Lyrical

Placement Dancer Studio
Winner Julia Alcox Dance Tech Studios
Winner Katie Austin Infinity Dance Studio
Winner Ashlyn Bartlett Studio C
Winner Navy Blomquist On Stage Dance Studio
Winner Emilia Brewer Infinity Dance
Winner Susie Carroll Dance Tech Studios
Winner Averi Clark Inspire Dance Studio
Winner Taylor Clayville Expressions Dance
Winner Kristin Cleverdon Studio C
Winner Hannah Colvin The Dynamic Dance Academy
Winner Grace Cook Luv 2 Dance Studio
Winner Mckelle Foukas Inspire Dance Studio
Winner Penelope Fox Expressions Dance
Winner Kirsten Grover Center Stage Performing Arts Studio
Winner Chaylor Gunther Luv 2 Dance Studio
Winner Ellie Hadfield Infinity Dance
Winner Morgan Holt Studio C
Winner Brytan Hudman Infinity Dance Studio
Winner Sydnee Hunt Infinity Dance Studio
Winner Ella Hurst Studio C Too
Winner Andria Johnson Infinity Dance
Winner Baylor Jones The Winner School
Winner Josiah Kauffman Tanya's Dance Company
Winner Kenidee Kelsey Infinity Dance
Winner Jaycee Knowles Studio C Too
Winner Cassi Nakamura The Winner School
Winner Cazley Nay Infinity Dance
Winner Chelsea Noga Absolute Dance
Winner Mckell Norton-Duren The Dance Club
Winner Mackenzie Olson Dance Tech Studios
Winner Dawson Paffumi Dance Unlimited Boise
Winner Christian Parkinson Luv 2 Dance Studio
Winner Ashlynn Peebles Infinity Dance Studio
Winner Lynley Peterson Infinity Dance Studio
Winner Gracie Price The Winner School
Winner MaKaylee Riding The Dancer's Edge
Winner Camille Ririe Studio C
Winner Jessica Rogers Dance Tech Studios
Winner Caitlin Shill The Winner School
Winner Tierney Spiess Absolute Dance
Winner Taylor Swallow The Dance Factory Dance Studio
Winner Pacie Taft Infinity Dance Studio
Winner Abby Thompson Elite Dance Productions
Winner Samantha Ulam Studio C Too
Winner Beth Van Dyke Tanya's Dance Company
Winner Emma Vardeman Impulse Dance Academie
Winner Emma Webster On Stage Dance Studio
Winner Payton Whitehead Infinity Dance Studio
Winner Gabriela Zabka The Winner School

Ballet Class

Placement Dancer Studio
Winner McKenzie Brotherson Dance Tech Studios
Winner Ashtyn Case The Winner School
Winner Ashtyn Cook The Dance Club
Winner Madelyn Dawson Inspire Dance Studio
Winner Macie Elliott Impulse Dance Academie
Winner Tristin Endicott Studio C
Winner Halle Eschler The Dancer's Edge
Winner Keana Fipps Studio C
Winner Christine Glidden Dance Tech Studios
Winner Sabrina Hancock The Winner School
Winner Jaidyn Harrington Center Stage Performing Arts Studio
Winner Ella Hathaway The Winner School
Winner Miranda Hillenius Tanya's Dance Company
Winner Chloe Hudman Infinity Dance Studio
Winner Taylor Hutchinson Luv 2 Dance Studio
Winner Nicole Jerome Studio C
Winner Erin Kelley Inspire Dance Studio
Winner Keegan Kirby Studio C Too
Winner Hannah Knowles Studio C
Winner Brinley Larsen Dance Unlimited
Winner Karson Orr Inspire Dance Studio
Winner Trendee Palmer On Stage Dance Studio
Winner Eliese Rider Tanya's Dance Company
Winner Ella Schrade The Dance Factory Dance Studio
Winner Ellie Shipp Studio C Too
Winner Kaylee Shirt Center Stage Performing Arts Studio
Winner Maddie Smith Dance Tech Studios
Winner Gabrielle Stockwell Boise Dance Alliance
Winner Madison Sylvester Dance Tech Studios
Winner Emili Taylor Dance Unlimited
Winner Jaida Underwood The Dance Factory Dance Studio
Winner Kaila Yacuk Studio C Too

Hip-Hop Class

Placement Dancer Studio
Winner Caddis Adams Dance Tech Studios
Winner Kenidee Allen Infinity Dance
Winner Hanna Ashton Studio C
Winner Avery Bell Infinity Dance
Winner Sophia Clark-Tebo Studio C Too
Winner Stephanie Coddens Studio C Too
Winner Ashley Colt Studio C Too
Winner Troy Crane Tanya's Dance Company
Winner Aubrey Ethington Elite Dance Productions
Winner MaKenzie Gardner Infinity Dance
Winner Lauren Grundmann Center Stage Performing Arts Studio
Winner Ava Huntsberger Dance Tech Studios
Winner Miklyn Kane Infinity Dance Studio
Winner Cheyenne Kerr Studio C
Winner Autumn Kierstead Dance Unlimited
Winner McKell Lemon Studio C
Winner Lauren MacRitchie Dance Tech Studios
Winner Kya McFarland [N/A]- Gina White
Winner Jezzi Rogers Tanya's Dance Company
Winner Meg Soffe The Winner School
Winner Mira Spendlove Infinity Dance
Winner Morgan Swanson Studio C
Winner Jordin White Infinity Dance

JUMP TO YOUR CITY

2017-2018 TOUR DATES

TOP Register Now
.