Los Angeles Results

BACK TO TOUR DATES

Best in Studio

Studio Routine
Brentwood Academy of Dance Over The Love
Bobbie's School of Performing Arts Iced Out
Mather Dance Company Dope
Degas Dance Studio Send In The Clowns
Murrieta Dance Project Mein Herr
Westside Dance Project A Dark Wish
Camarillo Academy of Performing Arts Mother

Best of JUMP (Mini)

Studio Routine
Murrieta Dance Project Come At Us
Mather Dance Company Never Met A Wolf

Best of JUMP (Junior)

Studio Routine
Mather Dance Company Roar
Murrieta Dance Project Hot Lunch Jam
Westside Dance Project The Waiting

Best of JUMP (Teen)

Studio Routine
Bobbie's School of Performing Arts Iced Out
Westside Dance Project Tick Of The Clock
Murrieta Dance Project Mein Herr
Mather Dance Company Choose Your Path

Best of JUMP (Senior)

Studio Routine
Mather Dance Company Dope
Westside Dance Project A Dark Wish

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Skyscraper  (Emma Christie)  Simi Dance Center
2nd Big Spender  (Jade Bucci)  Danceology
3rd Eyes On Fire  (Alex Andrada)  Danceology

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st People Help The People Bobbie's School of Performing Arts
2nd Single Ladies Mather Dance Company
3rd Paris Holds The Key Bobbie's School of Performing Arts

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Me And My Girls Mather Dance Company
2nd Little Things Mather Dance Company
3rd Super Model Murrieta Dance Project

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Come At Us Murrieta Dance Project
2nd Never Met A Wolf Mather Dance Company
3rd Zero To Hero Bobbie's School of Performing Arts

mini • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Dorothy Murrieta Dance Project
2nd Friday Night Lights Bobbie's School of Performing Arts
3rd Baby I'm A Star Brentwood Academy of Dance

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Ghost  (Sophia Lucia)  RT Dance Academy
2nd Complex Design  (Megan Goldstein)  Westside Dance Project
3rd Open Air  (Keely Meyers)  Danceology

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Cavalier Independence Dance Company
2nd Voyage Westside Dance Project
3rd Ho Hey Bobbie's School of Performing Arts

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Roar Mather Dance Company
1st The Waiting Westside Dance Project
2nd Acapella Murrieta Dance Project
3rd I Ran Bobbie's School of Performing Arts
3rd Young Knucks Bobbie's School of Performing Arts

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Searching For Roxie Hart Mather Dance Company
2nd Young & Beautiful Murrieta Dance Project
3rd Candyman Bobbie's School of Performing Arts

junior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Young N Wreckless Bobbie's School of Performing Arts
2nd Hot Lunch Jam Murrieta Dance Project
3rd Right Now Bobbie's School of Performing Arts

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Lore  (Nicole Ishimaru)  Westside Dance Project
2nd And A New Earth  (Sam Grayson)  Westside Dance Project
3rd A Long Dream  (Shelby Patterson)  Westside Dance Project
3rd That Wasn't Me  (Juliette Martinez)  Evoke Dance Movement

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Soleil Westside Dance Project
1st There For You Westside Dance Project
2nd I Will Love You Mather Dance Company
3rd Internal Disconnect Innovate Dance Company
3rd Bajo El Cielo Westside Dance Project

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Iced Out Bobbie's School of Performing Arts
2nd Mein Herr Murrieta Dance Project
3rd Approach The Fire Westside Dance Project

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Tick Of The Clock Westside Dance Project
2nd Take Flight Westside Dance Project
3rd Neon Westside Dance Project

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Don Quixote The Movement at Dance West
2nd The Wizard Of Oz Fifth Row Center
3rd Newsies Degas Dance Studio

teen • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Sands Of Time Bobbie's School of Performing Arts

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Forgotten Sound  (Alyssa Allen)  Westside Dance Project
2nd Do Not Hang Your Head  (Haley Foucault)  Northland School of Dance
2nd Hurricanes  (Vickie Roan)  The Dance Factory School of Performing Arts
3rd Fade  (Lucas Santhon)  Westside Dance Project
3rd See  (Lynnette Paz)  Westside Dance Project
3rd Wicked Game  (Aaron Williams)  Studio Fusion

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Don't Let Me Forget Westside Dance Project
2nd For My Lonely Heart Westside Dance Project
3rd Gravity Mather Dance Company
3rd Sketch 5 Westside Dance Project

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Dope Mather Dance Company
2nd A Dark Wish Westside Dance Project
3rd Drops Of Light Westside Dance Project

senior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Hanging By A Thread Mather Dance Company
2nd Haunted Mather Dance Company

senior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Walls Around My Heart Mather Dance Company

open • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st She Does Not Brave the War  (Taylor Worden)  Murrieta Dance Project
2nd Toy Soldier  (Jared Buckner)  Krystle Beck Dance Company

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Don Quixote Vlad's Dance Company

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Heart Cry BE DANZA

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Always Jazzgoba Dance Academy

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Boys BE DANZA

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st See You Shining Dance Unlimited

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Declined Jazzgoba Dance Academy

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Skyler Carroll Southern Strutt

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Cute Leighton Dance Project

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv MX5 Summit Dance Shoppe

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Spartacus Vlad's Dance Company

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Objects Allegro Performing Arts Academy

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Rear View Mirror Rhythm Dance Center

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Let's All Chant Jazzgoba Dance Academy

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Hold Me Mansfield Academy of Dance

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Dream Of You Rhythm Dance Center

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st This is Halloween Rhythm Dance Center

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Do Re Mi Jazzgoba Dance Academy

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st TBD Summit Dance Shoppe

Mini Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Alex Andrada Danceology
Winner Emma Christie Simi Dance Center
Winner Kendal Clemens Murrieta Dance Project
Winner Camilla De Siqueira Murrieta Dance Project
Winner Alexa Jozuka Mather Dance Company
Winner Emma Mather Mather Dance Company
Winner Scarlette Palacios Mather Dance Company
Runner-Up Sydney Banks Brentwood Academy of Dance
Runner-Up Kennedy Barry Murrieta Dance Project
Runner-Up Taylor Beaman Murrieta Dance Project
Runner-Up Charlotte Block Brentwood Academy of Dance
Runner-Up Jade Bucci Danceology
Runner-Up Lilia Buckingham MNR Dance Factory
Runner-Up MacKenzie Cameron Bobbie's School of Performing Arts
Runner-Up Cecilia Denley BDT
Runner-Up Jessalyn Hall Mather Dance Company
Runner-Up Lauren Kettering Mather Dance Company
Runner-Up Kendall Le Murrieta Dance Project
Runner-Up Hannah Lynn Bobbie's School of Performing Arts
Runner-Up Emily Madden Mather Dance Company
Runner-Up Irisa Masino Bobbie's School of Performing Arts
Runner-Up Hailey Meyers Danceology
Runner-Up Alyssa Nichols Murrieta Dance Project
Runner-Up Skye Notary Los Angeles Ballet Academy
Runner-Up Aubrianna Sabatini Bobbie's School of Performing Arts
Runner-Up Kayla Seitel Murrieta Dance Project
Runner-Up Eloise Sherard Mather Dance Company
Runner-Up Danielle Silver Pacific Coast Academy of Dance
Runner-Up Jaida Skidmore Murrieta Dance Project
Runner-Up Sarah Stillman Bobbie's School of Performing Arts
Runner-Up Aubrie Stoehr Murrieta Dance Project
Runner-Up Brenna Stone Bobbie's School of Performing Arts
Runner-Up Delaney Taylor Bobbie's School of Performing Arts
Runner-Up Lauryn Tepezano Bobbie's School of Performing Arts
Runner-Up Cameron Weinstein Mather Dance Company
Runner-Up Amber Youngerman Mather Dance Company
Runner-Up Ava Zamadics Danceology
Runner-Up Hannah Zeiger Brentwood Academy of Dance

Mini Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Artyon Celestine Murrieta Dance Project
Winner Sebastian Jozuka Mather Dance Company
Winner Diego Pasillas Mather Dance Company
Winner Christian Pineda Mather Dance Company
Runner-Up Arthur Celestine Murrieta Dance Project
Runner-Up Caden Holloway Bobbie's School of Performing Arts

Junior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Victoria Caro Neisha's Dance & Music Academy
Winner Sophia Frilot Westside Dance Project
Winner Autumn Miller Mather Dance Company
Runner-Up Kennadi Boese Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Kyleigh Jai Colchico Triple Threat Performing Arts
Runner-Up Caitlyn Feddock San Diego Dance Centre
Runner-Up Erin Gonzales Bobbie's School of Performing Arts
Runner-Up Miabella Gonzalez Mather Dance Company
Runner-Up Alyssa Hlava Murrieta Dance Project
Runner-Up Ella Hosseinpour Bobbie's School of Performing Arts
Runner-Up Lauren Matson [N/A]
Runner-Up Taegan Mehrens Pacific Coast Academy of Dance
Runner-Up Lynne Richards Bobbie's School of Performing Arts
Runner-Up Jillia Romano Pacific Coast Academy of Dance
Runner-Up Brooke Stewart Murrieta Dance Project
Runner-Up Payton Sullivan Murrieta Dance Project
Runner-Up Lucy Vallely Westside Dance Project
Runner-Up Jenna Waller Danceology
Runner-Up Madison Walton Camarillo Academy of Performing Arts

Junior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Sean Lew Mather Dance Company
Winner Sage Rosen The Company
Winner Tristan Simpson Bobbie's School of Performing Arts
Runner-Up Zachary Medina Mather Dance Company
Runner-Up Spencer Seebach Bobbie's School of Performing Arts

Teen Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Simone Cameresi Mather Dance Company
Winner Hailey Flame Innovate Dance Company
Winner Nicole Ishimaru Westside Dance Project
Runner-Up Bella Allen WESTSIDE Dance Project
Runner-Up Sydney Chow MNR Dance Factory
Runner-Up Victoria Frank Murrieta Dance Project
Runner-Up Alex Gonzalez Murrieta Dance Project
Runner-Up Sam Grayson WESTSIDE Dance Project
Runner-Up Lonica Jacobson Davis Dance Academy
Runner-Up Audry Lee Mather Dance Company
Runner-Up Kaelie Osorio Murrieta Dance Project
Runner-Up Shelby Patterson WESTSIDE Dance Project
Runner-Up Nikki Rosenbloom Lovett Dance Center
Runner-Up Kaylyn Slevin Independence Dance Company
Runner-Up Shelby Soto Mather Dance Company
Runner-Up Miranda Wattier The Movement at Dance West

Teen Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Riley Kurilko Mather Dance Company
Winner William Simmons Mather Dance Company
Runner-Up Ben Carpenter Motivated Movement- Redondo school of dance and music
Runner-Up Jack Maier Bobbie's School of Performing Arts

Senior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Alyssa Allen Westside Dance Project
Winner Allie Corpuz Bobbie's School of Performing Arts
Winner Nicole Smith Mather Dance Company
Runner-Up Dana Allen Studio Fusion
Runner-Up Karli Berger Bobbie's School of Performing Arts
Runner-Up Janaya Cradle Mather Dance Company
Runner-Up Dasol Kim Westside Dance Project
Runner-Up Ella Lockwood Murrieta Dance Project
Runner-Up Denae Luce West Coast School of the Arts
Runner-Up Elyssia Macias Bobbie's School of Performing Arts
Runner-Up Lonnie Olson Mather Dance Company
Runner-Up Lynnette Paz Westside Dance Project
Runner-Up Kelly Rivard Mather Dance Company
Runner-Up Vickie Roan The Dance Factory School of Performing Arts
Runner-Up Michelle Spang Mather Dance Company
Runner-Up Madelyne Spang Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Sophia Terango Bobbie's School of Performing Arts
Runner-Up Antonia Timbol Bobbie's School of Performing Arts

Senior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Thomas Colford Mather Dance Company
Winner Moises Parra Westside Dance Project
Runner-Up Ryan Fiene Fifth Row Center
Runner-Up Maclean Frey Mather Dance Company
Runner-Up Nick Korpinen Bobbie's School of Performing Arts
Runner-Up Aaron Williams Studio Fusion

Tap Class

Placement Dancer Studio
Winner Annaleise Adams The Dance Company
Winner Carly Bennett Murrieta Dance Project
Winner Chloe Bland Bobbie's School of Performing Arts
Winner Lilah Bobak Los Angeles Ballet Academy
Winner Mackenzie Clemens Murrieta Dance Project
Winner Kaylee Crawford Murrieta Dance Project
Winner Sophie Dalbratt Neisha's Dance & Music Academy
Winner Ashley Eastham Murrieta Dance Project
Winner Rachel Evans San Diego Dance Centre
Winner Becca Gutireraz The Movement at Dance West
Winner Georgia Harris Mather Dance Company
Winner Gabriella Khalfin Los Angeles Ballet Academy
Winner Katelyn McAdam-Rusk Bobbie's School of Performing Arts
Winner Keely Meyers Westside Dance Project
Winner Hayley Myers Serendipity Dance Company
Winner Trileen Nguyen San Diego Dance Centre
Winner Willow Notary Los Angeles Ballet Academy
Winner Meghan Quass Dance Spectrum
Winner Jessee Robinson The Dance Company
Winner Beth Rosenberg Bobbie's School of Performing Arts
Winner Alexis Rosenstrauch Mather Dance Company
Winner Elizabeth Rudisill Murrieta Dance Project
Winner Kelli Saunders Fifth Row Center
Winner Brianna Sevin San Diego Dance Centre
Winner Julia Sheth Fifth Row Center
Winner Sharon Stevens The Dance Company
Winner Aria Terango Bobbie's School of Performing Arts
Winner Micayla Tokarchik Murrieta Dance Project
Winner Kelsey Waite Murrieta Dance Project

Jazz, Contemp. & Lyrical

Placement Dancer Studio
Winner Caylie Almada Murrieta Dance Project
Winner Sakura Amano Brentwood Academy of Dance
Winner Amanda Andres The Dance Craze
Winner Gracie Augustin Mather Dance Company
Winner Angelina Bautista The Dance Craze
Winner Kirra Berglund The Dance Company
Winner Avery Bergman Degas Dance Studio
Winner Taylor Brown [N/A]
Winner Shylah Bucher Bobbie's School of Performing Arts
Winner Catherine Caro Neisha's Dance & Music Academy
Winner Ava Casden The Company
Winner Savanna Cashell Murrieta Dance Project
Winner Kasey Chiu Studio Fusion
Winner Courtney Chiu Studio Fusion
Winner Logan Chong The Company
Winner Katrina Chong The Company
Winner Amanda Chong The Company
Winner Meilani Cisneros The Dance Place
Winner Logan Clark Los Angeles Ballet Academy
Winner Brooklyn Coronado Murrieta Dance Project
Winner Allison Crook Mather Dance Company
Winner Kylie Davis The Dance Factory School of Performing Arts
Winner Kyli Davis Murrieta Dance Project
Winner Lauren Dingman Starlight Dance Academy
Winner Lydia Dresel Los Angeles Ballet Academy
Winner Molly Ryan Duran The Dance Place
Winner Chloe Eyman Murrieta Dance Project
Winner Michael Filgas Bobbie's School of Performing Arts
Winner Shannon Fitzpatrick Bobbie's School of Performing Arts
Winner Maddie Froomer Brentwood Academy of Dance
Winner Maya Galipeau Bobbie's School of Performing Arts
Winner Jess Galvez Independence Dance Company
Winner Ameline Garcia The Dance Craze
Winner Makayla Gordon Pacific Coast Academy of Dance
Winner Mia Gordon Degas Dance Studio
Winner Giovanna Gusman Mather Dance Company
Winner Alison Harbour Orange County Dance Center
Winner Sydnee Higginson Orange County Dance Center
Winner Jenna Holloway Bobbie's School of Performing Arts
Winner Caterina Hyneman Motivated Movement- Redondo school of dance and music
Winner Claire Imler Mather Dance Company
Winner Grace Jaramillo Bunker Dance Studio
Winner Sarina Jassy Danceology
Winner Jessica Jewett Bobbie's School of Performing Arts
Winner Makayla Johnson Camarillo Academy of Performing Arts
Winner Felicity Jones The Dance Craze
Winner Savea Kagan Degas Dance Studio
Winner Charlotte Kaplan The Dance Company
Winner Savannah Kipp Neisha's Dance & Music Academy
Winner Caleb Kipp Neisha's Dance & Music Academy
Winner Ty Koeller Fifth Row Center
Winner Annabel Lassally Brentwood Academy of Dance
Winner Angie Lopshire [N/A]
Winner Rebecca Luner Innovate Dance Company
Winner KT Madden Mather Dance Company
Winner Hananh Mathewson Los Angeles Ballet Academy
Winner Peyton Mendelkow Murrieta Dance Project
Winner Katherine Mertel Bobbie's School of Performing Arts
Winner Finn Miller [N/A]
Winner Isabella Molinari Neisha's Dance & Music Academy
Winner Isabella Monzon Camarillo Academy of Performing Arts
Winner Athena Navarra Westside Dance Project
Winner Taylor Neugart Murrieta Dance Project
Winner Hannah Nii The Dance Studio of Fresno
Winner Maddie Padilla Innovate Dance Company
Winner Sylenne Padilla Neisha's Dance & Music Academy
Winner Kiaya Perez Bobbie's School of Performing Arts
Winner Emmy Pynes Brentwood Academy of Dance
Winner Tiara Quidachay Murrieta Dance Project
Winner Kelsey Richie Brentwood Academy of Dance
Winner Kaylee Rivers The Dance Craze
Winner Caitlin Roddick Starlight Dance Academy
Winner Serena Schneier The Dance Center
Winner Sarah Shepherd Mather Dance Company
Winner Audrey Skodis Brentwood Academy of Dance
Winner Madison Smith Mather Dance Company
Winner Emery Solis Murrieta Dance Project
Winner Skylynn Stokes Degas Dance Studio
Winner Kennidy Taylor Bobbie's School of Performing Arts
Winner Sophia Tepezano Bobbie's School of Performing Arts
Winner Tori Thayer Desert Diamond Dance Center
Winner Asia Umali A Step In Time School of Dance
Winner Bethany Villaruz Center Stage Dance and Performing Arts
Winner Shirel Volchuck Degas Dance Studio
Winner Essence Wang Bobbie's School of Performing Arts
Winner Makayla Ward Murrieta Dance Project
Winner Jessalyn Ward Pacific Coast Academy of Dance
Winner Jessica Wicke Studio Fusion
Winner Maddie Williams [N/A]

Ballet Class

Placement Dancer Studio
Winner Kaitlyn Boyer Murrieta Dance Project
Winner Kylie Bruce Orange County Dance Center
Winner Athena Conley Orange County Dance Center
Winner Ashley Daymude Orange County Dance Center
Winner Gracie Evans Brentwood Academy of Dance
Winner Kolbe Fink Starlight Dance Academy
Winner Caitlyn Gallison Evolution Dance Center
Winner Megan Goldstein WESTSIDE Dance Project
Winner Coral Heinrichs Murrieta Dance Project
Winner Sydney Hernandez Neisha's Dance & Music Academy
Winner Emma Janson Fifth Row Center
Winner Madeline Kelley Motivated Movement- Redondo school of dance and music
Winner Aimee Le Orange County Dance Center
Winner Emily Long Studio Fusion
Winner Ava Lynn Bobbie's School of Performing Arts
Winner Graeden Maietta Murrieta Dance Project
Winner Bella Martin The Dance Company
Winner Brooke McClung Innovate Dance Company
Winner Delaney Miner Bobbie's School of Performing Arts
Winner Cate Moore The Movement at Dance West
Winner Emily Porges Murrieta Dance Project
Winner Addison Price Orange County Dance Center
Winner Isaiah Sedano The Movement at Dance West
Winner Nicole Silhan Murrieta Dance Project
Winner Macy Smith WESTSIDE Dance Project
Winner Edyn Stepler Bobbie's School of Performing Arts
Winner Juliette Stigall Murrieta Dance Project
Winner Yuritzy Vazquez Camarillo Academy of Performing Arts
Winner Rhea Vermani Camarillo Academy of Performing Arts
Winner Brooke Wixom [N/A]

Hip-Hop Class

Placement Dancer Studio
Winner Rachael Anderson Bobbie's School of Performing Arts
Winner Mycah Athey The Dance Company
Winner Jacqueline Barone Evoke dance Movement
Winner Ashlynn Chong The Company
Winner Isha Das Visions Dance Company
Winner Kaylee Davis Krystle Beck Dance Company
Winner Zoe Davis-Garcia The Dance Company
Winner Christa Farmer Evoke Dance Movement
Winner Charlotte Foldes Bobbie's School of Performing Arts
Winner Alyssa Frederick Dance Dimensions Performing Arts Center
Winner Katie Goeltz Bobbies School of Performing Arts
Winner Grace Heroux Fifth Row Center
Winner Lauren Kay Fifth Row Center
Winner Rachel Kay Fifth Row Center
Winner Juliette Martinez Evoke Dance Movement
Winner Susie McCulloch Murrieta Dance Project
Winner Alli Mclean Krystle Beck Dance Company
Winner Ariana Medina The Dance Craze
Winner Keara Nichols Murrieta Dance Project
Winner Chandler Nickerson Murrieta Dance Project
Winner Marcus Phillips Evolution Dance Center
Winner Peyton Royle Starlight Dance Academy
Winner Ava Schroeder The Dance Company
Winner Nicole Slessor Centre Stage Dance Academy
Winner Zane Smith The Company
Winner Jaikka Thompson The Dance Company
Winner Larsen Thompson Academy of Dance Westlake Village
Winner Lizzy Trinh Studio Fusion
Winner Maisie Vargas Brentwood Academy of Dance
Winner Saela Wardlow Dance Spectrum
Winner Rachel Wertheim The Company
Winner Calysta Westlake Mather Dance Company
Winner Vanessa Whitney Krystle Beck Dance Company

JUMP TO YOUR CITY

2016-17 TOUR DATES

TOP Register Now
.