Providence Results

BACK TO TOUR DATES

Best in Studio

Studio Routine
Flash Pointe Dance I Still Believe
Westchester Dance Academy Palladio
Suzanne's Dance Connection Rodeo
Dancemakers Twice

Best of JUMP (Mini)

Studio Routine
Westchester Dance Academy The Journey

Best of JUMP (Junior)

Studio Routine
Dance Images Dance & Music Center Cinnamon Girl
Westchester Dance Academy Resonating Strings
The Talent Factory Marie Antoinette
Karla Pattavina's Dance Academy Without You
K and M Studio New York, New York

Best of JUMP (Teen)

Studio Routine
Westchester Dance Academy Palladio
The Talent Factory The Tree, The Beach, The Sea
Dance Images Dance & Music Center True Colors

Best of JUMP (Senior)

Studio Routine
Westchester Dance Academy Horizons

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Arabian Waltz  (Kayla Mak)  Westchester Dance Academy
2nd Egyptian Princess  (Jasmine Konow)  Defying Gravity School of Dance
3rd Sail  (Rebecca Fyrer)  Defying Gravity School of Dance

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Flight Of The Phoenix Defying Gravity School of Dance
2nd Shake Senora Defying Gravity School of Dance
3rd Back In Time Defying Gravity School of Dance

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st The Journey Westchester Dance Academy
2nd Free Fallin' K and M Studio
2nd Vanity Defying Gravity School of Dance
3rd Hoe Down Throw Down K and M Studio

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Near Light  (Maya Hirshman)  Westchester Dance Academy
2nd Torn  (Marissa Fuccione)  Karla Pattavina's Dance Academy
3rd Jungle  (Tatum Wentworth)  The Talent Factory

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Audrey and Marilyn The Talent Factory
2nd Footprints in The Sand Karla Pattavina's Dance Academy
3rd Eye On The Sparrow Karla Pattavina's Dance Academy

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Resonating Strings Westchester Dance Academy
2nd Hallelujah Westchester Dance Academy
3rd Without You Karla Pattavina's Dance Academy
3rd Marie Antoinette The Talent Factory

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Evening in Versailles Karla Pattavina's Dance Academy
2nd New York, New York K and M Studio
2nd Jailhouse Rock Dance Images Dance & Music Center
3rd Imagination K and M Studio

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Looking For You Again  (Jessica Ferretti)  Westchester Dance Academy
2nd Gears  (Caroline Fitzgerald)  Suzanne's Dance Connection
3rd Explosions  (Emily McFarland)  Karla Pattavina's Dance Academy

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Had Enough Dance Images Dance & Music Center
2nd The Path's End Dance Images Dance & Music Center
3rd Nuttin' Dance Images Dance & Music Center

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Rapture Westchester Dance Academy
2nd Smoke and Mirrors Westchester Dance Academy
2nd The Sound Between Westchester Dance Academy
3rd Dreams Today The Talent Factory

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Remembrance Westchester Dance Academy
2nd Sleeping Beauty Waltz Suzanne's Dance Connection
3rd The A Team Suzanne's Dance Connection

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Palladio Westchester Dance Academy
2nd Sincerely, Tinker Bell New Canaan Dance Academy
3rd Masquerade Dream Defying Gravity School of Dance

teen • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Some Like It Hot New Canaan Dance Academy

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Now and Forever  (Logan Epstein)  Westchester Dance Academy
1st Holding On  (Noelle Meers)  Westchester Dance Academy
2nd Awakened  (Korine Barlas)  The Talent Factory
3rd We Need Space  (Kelsey Farmer)  Dance Images Dance & Music Center

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Horizons Westchester Dance Academy
2nd Skin and Bones Dance Designs
3rd The Game Defying Gravity School of Dance

senior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Summit New Canaan Dance Academy
2nd Nocturne New Canaan Dance Academy

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Don Quixote Vlad's Dance Company

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Heart Cry BE DANZA

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Always Jazzgoba Dance Academy

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Boys BE DANZA

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st See You Shining Dance Unlimited

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Declined Jazzgoba Dance Academy

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Skyler Carroll Southern Strutt

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Cute Leighton Dance Project

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv MX5 Summit Dance Shoppe

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Spartacus Vlad's Dance Company

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Objects Allegro Performing Arts Academy

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Rear View Mirror Rhythm Dance Center

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Let's All Chant Jazzgoba Dance Academy

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Hold Me Mansfield Academy of Dance

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Dream Of You Rhythm Dance Center

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st This is Halloween Rhythm Dance Center

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Do Re Mi Jazzgoba Dance Academy

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st TBD Summit Dance Shoppe

Mini Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Skye Ayala Westchester Dance Academy
Winner Taylor Morgan The Talent Factory
Runner-Up Kaitlyn Antonucci Defying Gravity School of Dance
Runner-Up Madison Bairos Suzanne's Dance Connection
Runner-Up Kyla DeBenedetto [N/A]
Runner-Up Jasmine Konow Defying Gravity School of Dance
Runner-Up Mina Macera Atwood Performing Arts Center
Runner-Up Jada Paglio Defying Gravity School of Dance
Runner-Up Abby Ryan Tina Marie's Dance Academy

Mini Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Aydin Eyikan Flash Pointe Dance

Junior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Briella Hirsch New Hampshire Academie of Dance
Winner Sophie Jivotovski Westchester Dance Academy
Winner Tatum Wentworth The Talent Factory
Runner-Up Katelyn Andrade New England Dance and Gymnastics Centers
Runner-Up Christine Argentino Westchester Dance Academy
Runner-Up Julia Assue Westchester Dance Academy
Runner-Up Bailey Conard Melissa Hoffman Dance Center
Runner-Up Ashley Cromack The Talent Factory
Runner-Up Jenna Dunphy Shannon O'Brien School of Dance
Runner-Up Marissa Fuccione Karla Pattavina's Dance Academy
Runner-Up Gracie Hood Karla Pattavina's Dance Academy
Runner-Up Jenna Meilman Westchester Dance Academy
Runner-Up Grace Murphy Flash Pointe Dance
Runner-Up Jillian Murray Suzanne's Dance Connection
Runner-Up Annalisa Petrizzi Suzanne's Dance Connection
Runner-Up Gabrielle Santos The Talent Factory
Runner-Up Emily Slater Westchester Dance Academy
Runner-Up Grace Turchetta The Talent Factory
Runner-Up Caroline Voss Diane Kelley Dance Studio
Runner-Up Kirsten Wall Elite Academy of Dance MA
Runner-Up Fallon Walsh The Talent Factory

Junior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Shaun Ferren Suzanne's Dance Connection
Runner-Up Mason Merritt Diane Kelley Dance Studio

Teen Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Jackie Broderick Westchester Dance Academy
Winner Kirsten Coco Dance Images Dance & Music Center
Runner-Up Sarah Angelico Charlotte Klein Dance Centers
Runner-Up Jade Cloud New England Dance and Gymnastics Centers
Runner-Up Caroline Fitzgerald Suzanne's Dance Connection
Runner-Up Julia Gold Westchester Dance Academy
Runner-Up Emily McFarland Karla Pattavina's Dance Academy
Runner-Up Jessica Murray Diane Kelley Dance Studio
Runner-Up Casey Shea Diane Kelley Dance Studio
Runner-Up Katherine Tracy Suzanne's Dance Connection

Teen Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Niko Martinez Dance Images Dance & Music Center
Winner Ryan Sheehan Elite Academy of Dance MA
Runner-Up Evan DeBenedetto [N/A]
Runner-Up Max Derderian Atwood Performing Arts Center
Runner-Up Cooper Everson The Putnam Dance Center

Senior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Markelle Grutsch Northpointe Dance Academy
Winner Noelle Meers Westchester Dance Academy
Winner Emily Stomski Elite Academy of Dance MA
Runner-Up Korine Barlas The Talent Factory
Runner-Up Olivia Cece Atwood Performing Arts Center
Runner-Up Katie Ippolito Westchester Dance Academy
Runner-Up Megan Munroe Dance Images Dance & Music Center
Runner-Up Brianna Roland New England Dance Centers
Runner-Up Julia Rossi APAC Dance, Inc
Runner-Up Alicia Rota [N/A]

Senior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Nick Burrage New England Dance Center
Winner Nicholas Silverio Elite Academy of Dance MA
Runner-Up Joshua Burrage New England Dance Center

Tap Class

Placement Dancer Studio
Winner Angelina DeRusso Dance Dimensions
Winner Rebecca Fyrer Defying Gravity School of Dance
Winner Gabrielle Garceau Ashley MacLeod's Dance Dreams
Winner Riley Hess Dazzle Studio of Dance
Winner Stephanie Lemoine N-Step Dance Center
Winner Julianna Lino Elite Academy of Dance MA
Winner Cecilia Milbrandt Ct Concert Ballet
Winner Holly Paolino Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Kaitlyn Pierce
Winner Emily Prendergast Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Alexis Robbins Narragansett Performing Arts
Winner Charlotte Stenz Dance Etc., School For Performing Arts, Inc.
Winner Katelyn Williams Seven Star School of Performing Arts
Winner Julia Yameen Dance Images Dance & Music Center

Jazz, Contemp. & Lyrical

Placement Dancer Studio
Winner Daviana Alford Suzanne's Dance Connection
Winner Olivia Antonelli The Talent Factory
Winner Megan Benbow K and M Studio
Winner Darci Coleman K and M Studio
Winner Keyanna Davis Shannon O'Brien School of Dance
Winner Jenna DiMartinis Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Sophia Dottor Defying Gravity School of Dance
Winner Mikayla Dunn Elite Academy of Dance MA
Winner Kristina Duran Suzanne's Dance Connection
Winner Melanie Dyson Shannon O'Brien School of Dance
Winner Dayle Embleton Narragansett Performing Arts
Winner Jamie Gillette The Talent Factory
Winner Katherine Gurley K and M Studio
Winner Alison Heffler Suzanne's Dance Connection
Winner Tory Hitchcock
Winner Marissa Johnson The Talent Factory
Winner Emerson Judson Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Katie Koczirka K and M Studio
Winner Kim Kowalick Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Gemma Leary Dance Images Dance & Music Center
Winner Madison LeKites APAC
Winner Kalena Medeiros The Talent Factory
Winner Maria Miao
Winner Megan O'Neill Dance Images Dance & Music Center
Winner Lauren Paquet Dance Studio of Maine
Winner Nicole Quinn [N/A]
Winner Lauren Ranney Narragansett Performing Arts
Winner Deanna Rispoli [N/A]
Winner Rachel Schlansky Suzanne's Dance Connection
Winner Catherine Sheldon Suzanne's Dance Connection
Winner Kristina Smith Suzanne's Dance Connection
Winner Taylor Stoni Flash Pointe Dance
Winner Grace Summerfield Flash Pointe Dance
Winner Alexia Tsantarliotis Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Ava Webb Suzanne's Dance Connection
Winner Emma Zent Elite Academy of Dance MA

Ballet Class

Placement Dancer Studio
Winner Elizabeth Avakian K and M Studio
Winner Shauna Bradley Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Kylianne Broughton New Canaan Dance Academy
Winner Isabella Caforio Elite Academy of Dance MA
Winner Sarah Crawford New Canaan Dance Academy
Winner Jackie Crockett K and M Studio
Winner Stephanie DeLeo Suzanne's Dance Connection
Winner Breanna Eccleston N-Step Dance Center
Winner Caitlyn Faucher The Putnam Dance Center
Winner Michaela Hall Dance Etc., School For Performing Arts, Inc.
Winner Isabelle Jardin K and M Studio
Winner Kelliann Keaney Suzanne's Dance Connection
Winner Jessica Kogut Shannon O'Brien School of Dance
Winner Nora Landry Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Isabella Lanzarini Elite Academy of Dance MA
Winner Devon Larcher Shannon O'Brien School of Dance
Winner Alice LeBlanc Narragansett Performing Arts
Winner Shelby Leger Elite Academy of Dance MA
Winner Michelle Li Elite Academy of Dance MA
Winner Lauren Liscotti Elite Academy of Dance MA
Winner Jennifer Lynch Suzanne's Dance Connection
Winner Alisa MacDonald Flash Pointe Dance
Winner Jessica Morey Suzanne's Dance Connection
Winner Rachel Muratore Elite Academy of Dance MA
Winner Maggie O'Connor K and M Studio
Winner Jamie O'Malley Flash Pointe Dance
Winner Trinity O'Neill The Talent Factory
Winner Isabella Piccirilli Narragansett Performing Arts
Winner Madison Pimentel Suzanne's Dance Connection
Winner Isabela Ribeiro Shannon O'Brien School of Dance
Winner Madaline Riley [N/A]
Winner Elisabeth Robles Ashley MacLeod's Dance Dreams
Winner Olivia Rossi The Dance Factory
Winner Sofia Scaringe Westchester Dance Academy
Winner Courtney Stevens Flash Pointe Dance
Winner Stephanie Thermitus
Winner Shannon Tivnan Diane Kelley Dance Studio
Winner Amanda Toole Diane Kelley Dance Studio
Winner Julia Venditti APAC Dance, Inc
Winner Sophia Williams The Dance Factory
Winner Gabrielle Wood

Hip-Hop Class

Placement Dancer Studio
Winner Chloe Brown Dance Designs
Winner Hailey Castro Shannon O'Brien School of Dance
Winner Lexi Cook K and M Studio
Winner Taylor Cornell APAC Dance, Inc
Winner James Curley Flash Pointe Dance
Winner Maria DeSario K and M Studio
Winner Emme DeVito K and M Studio
Winner Carley Duquette Ashley MacLeod's Dance Dreams
Winner Emma Dyer Dancemakers
Winner Kelsey Farmer Dance Images Dance & Music Center
Winner Meera Gupta
Winner Morgan Immoor Dance Images Dance & Music Center
Winner Caroline Kelly New Canaan Dance Academy
Winner Alexsa Lavin Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Riley Leblanc Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Brianna LoRusso Suzanne's Dance Connection
Winner Maya Mahoney N-Step Dance Center
Winner Tristan Marshall Dance Factory
Winner Kaylee Millis [N/A]
Winner Alicia Nakhjavan AbstraKT Beings
Winner Veronica Orgera Westchester Dance Academy
Winner Lucas Parada
Winner Savanna Lee Petrunti New England Dance Center
Winner Felicia Pitcher Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Jake Reilly Dancemakers
Winner Yumi Sakaguchi Flash Pointe Dance
Winner Eva Schulz Flash Pointe Dance
Winner Raquel Wallace [N/A]
Winner Isabella Zito Defying Gravity School of Dance

JUMP TO YOUR CITY

2016-17 TOUR DATES

TOP Register Now
.