St. Louis Results

BACK TO TOUR DATES

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Anchor  (Liza Catlin)  Inertia, The School of Dance, Inc.
2nd Let The Beat Drop  (Kiersten Brown)  Bordeau Dance Studio
3rd Hotstepper  (Madison Evans)  Bordeau Dance Studio

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Royals Techniques

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Your Song  (Katie McCleary)  School of Classical Ballet & Dance
2nd Serenade  (Brooklyn Davis)  Next Step Dance Performing Arts
3rd Shake It Up  (Hannah Boehmer)  Dance Craze

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Night Run  (Kaylin Maggard)  Columbia Performing Arts Centre
2nd Sweet Dreams  (Logan Hassel)  School of Classical Ballet & Dance
3rd Everywhere I Go  (Alexis Roberts)  Dance Craze

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st The Lies We Tell School of Classical Ballet & Dance
2nd Don't You Worry Inertia, The School of Dance, Inc.

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Crazy Kids Vancil Performing Arts Center
2nd Smash Vancil Performing Arts Center

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Esperanza  (Claire Kampschroeder)  Starstruck Performing Arts Center
2nd Warrior  (Autumn Snow)  [N/A]
3rd Juliet  (Samantha Wilke)  Adams School of Dance

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Don Quixote Vlad's Dance Company

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Prone Danz Studio (Costa Rica)

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st The Band Stars Dance Studio

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Thumbs Honolulu Dance Studio & Boogie Down Prod.

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Unravelina Center Stage Performing Arts Studio

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Le Jazz Hot Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Rule The World Southern Strutt

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Acapella Tempe Dance

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Echo Summit Dance Shoppe

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Spartacus Vlad's Dance Company

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Blue Rose Rhythm Dance Center

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Here Comes The Boom Southern Strutt

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st It's Not Right Creative Arts Academy

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Hold Me Mansfield Academy of Dance

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Dream Of You Rhythm Dance Center

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st If I Try Larkin Dance Studio

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st TBA Dance 4 Real

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st TBD Summit Dance Shoppe

Mini Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Sadi Knox Renee Johnson's Dance Studio
Winner Ainsley Moses Renee Johnson's Dance Studio/Renee's Dance Floor
Runner-Up Ellie Alexander Renee Johnson's Dance Studio
Runner-Up Maegan Fleming Renee's Dance Floor
Runner-Up Brianna Haith Columbia Performing Arts Centre
Runner-Up Makayla Kelsey Encore Dance Too
Runner-Up Megan Liu Renee Johnson's Dance Studio/Renee's Dance Floor
Runner-Up Kaylee McCracken Charmette Academy of Dance
Runner-Up Taylor Stith Renee Johnson's Dance Studio/Renee's Dance Floor
Runner-Up Kennedy Webb Fusion Dance Center

Mini Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Ryan Evans The Underground
Runner-Up Nathan Polancyak Inertia, The School of Dance, Inc.

Junior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Brooklyn Davis Dance Industry Performing Arts Center
Winner Katie McCleary School of Classical Ballet & Dance
Runner-Up Luci Hilboldt Renee Johnson's Dance Studio
Runner-Up Baylie McClellan Fusion Dance Center
Runner-Up Lydia Piekarski Charmette Academy of Dance
Runner-Up Abby Stewart Dance Floor
Runner-Up Brianna Vo Charmette Academy of Dance
Runner-Up Taylor Wallis Encore Dance Too
Runner-Up Jenna Wood Charmette Academy of Dance

Junior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Gray Webb Renee Johnson's Dance Studio

Teen Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Logan Hassel School of Classical Ballet
Winner Kaylin Maggard Columbia Performing Arts Centre
Winner Maycee Steele Kansas City Ballet School
Runner-Up Mary Kate Chapman Renee Johnson's Dance Studio
Runner-Up Peyton Pyle [N/A]
Runner-Up Alexis Roberts Dance Craze
Runner-Up Ellie Toler Renee Johnson's Dance Studio
Runner-Up Cianna Vo Charmette Academy of Dance
Runner-Up Mary Grace Wiedt Renee Johnson's Dance Studio/Renee's Dance Floor

Senior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Sydney Maly Columbia Performing Arts Centre
Runner-Up Maura Grace Adagio Dance Company
Runner-Up Claire Kampschroeder Starstruck Performing Arts Center
Runner-Up Shellcee Sharp Charmette Academy of Dance
Runner-Up Autumn Snow [N/A]

Tap Class

Placement Dancer Studio
Winner Elli Jo Alm Renee Johnson's Dance Studio/Renee's Dance Floor
Winner Bella Bahr Renee's Dance Floor
Winner Jensen Bee Renee Johnson's Dance Studio
Winner Megan Dobey Performing Arts Centre
Winner Emma Freeman Performing Arts Centre
Winner Olivia Gaeng Inertia, The School of Dance, Inc.
Winner Forrest Gibson Performing Arts Centre
Winner Lizzy Larocco Dance Floor
Winner Anna Savacool Renee Johnson's Dance Studio/Renee's Dance Floor
Winner Sophie Sepko Renee's Dance Floor
Winner Elise Windmueller Renee Johnson's Dance Studio/Renee's Dance Floor
Winner Tori Woolbright Charmette Academy of Dance
Winner Abby Zaiz Encore Dance Too

Jazz, Contemp. & Lyrical

Placement Dancer Studio
Winner Campbell Bahr Renee's Dance Floor
Winner Elle Baker Renee Johnson's Dance Studio
Winner Jordyn Bates Fusion Dance Center
Winner Madison Bee Renee Johnson's Dance Studio/Renee's Dance Floor
Winner Danielle Blaho Inertia, The School of Dance, Inc.
Winner Kaitlyn Bonano Charmette Academy of Dance
Winner Natalie Boyles Renee's Dance Floor
Winner Nicole Brommelhorst Fusion Dance Center
Winner Kiersten Brown Bordeau Dance Studio
Winner Olivia Catlin Inertia, The School of Dance, Inc.
Winner Jenna Drury The Underground
Winner Emi Earnest Charmette Academy of Dance
Winner Madison Evans Bordeau Dance Studio
Winner Savannah Evers Inertia, The School of Dance, Inc.
Winner Summer Fugate Renee Johnson's Dance Studio/Renee's Dance Floor
Winner Emma Good Adams School of Dance
Winner Ben Goodall Adams School of Dance
Winner Alyse Gorman Inertia, The School of Dance, Inc.
Winner Abbey Hedrick Dance Craze
Winner Katie Horack Renee Johnson's Dance Studio/Renee's Dance Floor
Winner Olivia Jockisch Fusion Dance Center
Winner Sydney Johnson Renee Johnson's Dance Studio/Renee's Dance Floor
Winner Chloe Klevorn Charmette Academy of Dance
Winner Danielle Klevorn Charmette Academy of Dance
Winner Sydni Knox Renee Johnson's Dance Studio/Renee's Dance Floor
Winner Izzy Kusman Renee's Dance Floor
Winner Amanda LaRose [N/A]
Winner Roni Lee Renee Johnson's Dance Studio
Winner Lily Long Inertia, The School of Dance, Inc.
Winner Nathan Louder Performing Arts Centre
Winner Kaitlyn Luft Renee Johnson's Dance Studio
Winner Jessica Manning Renee Johnson's Dance Studio/Renee's Dance Floor
Winner Chloe Marschuetz Inertia, The School of Dance, Inc.
Winner Emilee Martin Dance Floor
Winner Amanda Mattson Inertia, The School of Dance, Inc.
Winner Georgia McQuillan Renee Johnson's Dance Studio
Winner Anna Minichiello Dance Floor
Winner Marissa Mulligan Bordeau Dance Studio
Winner Juliet Nero Dance Floor
Winner Cody Peters Inertia, The School of Dance, Inc.
Winner Emma Rezabek Charmette Academy of Dance
Winner Ines Santos Adams School of Dance
Winner Macie Savala Charmette Academy of Dance
Winner Grace Schneider Renee Johnson's Dance Studio
Winner Gabrielle Shoults Inertia, The School of Dance, Inc.
Winner Max Slavik Charmette Academy of Dance
Winner Macy Spellman Renee Johnson's Dance Studio
Winner Mia Stahl Renee Johnson's Dance Studio/Renee's Dance Floor
Winner Audrey Tang Renee Johnson's Dance Studio
Winner Samantha Wilke Adams School of Dance

Ballet Class

Placement Dancer Studio
Winner Reagan Allen Columbia Performing Arts Centre
Winner Jordan Bee Renee Johnson's Dance Studio/Renee's Dance Floor
Winner Liza Catlin Inertia, The School of Dance, Inc.
Winner Alex Gibson Fredericktown Dance Academy
Winner Madeleine Louder Performing Arts Centre
Winner Holly Magruder Inertia, The School of Dance, Inc.
Winner Brittani McClellan Fusion Dance Center
Winner Elizabeth Meeks Charmette Academy of Dance
Winner Alyssa Mendoza IMOVE
Winner Shay Moonier Charmette Academy of Dance
Winner Hannah Padgette Renee Johnson's Dance Studio
Winner Brooke Reeder Inertia, The School of Dance, Inc.
Winner Ashley Syrup Renee Johnson's Dance Studio/Renee's Dance Floor
Winner Emily Syrup Renee Johnson's Dance Studio/Renee's Dance Floor
Winner Faith Thompson Renee Johnson's Dance Studio/Renee's Dance Floor
Winner Mackenzie Twomey Charmette Academy of Dance
Winner Carrie Wildeisen Renee Johnson's Dance Studio
Winner Lydia Zeltmann Dance Craze
Winner Zoe Zigler Adams School of Dance

Hip-Hop Class

Placement Dancer Studio
Winner Lexi Jo Alm Renee Johnson's Dance Studio/Renee's Dance Floor
Winner Gabi Aydt Renee's Dance Floor
Winner Sarah Bietsch Columbia Performing Arts Centre
Winner Victoria Casazza Renee Johnson's Dance Studio/Renee's Dance Floor
Winner Marissa Chandler Adams School of Dance
Winner Ellery Dawe Dance Floor
Winner Abby Dionne Charmette Academy of Dance
Winner Nick Ginocchio Charmette Academy of Dance
Winner Lily Hales Inertia, The School of Dance, Inc.
Winner Katie Hallums Dance Floor
Winner Ava Kelly Renee Johnson's Dance Studio
Winner Grace Khalil Renee Johnson's Dance Studio
Winner Reese Kline Vancil Performing Arts Center
Winner Chloe Kopsky Renee Johnson's Dance Studio/Renee's Dance Floor
Winner Rebecca Meyer [N/A]
Winner Amory Platts Dance Floor
Winner Kaitlyn Puyear Renee Johnson's Dance Studio/Renee's Dance Floor
Winner Nealey Ritzel Encore Dance Too
Winner Jeff Strobl Charmette Academy of Dance
Winner Audrey Umbeck Fusion Dance Center
Winner Mikayla Wieser Renee Johnson's Dance Studio
Winner Kennedy Willhite Dance Floor

JUMP TO YOUR CITY

2017-2018 TOUR DATES

TOP Register Now
.