Providence Results

BACK TO TOUR DATES

Best in Studio

Studio Routine
Dance Images Dance & Music Center Fragile One
K and M Studio Quietude
Suzanne's Dance Connection Candles
Westchester Dance Academy Allegretto
New Canaan Dance Academy Gatsby Getdown
Dance Studio of Maine Class Act
The Talent Factory The Light

Best of JUMP (Mini)

Studio Routine
Triple Threat Dance Company Baby I'm A Star
Westchester Dance Academy Shelter
K and M Studio Angels

Best of JUMP (Junior)

Studio Routine
The Talent Factory Metamorphosis
Westchester Dance Academy Crescendo

Best of JUMP (Teen)

Studio Routine
Westchester Dance Academy Allegretto
The Talent Factory The Light
K and M Studio Quietude

Best of JUMP (Senior)

Studio Routine
Westchester Dance Academy Lead And Follow
Suzanne's Dance Connection Candles
Karla Pattavina's Dance Academy Still

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Esmerelda  (Kayla Mak)  Westchester Dance Academy
2nd Rocky  (Joey Acciardo)  High Steppin' Dance Academy
3rd Set Me Free  (Morgan Perschy)  Triple Threat Dance Company

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Un-Caged High Steppin' Dance Academy
2nd My Dear Old Friend Miss Tanya's School of Dance
3rd Trouble High Steppin' Dance Academy

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Shelter Westchester Dance Academy
2nd Baby I'm A Star Triple Threat Dance Company
3rd Freight Train The Talent Factory

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Angels K and M Studio
2nd Beach Party K and M Studio
3rd Large Parties Defying Gravity School of Dance

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st The Rain  (Skye Ayala)  Westchester Dance Academy
2nd Frost  (Lily Gentile)  Westchester Dance Academy
3rd The Chain  (Haley Scalabrin)  Rhythm Dance Company

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Awakenings Westchester Dance Academy
2nd This Is My Wish Karla Pattavina's Dance Academy
3rd The Journey The Talent Factory

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Crescendo Westchester Dance Academy
2nd Metamorphosis The Talent Factory
3rd Pathway Of Light Westchester Dance Academy

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Annabelle Lee Dance Images Dance & Music Center
2nd Switch New Canaan Dance Academy

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Too Much  (Niko Martinez)  Dance Images Dance & Music Center
2nd Say Something  (Maya Hirshman)  Westchester Dance Academy
3rd Truth  (Fallon Walsh)  The Talent Factory
3rd Fallin'  (Kaylee Millis)  [N/A]

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Proclivity Dance Images Dance & Music Center
2nd Hallelujah Narragansett Performing Arts
3rd Turning Page Karla Pattavina's Dance Academy

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Black Violin Westchester Dance Academy
2nd The Light The Talent Factory
3rd Uneven Odds Westchester Dance Academy

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Joy Westchester Dance Academy
2nd Remembrance Westchester Dance Academy
3rd Quietude K and M Studio

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Allegretto Westchester Dance Academy
2nd Dibbety Dop Dance Images Dance & Music Center
3rd Flower Drum Suzanne's Dance Connection

teen • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Gatsby Getdown New Canaan Dance Academy
2nd Class Act Dance Studio of Maine

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Falling In Love  (Jessica Ferretti)  Westchester Dance Academy
2nd Water Me  (Kim Taylor)  Westchester Dance Academy
3rd Can't Make You Love Me  (Jenna Matuszek)  Jennifer Prete School of Dance
3rd Loves Me Crazy  (Alicia Burghardt)  High Steppin' Dance Academy
3rd Unveiled  (Katie Ippolito)  Westchester Dance Academy

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Retake Of My Life High Steppin' Dance Academy
2nd Bang Bang K and M Studio

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Lead And Follow Westchester Dance Academy
2nd Still Karla Pattavina's Dance Academy
3rd Candles Suzanne's Dance Connection

senior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Sophisticated Swing Karla Pattavina's Dance Academy

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Piano The Dance Lab At the Rose

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Hope There's Someone Encore Dance Company

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Play that Atico Ballet y Danzas

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Hold My Hand Encore Dance Company

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Something Wild North Alabama Dance Center

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Getting Good At Being Bad AB Training Facility

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Summertime SJ Dance Company

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Black Horse and the Cherry Tree Music General

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Echo Summit Dance Shoppe

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Feeling Good Knox Dance Worx

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st TBA Westchester Dance Academy

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st DNA The Next Step Dance Studio

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Kamikaze New Canaan Dance Academy

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st How Will I Know West Michigan Dance Center

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Bring on the Men The Dance Lab At the Rose

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Shaiann Roach Dancercise

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Tapestry Tawn Marie's Dance Centre

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Yaya Summit Dance Shoppe

Mini Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Kayla Mak Westchester Dance Academy
Winner Brooke Melillo Sarah Kennedy Ballet
Winner Morgan Perschy Triple Threat Dance Company
Runner-Up Ariana Bilodeau New Hampshire Academie of Dance
Runner-Up Alyssa Boucher New England Dance Academy
Runner-Up Maria Bunning Miss Tanya's School of Dance
Runner-Up Jasmine Konow Defying Gravity School of Dance
Runner-Up Isabella Lanzarini Elite Academy of Dance MA
Runner-Up Gemma Leary Dance Images Dance & Music Center
Runner-Up Trinity Leite Cheshire Performing Arts Academy
Runner-Up Trinity O'Neill The Talent Factory
Runner-Up Juliana Scaringe Westchester Dance Academy
Runner-Up Jada Specht New England Dance Academy
Runner-Up Mikayla Szostek Gloria Jeans Studio
Runner-Up Kylie Williams New England Dance and Gymnastics
Runner-Up Emma Wolff Westchester Dance Academy

Mini Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Joey Acciardo High Steppin' Dance Academy
Runner-Up Jason Pincince High Steppin' Dance Academy
Runner-Up Ben Rozea Extensions School of Dance
Runner-Up Carson Yurgaitis Triple Threat Dance Company

Junior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Amy Benedetto Hackworth School of Performing Arts
Winner Lily Gentile Westchester Dance Academy
Winner Jenna Meilman Westchester Dance Academy
Winner Alison Parent Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Haley Scalabrin Rhythm Dance Company
Runner-Up Zoe Averill Westchester Dance Academy
Runner-Up Skye Ayala Westchester Dance Academy
Runner-Up Jenna Dunphy Shannon O'Brien School of Dance
Runner-Up Gracie Hood Karla Pattavina's Dance Academy
Runner-Up Macie Johnson The Talent Factory
Runner-Up Danielle Kotch Westchester Dance Academy
Runner-Up Emily Luo [N/A]
Runner-Up Ellen Marshall Shannon O'Brien School of Dance
Runner-Up Sophie Martinez Karla Pattavina's Dance Academy
Runner-Up Taylor Morgan The Talent Factory
Runner-Up Isabella Piccirilli Narragansett Performing Arts
Runner-Up Gabrielle Santos The Talent Factory
Runner-Up Mary Scott Miss Tanya's School of Dance
Runner-Up Caroline Voss Diane Kelley Dance Studio

Junior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Mason Merritt Diane Kelley Dance Studio

Teen Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Kirsten Coco Dance Images Dance & Music Center
Winner Maya Hirshman Westchester Dance Academy
Runner-Up Katelyn Andrade New England Dance and Gymnastics Centers
Runner-Up Sophie Blue Westchester Dance Academy
Runner-Up Jackie Broderick Westchester Dance Academy
Runner-Up Kourtney Clements The Talent Factory
Runner-Up Ashley Cromack The Talent Factory
Runner-Up Madeline Elkes Westchester Dance Academy
Runner-Up Julia Grondin Diane Kelley Dance Studio
Runner-Up Kendra Lippert Rhythm Dance Company
Runner-Up Emily McFarland Karla Pattavina's Dance Academy
Runner-Up Kaylee Millis The Gold School Dance Art
Runner-Up Yanna Nikitas Diane Kelley Dance Studio
Runner-Up Emily Slater Westchester Dance Academy
Runner-Up Fallon Walsh The Talent Factory
Runner-Up Tatum Wentworth The Talent Factory

Teen Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Evan DeBenedetto [N/A]
Winner Niko Martinez Dance Images Dance & Music Center
Runner-Up Jacob Lill New England Dance Center
Runner-Up Ryan Sheehan Elite Academy of Dance MA

Senior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Jessica Ferretti Westchester Dance Academy
Runner-Up Alicia Burghardt High Steppin' Dance Academy
Runner-Up Dayle Embleton Narragansett Performing Arts
Runner-Up Kelsey Farmer Karla Pattavina's Dance Academy
Runner-Up Julia Gold Westchester Dance Academy
Runner-Up Katie Ippolito Westchester Dance Academy
Runner-Up Jenna Kulacz Westchester Dance Academy
Runner-Up Jenna Matuszek Jennifer Prete School of Dance
Runner-Up Maggie O'Connor K and M Studio
Runner-Up Julia Rossi APAC Dance, Inc
Runner-Up Casey Shea Diane Kelley Dance Studio
Runner-Up Nicole Shorey East Coast Edge
Runner-Up Kim Taylor Westchester Dance Academy
Runner-Up Emma Zent Elite Academy of Dance MA

Senior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Lucas Parada Dance Designs
Runner-Up Devon Larcher Shannon O'Brien School of Dance
Runner-Up Taylor Rosenberger [N/A]

Tap Class

Placement Dancer Studio
Winner Brooke Colletti The Academy
Winner Hannah Crawshaw Shannon O'Brien School of Dance
Winner Joli Dantz Rhythm Dance Company
Winner Angelina DeRusso Dance Dimensions
Winner Sophia Dottor Defying Gravity School of Dance
Winner Kieran Egan Rosemary's School of Dance Education
Winner Riley Leblanc Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Jillian McNamara Seven Star School of Performing Arts
Winner Daniella Medvedovski Evjen Academy of Performing Arts
Winner Allison Reilly K and M Studio
Winner Isabella Roy The Talent Factory
Winner Kristen Sappelsa [N/A]
Winner Yvonne Setlock [N/A]
Winner Kelly Smith Diane Kelley Dance Studio
Winner Kathryn Stamoulis Elite Academy of Dance RI
Winner Isabella Tropeano Charlotte Klein Dance Center
Winner Audrey Von-Maszewski Charlotte Klein Dance Center
Winner Katelyn Williams Seven Star School of Performing Arts
Winner Emmaly Woodstead Westchester Dance Academy
Winner Julia Yameen Dance Images Dance & Music Center
Winner Madison Yurgaitis Triple Threat Dance Company

Jazz, Contemp. & Lyrical

Placement Dancer Studio
Winner Christine Argentino Westchester Dance Academy
Winner Kayla Banna Shannon O'Brien School of Dance
Winner Cristina Bartoletti Charlotte Klein Dance Center
Winner Amanda Basilicata Dance Force
Winner Jordan Breen Cheryl's School of Dance
Winner Sarah Calvani Dance Images Dance & Music Center
Winner Isabella Casamassima High Steppin' Dance Academy
Winner Megan Chadha Evjen Academy of Performing Arts
Winner Stephanie DeLeo Suzanne's Dance Connection
Winner Julia Digiacomo New England Dance Academy
Winner Kristen Dimartinis Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Ashley Dimen Elite Academy of Dance RI
Winner Marissa Duragano New Hampshire Academie of Dance
Winner Kristina Duran Suzanne's Dance Connection
Winner Izzy Dyer Dance Studio of Maine
Winner Madison Enos The Talent Factory
Winner Erynn Field The Talent Factory
Winner Kayla Fleming Elite Academy of Dance RI
Winner Isabella Floyd Suzanne's Dance Connection
Winner Emerson Forbes Gloria Jeans Studio
Winner Carly Frost Suzanne's Dance Connection
Winner Jenna Fuhrmann [N/A]
Winner Ashlyn Gannon The Talent Factory
Winner Heloiza Garcia Elite Academy of Dance MA
Winner Grant Geyerhahn Suzanne's Dance Connection
Winner Meaghan Gilbert Dance Studio of Maine
Winner Bella Gillette The Talent Factory
Winner Macy Grant Flippin Fun Dance Studio
Winner Katherine Gurley K and M Studio
Winner Jordan Hardiman Elite Academy of Dance MA
Winner Olivine Harvey Dance Studio of Maine
Winner Abigail Iiams Extensions School of Dance
Winner Katherine Jacobs New England Dance and Gymnastics Center
Winner Angela Jenkins-Sutton Dance Out
Winner Iris Katorri Expressions Dance Center
Winner Shannon Kearney Elite Academy of Dance MA
Winner Grace Kisslinger Westchester Dance Academy
Winner Melissa Kowalick Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Audrey Lacy New England Dance Academy
Winner Chase Lambert Dance Images Dance & Music Center
Winner Leah Lancellotta Atwood Performing Arts Center
Winner Brittany Leland Rhythm Dance Company
Winner Kailei Lemis New England Dance and Gymnastics center
Winner Sara Letourneau Shannon O'Brien School of Dance
Winner Vanessa Linden The Talent Factory
Winner Brianna LoRusso Suzanne's Dance Connection
Winner Talia Luzzo Charlotte Klein Dance Center
Winner Christina Maggiacomo Defying Gravity School of Dance
Winner Lucy Marderosian Rhythm Dance Company
Winner Jillian Murray Suzanne's Dance Connection
Winner Lindsey Nygren Dance Studio of Maine
Winner Fallon O'Brien Elite Academy of Dance MA
Winner Claire O'Riordan Dance Out
Winner Ashley Pellegrino Suzanne's Dance Connection
Winner Grace Perron Dance Studio of Maine
Winner Avery Piantedosi Dance Out
Winner Avery Prescott Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Amanda Rego Shannon O'Brien School of Dance
Winner Sofia Scaringe Westchester Dance Academy
Winner Morgan Shapiro Rhythm Dance Company
Winner Karen Slattery The Talent Factory
Winner Julia Sturgis Dance Studio of Maine
Winner Kaylie Sullivan Expressions Dance Center
Winner Gia Sylvester Westchester Dance Academy
Winner Isabella Szukalski Dance Force
Winner Alicia Tally Extensions School of Dance
Winner Lexi Thompson Flippin Fun Dance Studio
Winner Amanda Toole Diane Kelley Dance Studio
Winner Alexia Tsantarliotis Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Ella Vargas Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Kirsten Wall Elite Academy of Dance MA
Winner Hannah Wallinger Triple Threat Dance Studio
Winner Emily Webb Defying Gravity School of Dance

Ballet Class

Placement Dancer Studio
Winner Madison Bairos Suzanne's Dance Connection
Winner Shauna Bradley Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Caroline Cascione The Talent Factory
Winner Darci Coleman K and M Studio
Winner Jackie Crockett K and M Studio
Winner Keyanna Davis Shannon O'Brien School of Dance
Winner Krystina DerBogosian Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Naomi Greenspan Rhythm Dance Company
Winner Grace Gurley K and M Studio
Winner Jessie Imbriglio The Talent Factory
Winner Emerson Judson Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Matthew Mancuso Gloria Jeans Studio
Winner Layla McNeil New Hampshire Academie of Dance
Winner Anabel Miller Westchester Dance Academy
Winner Jenna Monell Elite Academy of Dance RI
Winner Brooke Morrison Diane Kelley Dance Studio
Winner Kiara Phair Dance Images Dance & Music Center
Winner Madison Pimentel Suzanne's Dance Connection
Winner Lexi Pungitore K and M Studio
Winner Isabelle Soito Shannon O'Brien School of Dance
Winner Alexis Tsiramanes Diane Kelley Dance Studio
Winner Sofia Vendetto Gloria Jeans Studio
Winner Ava Webb Suzanne's Dance Connection
Winner Lindsey Whiting New Hampshire Academie of Dance
Winner Layne Willis Elite Academy of Dance MA

Hip-Hop Class

Placement Dancer Studio
Winner Gisele Cestaro Westchester Dance Academy
Winner Lexi Cook K and M Studio
Winner Juliana Crespi Westchester Dance Academy
Winner Xavier Cruz High Steppin' Dance Academy
Winner Kyla DeBenedetto [N/A]
Winner Rebecca Fyrer Defying Gravity School of Dance
Winner Riley Hess Dazzle Studio of Dance
Winner Hope Johnson New Hampshire Academie of Dance
Winner Mikki Leskowsky Dance Studio of Maine
Winner Alexia Lourenco High Steppin' Dance Academy
Winner Yuliana Maldonado Miss Tanya\'s School of Dance
Winner April Melanson [N/A]
Winner Skyla Mitchell Dazzle Studio of Dance
Winner Arya Murphy Dazzle Studio of Dance
Winner Deanna Rispoli [N/A]
Winner Jade Shiny Kalia Karr Studio of Dance
Winner Tia Velozo Dance Images Dance & Music Center
Winner Raquel Wallace [N/A]

Musical Theatre Class

Placement Dancer Studio
Winner Megan Accardi Shannon O'Brien School of Dance
Winner Alexandra Allen New Canaan Dance Academy
Winner Kaitlyn Antonucci Defying Gravity School of Dance
Winner Jaelyn Blair Rosemary's School of Dance Education
Winner Natalie Brackett Dance Studio of Maine
Winner Kylianne Broughton New Canaan Dance Academy
Winner Caitlin Carty Shannon O'Brien School of Dance
Winner Hailey Castro Shannon O'Brien School of Dance
Winner Haley Coghlin Rhythm Dance Company
Winner Sarah Collins Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Angela Corio [N/A]
Winner Taylor Cornell APAC Dance, Inc
Winner Kaitlyn Costa Rosemary's School of Dance Education
Winner Francesca D'Aprile Dance Etc., School For Performing Arts, Inc.
Winner Molly DeAngelis Shannon O'Brien School of Dance
Winner Catherine DeAngelo Elite Academy of Dance RI
Winner Jake Doolittle Dance Studio of Maine
Winner Megan Dowler KC Dance Expressions
Winner Lily Faria Extensions School of Dance
Winner Shaun Ferren Suzanne's Dance Connection
Winner Madison Firmin Dance Studio of Maine
Winner Laura Flanagan Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Emily Fusco Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Sophie Gagne Dance Studio of Maine
Winner Makaylah Gagnon Premier Dance Academy
Winner Jada Garnett Elite Academy of Dance MA
Winner Jamie Gillette The Talent Factory
Winner Alison Heffler Suzanne's Dance Connection
Winner Kylie Hern Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Isabelle Jardin K and M Studio
Winner Caroline Joyce Shannon O'Brien School of Dance
Winner Mandy Kaylor New England Dance Center
Winner Regina LaPietra Rosemary's School of Dance Education
Winner Molly Leary Rosemary's School of Dance Education
Winner Julianna Lino Elite Academy of Dance MA
Winner Grace Little Elite Academy of Dance RI
Winner Katie Lurie Dance Etc., School For Performing Arts, Inc.
Winner Emma Lusek Rhythm Dance Company
Winner Josie Lydick New Hampshire Academie of Dance
Winner Kellsee Lynch Suzanne's Dance Connection
Winner Cassidy Martel Extensions School of Dance
Winner Andrew McKenzie Shannon O'Brien School of Dance
Winner Mikayla Monteiro-Jack Gloria Jeans Studio
Winner Lauren Muratore Elite Academy of Dance MA
Winner Rachel Muratore Elite Academy of Dance MA
Winner Jessica Murray Diane Kelley Dance Studio
Winner Edden Nativ Charlotte Klein Dance Center
Winner Holly Paolino Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Samantha Parks Rosemary's School of Dance Education
Winner Alex Pinkham Dance Studio of Maine
Winner Daniella Porras Diane Kelley Dance Studio
Winner Ashley Shafman Suzanne's Dance Connection
Winner Kasey Shapiro Rhythm Dance Company
Winner Sadie Sheehan K and M Studio
Winner Taylor Stevenin The Talent Factory
Winner Emma Symonds Expressions Dance Center
Winner Delaney Theriault Flippin Fun Dance Studio
Winner Emma Tremont Rosemary's School of Dance Education
Winner Grace Truslow The Talent Factory
Winner Elizabeth Valdes New Canaan Dance Academy
Winner Rachel Ward Extensions School of Dance

JUMP TO YOUR CITY

2017-2018 TOUR DATES

TOP Register Now
.