Dearborn Results

BACK TO TOUR DATES

Best in Studio

Studio Routine
Accent On Dance Studios Inc Crystal Clear
Planet Dance Cincinnati Smurfed Out
The Dance Barre 500 Miles
Dance Avenue Click, Clap, Oh Snap!
Center Stage Dance Studio Banji
Great Lakes Dance Academy Anything Goes
Dancers Edge Say Something
Inspire Dance Company Roof Is On Fire
Turning Pointe Studio for the Arts Sasha Fierce
Jordan Center Dance Work, Work
Performers Edge Dance Company Going Under

Best of JUMP (Mini)

Studio Routine
The Dance Barre Queen Bee
Turning Pointe Studio for the Arts Respect
Dancers Edge Fresh Prince
LaShelle's School of Dance Da Band

Best of JUMP (Junior)

Studio Routine
Noretta Dunworth School of Dance Birth Of The Blues
Dancers Edge Tour Of Bromleigh
The Dance Barre Florida
Center Stage Dance Studio Can't Be Tamed

Best of JUMP (Teen)

Studio Routine
Dancers Edge Say Something
Center Stage Dance Studio Banji
Noretta Dunworth School of Dance A Woman Undone
The Dance Barre 500 Miles

Best of JUMP (Senior)

Studio Routine
Dancers Edge Reformation
Center Stage Dance Studio Misery
The Dance Barre My Discarded Men

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Capturing Light  (Jazmin Lakin)  Dancers Edge
2nd Pocketbook  (Gabrielle Mullins)  Dance Magic Performing Arts Center
3rd When I Grow Up  (Madelyn Gaba)  Center Stage Dance Studio

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Towards A Brighter Light Of Day Dancers Edge
2nd How To Let Go Center Stage Dance Studio
3rd Twice As Nice Inspire Dance Company

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Queen Bee The Dance Barre
2nd Respect Turning Pointe Studio for the Arts
3rd In Love The Dance Barre

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Fresh Prince Dancers Edge
2nd Da Band LaShelle's School of Dance
3rd King Of Anything The Dance Barre

mini • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st They Don't Really Care The Dance Barre

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Your Mouth  (Sydney Revennaugh)  Dancers Edge
2nd Insecure  (Maya Ristovski)  Adagio Dance Company
2nd Imagining  (Julia Rudlaff)  Grand Rapids Ballet School
3rd Halo  (Ava Cota)  Broadway Dance Academy

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Soldier Center Stage Dance Studio
2nd A Little Party Center Stage Dance Studio
3rd Tightrope Performers Edge Dance Company

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Glory Of Love Dancers Edge
1st Tour Of Bromleigh Dancers Edge
2nd Birth Of The Blues Noretta Dunworth School of Dance
3rd The Hunter Noretta Dunworth School of Dance

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Cha Cha Heels Jordan Center Dance
2nd Land of 1,000 Dances Turning Pointe Studio for the Arts
3rd Dock Of The Bay Jordan Center Dance

junior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Everytime It Rains Center Stage Dance Studio
2nd We Run The World Center Stage Dance Studio
3rd State of Shock Dancers Edge

junior • production

Place Routine/Dancer Studio
1st River Deep, Mountain High Turning Pointe Studio for the Arts

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Statues  (Mackenzie Meldrum)  Spotlight DanceWorks
2nd First Love  (Makayla Ryan)  Body Language Dance Company
2nd Sea Of Mercy  (Emily Placita)  Dancer's Edge Studio
3rd Hero  (Nicole Kennedy)  The Dance Shoppe
3rd Breaking Faster  (Isabella Pete)  Center Stage Dance Studio

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Mechanics Dancers Edge
1st In Your Head Center Stage Dance Studio
2nd I'm Out Center Stage Dance Studio
3rd Blue Jeans [N/A]
3rd I'm There Too Center Stage Dance Studio

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st A Woman Undone Noretta Dunworth School of Dance
2nd Eclipse Center Stage Dance Studio
3rd Put Him To Rest Noretta Dunworth School of Dance
3rd Big Mouth Center Stage Dance Studio

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Say Something Dancers Edge
2nd The Craving Dancers Edge
3rd Bang Bang Noretta Dunworth School of Dance

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Paris Is Burning Dancers Edge
2nd Young & Beautiful The Dance Barre
3rd Bring On The Men Center Stage Dance Studio

teen • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Banji Center Stage Dance Studio
2nd Sasha Fierce Turning Pointe Studio for the Arts
3rd Let There Be Love Jordan Center Dance

teen • extended time production

Place Routine/Dancer Studio
1st Beauty And The Beast Performers Edge Dance Company

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Enticed  (Andrea Bess)  Noretta Dunworth School of Dance
2nd Angels  (Brandi Baker)  The Dance Barre
3rd Sweet In The Mornin  (Jay Jay Dixonbey)  Dance House

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Intertwined Dancers Edge
2nd The Haunting Dancers Edge
2nd Babel Center Stage Dance Studio
3rd It Leaves A Space Center Stage Dance Studio

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Reformation Dancers Edge
2nd Misery Center Stage Dance Studio
3rd My Discarded Men The Dance Barre

senior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Watch And Learn Accent On Dance Studios Inc
2nd Endangered Species The Dance Barre
3rd Everlasting Accent On Dance Studios Inc

mini • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Big Bad Wolf The Dance Barre

mini • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Fountain Dancers Edge

mini • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Fresh Prince Dancers Edge

mini • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Queen Bee The Dance Barre

mini • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Across The Universe Accent On Dance Studios Inc

mini • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Gatsby Performers Edge Dance Company

mini • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Team Nerdz Performers Edge Dance Company

mini • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st They Don't Really Care The Dance Barre

junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Painted Black Bella Rosa Dance Academy

junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Glory Of Love Dancers Edge

junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Bad Girls Club LaShelle's School of Dance

junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Can't Be Tamed Center Stage Dance Studio

junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Florida The Dance Barre

junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Birth Of The Blues Noretta Dunworth School of Dance

junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st We Run The World Center Stage Dance Studio

junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Land of 1,000 Dances Turning Pointe Studio for the Arts

teen • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Young & Beautiful The Dance Barre

teen • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Say Something Dancers Edge

teen • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Banji Center Stage Dance Studio

teen • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Big Mouth Center Stage Dance Studio

teen • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st 500 Miles The Dance Barre

teen • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Bring On The Men Center Stage Dance Studio

teen • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Put Him To Rest Noretta Dunworth School of Dance

teen • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Runaway Baby Accent On Dance Studios Inc

senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Reformation Dancers Edge

senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Watch And Learn Accent On Dance Studios Inc

senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st My Discarded Men The Dance Barre

senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Hold On Turning Pointe Studio for the Arts

senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Misery Center Stage Dance Studio

Mini Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Gabrielle Mullins Dance Magic Performing Arts Center
Runner-Up Maggie Abrams Jordan Center Dance
Runner-Up Tea Adamson Robin Dawn Academy
Runner-Up Tara Cole The Turning Pointe
Runner-Up Seanna DeWitt Body Language Dance Company
Runner-Up Isabella Feagan Bojangles Dance Arts
Runner-Up Alaina Flesch Planet Dance Cincinnati
Runner-Up Madelyn Gaba Center Stage Dance Studio
Runner-Up Jazmin Lakin Dancers Edge
Runner-Up Dalyce McManus The Dance Barre
Runner-Up Avery O'Loughlin Inspire Dance Company
Runner-Up Zoe Revennaugh Dancers Edge
Runner-Up Calista Ring Center Stage Dance Studio
Runner-Up Macy Stein Bella Rosa Dance Academy
Runner-Up Selina Valente The Dance Barre
Runner-Up Molly Whitham Jordan Center Dance
Runner-Up Jayla Williams LaShelle's School of Dance

Mini Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Nick Farris Performers Edge Dance Company
Runner-Up Michael Stadtherr Performers Edge Dance Company
Runner-Up Charlie Steele Dancers Edge

Junior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Ciana Jao Big City Dance Center
Winner Sydney Revennaugh Dancers Edge
Winner Lauren Yakima Noretta Dunworth School of Dance
Runner-Up Grace Armbruster The Turning Pointe
Runner-Up Alyssa Cole The Turning Pointe
Runner-Up Ava Cota Broadway Dance Academy
Runner-Up Katelyn Edwards Big City Dance Company
Runner-Up Megan Gaba Center Stage Dance Studio
Runner-Up Marissa Gebeau Jordan Center Dance
Runner-Up Alex Haag Center Stage Dance Studio
Runner-Up Emily Horneffer Accent On Dance Studios Inc
Runner-Up Gabriella Pluszczynski Noretta Dunworth School of Dance
Runner-Up Olivia Salerno Rhythm Po!nte Dance Academy
Runner-Up Lily Whitehead The Dance Barre
Runner-Up Anissa Zreik Noretta Dunworth School of Dance

Junior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Carter Musselman Bojangles Dance Arts
Runner-Up Emanuel Dostine The Turning Pointe
Runner-Up Logan Thompson O'Neill Academy of Dance

Teen Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Ashlyn Kelly Noretta Dunworth School of Dance
Winner Isabella Pete Center Stage Dance Studio
Winner Emily Placita Dancer's Edge Studio
Runner-Up Celine Abdallah Noretta Dunworth School of Dance
Runner-Up Alie Asher Spotlight Dance Works
Runner-Up Karly Benson The Dance Barre
Runner-Up Gabriella Burke Juliana's Academy of Dance
Runner-Up Lexi Carlson Dancers Edge
Runner-Up Eleni Georgeton Planet Dance Cincinnati
Runner-Up Sarah Greenwald [N/A]
Runner-Up Brooke Huzl Center Stage Dance Studio
Runner-Up Lyndsay Jones Noretta Dunworth School of Dance
Runner-Up Nicole Kennedy The Dance Shoppe
Runner-Up Gabi Kim Accent On Dance Studios Inc
Runner-Up Cailyn Mathis Center Stage Dance Studio
Runner-Up Olivia Placita Dancer's Edge Studio
Runner-Up Katie Reynolds Dancers Edge
Runner-Up Makayla Ryan Body Language Dance Company
Runner-Up Sarah Sibole Noretta Dunworth School of Dance
Runner-Up Angel-Lee Simmons The Dance Barre
Runner-Up Ashley Taravella Spotlight Dance Works
Runner-Up Alyssa Trask [N/A]
Runner-Up Claire Westphal Center Stage Dance Studio
Runner-Up Melanie Wilking [N/A]

Teen Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Slade Segerson Noretta Dunworth School of Dance

Senior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Brandi Baker The Dance Barre
Winner Andrea Bess Noretta Dunworth School of Dance
Winner Katie Roach Dancers Edge
Winner Miranda Viars Spotlight DanceWorks
Runner-Up Gracie Black Dancers Edge
Runner-Up Elise Bruk Accent On Dance Studios Inc
Runner-Up Natalie Cantalino Noretta Dunworth School of Dance
Runner-Up Natalie Fountain Center Stage Dance Studio
Runner-Up Amanda Hoover Dancers Edge
Runner-Up Ellie La Pointe Company Dance Traverse
Runner-Up Meghan Lesperance The Dance Barre
Runner-Up Abby Martz Dancers Edge
Runner-Up Malika Mowinski The Dance Barre
Runner-Up Gracie Plath Accent On Dance Studios Inc
Runner-Up Katie Plouffe The Dance Movement
Runner-Up Jordan Salisbury Center Stage Dance Studio
Runner-Up Julia Spizzichini Center Stage Dance Studio
Runner-Up Amanda Taylor The Dance Place Ltd.
Runner-Up Emma Yakima Noretta Dunworth School of Dance

Senior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Jay Jay Dixonbey Dance House
Winner Jacob Thoman Planet Dance Cincinnati
Runner-Up Michael Kelly West Michigan Dance Center

Tap Class

Placement Dancer Studio
Winner Meghan Allen Adagio Dance Company
Winner Julia Brode Center Stage Dance Studio
Winner Kendra Fereshetian Performers Edge Dance Company
Winner Cheyenne Frank Performers Edge Dance Company
Winner Ava Gardetto Accent On Dance Studios Inc
Winner Jordan Grizer Performers Edge Dance Company
Winner Kaylee Hull Inspire Dance Company
Winner Nicholas Hysick The Turning Pointe
Winner Madeline Klemm Center Stage Dance Studio
Winner Tristan Miller Dancers Edge
Winner Giovanna Natalizio Accent On Dance Studios Inc
Winner Jenna Richardson The Turning Pointe
Winner Rachael Sledzinski Spotlight DanceWorks
Winner Natalie Zaba Center Stage Dance Studio
Winner Julianna Zuech The Dance Barre

Jazz, Contemp. & Lyrical

Placement Dancer Studio
Winner Samantha Andrews Dance BEAT
Winner Kendal Armstrong Karen's School Of Dance
Winner Anna Arsham Center Stage Dance Studio
Winner Kayla Baughman Dance Expressions
Winner Alexandra Beally Performers Edge Dance Company
Winner Chloe Berbas Broadway Dance Academy
Winner Anna Bruk Accent On Dance Studios Inc
Winner Katelyn Burek Triple Threat Dance & Theatre Company
Winner Sophia Ceccucci The Dance Barre
Winner Kaylee Chirgwin Performers Edge Dance Company
Winner Kelli Cogan Center Stage Dance Studio
Winner Tiara Cruz Dance Avenue
Winner Emilia Daguanno Performers Edge Dance Company
Winner Simone Denard The Turning Pointe
Winner Marella DiDomenico Noretta Dunworth School of Dance
Winner Sydney Paige Duhaime The Turning Pointe
Winner Aubrey Duhaime Turning Pointe Studio for the Arts
Winner Jailen Edwards DanceMakers of Atlanta
Winner Emily Fabrizio Dance Avenue
Winner Samantha Farenger Performers Edge Dance Company
Winner Allison Farenger Performers Edge Dance Company
Winner Brendan Farris Performers Edge Dance Company
Winner Jamie Finn Adagio Dance Company
Winner Sydney Flesch Accent On Dance Studios Inc
Winner Deanna Frick Accent On Dance Studios Inc
Winner T'yanna Gardner LaShelle's School of Dance
Winner Mitchell Griffith Angie Hahn's Academy Of Dance
Winner Jessica Gross Jordan Center Dance
Winner Samantha Gruber Center Stage Dance Studio
Winner Courtney Hiles Dancers Edge
Winner Jenna Hines Performers Edge Dance Company
Winner Carolyn Homolka Emjaez Dance Studio
Winner Courtney Howard Planet Dance Cincinnati
Winner Emily Hulburt Dancers Edge
Winner Jenna Kamsickas Spotlight Danceworks
Winner Madelon Kidd The Dance Barre
Winner Melissa Kilbane Emjaez Dance Studio
Winner Jessica Krause Accent On Dance Studios Inc
Winner Makenzie Lavergne The Dance Barre
Winner Shayna Lopinski Adagio Dance Company
Winner Schae Louw Accent On Dance Studios Inc
Winner Paige Louw Accent On Dance Studios Inc
Winner Nicole Lyon Center Stage Dance Studio
Winner Devin Maples LaShelle's School of Dance
Winner Marisa Martin Gayle's Dancephase
Winner Margaret Martin Karen's School Of Dance
Winner Alexia Matthews The Dance Barre
Winner Maeve McAndrews Emjaez Dance Studio
Winner Kamryn McCoy LaShelle's School of Dance
Winner Caitlin McCurry Jordan Center Dance
Winner Mya McKillip Dancers Edge
Winner Katie Mills The Dance Barre
Winner Brooke Moline Inspire Dance Company
Winner Kelsi Moses Jordan Center Dance
Winner Cierra Nichols Dance Expressions
Winner Hannah Olzak Inspire Dance Company
Winner Miranda Parlee The Dance Barre
Winner Antonia Petersen The Turning Pointe
Winner Mia Quesada Triple Threat Dance & Theatre Company
Winner Maddox Revennaugh Dancers Edge
Winner Kierston Richardson Jordan Center Dance
Winner Ariana Roman Performers Edge Dance Company
Winner Lizzy Russ Accent On Dance Studios Inc
Winner Ashley Sims Jordan Center Dance
Winner Halle Spero Jordan Center Dance
Winner Emilee Starling Jordan Center Dance
Winner Emma Stewart The Dance Barre
Winner Tori Targgart Bella Rosa Dance Academy
Winner Kathryn Taylor Dancers Edge
Winner Daniel Terrell Big City Dance Center
Winner Makayla Tuomi The Art Of Dance
Winner Brooke Tyukodi Center Stage Dance Studio
Winner Chloe VanWinkle Dancers Edge
Winner Gabriella Vizzaccaro [N/A]
Winner Nia Weaver LaShelle's School of Dance
Winner Libby Widlak Performers Edge Dance Company
Winner Abigail Widlak Performers Edge Dance Company
Winner Alisa Wright Planet Dance Cincinnati
Winner Alyssa Wulf Accent On Dance Studios Inc
Winner Haylie Zavarella Jordan Center Dance

Ballet Class

Placement Dancer Studio
Winner Adriana Barni Center Stage Dance Studio
Winner Maria Bastine Noretta Dunworth School of Dance
Winner Adrianna Beyer The Dance Shoppe
Winner Natialie Craun Dancers Edge
Winner Laurel Danzinger Jordan Center Dance
Winner Abby Daudlin The Dance Barre
Winner Skylar DeWitt Body Language Dance Company
Winner Paulina Donnelly Spotlight DanceWorks
Winner Rianna Dorsey LaShelle's School of Dance
Winner Eliza Fry Dancers Edge
Winner Taylor Kanigowski The Dance Shoppe
Winner Taryn Laedtke Accent On Dance Studios Inc
Winner Katelyn Lindow Center Stage Dance Studio
Winner Bella Little Rochester School of Dance
Winner Felicia Maguire [N/A]
Winner Grace Medved Accent On Dance Studios Inc
Winner Jennifer Minaudo Mary Skiba School Dance
Winner Morgan Paul The Turning Pointe
Winner Emma Pierce Emjaez Dance Studio
Winner Mitsana Sanderson Emjaez Dance Studio
Winner Nina Spizzichini Center Stage Dance Studio
Winner Trista Tulloch Great Lakes Dance Academy
Winner Miranda Wilking [N/A]
Winner Sophia Wolf Center Stage Dance Studio
Winner Olivia Yetman The Dance Barre
Winner Lexi Zimmer Planet Dance Cincinnati
Winner Jillian Zwada Spotlight DanceWorks

Hip-Hop Class

Placement Dancer Studio
Winner Isadora Carvalho Ann Arbor Dance Classics
Winner Lanee Dickens LaShelle's School of Dance
Winner Deborah Harrison The Turning Pointe
Winner Briana Johns Dance Avenue
Winner Emma Joyce The Dance Barre
Winner Kasey Latten Jordan Center Dance
Winner Brianna Maier Adagio Dance Company
Winner Avery Nikolic Adagio Dance Company
Winner Declan O'Connell Dance Avenue
Winner Jesslene O'Loughlin Inspire Dance Company
Winner Serena O'Loughlin Inspire Dance Company
Winner Courtney Reed LaShelle's School of Dance
Winner Morgan Robbins Planet Dance Cincinnati
Winner Meghan Schulte The Turning Pointe
Winner Aaliyah Smith Dance Avenue
Winner Zaria Smith LaShelle's School of Dance
Winner Isabel Steffen Planet Dance Cincinnati
Winner Trevor Tate Noretta Dunworth School of Dance
Winner Bryna Tennille Turning Pointe Studio for the Arts
Winner Avery Trask [N/A]
Winner Addisyn Wallace Extreme Dance Arts
Winner Brianna Ware Emjaez Dance Studio
Winner Ja'Mya Weaver LaShelle's School of Dance
Winner Chesea Wysinger Turning Pointe Studio for the Arts

Musical Theatre Class

Placement Dancer Studio
Winner Carmen Abdella The Turning Pointe
Winner Miles Andela The Turning Pointe
Winner Isabella Banle The Dance Barre
Winner Schuyler Butze Center Stage Dance Studio
Winner Katrina Catabian Dance Avenue
Winner Julia Clark Turning Pointe Studio for the Arts
Winner Cami Clouser Dancers Edge
Winner Jaydah Dennis Dance Avenue
Winner Dominique Denson Triple Threat Dance & Theatre Company
Winner Jackie Duran Dance Avenue
Winner Madison Dyke The Turning Pointe
Winner Savannah Ford [N/A]
Winner Chondra Franklin LaShelle's School of Dance
Winner Karis Gafa Dance Avenue
Winner Kayla Griffin Dance Avenue
Winner Gabby Heabeart Dance Expressions
Winner Abby Kraynak Center Stage Dance Studio
Winner Jasmyn LeGreair LaShelle's School of Dance
Winner Olivia Liberati Noretta Dunworth School of Dance
Winner Bella Malatesta Adagio Dance Company
Winner Devynn Marshall Jordan Center Dance
Winner Brenna McCarty Dancers Edge
Winner Jazlyne McKillip Dancers Edge
Winner Sophia Mulica Planet Dance Cincinnati
Winner Zaria Murray Angie Hahn's Academy Of Dance
Winner Mikayla Oertel Accent On Dance Studios Inc
Winner Angelnae Randalle The Turning Pointe
Winner Diondra Reynolds LaShelle's School of Dance
Winner Annemarie Russo Center Stage Dance Studio
Winner Olivia Sarvello Mary Skiba School Dance
Winner Hannah Scheinfeld Noretta Dunworth School of Dance
Winner Brayden Schmitt Fusion Dance Center
Winner Maya Smith LaShelle's School of Dance
Winner Madison Smith Center Stage Dance Studio
Winner Analise Sullivan Ann Arbor Dance Classics
Winner Destiny Taylor LaShelle's School of Dance
Winner Arin Turner Dancers Edge
Winner Yasmine Vail Extreme Dance Arts
Winner Jessica Wildauer Noretta Dunworth School of Dance
Winner Abbie Wisusik Dance Avenue

JUMP TO YOUR CITY

2017-2018 TOUR DATES

TOP Register Now
.