New Orleans Results

BACK TO TOUR DATES

Best in Studio

Studio Routine
Modern Conceptions of Dance Let The Youth
Elite Dance Put The Needle On It

Best of JUMP (Mini)

Studio Routine
A Touch of Class Performing Arts Anchor
Elite Dance Rock N Roll Music
Dancers Only Lost at Sea
Main Street Dance Cuban Pete
Modern Conceptions of Dance PYT

Best of JUMP (Junior)

Studio Routine
Jean Leigh Academy of Dance Swagger Jagger
Modern Conceptions of Dance How Will I Know
Elite Dance Americano
Main Street Dance Seven Nation Army

Best of JUMP (Teen)

Studio Routine
Modern Conceptions of Dance Let The Youth
Elite Dance Put The Needle On It
Main Street Dance One

Best of JUMP (Senior)

Studio Routine
Modern Conceptions of Dance Follow Me Down

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Everything Must Change  (Charlee Fagan)  Main Street Dance
2nd Intro  (Izzy Garcia)  Modern Conceptions of Dance
3rd Wonder  (Hallie Green)  Starlight Studio

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st I Need A Hero Elite Dance
2nd Once Upon A Time Elite Dance
3rd Can You Hear the Melody Main Street Dance

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Lost at Sea Dancers Only
2nd LOVE Dancers Only
2nd PYT Modern Conceptions of Dance
3rd Dream Catcher Elite Dance

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Rock N Roll Music Elite Dance
2nd Black Cat A Touch of Class Performing Arts

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Wonderful World  (Isabella Rayborn)  A Touch of Class Performing Arts
2nd Truth  (Darah Haidet)  Main Street Dance
3rd Final Moment  (Mallory Jimenez)  Modern Conceptions of Dance

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Little Monsters Main Street Dance
2nd Snow Abides Main Street Dance
3rd Elements A Touch of Class Performing Arts

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Swagger Jagger Jean Leigh Academy of Dance
2nd Seven Nation Army Main Street Dance
3rd One Voice Main Street Dance

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st How Will I Know Modern Conceptions of Dance
1st Last Dance Modern Conceptions of Dance

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Near Light  (Jade Kelley)  Main Street Dance
1st New Life  (Nancy Donnes)  Main Street Dance
2nd Slowly Comes the Light  (Samantha Falk)  Main Street Dance
3rd One Beautiful Evening  (Fiona Dorr)  [N/A]

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Depth Over Distance Modern Conceptions of Dance
2nd All I Want Main Street Dance
3rd Fallen Angel Elite Dance

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st One Main Street Dance
2nd Moving On Modern Conceptions of Dance
3rd Put The Needle On It Elite Dance

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Let The Youth Modern Conceptions of Dance

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Let's Go Elite Dance

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Lalena  (Cassidy Fulmer)  Revolution Dance Company
2nd Release  (Veronica Hessler)  Main Street Dance
3rd Born To Die  (Olivia Priola)  Modern Conceptions of Dance

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Hope Modern Conceptions of Dance
2nd When I'm Gone Dancer's Edge
3rd Wild Horses Magic Steps Studio of Performing Arts

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Follow Me Down Modern Conceptions of Dance

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Don Quixote Vlad's Dance Company

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st My Funny Valentine Jazzgoba Dance Academy

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Always Jazzgoba Dance Academy

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Castle Jazzgoba Dance Academy

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Secret Jazzgoba Dance Academy

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Decline Jazzgoba Dance Academy

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Skyler Carroll Southern Strutt

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Cute Leighton Dance Project

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv MX5 Summit Dance Shoppe

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Spartacus Vlad's Dance Company

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Libera Jazzgoba Dance Academy

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Burlap Sack Jazzgoba Dance Academy

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Let's All Chant Jazzgoba Dance Academy

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Hold Me Mansfield Academy of Dance

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Dream Of You Rhythm Dance Center

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Moviendo Caderas Jazzgoba Dance Academy

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Thinkin'Bout You Rhythm Dance Center

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st TBD Summit Dance Shoppe

Mini Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Charlee Fagan Main Street Dance
Winner Izzy Garcia Modern Conceptions of Dance
Winner Hallie Green Starlight Studio
Runner-Up Rylee Belk Elite Dance
Runner-Up Cate Delacruz Elite Dance
Runner-Up Alexis Dionne Main Street Dance
Runner-Up Summer Falk Main Street Dance
Runner-Up Amelia Green Robin Adams Southern Exposure Dance Company
Runner-Up Emma Huguet Jean Leigh Academy of Dance
Runner-Up Malli Grace Lackey Academy of Ballet and Jazz
Runner-Up Rylie McCluskey Dancers Only
Runner-Up Serenity O'Brian Main Street Dance
Runner-Up Cameron Claire Rhodes Academy of Ballet and Jazz
Runner-Up Sarah Vander Meulen Helena Hosch School of Dance
Runner-Up Bri-Bri Vucinovich Modern Conceptions of Dance
Runner-Up Halle Waites Angie's Dance Center

Mini Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Ryan Smith Main Street Dance

Junior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Darah Haidet Main Street Dance
Winner Claire Marie Tate Jean Leigh Academy of Dance
Winner Alexis Watson Aimee's Dance Academy
Runner-Up Alyssa Branch Helena Hosch School of Dance
Runner-Up Ginna Crouse Main Street Dance
Runner-Up Madison Fricke Helena Hosch School of Dance
Runner-Up Faith Huguet Jean Leigh Academy of Dance
Runner-Up Mallory Jimenez Modern Conceptions of Dance
Runner-Up Ashlyn Juneau Modern Conceptions of Dance
Runner-Up Isabella Rayborn A Touch of Class Performing Arts
Runner-Up Cate Tallant Rhonda Edmundson School of Dance
Runner-Up Gabrielle Woodall Jean Leigh Academy of Dance

Junior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Tyson Ford Modern Conceptions of Dance

Teen Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Nancy Donnes Main Street Dance
Winner Samantha Falk Main Street Dance
Winner Grace Guzan Northshore Academy of Dance
Winner Aubree Lavergne A Touch of Class Performing Arts
Runner-Up Gabrielle Guilbeau Jean Leigh Academy of Dance
Runner-Up Jade Kelley Main Street Dance
Runner-Up Jessie Quantrille Main Street Dance
Runner-Up Lucy Rogers Academy of Ballet and Jazz
Runner-Up Bailey Yates Jean Leigh Academy of Dance

Teen Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Vernon Brooks Loren Fenerty's Dance Factory
Winner Jarvis Langster [N/A]

Senior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Chelsea Campbell Jean Leigh Academy of Dance
Winner Cassidy Fulmer Revolution Dance Company
Winner Emily Leeper Main Street Dance
Winner Candace Vincent Donnas Visual and Performing Arts School
Runner-Up Rebekah Gaither Academy of Ballet and Jazz
Runner-Up Veronica Hessler Main Street Dance
Runner-Up Iman Karram [N/A]
Runner-Up Christine Miranda Jean Leigh Academy of Dance
Runner-Up Mercedez Mize [N/A]
Runner-Up Olivia Priola Modern Conceptions of Dance
Runner-Up Alexis Schallenberg Modern Conceptions of Dance
Runner-Up Sydney St. Pierre A Touch of Class Performing Arts
Runner-Up Brooklyn Starkey A Touch of Class Performing Arts
Runner-Up Alexia Waites Angie's Dance Center

Senior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Tristan Reynolds Broadway South Dance
Runner-Up Brennan Guevara Modern Conceptions of Dance
Runner-Up Roger White Dancer's Edge

Tap Class

Placement Dancer Studio
Winner Victoria Bankston Jean Leigh Academy of Dance
Winner Katie Boullion Core Dance Center
Winner Jordan Brignac Main Street Dance
Winner Rachel Bueche Jean Leigh Academy of Dance
Winner Lauren Copeland Jean Leigh Academy of Dance
Winner Madilyn Giglio Dancers Only
Winner Emma Granier Jean Leigh Academy of Dance
Winner Hannah Haggenmacher Jean Leigh Academy of Dance
Winner Emma McDermott Jean Leigh Academy of Dance
Winner Emma Miller Main Street Dance
Winner Emma Nagle Hintze Dance Center
Winner Zoe Naquin Elite Dance
Winner Ivy Petsinger [N/A]
Winner Payton Ramsey Modern Conceptions of Dance
Winner Michaela Todaro The Dance Consortium of Louisiana (DCLA)

Jazz, Contemp. & Lyrical

Placement Dancer Studio
Winner Philip Beck Debra Franco School of Dance
Winner Logan Bishop Free Movement
Winner Rayanna Boasso Modern Conceptions of Dance
Winner Samantha Boudreaux Dancers Only
Winner Haley Brown Modern Conceptions of Dance
Winner Riley Browne Northshore Academy of Dance
Winner Jayce Brumley The Academy F.T.K.
Winner Kayla Cangiamilla Elite Dance
Winner Brittany Capritto Modern Conceptions of Dance
Winner Courtney Cornett Jean Leigh Academy of Dance
Winner Alyssa Courville Liz Trahan Dance Studio
Winner Victoria Crouchet Elite Dance
Winner Mckenna Currie To The Pointe Academy of Dance
Winner Jazmine Davis Robin Adams Southern Exposure Dance Company
Winner Ali Dennington Kelli's Kreative Dance
Winner Shelby Dorough Jean Leigh Academy of Dance
Winner Fiona Dorr Academy of Ballet and Jazz
Winner Autumn Dorsa Jean Leigh Academy of Dance
Winner Jakib Feliciano The Academy F.T.K.
Winner Marissa Fontenelle Elite Dance
Winner Haven Fortenberry Helena Hosch School of Dance
Winner Isabella Galjour To The Pointe Academy of Dance
Winner Tori Gifford [N/A]
Winner Haleigh Giorlando-Wall Rhonda Edmundson School of Dance
Winner Brooke Gueho [N/A]
Winner Maddie Guerra Modern Conceptions of Dance
Winner Keely Hall Northshore Academy of Dance
Winner Sophia Hamel Northshore Academy of Dance
Winner Paige Hooker DKG
Winner Mia LeBoutillier Helena Hosch School of Dance
Winner Amber Lemoine Jean Leigh Academy of Dance
Winner Sydney Lentz Elite Dance
Winner Emily Leroux Main Street Dance
Winner Abby Lofton Dancer's Edge
Winner Ali Lore Elite Dance
Winner Kade Manici The Academy F.T.K.
Winner Kaylee McLaughlin Modern Conceptions of Dance
Winner Emily Oubre Elite Dance
Winner Georgia Palmer Elite Dance
Winner Ellie Porter Dancers Only
Winner Angela Price Galloways Dance Studio
Winner Demi Randolph Main Street Dance
Winner Teddi Elizabeth Rayborn A Touch of Class Performing Arts
Winner Reagen Robin Elite Dance
Winner Catherine Rodriquez Colleen's Studio of Dance Arts
Winner Kaylee Scariano Elite Dance
Winner Alexandria Scott Debra Franco School of Dance
Winner Sloan Shelton Robinson's School of Dance
Winner Katie Taylor [N/A]
Winner Lexie Temple Magic Steps Studio of Performing Arts
Winner Meghan Viator Elite Dance Force
Winner Hayley Watters Driven Dance Company
Winner Savannah Wilson Modern Conceptions of Dance
Winner Kaylie Wood Jean Leigh Academy of Dance

Ballet Class

Placement Dancer Studio
Winner Marti Albarado Dance Graphics
Winner Tia Alfonso Modern Conceptions of Dance
Winner Ginny Ard Jean Leigh Academy of Dance
Winner Brooklynn Barnett Academy of Ballet and Jazz
Winner Brooke Brancamp Robin Adams Southern Exposure Dance Company
Winner Allie Breaux Elite Dance
Winner Sidney Browne Northshore Academy of Dance
Winner Meaghan Burke Elite Dance
Winner Emma Cannon Elite Dance
Winner Kayleigh Collins Northshore Academy of Dance
Winner Rylee Drolet Elite Dance
Winner Amy Duffourc Elite Dance
Winner Alexis Duvio Modern Conceptions of Dance
Winner Emily Etheredge Robinson's School of Dance
Winner Ali Geautreaux Jean Leigh Academy of Dance
Winner Haley Hemingway [N/A]
Winner Emma King Northshore Academy of Dance
Winner Brennan LaBauve Main Street Dance
Winner Hanlon Landry [N/A]
Winner Allie Lloyd A Touch of Class Performing Arts
Winner Bailey Mitchell Jean Leigh Academy of Dance
Winner Emily Morrison LEON Dance Arts
Winner MaKayla Neilson Franny's Studio of Dance
Winner Lily Orgeron Dancer's Edge
Winner Nicole Pellegrin Dancer's Edge
Winner Claire Plaisance Northshore Academy of Dance
Winner Abigail Ragusa Rhonda Edmundson School of Dance
Winner Cailin Sampey Main Street Dance
Winner Karley Voges Kelli's Kreative Dance

Hip-Hop Class

Placement Dancer Studio
Winner Hannah Adams To The Pointe Academy of Dance
Winner Julia Adams Dancers Only
Winner Brelynn Beck Debra Franco School of Dance
Winner Madeleine Berrigan Northshore Academy of Dance
Winner Mackenzie Bingham Hintze Dance Center
Winner Darian Callais Modern Conceptions of Dance
Winner Kaitlyn Carr Angie's Dance Center
Winner Lexie Guerra Modern Conceptions of Dance
Winner Leah Hulin Liz Trahan Dance Studio
Winner Brianna Jackson Franny's Studio of Dance
Winner Kylee Johnson Galloways Dance Studio
Winner Lindsay Messina Revolution Dance Company
Winner Ma'Kayla Parker Dancers Only
Winner Lillian Pitre To The Pointe Academy of Dance
Winner Landry Rase Northshore Academy of Dance
Winner Angelina St. Philip [N/A]
Winner Skylar Thompson Angie's Dance Center
Winner Maia Trailer Liz Trahan Dance Studio

JUMP TO YOUR CITY

2016-17 TOUR DATES

TOP Register Now
.