Las Vegas Results

BACK TO TOUR DATES

Best in Studio

Studio Routine
Club Dance Studio Silent Scream
The Dance Zone - Las Vegas Silent Film
The Rock Center For Dance 5 Wind 6

Best of JUMP (Mini)

Studio Routine
The Rock Center For Dance What Is Jazz?

Best of JUMP (Junior)

Studio Routine
Bunker Dance Center Dance Revival
Club Dance Studio Childhood Dreams
The Rock Center For Dance 5 Wind 6

Best of JUMP (Teen)

Studio Routine
The Dance Zone - Las Vegas Silent Film
Club Dance Studio Silent Scream
Bunker Dance Center My Restoration

Best of JUMP (Senior)

Studio Routine
Bunker Dance Center Wayfaring Stranger

Best of JUMP (Open)

Studio Routine
Encore Dance Academy Breath Of Life

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Breathe  (Brynn Rumfallo)  Club Dance Studio
2nd Dreaming  (Bostyn Brown)  Club Dance Studio
3rd Bellum  (Emma York)  Danceology
3rd Beautiful  (Brooke Flores)  Club Dance Studio

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Material Girls Generation Dance Studio
2nd Popular Encore Dance Academy
3rd Hawaiian Roller Coaster Ride All That Dance

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st What Is Jazz? The Rock Center For Dance
2nd Breath Of Life The Rock Center For Dance

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st A Silent Sound  (Keely Meyers)  Danceology
2nd Shelter  (Jaycee Wilkins)  Club Dance Studio
3rd Monarch  (Lauren Shaw)  West Coast School Of The Arts
3rd Youth  (Talia Seitel)  Murrieta Dance Project

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Affuetto The Rock Center For Dance
2nd Sweet Disposition The Rock Center For Dance
3rd Be Alright Western NV Performing Arts

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Childhood Dreams Club Dance Studio
2nd The Pianist Club Dance Studio
3rd A Thousand Years Club Dance Studio
3rd Here I Come Club Dance Studio

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Here Before Club Dance Studio
2nd Ni Su Nave Bunker Dance Center
3rd Settle Down The Rock Center For Dance

junior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Dance Revival Bunker Dance Center
2nd Red Room The Rock Center For Dance
3rd Tornado The Dance Zone - Las Vegas

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st The Sky's Turned Black  (Kaylin Maggard)  Columbia Performing Arts Centre
2nd Latch  (Justin Pham)  [N/A]
3rd The Last Moment  (Ariana McClure)  Danceology

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Bow Spirit The Dance Zone - Las Vegas
2nd Dreamer The Dance Zone - Las Vegas
3rd So Cold The Rock Center For Dance

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Silent Scream Club Dance Studio
2nd Three Words The Dance Zone - Las Vegas
3rd Still Bleeding Club Dance Studio

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Silent Film The Dance Zone - Las Vegas
2nd My Restoration Bunker Dance Center
3rd Moth's Wings The Dance Zone - Las Vegas

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Applause Bunker Dance Center

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Last Stand  (Eric Schloesser)  Michelle Latimer Dance Academy
1st Do Want To Be a Girl  (Kierra Kelp)  Inspire Dance Company
1st Vessel  (Lily Leyva)  Inspire Dance Company
2nd Leavin' On My Mind  (Stephanie Stricker)  Columbia Performing Arts Centre
3rd The Fox  (Taylor Woodie)  The Dance Zone - Las Vegas

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Borne Witness To Columbia Performing Arts Centre
2nd :SCREAM: Generation Dance Studio
3rd The Power Of Three Tabor Dance Academy

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Wayfaring Stranger Bunker Dance Center
2nd Seated in Thought Bunker Dance Center
3rd White Trash Wedding Bunker Dance Center

senior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Corrida Bunker Dance Center

senior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Love Trailings Bunker Dance Center

open • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Greyscale  (Ashton Krepelka)  BRDC
2nd Youth  (Jessi Ramirez)  Tabor Dance Academy

open • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Barton Hollow Encore Dance Academy

open • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Breath Of Life Encore Dance Academy

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Piano The Dance Lab At the Rose

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st I Will Be Your Way Jean Leigh Academy of Dance

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Play that Atico Ballet y Danzas

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Fabulous Knox Dance Worx

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st people help people Atico Ballet y Danzas

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Getting Good At Being Bad AB Training Facility

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Summertime SJ Dance Company

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Black Horse and the Cherry Tree Music General

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Echo Summit Dance Shoppe

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Feeling Good Knox Dance Worx

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Obsession Paradigm Dance Project

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st DNA The Next Step Dance Studio

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Kamikaze New Canaan Dance Academy

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Ordinary People Music General

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Bring on the Men The Dance Lab At the Rose

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Be Your Love New Canaan Dance Academy

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Tapestry Tawn Marie's Dance Centre

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Yaya Summit Dance Shoppe

Mini Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Bostyn Brown Club Dance
Winner Charlotte Foldes Bobbies school of performing arts
Winner Makenna Miller Loudoun School of Ballet
Winner Keara Nichols Murrieta Dance Project
Runner-Up Kennedy Barry Murrieta Dance Project
Runner-Up Kendal Clemens Murrieta Dance Project
Runner-Up Camilla De Siqueira Murrieta Dance Project
Runner-Up Brooke Flores Club Dance Studio
Runner-Up Peyton Heitz Dance Precisions
Runner-Up Kendall Le Murrieta Dance Project
Runner-Up Melanie Luchterhand Innovation Dance Company
Runner-Up Hailey Meyers Danceology
Runner-Up Kelsey Millar Club Dance Studio
Runner-Up Alyssa Nichols Murrieta Dance Project
Runner-Up Kaylee Quinn Dance Precisions
Runner-Up Carlee Schield Club Dance
Runner-Up Ava Siniscalchi Dance Precisions
Runner-Up Mia Spilotro The Dance Factor
Runner-Up AJ Viloria The Rock Center For Dance
Runner-Up Kiarra Waidelich The Rock Center For Dance
Runner-Up Erica Yee Innovation Dance Company
Runner-Up Emma York Danceology

Mini Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Hayden Luedde Dance Precisions
Winner Amari Smith Innovation Dance Company

Junior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Alyssa Johnson Bunker Dance Center
Winner Dylynn Jones Club Dance
Winner Keely Meyers Westside Dance Project
Winner Chloe Nguyen Innovation Dance Company
Runner-Up Brynklie Brown Club Dance
Runner-Up Lexine Cantoria Verve Inc Dance
Runner-Up Kennedi Childs Aspire Dance Academy
Runner-Up Emma Collet Inspire Dance Company
Runner-Up Veronica Comelek The Rock Center For Dance
Runner-Up Hallie Haupert Dance Precisions
Runner-Up Kamilla Johnson Club Dance
Runner-Up Hallie Reggio Club Dance Studio
Runner-Up Tatiana Savedra Club Dance
Runner-Up Lauren Shaw West Coast School of the Arts
Runner-Up Alessandra Spadaro Dance Precisions
Runner-Up Grace Vanetti Innovation Dance Company

Junior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Yadiel Figueroa The Rock Center For Dance
Winner Ryan Maw Western NV Performing Arts
Runner-Up Nate Milledge Inspire Dance Company

Teen Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Ambry Mehr Limitless Masters Ballet
Winner Simrin Player Club Dance
Runner-Up Bre Battaglia The Dance Zone - Las Vegas
Runner-Up Libby Caldara Dance West
Runner-Up Kourtney Fajardo The Dance Factor
Runner-Up Ariel Goussak The Dance Zone - Las Vegas
Runner-Up Chryssa Hadjis Murrieta Dance Project
Runner-Up Abbi Kelley Aspire Dance Academy
Runner-Up Gerianna LoTempio Inspire Dance Company
Runner-Up Kaylin Maggard Columbia Performing Arts Centre
Runner-Up Ariana McClure Danceology
Runner-Up Haley Messick [N/A]
Runner-Up Rylee Morse Bunker Dance Center
Runner-Up Paige Moss The Dance Zone - Las Vegas
Runner-Up Brooke Plote The Dance Zone - Las Vegas
Runner-Up Sophie Reynoldson Dance Vision
Runner-Up Cora Rinehart The Dance Zone - Las Vegas
Runner-Up Madison Thielman The Dance Zone - Las Vegas
Runner-Up Genneya Walton [N/A]
Runner-Up Alexis Warr Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Alexis Woolery The Dance Zone - Las Vegas

Teen Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Justin Pham Murrieta Dance Project
Runner-Up Michael Artiga The Dance Zone - Las Vegas
Runner-Up Abdiel Figueroa The Rock Center For Dance
Runner-Up Jayd'n Harris Innovation Dance Company
Runner-Up Adam Maw Western NV Performing Arts
Runner-Up Christian Smith The Rock Center For Dance
Runner-Up Ezra Sosa Center Stage Performing Arts Studio

Senior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Kierra Kelp Inspire Dance Company
Winner Taylor LaBruzzo Bunker Dance Center
Winner Lily Leyva Inspire Dance Company
Winner Jasmine Pham [N/A]
Winner Stephanie Stricker Columbia Performing Arts Centre
Runner-Up Bostyn Ashjian Bunker Dance Center
Runner-Up Nichole Bennis Bunker Dance Center
Runner-Up Taryn Earl Bunker Dance Center
Runner-Up Kenzie Fischer [N/A]
Runner-Up Samantha Hurst Murrieta Dance Project
Runner-Up Raegan Lamb Club Dance Studio
Runner-Up Veronica Lange [N/A]
Runner-Up Alison Machabee The Dance Zone - Las Vegas
Runner-Up Elyssia Macias Bobbie's School of Performing Arts
Runner-Up Susie Mehle Columbia Performing Arts Studio
Runner-Up Paulina Meneses Inspire Dance Company
Runner-Up Baylie Olsen Inspire Dance Company
Runner-Up Melissa Peterson The Dance Zone - Las Vegas
Runner-Up Kelly Rivard Mather Dance Company
Runner-Up Morgan Vanetti Innovation Dance Company
Runner-Up Allyson Wilcox Innovation Dance Company
Runner-Up Taylor Woodie The Dance Zone - Las Vegas
Runner-Up Morgan Wright Innovation Dance Company

Senior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Eric Lobenberg Step Up Academy
Winner Eric Schloesser Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Julien Naud Generation Dance Studio

Tap Class

Placement Dancer Studio
Winner Chloe Carr Bunker Dance Center
Winner Brooklyn Cheney Bunker Dance Center
Winner Chezney Douglas Bunker Dance Center
Winner Taryn Encinas Western NV Performing Arts
Winner Lauren Hirsch The Dance Zone - Las Vegas
Winner Alyssa Hlava Murrieta Dance Project
Winner Sophie Mallas Dance West
Winner Belle Martin The Dance Zone
Winner Alex McCoy Generation Dance Studio
Winner Rilee Nyborg Bunker Dance Center
Winner Giana Onofre Bunker Dance Center
Winner Hailey Piccinetti Bunker Dance Center
Winner Emily Reynolds Bunker Dance Center
Winner Ashley Schoemer The Rock Center For Dance
Winner Kayla Seitel Murrieta Dance Project
Winner Julia Stumpf The Rock Center For Dance
Winner Jenna Szoke Bunker Dance Center
Winner Mimi Taylor Bunker Dance Center
Winner Emma Welter Bunker Dance Center
Winner Krista Wheatley Bunker Dance Center

Jazz, Contemp. & Lyrical

Placement Dancer Studio
Winner Paige Arredondo The Dance Zone - Las Vegas
Winner Savannah Barris Step Up Academy
Winner Kayla Barrow Generation Dance Studio
Winner Collin Barry Innovation Dance Company
Winner AnnaBella Battisti Step Up Academy
Winner Alaina Bean The Dance Zone - Las Vegas
Winner Peyton Bengtson Bunker Dance Center
Winner Camille Bloxham Aspire Dance Academy
Winner Megan Boone Dance Factory
Winner Leeanne Bourque Generation Dance Studio
Winner Brittany Bruno The Rock Center For Dance
Winner Shylah Bucher Bobbie's School of Performing Arts
Winner Tabitha Burton The Dance Zone
Winner Alicia Castellanos Bunker Dance Center
Winner Caitlin Cauffiel Gotta Dance Academy
Winner Jon Cestnick Generation Dance Studio
Winner Sydney Chudd The Dance Factor
Winner Cayleen DelRosario The Rock Center For Dance
Winner Samantha Dunn Inspire Dance Company
Winner Kyla Eaton Innovation Dance Company
Winner Peter Eliakis Inspire Dance Company
Winner Alexa Fahd Astudia Dance World
Winner Ocean Fernandez The Rock Center For Dance
Winner Katie Goeltz Bobbies School of Performing Arts
Winner Kristina Hakobyan The Rock Center For Dance
Winner Maddie Hall The Rock Center For Dance
Winner Rory Holladay Dance West
Winner Ella Holland Generation Dance Studio
Winner Kennedi Johnston The Rock Center For Dance
Winner Kenedy Kallas Center Stage Performing Arts Studio
Winner Hannah Keller Generation Dance Studio
Winner Megan Kelly Step Up Academy
Winner Jessica King Step Up Academy
Winner Dylan Kinzler Innovation Dance Company
Winner Anika Kojima The Rock Center For Dance
Winner Olivia LaBruzzo Bunker Dance Center
Winner Makenna LaFortune Bunker Dance Center
Winner Leah Larocco Innovation Dance Company
Winner Rebecca Lee Inspire Dance Company
Winner Audrey Lee Mather Dance Company
Winner Leslie Machabe The Dance Zone - Las Vegas
Winner Irisa Masino Academy of Dance Westlake Village
Winner Weslie McBride Dance Connection 2
Winner Nicole McMillan Generation Dance Studio
Winner Dakota Miller The Rock Center For Dance
Winner Maddi Miloscia All That Dance
Winner Zoe Miranda Murrieta Dance Project
Winner Khalah Mitchell Bunker Dance Center
Winner Taylor Nagai The Dance Zone - Las Vegas
Winner Sara Najm Dance Precisions
Winner Taylor Neugart Murrieta Dance Project
Winner Cindy Okkers BRDC
Winner Allison Ornelas Step Up Academy
Winner Kaelie Osorio Murrieta Dance Project
Winner Kennedy Payeur The Rock Center For Dance
Winner Riley Pinto Innovation Dance Company
Winner Alison Pressler The Dance Zone
Winner Lindsay Reynolds Bunker Dance Center
Winner Nick Reynolds All That Dance
Winner Rosie Rhoades The Rock Center For Dance
Winner Siena Riga Dance West
Winner Sabrina Rincon Elevation Studios
Winner Camille Roberts Encore Dance Academy
Winner Bella Rodriguez Clovis Academy of Dance
Winner Sophie Santella The Rock Center For Dance
Winner Kali Sayles Innovation Dance Company
Winner Amanda Scantland Generation Dance Studio
Winner Brooke Shaw West Coast School of the Arts
Winner Jaida Skidmore Murrieta Dance Project
Winner Sydney Stagg Bunker Dance Center
Winner Brooke Stewart Murrieta Dance Project
Winner Brianna Taylor Bunker Dance Center
Winner Courtney Tobin Bunker Dance Center
Winner Avery Walker Aspire Dance Academy
Winner Mackenzie Wandel The Rock Center For Dance
Winner Makayla Ward Murrieta Dance Project
Winner Lauren Wilkins Mather Dance Company
Winner Thomas Wright Dance Connection

Ballet Class

Placement Dancer Studio
Winner Ellie Aldridge All That Dance
Winner Kassidy Barton Astudia Dance World
Winner Mekehl Blaum Step Up Academy
Winner Kenedy Brown Club Dance
Winner Laling Candel Step Up Academy
Winner Isabella Castellanos Bunker Dance Center
Winner Allison Collet Inspire Dance Company
Winner Timothy Cooke Innovation Dance Company
Winner Sage Fernandez The Rock Center For Dance
Winner Sarah Finegold [N/A]
Winner Ben Green Bunker Dance Center
Winner Hailey Hansen Inspire Dance Company
Winner Isabella Hennigar Dance Precisions
Winner Tayah Mark The Dance Zone - Las Vegas
Winner Sydney Martinez Bunker Dance Center
Winner Delaney Merrick All That Dance
Winner Summer Montenegro The Rock Center For Dance
Winner McCall Olsen Inspire Dance Company
Winner Lori Quijano Innovation Dance Company
Winner Zoe Rossi Dance Precisions
Winner Blake Schedlosky Generation Dance Studio
Winner Cami Schroeder Club Dance Studio
Winner Tristan Simpson Bobbie's School of Performing Arts
Winner Jordyn Smith Club Dance Studio
Winner Aubrie Stoehr Murrieta Dance Project
Winner Aria Terango Bobbie's School of Performing Arts
Winner Sophia Terango Bobbie's School of Performing Arts
Winner Cassidy Wible The Dance Zone - Las Vegas

Hip-Hop Class

Placement Dancer Studio
Winner Jordan Bennet The Rock Center For Dance
Winner Natalie Carnate The Rock Center For Dance
Winner Abbey Choi Dance Precisions
Winner Andres Cruz Bunker Dance Center
Winner Sara DaSilva Generation Dance Studio
Winner Amberlei Espino The Rock Center For Dance
Winner Lilah Haye Dance Precisions
Winner Meya Holmes Innovation Dance Company
Winner Piper McLean Generation Dance Studio
Winner Noah Montella Innovation Dance Company
Winner Chandler Nickerson Murrieta Dance Project
Winner Daede Ott Tabor Dance Academy
Winner Adam Polk Tabor Dance Academy
Winner Dakotah Rhoades The Rock Center For Dance
Winner Aubrianna Sabatini Bobbie's School of Performing Arts
Winner Chlaire Sapad Generation Dance Studio
Winner Lexi Stagg Bunker Dance Center
Winner Payton Sullivan Murrieta Dance Project
Winner Hayley Tekely The Rock Center For Dance
Winner Kayla Unating The Rock Center For Dance
Winner Taylor Valadez [N/A]
Winner Kollyn Weimer Tabor Dance Academy
Winner Chandler Wright Hill The Dance Factor

JUMP TO YOUR CITY

2017-2018 TOUR DATES

TOP Register Now
.