New Orleans Results

BACK TO TOUR DATES

Best in Studio

Studio Routine
Modern Conceptions of Dance Somebody Who Could Watch You

Best of JUMP (Mini)

Studio Routine
Modern Conceptions of Dance Vogue

Best of JUMP (Junior)

Studio Routine
Meta Fairburns Dance Academy Sunday
Modern Conceptions of Dance Do It Again

Best of JUMP (Teen)

Studio Routine
Modern Conceptions of Dance Let's Fall
Dancer's Edge What Is Love
The Dance Factory (Franklin) Gone

Best of JUMP (Senior)

Studio Routine
Modern Conceptions of Dance Somebody Who Could Watch You

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Hands Swollen With Grace  (Cameron Claire Rhodes)  Academy of Ballet and Jazz
2nd Child of Light  (Malli Grace Lackey)  Academy of Ballet and Jazz
2nd Children of the Earth  (Chloe Lois Pickrell)  Academy of Ballet and Jazz
3rd The Journey  (Olivia Caroline Harris)  Academy of Ballet and Jazz
4th Machine Gun  (Tea Adamson)  [N/A]
5th Bullet  (Marion Norris)  Academy of Ballet and Jazz
5th Make You Feel My Love  (Jenna Laurent)  Modern Conceptions of Dance
6th A Thousand Years  (Maggie Ray)  Academy of Ballet and Jazz
7th Spell  (Bella Chelette)  A Touch of Class Performing Arts
8th Make You Feel  (Danica Graham)  Meta Fairburns Dance Academy
8th Solitude  (Ali Lore)  Modern Conceptions of Dance
9th This Is Not The End  (Molly Pampo)  Modern Conceptions of Dance
10th Square Biz  (Rayanna Boasso)  Modern Conceptions of Dance

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Say My Name Modern Conceptions of Dance
2nd 99 Red Balloons Driven Dance Company
3rd True Colors A Touch of Class Performing Arts

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Vogue Modern Conceptions of Dance
2nd Daydream Galloways Dance Studio
3rd Mr. Sandman A Touch of Class Performing Arts

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st City Rockers Kelli's Kreative Dance

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st With You  (Marcel Cavaliere)  Loren Fenerty's Dance Factory
2nd Go  (Gabrielle Woodall)  Jean Leigh Academy of Dance
3rd Without A Word  (Izzy Garcia)  Modern Conceptions of Dance
4th Wayfaring Stranger  (Faith Huguet)  Jean Leigh Academy of Dance
5th Night Song  (Amelia Green)  Meta Fairburns Dance Academy
6th High Priestess  (Claire Marie Tate)  Jean Leigh Academy of Dance
7th Nothing But the Water  (Hallie Green)  Starlight Studio
8th Shield & Sword  (Emma Huguet)  Jean Leigh Academy of Dance
8th Falling Slowly  (Ashlyn Juneau)  Modern Conceptions of Dance
8th Case of You  (Bri-Bri Vucinovich)  Modern Conceptions of Dance
9th Secret Garden  (Isabella Rayborn)  A Touch of Class Performing Arts
10th Yellow  (Camille Daigle)  Meta Fairburns Dance Academy
10th Into the Wild  (Bailey Mitchell)  Jean Leigh Academy of Dance
10th Not About Angels  (Brayley Willits)  NVS Dance

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Protection Academy of Ballet and Jazz
1st Waking Up Modern Conceptions of Dance
2nd Bloom Donna's Visual and Performing Art Center

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Do It Again Modern Conceptions of Dance
2nd Sunday Meta Fairburns Dance Academy
3rd It's Real Modern Conceptions of Dance

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Insomniac Lullaby Modern Conceptions of Dance

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Snow Turns to Ashes  (Ali Marshall)  The Dance Centre
2nd Lost  (Payton Johnson)  Jean Leigh Academy of Dance
3rd Cry  (Lucy Rogers)  Academy of Ballet and Jazz
4th These Words  (Kylie Fairburn)  Meta Fairburns Dance Academy
5th Night Shade  (Alex Swader)  Encore Performance Co.
6th Resolution  (Tyson Ford)  Modern Conceptions of Dance
7th Spine  (Maddy Feller)  Driven Dance Company
8th Cosmic Love  (Shelly Harper)  [N/A]
9th No More I Love You's  (Alexis Watson)  Club Dance Studio
10th Endeavor  (Madeline Moore)  Encore Performance Co.
10th Higher Love  (Aubree Lavergne)  A Touch of Class Performing Arts

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Can't You See Modern Conceptions of Dance
1st A Lion's Heart Modern Conceptions of Dance
2nd Young And Beautiful Dancer's Edge
3rd Look Out Driven Dance Company

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st What Is Love Dancer's Edge
2nd Let's Fall Modern Conceptions of Dance
3rd Throne Dancer's Edge

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Bang Bang Dancer's Edge
2nd Green Garden Meta Fairburns Dance Academy

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Soul Meets Body  (Candace Vincent)  Donnas Visual and Performing Arts School
2nd Just in Time  (Rebekah Gaither)  Academy of Ballet and Jazz
3rd Undertake  (Brennan Guevara)  Modern Conceptions of Dance
4th Bittersweet Memories  (Alexis Schallenberg)  Modern Conceptions of Dance
5th Iron  (Kendall Niblett)  Encore Performance Co.
6th Take Me to Church  (Roger White)  Dancer's Edge
6th My Eyes  (Vernon Brooks)  Loren Fenerty's Dance Factory
7th Forever  (Teddi Elizabeth Rayborn)  A Touch of Class Performing Arts
8th Lalena  (Emanuella Cervello)  Robin Dawn Academy
9th Edit  (Madi Hipps)  Modern Conceptions of Dance
10th Warrior  (Claire Calloway)  Tari's School of Dance

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Haunted Modern Conceptions of Dance
2nd Broke Galloways Dance Studio
3rd I Wanna Dance With Somebody Studio B Dance

senior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Somebody Who Could Watch You Modern Conceptions of Dance
2nd Candy Boys Modern Conceptions of Dance

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Habenera Seville Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Prone Danz Studio (Costa Rica)

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st The Band Stars Dance Studio

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Thumbs Honolulu Dance Studio & Boogie Down Prod.

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st See You Shining Dance Unlimited

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Le Jazz Hot Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Nostalgic CC & Co. Dance Complex

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Cute Leighton Dance Project

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Echo Summit Dance Shoppe

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Le Corsaire Variation Aspire Dance Academy

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Chase No Face Jazzgoba Dance Academy

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Quini Danceology

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Besame D'ansa Jazz Stage

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st For You Columbia City Jazz

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Burlesque Joanne Chapman School of Dance

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Please Don't Fall In Love Dance Empire of Miami

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st TBA Dance 4 Real

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Yaya Summit Dance Shoppe

Mini Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Olivia Caroline Harris Academy of Ballet and Jazz
Winner Malli Grace Lackey Academy of Ballet and Jazz
Winner Cameron Claire Rhodes Academy of Ballet and Jazz
Runner-Up Tea Adamson Dance Attack
Runner-Up Rayanna Boasso Modern Conceptions of Dance
Runner-Up Cadyn Coates Loren Fenerty's Dance Factory
Runner-Up Rylee Drolet Modern Conceptions of Dance
Runner-Up Danica Graham Meta Fairburns Dance Academy
Runner-Up Ashton Holleman Jean Leigh Academy of Dance
Runner-Up Jenna Laurent Modern Conceptions of Dance
Runner-Up Ali Lore Modern Conceptions of Dance
Runner-Up Marion Norris Academy of Ballet and Jazz
Runner-Up Chloe Lois Pickrell Academy of Ballet and Jazz
Runner-Up Maggie Ray Academy of Ballet and Jazz
Runner-Up Mariella Saunders Jean Leigh Academy of Dance
Runner-Up Ivanna Stevens Loren Fenerty's Dance Factory

Mini Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Ryan Smith Main Street Dance
Runner-Up William Huguet Jean Leigh Academy of Dance

Junior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Charlee Fagan Main Street Dance
Winner Faith Huguet Jean Leigh Academy of Dance
Winner Claire Marie Tate Jean Leigh Academy of Dance
Winner Gabrielle Woodall Jean Leigh Academy of Dance
Runner-Up Sidney Browne Northshore Academy of Dance
Runner-Up Camille Daigle Meta Fairburns Dance Academy
Runner-Up Autumn Dorsa Jean Leigh Academy of Dance
Runner-Up Emily Dozier Jean Leigh Academy of Dance
Runner-Up Izzy Garcia Modern Conceptions of Dance
Runner-Up Hallie Green Starlight Studio
Runner-Up Amelia Green Meta Fairburns Dance Academy
Runner-Up Emma Huguet Jean Leigh Academy of Dance
Runner-Up Ashlyn Juneau Modern Conceptions of Dance
Runner-Up Bella Keenum Meta Fairburns Dance Academy
Runner-Up Bailey Mitchell Jean Leigh Academy of Dance
Runner-Up Nicole Pellegrin Dancer's Edge
Runner-Up Peyton Ray Academy of Ballet and Jazz
Runner-Up Isabella Rayborn A Touch of Class Performing Arts
Runner-Up Bri-Bri Vucinovich Modern Conceptions of Dance
Runner-Up Kaylie Wood Jean Leigh Academy of Dance

Junior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Marcel Cavaliere Loren Fenerty's Dance Factory

Teen Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Nancy Donnes Main Street Dance
Winner Samantha Falk Main Street Dance
Winner Grace Guzan Northshore Academy of Dance
Winner Payton Johnson Jean Leigh Academy of Dance
Runner-Up Alyssa Branch Helena Hosch School of Dance
Runner-Up Courtney Carroll Loren Fenerty's Dance Factory
Runner-Up Ginna Crouse Main Street Dance
Runner-Up Caitlyn Dardar Galloways Dance Studio
Runner-Up Darah Haidet Main Street Dance
Runner-Up Shelly Harper [N/A]
Runner-Up Aubree Lavergne A Touch of Class Performing Arts
Runner-Up Ali Marshall The Dance Centre
Runner-Up Madeline Moore Encore Performance Company
Runner-Up Morgan Odom Northshore Academy of Dance
Runner-Up Lucy Rogers Academy of Ballet and Jazz
Runner-Up Ally Serigne Revolution Dance Company
Runner-Up Haley Vicknair Lemoine Academy Of Dance
Runner-Up Alexis Watson Aimee's Dance Academy
Runner-Up Bailey Yates Jean Leigh Academy of Dance

Teen Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Tyson Ford Modern Conceptions of Dance
Runner-Up Jarvis Langster The Dance Factory
Runner-Up Alex Swader Encore Performance Company

Senior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Cassidy Fulmer Revolution Dance Company
Winner Candace Vincent Donnas Visual and Performing Arts School
Winner Alexia Waites Angie's Dance Center
Runner-Up Emanuella Cervello Robin Dawn Academy of Performing Arts
Runner-Up Hannah Greer Jean Leigh Academy of Dance
Runner-Up Madi Hipps Modern Conceptions of Dance
Runner-Up Emily Long [N/A]
Runner-Up Christine Miranda Jean Leigh Academy of Dance
Runner-Up Mercedez Mize [N/A]
Runner-Up Jessie Quantrille Main Street Dance
Runner-Up Demi Randolph Main Street Dance
Runner-Up Teddi Elizabeth Rayborn A Touch of Class Performing Arts
Runner-Up Brie Sutton [N/A]

Senior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Vernon Brooks Loren Fenerty's Dance Factory
Winner Roger White Dancer's Edge
Runner-Up Brennan Guevara Modern Conceptions of Dance
Runner-Up Zackeri Landry The Dance Factory (Franklin)
Runner-Up Kendall Niblett Encore Performance Company

Tap Class

Placement Dancer Studio
Winner Lauren Copeland Jean Leigh Academy of Dance
Winner Alexis Duplessis Jean Leigh Academy of Dance
Winner Jordan Franklin Studio B Dance
Winner Amelia Fritz Lemoine Academy Of Dance
Winner Danni Gallet Scott Academy of Dance
Winner Ali Geautreaux Jean Leigh Academy of Dance
Winner Emma Hery Loren Fenerty's Dance Factory
Winner Jamilynne Johnson Modern Conceptions of Dance
Winner Claire Plaisance Northshore Academy of Dance
Winner Angela Price Galloways Dance Studio
Winner Tori Termini Jean Leigh Academy of Dance
Winner Ella Waguespack Helena Hosch School of Dance

Jazz, Contemp. & Lyrical

Placement Dancer Studio
Winner Ava Alston Lemoine Academy Of Dance
Winner Lauren Aucoin Aimee's Dance Academy
Winner Rylee Belk [N/A]
Winner Jada Bezue A Touch of Class Performing Arts
Winner Gabrielle Bradford Northshore Academy of Dance
Winner Taylor Buller Just Dance
Winner Bella Chelette A Touch of Class Performing Arts
Winner Guilianna Chinchilla Loren Fenerty's Dance Factory
Winner Emily Clark Loren Fenerty's Dance Factory
Winner Kayleigh Collins Northshore Academy of Dance
Winner Madison Cooper Driven Dance Company
Winner Alysse Davis Turning Point Dance Studio
Winner Karlee Dillard A Time To Dance
Winner Kelsy Elkins Dazzle Dance Center, LLC
Winner Maddy Feller Driven Dance Company
Winner Edouard Ferrell Dazzle Dance Center, LLC
Winner Adrianna Fussell A Touch of Class Performing Arts
Winner Jaycee Gill Just Dance
Winner Emma Granger Main Street Dance Company
Winner Maddie Guerra Modern Conceptions of Dance
Winner Lexie Guerra Modern Conceptions of Dance
Winner Ashlyn Guidroz Main Street Dance Company
Winner Sophia Hamel Northshore Academy of Dance
Winner Katherine Hernandez Meta Fairburns Dance Academy
Winner Shelby Irwin Jean Leigh Academy of Dance
Winner Sydney Jamison DKG
Winner Maggie Johnson The Dance Factory (Franklin)
Winner Kylee Johnson Galloways Dance Studio
Winner Emma King Northshore Academy of Dance
Winner Broc-Lauryn LeBlanc The Studio Dance And Fitness Center
Winner Ashlyn Lee De Frances Academy of Dance
Winner Jessica Litolff Jean Leigh Academy of Dance
Winner Madison Lombard To The Pointe Academy of Dance
Winner Kiki Lucia Modern Conceptions of Dance
Winner Rylie McCluskey Loren Fenerty's Dance Factory
Winner Kaylee McLaughlin Modern Conceptions of Dance
Winner Jill Meyer Encore Dance Productions
Winner McKenzie Mitchell Kelli's Kreative Dance
Winner Macie-Claire Moore Driven Dance Company
Winner Ella Paddock Lemoine Academy Of Dance
Winner Molly Pampo Modern Conceptions of Dance
Winner Caroline Pellegrini Northshore Academy of Dance
Winner Lillian Pitre To The Pointe Academy of Dance
Winner Darrian Scurlock Dancer's Edge
Winner Elizabeth Smith Driven Dance Company
Winner Camryn Standish Just Dance
Winner DaJhe Sullivan Lori's School of Dance
Winner Michaela Todaro [N/A]
Winner AJ Turner Encore Performance Co.
Winner Sarah Vander Meulen Helena Hosch School of Dance
Winner Alexandra Vogt Northshore Academy of Dance
Winner Taya Wilkinson Driven Dance Company
Winner Raine Willis Lemoine Academy Of Dance
Winner Brayley Willits [N/A]

Ballet Class

Placement Dancer Studio
Winner Cydnee Allen Jean Leigh Academy of Dance
Winner Jordan Brignac Main Street Dance
Winner Rachel Bueche Jean Leigh Academy of Dance
Winner Claire Calloway Tari's School of Dance
Winner Mckenna Currie To The Pointe Academy of Dance
Winner Lauren Derbes Loren Fenerty's Dance Factory
Winner Sadie Dufrene Jean Leigh Academy of Dance
Winner Kylie Fairburn Meta Fairburns Dance Academy
Winner Morgan Figuero Loren Fenerty's Dance Factory
Winner Madison Fricke Helena Hosch School of Dance
Winner Megan Gragg A Time To Dance
Winner Emma Granier Jean Leigh Academy of Dance
Winner Alyse Huguet Jean Leigh Academy of Dance
Winner Paige Larsen Loren Fenerty's Dance Factory
Winner Caroline Martin Powell-Moise
Winner Abigail Melancon Jean Leigh Academy of Dance
Winner Tai Pampo Modern Conceptions of Dance
Winner Ashley Ragas Body Expressions Center of Performing Arts
Winner Skyler Schenck Donna's Visual and Performing Art Center
Winner Katherine Stanley Academy of Ballet and Jazz
Winner Marlo Treece Northshore Academy of Dance
Winner Karley Voges Kelli's Kreative Dance
Winner Halle Waites Angie's Dance Center
Winner Hayley Watters Driven Dance Company

Hip-Hop Class

Placement Dancer Studio
Winner Ginny Ard Jean Leigh Academy of Dance
Winner Chloe Barbera To The Pointe Academy of Dance
Winner Isabella Bonin Main Street Dance Company
Winner Raegyn Bouza Kelli's Kreative Dance
Winner Raegan Charles Liz Trahan Dance Studio
Winner Makayla Christoffer Velocity Dance Center, LLC
Winner Peyton McCalla Jean Leigh Academy of Dance
Winner Jordyn Posey Kelli's Kreative Dance
Winner Landry Rase Northshore Academy of Dance
Winner Alexis Ross Liz Trahan Dance Studio
Winner Mackie Sandage Lemoine Academy Of Dance
Winner Shani Sonnier The Studio Dance And Fitness Center
Winner Angelina St. Philip Loren Fenerty's Dance Factory
Winner Mia Usey A Touch of Class Performing Arts

JUMP TO YOUR CITY

2017-2018 TOUR DATES

TOP Register Now
.