Guadalajara Results

BACK TO TOUR DATES

Best in Studio

Studio Routine
Paty Geyer Dance Center Thunderstruck

Best of JUMP (Mini)

Studio Routine
Canadian Dance Academy (CDA) Crazy Little Thing Called Love

Best of JUMP (Junior)

Studio Routine
Spot Dance Lifestyle

Best of JUMP (Teen)

Studio Routine
Spot Dance Nutcracker

Best of JUMP (Senior)

Studio Routine
Paty Geyer Dance Center Santa Anita Pink Babies

Best of JUMP (Open)

Studio Routine
28:20 Estudio Work It
Paty Geyer Dance Center Thunderstruck

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Allegretto  (Daniela Jimenez)  Paty Geyer Dance Center Santa Anita
2nd Mimo  (Fernanda Luna)  La Danse Studio
3rd Uptown Girl  (Valeria Lopez ladron de Guevara)  Canadian Dance Academy (CDA)
4th So Close  (Aurora Carmona)  Academia Pavlova
5th Sail Away  (Camilla Gallardo Ramirez)  Canadian Dance Academy (CDA)
5th Flor  (Sara Alejos)  TDO Danza
5th Mozartiana  (Andrea Nicole Castro)  Paty Geyer Dance Center
6th This Chick Is A Tramp  (Sofia Heredia)  TDO Danza
7th Real Wild Child  (Lia Jimenez Virgen)  Canadian Dance Academy (CDA)
8th Muneca  (Adriana Corona)  Paty Geyer Dance Center
9th Confident  (Isabella Zuniga)  Paty Geyer Dance Center Santa Anita
9th O Mio Babbino Caro  (Nayeli Palacios)  Academia Pavlova
10th Too Much  (Maryangel Salazar )  Academia Pavlova
10th Soy Latina  (Mariann Villareal)  Academia Pavlova

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Bugle Boy Canadian Dance Academy (CDA)
2nd Cry Studio by: Alejandra de Velasco
3rd You Can't Stop Looking At Me Stardancer Tampico

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Crazy Little Thing Called Love Canadian Dance Academy (CDA)
2nd What I Like About You Stardancer Tampico
3rd Don't Stop Canadian Dance Academy (CDA)

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Itty Bitty Pretty One  (Alejandra Torres Samano)  Canadian Dance Academy (CDA)
2nd Pop Drop  (Martha Luthe)  Paty Geyer Dance Center
3rd Fix You  (Diana Cruz)  Studio by: Alejandra de Velasco
4th You Can't Stop the Beat  (Alexa Ximena Suarez Salazar)  Canadian Dance Academy (CDA)
5th Piano  (Ana Paula Leal)  Paty Geyer Dance Center
6th Get Lost  (Giovanna Rios)  Paty Geyer Dance Center Santa Anita

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Flaunt Canadian Dance Academy (CDA)

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Lifestyle Spot Dance

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Rondo Alla Turca  (Valeria Oviedo)  Paty Geyer Dance Center
2nd Move That Dope  (Carolina Corona)  28:20 Estudio
3rd Booty Killah  (Michelle Marin)  28:20 Estudio
4th Marcha Militar  (Monica Rojas)  Paty Geyer Dance Center
5th Big Noise from Winnetka  (Ana Pavlovich)  Chasse Escuela de Danza
6th Nella Fantasia  (Marisol Sarmiento)  Academia Pavlova
7th Torn  (Elena Rodriguez)  Dimenzion Jazz
7th Applause  (Valeria Anchondo)  Academia Pavlova
8th Work  (Daniela Morales)  Paty Geyer Dance Center
9th Latino  (Valentina Storey)  TDO Danza
10th Hit Me With a Hot Note  (Rossana Mendivil)  Chasse Escuela de Danza
10th Listen  (Karla Sandoval)  Studio by: Alejandra de Velasco

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Nutcracker Spot Dance
2nd Blur Paty Geyer Dance Center
3rd We Are Different And The Same Stardancer Tampico
3rd Glamorous Spot Dance

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Glacier  (Brenda Fletes)  Paty Geyer Dance Center
2nd I Will Always Love You  (Karina Morales)  Academia Pavlova
3rd Boss  (Vanessa Nieves)  Paty Geyer Dance Center
3rd Youth  (Karime Chavarin)  Paty Geyer Dance Center

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Landfill Paty Geyer Dance Center
2nd Under The Same Sun Paty Geyer Dance Center
3rd Firework Academia Pavlova

senior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Pink Babies Paty Geyer Dance Center Santa Anita
2nd Your Body Paty Geyer Dance Center Santa Anita

open • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st All For You  (Elsa Lopez)  Chasse Escuela de Danza

open • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Putting On The Ritz La Danse Studio
2nd Another Way to Die Paty Geyer Dance Center
3rd Hip Hop Remix DanzArte Dance Studio by Chris Chacon

open • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Work It 28:20 Estudio
2nd Psycho Love Paty Geyer Dance Center Santa Anita
3rd Toy Soldiers Dimenzion Jazz

open • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Thunderstruck Paty Geyer Dance Center
2nd Stars Align Paty Geyer Dance Center

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Allgretto Boston Dance Collective

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Better Off Without You Dance Studio 84

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Fight Night Viva Dance Co

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Skies Will Break CC & Company Dance Complex

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Used To Be Mine Studio X - A New Generation of Dance

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st New York, New York Dance Academy of North Lauderdale

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st TBD CC & Co Dance Company

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Boogie Wonderland Denise Wall's Dance Energy

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Summit Dance Shoppe

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Esmeralda Variation The Dance Studio Of Fresno

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Copycat Motion State Studios

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Cardi CC & Company Dance Complex

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Everywhere Motion State Studios

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st This Years Love Deborah Kaye School of Dance

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st UP! Coral Reef Senior High Magnet Dance

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Lessons Essex Dance Academy

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Tap To Play Essex Dance Academy

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Summit Dance Shoppe

Mini Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Andrea Claverie Ortiz Studio by: Alejandra de Velasco
Runner-Up Monserrat Alba Stardancer Tampico
Runner-Up Aurora Carmona Academia Pavlova
Runner-Up Daniela Jimenez Paty Geyer Dance Center Santa Anita
Runner-Up Nayeli Palacios Academia Pavlova
Runner-Up Isabella Zuniga Paty Geyer Dance Center Santa Anita

Junior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Paloma Alcazar 28:20 Estudio
Winner Diana Cruz Studio by: Alejandra de Velasco
Runner-Up Naomi del Rosario Jimenez Paniagua Canadian Dance Academy (CDA)
Runner-Up Martha Luthe Paty Geyer Dance Center
Runner-Up Giovanna Rios Paty Geyer Dance Center Santa Anita
Runner-Up Isabel Sosa TDO Danza

Junior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Bito Gottesman [N/A]

Teen Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Fatima Morales Stardancer Tampico
Runner-Up Valeria Anchondo Academia Pavlova
Runner-Up Carolina Corona 28:20 Estudio
Runner-Up Michelle Marin 28:20 Estudio

Teen Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Beni Gottesman [N/A]

Senior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Cordelia Gonzalez Prepa TEC Dance Team
Winner Eugenia Rodriguez Monique Estudio de Danza
Runner-Up Karime Chavarin Paty Geyer Dance Center
Runner-Up Eugenia Delgado Dimenzion Jazz
Runner-Up Brenda Fletes Paty Geyer Dance Center
Runner-Up Soraya Morales Stardancer Tampico
Runner-Up Diana Rivera Paty Geyer Dance Center
Runner-Up Paulina Rodriguez 28:20 Estudio
Runner-Up Andrea Vargas La Danse Studio

Senior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Jordi Arino Paty Geyer Dance Center
Winner Ricardo Alejandro Luque Danscoreo

Tap Class

Placement Dancer Studio
Winner Ana Lucia Barrios Stardancer Tampico
Winner Ana Cecilia Camacho Stardancer Tampico
Winner Jennifer Arleth Lopez Torres Canadian Dance Academy (CDA)
Winner Varenka Martinez Stardancer Tampico
Winner Innan Montano Chasse Escuela de Danza
Winner Arantza Montemayor Stardancer Tampico
Winner Camila Ponce Stardancer Tampico
Winner Nailea Rivera Stardancer Tampico
Winner Erika Velasco Stardancer Tampico

Jazz, Contemp. & Lyrical

Placement Dancer Studio
Winner Alejandra Aguirre Stardancer Tampico
Winner Sara Alejos TDO Danza
Winner Renata Alvarez Spot Dance
Winner Priscila Ballesteros Laura Jauregui Studio
Winner Gabriela Carrillo TDO Danza
Winner Sofia Del olmo Spot Dance
Winner Angela Diaz Monique Dance Studio
Winner Ana Doddoli Paty Geyer Dance Center
Winner Sofia Heredia TDO Danza
Winner Sofia Hernandez Academia Pavlova
Winner Dana Christina Jimenez Virgin Canadian Dance Academy (CDA)
Winner Ana Paula Leal Paty Geyer Dance Center
Winner Ana Sofia Lozano Spazio Di Ballo
Winner Fernanda Luna La Danse Studio
Winner Karina Morales Academia Pavlova
Winner Mariana Morales Spot Dance
Winner Daniela Morales Paty Geyer Dance Center
Winner Vanessa Nieves Paty Geyer Dance Center
Winner Arianne Ohara Laura Jauregui Studio
Winner Claudia Cecilia Pelayo 28:20 Estudio
Winner Arantza Rodriguez Stardancer Tampico
Winner Karla Sandoval Studio by: Alejandra de Velasco
Winner Ana Victoria Vilchis Stardancer Tampico

Hip-Hop Class

Placement Dancer Studio
Winner Martina Adlercreutz Laura Jauregui Studio
Winner Valeria Bernes TDO Danza
Winner Alexia Calderon Paty Geyer Dance Center
Winner Paloma Cano Spot Dance
Winner Gabriela Carrillo TDO Danza
Winner Mariana Castellanos Spot Dance
Winner Paola Montelongo Spot Dance
Winner Xochitl Muro [N/A]
Winner Leticia Ochoa Paty Geyer Dance Center Santa Anita
Winner Ines Rickmann Spot Dance
Winner Atziri Sanchez Paty Geyer Dance Center Santa Anita
Winner Paulina Sosa TDO Danza
Winner Paula Torres Spot Dance
Winner Ana Paula Zepeda 28:20 Estudio

JUMP TO YOUR CITY

2017-2018 TOUR DATES

TOP Register Now
.