Philadelphia Results

BACK TO TOUR DATES

Best in Studio

Studio Routine
NJ Dance Center Vogue
The Dance Factory Forget About the Boy
Floyd Ward School of Dance Higher Love
Paul Klocke Studio of Dance Soiree
Adams Dance Academy Aha

Best of JUMP (Mini)

Studio Routine
Adams Dance Academy Rhythm Of Love

Best of JUMP (Junior)

Studio Routine
Miss Jeanne's School of Dance Arts So Fabulous, So Fierce
NJ Dance Center Vogue

Best of JUMP (Teen)

Studio Routine
Art of Dance Strings
Adams Dance Academy Aha

Best of JUMP (Senior)

Studio Routine
Art of Dance Yellow Light

Best of JUMP (Open)

Studio Routine
Brandywine Center for Dance Saved

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Smooth Criminal  (Zoe Browne)  Jamie's Dance Odyssey
2nd Rain  (Eliana Hayward)  Revolution Dance
3rd I Spy  (Brogan Roth)  Miss Jeanne's School of Dance Arts
3rd Tilt Ya Head Back  (Dale Zimmerman)  Broadway Bound Dance Academy
3rd The Wiz Kid  (Allison Farr)  Jamie's Dance Odyssey

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st You Can't Hurry Love Concord Dance Center
2nd Anytime You Need A Friend Chez Dance Studio
3rd In The Water Broadway Bound Dance Academy

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Rhythm Of Love Adams Dance Academy
2nd Chip Wrecked Adams Dance Academy
3rd Jazz It Up NJ Dance Center

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Boy Meets Girl Star Essence Performing Arts Academy

mini • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st I've Got A Package Adams Dance Academy

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st I Need Your Love  (Cayla Rae Pavol)  Stewart Johnson Dance Academy
1st Bang Bang  (Abbi Sterner)  Jamie's Dance Odyssey
2nd Sweet Georgia Brown  (Lauren Stefanelli)  Stewart Johnson Dance Academy
2nd Riding Hood  (Nicole Konides)  Stars Dance Studio
3rd Summertime Blues  (Becca Toren)  Broadway Bound Dance Academy

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Can't Touch It NJ Dance Center
2nd Right Now Broadway Bound Dance Academy
3rd Suit and Tie Chez Dance Studio

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Vogue NJ Dance Center
2nd So Fabulous, So Fierce Miss Jeanne's School of Dance Arts
3rd Read All About It NJ Dance Center

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Electricity Star Essence Performing Arts Academy

junior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Electro Swing NJ Dance Center
2nd Forget About the Boy The Dance Factory
3rd Le Moulin The Dance Factory

junior • extended time production

Place Routine/Dancer Studio
1st Orchestrated NJ Dance Center

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st The Magic of Us  (Hannah Sansone)  Art of Dance
2nd Sunrise  (Michelle Quiner)  North Jersey School of Dance Arts
3rd Schindler's List  (Nick Daniels)  Stars Dance Studio
3rd Horizon Lines  (Hannah Hayward)  Revolution Dance

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Found Stars Dance Studio
2nd Wings Paul Klocke Studio of Dance
3rd Paquita Paul Klocke Studio of Dance

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Aha Adams Dance Academy
1st Strings Art of Dance
2nd Rockabel's Canon Adams Dance Academy
2nd Nothing Compare 2 U Art of Dance
2nd Slappers Art of Dance
3rd Edit Art of Dance

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st End Of Time Adams Dance Academy
2nd The Sound of Silence Chester Valley Dance Academy
3rd Wherever You Will Go Paul Klocke Studio of Dance

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Gaite Parisienne Chester Valley Dance Academy
2nd Time To Start Adams Dance Academy
3rd Love Never Dies Paul Klocke Studio of Dance

teen • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Bring It On Adams Dance Academy

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st My Philosophy  (Brenna Farley)  Art of Dance
2nd Wash  (Sara Magalio)  Art of Dance
3rd Your Hand in Mine  (Jeremy Kelley)  Stars Dance Studio

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Can't Make You Love Me Stars Dance Studio
2nd Consequence Of Sound Adams Dance Academy
3rd Can't Hold Us Floyd Ward School of Dance

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Yellow Light Art of Dance
2nd Time is All Around Chester Valley Dance Academy
3rd Andantino Valse Chester Valley Dance Academy

senior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Postman Chester Valley Dance Academy

open • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Saved Brandywine Center for Dance
2nd Rain Brandywine Center for Dance
3rd Leave My Body Brandywine Center for Dance

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Don Quixote Vlad's Dance Company

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Heart Cry BE DANZA

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Always Jazzgoba Dance Academy

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Boys BE DANZA

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st See You Shining Dance Unlimited

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Declined Jazzgoba Dance Academy

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Skyler Carroll Southern Strutt

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Cute Leighton Dance Project

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Junior Improv Summit Dance Shoppe

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Spartacus Vlad's Dance Company

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Silence Westchester Dance Academy

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Rear View Mirror Rhythm Dance Center

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Let's All Chant Jazzgoba Dance Academy

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Hold Me Mansfield Academy of Dance

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Dream Of You Rhythm Dance Center

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st This is Halloween Rhythm Dance Center

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Do Re Mi Jazzgoba Dance Academy

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st TBD Summit Dance Shoppe

Mini Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Camille Jordan Chez Dance Studio
Winner Alexia Luciano Chez Dance Studio
Runner-Up Ava Camarero Elite Dance Academy
Runner-Up Lauren Chi Chez Dance Studio
Runner-Up Arielle Cosenza CaRu Entertainment Dance Complex
Runner-Up Caroline Dyson Tribe Body
Runner-Up Ariella Libero Jamie's Dance Odyssey
Runner-Up Brogan Roth Miss Jeanne's School of Dance Arts
Runner-Up Hannah Scott Chester Valley Dance Academy
Runner-Up Jayda Truss Stewart Johnson Dance Academy

Mini Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Evan Keeton Star Essence Performing Arts Academy

Junior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Maddy Castadot CaRu Entertainment Dance Complex
Winner Fernanda Marques Elite Dance Academy
Winner Cayla Rae Pavol Stewart Johnson Dance Academy
Runner-Up Emma Dziedzic Stewart Johnson Dance Academy
Runner-Up Alessa Manuola Stewart Johnson Dance Academy
Runner-Up Elizabeth Pahides Paul Klocke Studio of Dance
Runner-Up Lauren Stefanelli Stewart Johnson Dance Academy
Runner-Up Abbi Sterner Jamie's Dance Odyssey
Runner-Up Gabriella Torregrossa Broadway Bound Dance Academy
Runner-Up Katherine Villaluz NJ Dance Center
Runner-Up Talia Weston Addicted 2 Dance Company

Teen Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Michelle Quiner North Jersey School of Dance Arts
Winner Hannah Sansone Art of Dance
Runner-Up Jessica Bell Art of Dance
Runner-Up Meredith Blackwood Art of Dance
Runner-Up Jasmine Clark Stars Dance Studio
Runner-Up Madison Cubbage [N/A]
Runner-Up Natee Himmons Concord Dance Center
Runner-Up Emma Kelly On Edge Movement
Runner-Up Rebecca Kurnellas [N/A]
Runner-Up Julianna Macgregor Paul Klocke Studio of Dance
Runner-Up Taylor Nelson Stewart Johnson Dance Academy
Runner-Up Juliana Popp Art of Dance
Runner-Up Alexa Walls [N/A]

Teen Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Nick Daniels Stars Dance Studio
Winner Caleb Green Stars Dance Studio
Runner-Up Eric McIntyre Floyd Ward School of Dance

Senior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Mckenzie Mullan [N/A]
Winner Jillian Quiner North Jersey School of Dance Arts
Runner-Up Allison Cox Dance Obsessions
Runner-Up Brenna Farley Art of Dance
Runner-Up Kaitlyn Gaito On Edge Movement
Runner-Up Lauren Hardman [N/A]
Runner-Up Jordan King Art of Dance
Runner-Up Lydia Krull Broadway Bound Dance Academy
Runner-Up Sara Magalio Art of Dance
Runner-Up Olivia Mailey On Edge Movement
Runner-Up Lindsey Sharp Art of Dance

Senior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Jeremy Kelley Stars Dance Studio
Winner Nick Silverio Elite Academy of Dance
Runner-Up Donnay Burden [N/A]
Runner-Up Giovanni Palandrani Chester Valley Dance Academy

Tap Class

Placement Dancer Studio
Winner Devon Abukasis Concord Dance Center
Winner Ally Adragna Elite Dance Academy
Winner Danielle Baxter Jamie's Dance Odyssey
Winner Jessica Bell Art of Dance
Winner Piper Byrne Chez Dance Studio
Winner Abigail Consadene Broadway Bound Dance Academy
Winner Devon Dilks Adams Dance Academy
Winner Madison Eisenhart Miss Jeanne's School of Dance Arts
Winner Isabella Fardone Adams Dance Academy
Winner Allison Farr Jamie's Dance Odyssey
Winner Emily Gilligan Broadway Bound Dance Academy
Winner Corrine Harrington Adams Dance Academy
Winner Jordan Horne Broadway Bound Dance Academy
Winner Jenny Husta Stars Dance Studio
Winner Morgan Jackson Adams Dance Academy
Winner Olivia Kiefer Adams Dance Academy
Winner Eugene Lutz Jamie's Dance Odyssey
Winner Shannon McGuire Adams Dance Academy
Winner Julie Montague Elite Dance Academy
Winner Kate Panzer Broadway Bound Dance Academy
Winner Kira Panzer Broadway Bound Dance Academy
Winner Natalie Pilaitis Jamie's Dance Odyssey
Winner Taylor Thomas Jamie's Dance Odyssey
Winner Becca Toren Broadway Bound Dance Academy
Winner McLane Williams Adams Dance Academy
Winner Micaela Wilner Jamie's Dance Odyssey
Winner Sara Woodruff Adams Dance Academy
Winner Alexis Zimmer Adams Dance Academy
Winner Devon Zimmer Adams Dance Academy
Winner Dale Zimmerman Broadway Bound Dance Academy

Jazz, Contemp. & Lyrical

Placement Dancer Studio
Winner Laura Cierech Miss Jeanne's School of Dance Arts
Winner Jordan Abukasis Concord Dance Center
Winner Isabelle Adamo NJ Dance Center
Winner Zoe Adgalane Philadelphia Dance Center
Winner Amanda Basilicata Dance Force
Winner Khadijah Brown Star Essence Performing Arts Academy
Winner Zoe Browne Jamie's Dance Odyssey
Winner Olivia Burkhardt Chez Dance Studio
Winner Milo Burton Power Surge Performing Arts Centre
Winner Mackenzie Butler Broadway Bound Dance Academy
Winner Rachel Campbell The Dance Factory
Winner Catalina Castiblanco Star Essence Performing Arts Academy
Winner Kayla Chi Chez Dance Studio
Winner Alicia Cosenza CaRu Entertainment Dance Complex
Winner Meaghan DiBiase The Dance Zone
Winner Austin Dillon Jamie's Dance Odyssey
Winner Gabrielle DiSabatino Paul Klocke Studio of Dance
Winner Isabella Flaxman Jamie's Dance Odyssey
Winner Emma Forster NJ Dance Center
Winner Nyla Frisbey Adagio Dance Center
Winner Devon Garner Stars Dance Studio
Winner Sarah Golembo The Dance Factory
Winner Lauren Guzzo The Dance Factory
Winner Kira Hoerres Miss Jeanne's School of Dance Arts
Winner Olivia Hoye Floyd Ward School of Dance
Winner Carly Huber The Dance Factory
Winner Julia Jackson Stars Dance Studio
Winner Gabrielle Katz Addicted 2 Dance Company
Winner Sarah Klocke Paul Klocke Studio of Dance
Winner Nicole Konides Encore Performing Arts Center
Winner Emma Larkin NJ Dance Center
Winner Amelie Lebourgouis Broadway Bound Dance Academy
Winner Christiana Lenzer Miss Jeanne's School of Dance Arts
Winner Kelsie Lockley Miss Jeanne's School of Dance Arts
Winner Madison Macaluso NJ Dance Center
Winner Julia Marasa The Dance Factory
Winner Tiahna Mickle Edge Dance Company
Winner Grace Nelson Adams Dance Academy
Winner Landen Newman Paul Klocke Studio of Dance
Winner Alek O'Neill Broadway Bound Dance Academy
Winner Amanda Page CaRu Entertainment Dance Complex
Winner Megan Panacek Addicted 2 Dance Company
Winner Jeydy Perez Star Essence Performing Arts Academy
Winner Kristianna Ranalli Broadway Bound Dance Academy
Winner Gabriel Romero Philadelphia Dance Center
Winner Lindsey Romesburg Paul Klocke Studio of Dance
Winner Sofia Rubin CaRu Entertainment Dance Complex
Winner Ava Ryan Chez Dance Studio
Winner Jessica Sabatina Paul Klocke Studio of Dance
Winner Julia Shicatano Paul Klocke Studio of Dance
Winner Taylor Spolitino Stewart-Johnson Dance Academy
Winner Tiffani Steciw Concord Dance Center
Winner Chandler Storcella CaRu Entertainment Dance Complex
Winner Skyler Taube Floyd Ward School of Dance
Winner Zachary Tomassetti Bella Dance Center
Winner Halle Vanover Encore Dance Academy
Winner Daniel Venini Power Surge Performing Arts Centre
Winner Chloe Weber Adams Dance Academy
Winner Sarah White Adams Dance Academy
Winner Jillian Zimmer Adams Dance Academy
Winner Francesca Zizzo Floyd Ward School of Dance

Ballet Class

Placement Dancer Studio
Winner Ashley Abrams The Anna Marie Dance Studio
Winner Rachel Allen The Star Maker School
Winner Madison Bender Miss Jeanne's School of Dance Arts
Winner Naomi Benenson Art of Dance
Winner Alianna Buck Chester Valley Dance Academy
Winner Allison Cardamone Chester Valley Dance Academy
Winner Abby Concannon Divine Rhythms
Winner Emma Devenney Chester Valley Dance Academy
Winner Nicole Dickson Chester Valley Dance Academy
Winner Serena DiFilippi Chez Dance Studio
Winner Tina DiRomaldo Philadelphia Dance Center
Winner Madison Gaffney Chester Valley Dance Academy
Winner Natalie Glasgow Miss Jeanne's School of Dance Arts
Winner Sarah Golembo The Dance Factory
Winner Shayla Green Stars Dance Studio
Winner Kaylee Harker Stars Dance Studio
Winner Alison Hopkins The Anna Marie Dance Studio
Winner Annabelle Hough Chester Valley Dance Academy
Winner Abby Johnson The Anna Marie Dance Studio
Winner Georganna Kacperski The Anna Marie Dance Studio
Winner Abbey Kofeldt On Edge Movement
Winner Hallie LeMalefant Chester Valley Dance Academy
Winner Angelina Lenzer Miss Jeanne's School of Dance Arts
Winner Hannah Levy NJ Dance Center
Winner Hayley Mckeever Stars Dance Studio
Winner Shannon McLaughlin Chester Valley Dance Academy
Winner Maggie Northey The Anna Marie Dance Studio
Winner Savannah Quiner North Jersey School of Dance Arts
Winner Rachel Quiner North Jersey School of Dance Arts
Winner Hannah Raike NJ Dance Center
Winner Gabriella Redaelli NJ Dance Center
Winner Allison Rodi The Anna Marie Dance Studio
Winner Katie Rolph The Anna Marie Dance Studio
Winner Tori Rosenblum On Edge Movement
Winner Emma Rossi Chez Dance Studio
Winner Jillian Ryan Chez Dance Studio
Winner Beka Schumacher Donna's Danceworks
Winner Brianna Sheak Chez Dance Studio
Winner Chandler Storcella CaRu Entertainment Dance Complex
Winner Leanne Sullivan Dance Obsessions
Winner Tara Tucci Adams Dance Academy
Winner Leah Wagner The Dance Factory
Winner Caitlin Wills Addicted 2 Dance Company
Winner Emily Zach Chester Valley Dance Academy

Hip-Hop Class

Placement Dancer Studio
Winner Taylor Alexander Paul Klocke Studio of Dance
Winner Bella Boye Jamie's Dance Odyssey
Winner Sarah Bruni Addicted 2 Dance Company
Winner Gillie Castadot CaRu Entertainment Dance Complex
Winner Kendall Claytor Jamie's Dance Odyssey
Winner Elizabeth Ehmann Philadelphia Dance Center
Winner Belany Fuentes Star Essence Performing Arts Academy
Winner Alana Gallante Jamie's Dance Odyssey
Winner Nia Garcia Star Essence Performing Arts Academy
Winner Jennifer Jara Star Essence Performing Arts Academy
Winner Jordyn Kelman Addicted 2 Dance Company
Winner Dominique Kulikowski Chez Dance Studio
Winner Adrianna Laezza Star Essence Performing Arts Academy
Winner Morgan MacLin-Jones Chez Dance Studio
Winner Mari Marques Elite Dance Academy
Winner Sammie Mazzoni CaRu Entertainment Dance Complex
Winner Anthony Miller Edge Dance Company
Winner Lauren Palmer Concord Dance Center
Winner Juliana Redaelli NJ Dance Center
Winner Deanna Rispoli [N/A]
Winner Danielle Sabatina Paul Klocke Studio of Dance
Winner Molly Scott Chester Valley Dance Academy
Winner Gia Silver Broadway Bound Dance Academy
Winner Kerri Smith Divine Dance Center
Winner Devon Stemler CaRu Entertainment Dance Complex
Winner Jillian Wright Chez Dance Studio

JUMP TO YOUR CITY

2016-17 TOUR DATES

TOP Register Now
.