Pittsburgh Results

BACK TO TOUR DATES

Best in Studio

Studio Routine
Jamie's Dance Force Get Like Me
Huntingdon Dance Academy Solstice
Howard School of Dance I've Got My Eye on You
Dance 614 Limit
K Studio Reason Why
NorthPointe Dance Academy I Will Survive
Evolve Dance Complex Body Language
Abby Lee Dance Company Lost and Found

Best of JUMP (Mini)

Studio Routine
NorthPointe Dance Academy Ma, He's Making Eyes At Me
Jamie's Dance Force Wings
Abby Lee Dance Company Blame It On The Boogie

Best of JUMP (Junior)

Studio Routine
Abby Lee Dance Company Frost
Jamie's Dance Force Get Like Me
NorthPointe Dance Academy Home

Best of JUMP (Teen)

Studio Routine
NorthPointe Dance Academy I Will Survive
Abby Lee Dance Company Prayer

Best of JUMP (Senior)

Studio Routine
NorthPointe Dance Academy Stairway to Heaven

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Beautiful Like Me  (Brooke Kosinski)  Abby Lee Dance Company
2nd Lookin Good  (Maya Regule)  Jamie's Dance Force
3rd Dreamcatcher  (Claire Faust)  Ultimate Dance Complex

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Footprints In The Sand Ultimate Dance Complex
2nd Big Finish Abby Lee Dance Company
3rd Be Italian Jamie's Dance Force

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Blame It On The Boogie Abby Lee Dance Company
2nd GNO Abby Lee Dance Company
3rd Borrowed Angels Abby Lee Dance Company

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Little Party Abby Lee Dance Company
2nd Ma, He's Making Eyes At Me NorthPointe Dance Academy
3rd Wings Jamie's Dance Force

mini • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st So Happy Howard School of Dance
2nd King & Lionheart Howard School of Dance
3rd You Pick Me Up Howard School of Dance

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st The Game of Love  (Maddie Ziegler)  Abby Lee Dance Company
2nd Footprints  (Cianna Aguglia)  Evolve Dance Complex
3rd Falling  (Isabel Lacon)  Howard School of Dance
3rd Heart Of Stone  (Kara Ingold)  Ultimate Dance Complex
3rd Clap Your Hands  (Kendall Vertes)  Abby Lee Dance Company

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Two Sapphires Abby Lee Dance Company
2nd Tears of An Angel Evolve Dance Complex
3rd Buster Voodoo Dance 614

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Frost Abby Lee Dance Company
2nd Red With Envy Abby Lee Dance Company
3rd Coming Home Jamie's Dance Force

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Home NorthPointe Dance Academy
2nd People Help The People NorthPointe Dance Academy
3rd True Colors Jamie's Dance Force

junior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Get Like Me Jamie's Dance Force
2nd Dance to the Music K Studio

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Serenade  (Tommie Kesten)  The Ballet Academy of Pittsburgh
2nd Mr. Monotony  (Mackenzie Meldrum)  Spotlight Dance Works
3rd Youth  (Hailee Snyder)  NorthPointe Dance Academy
3rd The Struggle  (Rachel Sellner)  Power Explosion Studio of Dance
3rd Heaven's Tar  (Emme Delaney)  NorthPointe Dance Academy

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Hotel California NorthPointe Dance Academy
2nd Not Enough For Me NorthPointe Dance Academy
2nd Wild Ride Movements in Dance
3rd Wild Horses NorthPointe Dance Academy
3rd Too Young Abby Lee Dance Company

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st I Will Survive NorthPointe Dance Academy
2nd Hiding Within NorthPointe Dance Academy
3rd Listen NorthPointe Dance Academy

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Coercion NorthPointe Dance Academy
2nd Stubborn Love NorthPointe Dance Academy
3rd Hiddin Spirits NorthPointe Dance Academy

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Clique Dancer's Studio
2nd Distortion Dancer's Studio

teen • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Cinema Italiano K Studio

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Fur Elise  (Aimee Smyke)  NorthPointe Dance Academy
1st Confidential  (Ali Nagy)  Kat & Co.
2nd Red  (Sophie Silnicki)  Movements in Dance
3rd Stand By Me  (Jamie Stumph)  NorthPointe Dance Academy
3rd Laura  (Emily Laird)  Spotlight Dance Works

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Heart Skipped A Beat NorthPointe Dance Academy
2nd No Saving You NorthPointe Dance Academy
3rd Red Abby Lee Dance Company

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Stairway to Heaven NorthPointe Dance Academy
2nd Lost and Found Abby Lee Dance Company
3rd Lucky One Abby Lee Dance Company

senior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Diamonds Jamie's Dance Force

open • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Youth  (Caprie Klacik)  Jamie's Dance Force

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Habenera Seville Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Prone Danz Studio (Costa Rica)

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st The Band Stars Dance Studio

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Thumbs Honolulu Dance Studio & Boogie Down Prod.

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st See You Shining Dance Unlimited

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Le Jazz Hot Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Nostalgic CC & Co. Dance Complex

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Cute Leighton Dance Project

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Echo Summit Dance Shoppe

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Le Corsaire Variation Aspire Dance Academy

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Chase No Face Jazzgoba Dance Academy

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Quini Danceology

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Besame D'ansa Jazz Stage

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st For You Columbia City Jazz

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Burlesque Joanne Chapman School of Dance

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Please Don't Fall In Love Dance Empire of Miami

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st TBA Dance 4 Real

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Yaya Summit Dance Shoppe

Mini Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Kate Constantini Jamie's Dance Force
Winner Brooke Kosinski Abby Lee Dance Company
Runner-Up Jonna Banko Gemini Studio
Runner-Up Kendal Cordon Jamie's Dance Force
Runner-Up Selah Curran Abby Lee Dance Company
Runner-Up Gionna D'Alessandro Ultimate Dance Complex
Runner-Up Kylie Edwards Abby Lee Dance Company
Runner-Up Reagan Fleming Jamie's Dance Force
Runner-Up Ciara Gifford-Forsythe PKS Dance Elite Ltd.
Runner-Up Tessa Miracle 8 Count Dance
Runner-Up Sheridan Naugle Performing Arts Academy
Runner-Up Emma Racunas Ultimate Dance Complex
Runner-Up Maya Regule Jamie's Dance Force

Mini Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Aydin Boone-Long Dancers by Design
Runner-Up James Streit Taylor & Company

Junior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Cianna Aguglia Evolve Dance Complex
Winner Rachel Brooks A Step Above Dance Academy LLC
Winner Emma Constantini Jamie's Dance Force
Runner-Up Riley Evans Elite Dance by Damian
Runner-Up Kelsey Grady Ludovici Dance Academy
Runner-Up Grace Kolich Rhythms In Motion
Runner-Up Megan Mappin Evolve Dance Complex
Runner-Up Caitlin Pingree Elite School of Dance by Elena
Runner-Up Bella Sitarik Ultimate Dance Complex
Runner-Up Rita Suzawa Dance 614
Runner-Up Keara Sweeney Abby Lee Dance Company
Runner-Up Gianna Verrico Center Stage Dance Studio

Teen Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Chloe Gall Adagio Dance Company
Winner Tommie Kesten The Ballet Academy of Pittsburgh
Winner Mackenzie Meldrum Spotlight Dance Works
Runner-Up Ellie Campbell NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Kaleigh Cavanaugh Kate's Dance Company Plus
Runner-Up Kelly Craft NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Alexis Daniels NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Emme Delaney NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Ashley Gance The Fuse
Runner-Up Cassidy Grady Ludovici Dance Academy
Runner-Up Natalie Hamilton Dance Tech Performing Arts Studio
Runner-Up Miranda Schry Jennifer Leigh's Dance Gallery
Runner-Up Hailee Snyder NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Kassandra Sopko Ludovici Dance Academy
Runner-Up Kara Travanti Evolve Dance Complex
Runner-Up Gillian Wanosky PACE

Senior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Payton Ackerman Abby Lee Dance Company
Winner Sasha Alvarez [N/A]
Winner Ali Nagy Kat & Co.
Winner Aimee Smyke NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Mariah Aivazis Abby Lee Dance Company
Runner-Up Samantha Butts NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Lia Gagianas Ultimate Dance Complex
Runner-Up Haley Jones Dance 614
Runner-Up Katie Kulasa Ultimate Dance Complex
Runner-Up Lauren Lerant Dance Inc.
Runner-Up Maya Man DanceVibe
Runner-Up Miranda Nichols Ludovici Dance Academy
Runner-Up Sophie Silnicki Movements in Dance
Runner-Up Victoria Strauss Dance 614
Runner-Up Auriel Welty Abby Lee Dance Company

Tap Class

Placement Dancer Studio
Winner Gina Accordino Studio L Dance Centre
Winner Maddie Bennett Abby Lee Dance Company
Winner Auriana Carrington Ultimate Dance Complex
Winner Cameron Cervello Jamie's Dance Force
Winner Marissa Cochran NorthPointe Dance Academy
Winner Madison Cray NorthPointe Dance Academy
Winner Molly Eder [N/A]
Winner Annette Elphinstone Louise School of Dance
Winner Emily Greenslait NorthPointe Dance Academy
Winner Olivia Gutentag NorthPointe Dance Academy
Winner Sarah Kershaw Taylor & Company
Winner Aliza Khandelwal NorthPointe Dance Academy
Winner Teddie Meier NorthPointe Dance Academy
Winner Leah Moody Debonaire School of Dance
Winner Rachel Mooney Tawn Marie's Dance Centre
Winner Madison Naugle Performing Arts Academy
Winner Olivia OConnor Movements in Dance
Winner Marie-Chantel Polk NorthPointe Dance Academy
Winner Sydney Randall NorthPointe Dance Academy
Winner Holly Russell Tj's Dance Troop
Winner Jessica Russell Ultimate Dance Complex
Winner Samantha Scott NorthPointe Dance Academy
Winner Tori Shaner Ludovici Dance Academy
Winner Jamie Stumph NorthPointe Dance Academy
Winner Kayla Van Wert Howard School of Dance
Winner Rachel Williams K Studio

Jazz, Contemp. & Lyrical

Placement Dancer Studio
Winner Gabrielle Bartle Ludovici Dance Academy
Winner Sarah Benson Howard School of Dance
Winner Lane Bibey Arielette's
Winner Emma Black NorthPointe Dance Academy
Winner Gwenyth Brennan Evolve Dance Complex
Winner Campbell Brown Dance 614
Winner Nina Cerniglia Abby Lee Dance Company
Winner Kyan Conaway-Gillman NorthPointe Dance Academy
Winner Olivia Cook Howard School of Dance
Winner Abby Corrigan K Studio
Winner Katy Coulson Evolve Dance Complex
Winner Andrea Daly DanceVibe
Winner Rylie Davis NorthPointe Dance Academy
Winner Alexa DeJeet Evolve Dance Complex
Winner Maeve Dolan AC Dance Academy
Winner Montee Doubler PRANA Dance
Winner Maddie Fahlgren NorthPointe Dance Academy
Winner Jessica Fanelli Sandra Lynn's School of Dance
Winner Claire Faust Ultimate Dance Complex
Winner Emily Fetsko Jamie's Dance Force
Winner Lexie Florence PACE
Winner Eileen Gabriel Howard School of Dance
Winner Rachel Griffin Dance 614
Winner Caroline Hackett K Studio
Winner Tatiana Hagee NorthPointe Dance Academy
Winner Tori Heilmann Ultimate Dance Complex
Winner Emmalee Hindman Taylor & Company
Winner Tonea Houser PACE
Winner Brooklyn Jacks NorthPointe Dance Academy
Winner Sarah Joly Howard School of Dance
Winner Nasheir Jones Sandra Lynn's School of Dance
Winner Abby Keller Jennifer Leigh's Dance Gallery
Winner Karishma Kendre DanceVibe
Winner Macy Kerekes Movements in Dance
Winner Caprie Klacik Jamie's Dance Force
Winner Abby Konyak Taylor & Company
Winner Lauren Krasnansky Dance Academy of State College
Winner Isabel Lacon Howard School of Dance
Winner Erica Lawrence DanceVibe
Winner Taylor Lilley Ultimate Dance Complex
Winner Emma Lowers Dotty McGill School Of Dance
Winner Isabella Ann Malatesta Adagio Dance Co.
Winner Dana Marshall Tj's Dance Troop
Winner Allison Marshall NorthPointe Dance Academy
Winner Hallie Marstellar Jamie's Dance Force
Winner Olivia Massari Ultimate Dance Complex
Winner Maggie Maury Elite School of Dance by Elena
Winner Caitlin McLain Elite Dance by Damian
Winner Gabriella Mikhail DKG Donna's Dance
Winner Macy Minear Evolve Dance Complex
Winner Caitlyn Morrison PKS Dance Elite Ltd.
Winner Alexis Narry Jamie's Dance Force
Winner Dakota Nichols Performing Arts Academy
Winner Madalyn Norton NorthPointe Dance Academy
Winner Courtney Nuss DanceVibe
Winner Halle Perretta NorthPointe Dance Academy
Winner Mackenzie Plyman Movements in Dance
Winner Jessica Quiroga Ultimate Dance Complex
Winner Rebekka Ranalli Evolve Dance Complex
Winner Olivia Ranalli Evolve Dance Complex
Winner Kennedy Reed NorthPointe Dance Academy
Winner Norah Livi Reed NorthPointe Dance Academy
Winner Hope Roberts Abby Lee Dance Company
Winner Abby Rodgers Ultimate Dance Complex
Winner Mia Schaible Ludovici Dance Academy
Winner Ian Schmoke Abby Lee Dance Company
Winner Laiken Sesti Taylor & Company
Winner Chelsey Shaner Dancer's Studio
Winner Kendall Shirk NorthPointe Dance Academy
Winner Emma Sine Movements in Dance
Winner Shayla Smith Evolve Dance Complex
Winner Mia Sosa-Anya NorthPointe Dance Academy
Winner Katrina Spencer [N/A]
Winner Trista Stanley Gel's Dance Centre
Winner Hannah Sylvester Dance 614
Winner Naomi Sylvester Dance 614
Winner Valerie Szypulski A Step Above Dance Academy LLC
Winner Nicole Trkula Paula Scriva Dance Studio
Winner Ryleigh Vertes Abby Lee Dance Company
Winner Stacey Vitunic Stacey Vitunic
Winner Isabella Voorhees Evolve Dance Complex
Winner Haley Vrolijk Abby Lee Dance Company
Winner Lexi Wynn Gel's Dance Centre

Ballet Class

Placement Dancer Studio
Winner Emily Bowser Taylor & Company
Winner Abby Bridges Kate's Dance Company Plus
Winner Nicole Bronder Ultimate Dance Complex
Winner Josie Cahall NorthPointe Dance Academy
Winner Alexandra Chaudry NorthPointe Dance Academy
Winner Mackenzie Counterman [N/A]
Winner Gigi DeLullo Jamie's Dance Force
Winner Abbie Haag Ultimate Dance Complex
Winner Drew Hammond Howard School of Dance
Winner Giovanna Huth Taylor & Company
Winner Sydney Jeffries Arielette's
Winner Austyn Johnson Evolve Dance Complex
Winner Sofija Keller Howard School of Dance
Winner Natalie Kerekes Movements in Dance
Winner Bethany Kershaw Taylor & Company
Winner Nicole Kessler Dance 614
Winner Jessa Kinter Sandra Lynn's School of Dance
Winner Kinsey Kraft Movements in Dance
Winner Emily Laird Spotlight Dance Works
Winner Sammie Lenzi Abby Lee Dance Company
Winner Avery Nikolic Adagio Dance Co.
Winner Piper Panek Taylor & Company
Winner Jayme Phillips Movements in Dance
Winner Caroline Prokos NorthPointe Dance Academy
Winner Ann Marie Ramsey Movements in Dance
Winner Morgan Spiecker Lanzi Academy of Dance
Winner Clara Storer NorthPointe Dance Academy
Winner Gracie Tarley Movements in Dance
Winner Kendra Wertz Huntingdon Dance Academy
Winner Elyse Wingertsahn Evolve Dance Complex
Winner Victoria Wiser Huntingdon Dance Academy

Hip-Hop Class

Placement Dancer Studio
Winner Skye Abrahams Dance 614
Winner Laura Atkinson Performing Arts Academy
Winner Bryn Ceol NorthPointe Dance Academy
Winner Rachel Courtney Dance 614
Winner Olivia Esqamilla Evolve Dance Complex
Winner Emma Paris Jamie's Dance Force
Winner Caroline Perry Howard School of Dance
Winner Breanna Reisinger Taylor & Company
Winner Kenzie Ross Arielette's
Winner Brandon Son Jamie's Dance Force
Winner Sophie Verrecchia DanceVibe
Winner Cameron Waters Ludovici Dance Academy

JUMP TO YOUR CITY

2017-2018 TOUR DATES

TOP Register Now
.