Toronto Results

BACK TO TOUR DATES

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st My Heart Will Go On  (Lauren D'Arsie)  Let's Dance Ltd.

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Hyperballad  (Amanda Knowles)  Vlad's Dance Company
2nd End Of Time  (Kate Lin)  South Coast Conservatory
3rd Let Me Entertain You  (Shayla Kellett)  Jo Read School of Dance
4th Big Time  (Alexis Naperala)  Spotlight Dance Academy

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Experience  (Elizabeth Morland)  Gotta Dance
1st Briste  (Emily Skubic)  Jo Read School of Dance
2nd Taking Flight  (Alison Parent)  Karla Pattavina's Dance Academy
3rd Latch  (Helena Ziemer)  The Dance Station Inc
3rd Improvisation  (Paige Smith)  The Dance Station Inc
4th Holding a Heart  (Lexie Nagy)  Pure Energy Performance Inc.
5th Isolated  (Kyle Clinton)  C.O.R.E Dance Project

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Unstoppable  (Briar Nolet)  Canadian Dance Company
2nd Withdrawn  (Katrina Khachi)  Canadian Dance Company
2nd Til the End of Time  (Ally Moore)  Vlad's Dance Company
2nd What Sound  (Megan Caines)  Vlad's Dance Company
3rd Black Flies  (Michael Novitski)  Vlad's Dance Company
4th To Be Born  (Brianna Clarke)  Leeming Danceworks
5th Habenero  (Madelyn Alexander)  Florence Abel Dance Studio

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Habenera Seville Joanne Chapman School of Dance
2nd Serenade Joanne Chapman School of Dance
3rd Valse Fantasy NorthPointe Dance Academy

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Prone Danz Studio (Costa Rica)
2nd Sisters Warehouse Dance Complex
3rd Settle Down Danceworks Costa Rica

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st The Band Stars Dance Studio
2nd Invasion CC & Co. Dance Complex
3rd Fly Girls CC & Co. Dance Complex

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Thumbs Honolulu Dance Studio & Boogie Down Prod.
2nd Ruby Blue Dance 4 Real
3rd Shake-N-Pop Dance 4 Real

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st See You Shining Dance Unlimited
2nd Keep Breathing Performance Edge 2 School of Dance
3rd Ave Maria Universal Performing Arts Center

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Le Jazz Hot Joanne Chapman School of Dance
2nd Santa Baby NorthPointe Dance Academy
3rd Grant Ave CC & Co. Dance Complex

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Nostalgic CC & Co. Dance Complex
2nd Angels Among Us Devotion Dance Company
3rd Beautiful Devotion Dance Company

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Cute Leighton Dance Project
2nd Big Noise Joanne Chapman School of Dance
3rd Hello Dolly Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Echo Summit Dance Shoppe
2nd Improv Steps N Motion
3rd Improv Steps N Motion

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Le Corsaire Variation Aspire Dance Academy
2nd Love Song Joanne Chapman School of Dance
3rd Palladio NorthPointe Dance Academy

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Chase No Face Jazzgoba Dance Academy
2nd Walk It Off Dance Empire of Miami
3rd Love and Tears Lourdes Academy Dancers (Highschool Dance Team)

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Quini Danceology
2nd Look At My Chick Performance Edge
3rd 2024 D'ansa Jazz Stage

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Besame D'ansa Jazz Stage
2nd Walk The Line D'ansa Jazz Stage
3rd Huapango D'ansa Jazz Stage

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st For You Columbia City Jazz
2nd Papa, Can Your Hear Me? Dance Unlimited
3rd Born Again New Image Dance Company

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Burlesque Joanne Chapman School of Dance
2nd Don't Tell Mama NorthPointe Dance Academy
3rd Feeling Good Bobbie's School of Performing Arts

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Please Don't Fall In Love Dance Empire of Miami
2nd Victory Patricia Penenori Dance Center
3rd Like Lovers Stars Dance Studio

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st TBA Dance 4 Real
2nd Din Da Da Denise Wall's Dance Energy
3rd Ludwig to the Finish Line Joanne Chapman School of Dance

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Velocity Dance Center, LLC
2nd TBA Dance Unlimited
3rd I Am Out Dance & Dance Academy

Mini Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Taylor McLennan BOLD Dance Company
Winner Celiya Mederos BOLD Dance Company
Winner Isabella Rechichi Premiere Dance Inc
Winner Casey Tran The Dance Zone
Runner-Up Megan Adach Canadian Dance Company
Runner-Up Alyssa Carpeneto Performing Dance Arts
Runner-Up Jenna Catanzaro Vlad's Dance Company
Runner-Up Lucy Charlton Elite Danceworx
Runner-Up Lauren D'Arsie Let's Dance Ltd.
Runner-Up Sierra Drayton Elite Danceworx
Runner-Up Ciara Gifford-Forsythe PKS Dance Elite Ltd.
Runner-Up Chlea Giguere Elite Danceworx
Runner-Up Yasmina Granic Canadian Dance Company
Runner-Up Tiore Hamilton Joanne Chapman School of Dance
Runner-Up Indee Kwajah Premiere Dance Inc
Runner-Up Noa Levkov Elite Danceworx
Runner-Up Evelyn Lombardi Canadian Dance Unit
Runner-Up Poppy Munro Canadian Dance Company
Runner-Up Keira Paluzzi Art & Soul Dance Company
Runner-Up Sienna Pesino The Dance Corps
Runner-Up Curtasie Robin Joanne Chapman School of Dance
Runner-Up Kate Roman Canadian Dance Company
Runner-Up Gracie Serber Performing Dance Arts
Runner-Up Hailey Vultao Joanne Chapman School of Dance
Runner-Up Jasmine Wu Canadian Dance Company
Runner-Up Ruby Yang Vlad's Dance Company

Mini Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Jackson Foley Performing Dance Arts
Winner Jonathan Paula The Dance Zone
Runner-Up Stefano Bonomo Elite Danceworx
Runner-Up Kai Podruzny Elite Danceworx
Runner-Up Brayden Tokarski Katie's Dance Connection

Junior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Isabella Baldino Joanne Chapman School of Dance
Winner Emily Roman Canadian Dance Company
Winner Brooklyn Slade Canadian Dance Company
Runner-Up Naomi Bowen Joanne Chapman School of Dance
Runner-Up Evelyn Caracciolo Joanne Chapman School of Dance
Runner-Up Julia Carpeneto Performing Dance Arts
Runner-Up Michela Casciato Performing Dance Arts
Runner-Up Madison Cunha Canadian Dance Unit
Runner-Up Ashley Doel A2Y Dance Inc
Runner-Up Lexa Edelstein Elite Danceworx
Runner-Up Maiya Frias Joanne Chapman School of Dance
Runner-Up Amanda Knowles Vlad's Dance Company
Runner-Up Courtney Lam Elite Danceworx
Runner-Up Kaitlyn Martini Performing Dance Arts
Runner-Up Kendra McAnuff Joanne Chapman School of Dance
Runner-Up Olivia Novielli Performing Dance Arts
Runner-Up Victoria Paggiossi Art & Soul Dance Company
Runner-Up Kaia Pesino The Dance Corps
Runner-Up Kyra Polera Performing Dance Arts
Runner-Up Sierra Resendes The Oakville Academy of the Arts
Runner-Up Emilie Richer BOLD Dance Company
Runner-Up Arianna Rinella Performing Dance Arts
Runner-Up Madison Spizzirri Performing Dance Arts
Runner-Up Ella Staios Canadian Dance Company
Runner-Up Hannah Warby Canadian Dance Company
Runner-Up Marlee Young The Dance Corps
Runner-Up Ellie Ziemer The Dance Station Inc

Junior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Colin Akin Time to Dance
Winner Daniel Paula The Dance Zone
Runner-Up Cameron Crowder Jo Read School of Dance
Runner-Up Brandon Ng Elite Danceworx
Runner-Up Moses Rankine Vlad's Dance Company
Runner-Up Aiden Reelis The Oakville Academy of the Arts

Teen Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Nicole Carpeneto Performing Dance Arts
Winner Cassandra D'Agostino The Dance Zone
Winner Madison Foley Performing Dance Arts
Winner Denise Goping Canadian Dance Company
Winner Jessica Gower Canadian Dance Company
Winner Olivia Jacque Bojangles Dance Arts
Winner Jessy Lipke Canadian Dance Company
Winner Abbey Nolet Canadian Dance Company
Winner Alison Parent Karla Pattavina's Dance Academy
Runner-Up Maya Allen Joanne Chapman School of Dance
Runner-Up Alyse Andree District Dance Company
Runner-Up Ashley Borg Canadian Dance Company
Runner-Up Amanda Bruce BOLD Dance Company
Runner-Up Sophia Carbone Art & Soul Dance Company
Runner-Up Madeline Cesario Joanne Chapman School of Dance
Runner-Up Olivia DiPietrantonio Canadian Dance Unit
Runner-Up Hannah Doel A2Y Dance Inc
Runner-Up Rosalie Elia Elite Danceworx
Runner-Up Flora Ferguson Sean Boutilier Academy of Dance
Runner-Up Celina Ferraro Performing Dance Arts
Runner-Up Tia Frazer Canadian Dance Company
Runner-Up Yasmina Gallo Canadian Dance Unit
Runner-Up Tamia Heron-Villaroel Dance Inc.
Runner-Up Hailey Hodkinson Happiness is...Dancing
Runner-Up Aysia Ianiero Art & Soul Dance Company
Runner-Up Sarina Jeffcoat Elite Danceworx
Runner-Up Sierra Kellman Elite Danceworx
Runner-Up Sofia Khachi Canadian Dance Company
Runner-Up Tanis Koritko Happiness is...Dancing
Runner-Up Grace Lethbridge Elite Danceworx
Runner-Up Brooklyn Lipke Canadian Dance Company
Runner-Up Jade Lowry Canadian Dance Unit
Runner-Up Katie McAvoy Canadian Dance Company
Runner-Up Emily Melo BOLD Dance Company
Runner-Up Elizabeth Morland Gotta Dance
Runner-Up Noelle Natale Canadian Dance Unit
Runner-Up Isabella Pereira Performing Dance Arts
Runner-Up Amy Relf Vlad's Dance Company
Runner-Up Sophie Robitaille Happiness is...Dancing
Runner-Up Mikayla Rose Happiness is...Dancing
Runner-Up Racquel Sherlock C.B. Dance Academy
Runner-Up Destini Small-Allen Joanne Chapman School of Dance
Runner-Up Joselle Solarino Elite Danceworx
Runner-Up Elisa Valle Performing Dance Arts
Runner-Up Sanaa Williams Joanne Chapman School of Dance

Teen Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Justyn Dyer-Potzinger A2Y Dance Inc
Winner Stefano Gallelli Elite Danceworx
Winner Julian Lombardi Canadian Dance Unit
Winner Findlay McConnell Elite Danceworx
Runner-Up Nathaniel Belnavis-Wright C.B. Dance Academy
Runner-Up Brian Hooper Canadian Dance Company
Runner-Up Evan Inguanez The Dance Corps
Runner-Up Josh Lamb Canadian Dance Company
Runner-Up Jackson Lee Performing Dance Arts
Runner-Up Carter Musselman Bojangles Dance Arts
Runner-Up Tre Parke Let's Dance Ltd
Runner-Up Tyler Smith Vlad's Dance Company

Senior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Ashley Coulson Sean Boutilier Academy of Dance
Winner Katrina Khachi Canadian Dance Company
Winner Kalyn Langford Elite Danceworx
Winner Kae Kae Lee Performing Dance Arts
Winner Selena Lucchese Elite Danceworx
Winner Paulina Macias Elite Danceworx
Winner Ally Moore Vlad's Dance Company
Winner Briar Nolet Canadian Dance Company
Winner Alexandra Shovlin Canadian Dance Company
Runner-Up Nia Archer Joanne Chapman School of Dance
Runner-Up Kaylee Cacciotti Happiness is...Dancing
Runner-Up Megan Caines Vlad's Dance Company
Runner-Up Brianna Clarke Leeming Danceworks
Runner-Up Bronwyn Cole Elite Danceworx
Runner-Up Victoria DeBartolo Joanne Chapman School of Dance
Runner-Up Melanie DeMelo Canadian Dance Unit
Runner-Up Jenna Downs Canadian Dance Company
Runner-Up Jessica-Taylor Ierullo Performing Dance Arts
Runner-Up Stephie Kershaw Canadian Dance Company
Runner-Up Alessia Mallozzi BOLD Dance Company
Runner-Up Kassie Montgomery Elite Danceworx
Runner-Up Brooke Moretti Joanne Chapman School of Dance
Runner-Up Taylor Pearce Joanne Chapman School of Dance
Runner-Up Victoria Pereira Performing Dance Arts
Runner-Up Julia Pillitteri Performing Dance Arts
Runner-Up Kyla Richardson Canadian Dance Unit
Runner-Up Sabrina Sinopoli Joanne Chapman School of Dance
Runner-Up Karina Tassiopoulos Elite Danceworx
Runner-Up Alyssa Trask [N/A]
Runner-Up Bailey Woodwark Joanne Chapman School of Dance

Senior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Ty Forhan Elite Danceworx
Winner Jhaleil Swaby Elite Danceworx
Runner-Up Matthew D'Ippolito Canadian Dance Unit
Runner-Up Liam Melady Elite Danceworx
Runner-Up Brian Ross Canadian Dance Company

Tap Class

Placement Dancer Studio
Winner Taylor Amato Art & Soul Dance Company
Winner Joseph Baiana Performing Dance Arts
Winner Kaja Beljo Happiness is...Dancing
Winner Francesca Biondi Happiness is...Dancing
Winner Trinity Bishop Katie's Dance Connection
Winner Amber Boswell Dimensions in Dance
Winner Zoe Cacciotti Happiness is...Dancing
Winner Ava Carpeneto BOLD Dance Company
Winner Alessia Cecco Canadian Dance Unit
Winner Julia Colantonio Art & Soul Dance Company
Winner Chloe Coppola The Dance Zone
Winner Erin Ford Canadian Dance Company
Winner Karoun Garabedian K and K Dance Dreamz
Winner Sophia Greco Sean Boutilier Academy of Dance
Winner Brittany Hamilton Elite Danceworx
Winner Hope Heaphy Happiness is...Dancing
Winner Madeline Horn Bojangles Dance Arts
Winner Pauline Karabelas Vlad's Dance Company
Winner Maia Lucchese The Dance Zone
Winner Emily Pisani The Dance Corps
Winner Dalia Ricci Performing Dance Arts
Winner Kelis Robinson Dance Inc.
Winner Deanna Romano Performing Dance Arts
Winner Ani St-Aubin Ouellette Happiness is...Dancing
Winner Lauren Tanunagara Maple Academy of Dance Inc.
Winner Shayla Villeneuve Happiness Is Dancing
Winner Carter Wentworth Joanne Chapman School of Dance
Winner Layla Whilby-Taylor Joanne Chapman School of Dance

Jazz, Contemp. & Lyrical

Placement Dancer Studio
Winner Samantha Aparicio Canadian Dance Unit
Winner Christina Araya Joanne Chapman School of Dance
Winner Maddy Arnott Carol Kitchen's Dance Center
Winner Isabella Begin Canadian Dance Company
Winner Samantha Bergman Canadian Dance Company
Winner Adina Birnbaum Katie's Dance Connection
Winner Jenna Bodimeade Katie's Dance Connection
Winner Taylor Bogner Art & Soul Dance Company
Winner Soledad Borland [N/A]
Winner sarah bouchard Happiness is...Dancing
Winner Mackenzie Brown Moving Art
Winner Lorin Calabretta Art & Soul Dance Company
Winner Nicole Calderone BOLD Dance Company
Winner Tiana Caracciolo Katie's Dance Connection
Winner Madeline Chapman The Dance Shoppe
Winner Cameron Chong Elite Danceworx
Winner Kyle Clinton C.O.R.E Dance Project
Winner Layla Coreau Canadian Dance Unit
Winner Emma Davies Performing Dance Arts
Winner Camryn Davis Canadian Dance Company
Winner Drew Davis Elite Danceworx
Winner Gavin Davis Canadian Dance Company
Winner Autumn Daye-Fraser Bojangles Dance Arts
Winner Isabella Di Pardo Art & Soul Dance Company
Winner Maiya Ebron Joanne Chapman School of Dance
Winner Hailey Fauchere Canadian Dance Company
Winner Rachel Ferrington The Dance Station Inc
Winner Kiara Fina Vlad's Dance Company
Winner Teagan Gage Bojangles Dance Arts
Winner Logan Gallinger Elite Danceworx
Winner Gabriela Giraldo Canadian Dance Company
Winner Kejsi Gjerazi Let's Dance Ltd
Winner Azenalea Glaze-Domingue Joanne Chapman School of Dance
Winner Alyssa Glorioso BOLD Dance Company
Winner Kelly Goncalves Sean Boutilier Academy of Dance
Winner Patricia Gordon Happiness is...Dancing
Winner Mehray Graham-Bailey Joanne Chapman School of Dance
Winner Olivia Granic Canadian Dance Company
Winner Alexandria Griffiths Joanne Chapman School of Dance
Winner Cassidy Grossi Performing Dance Arts
Winner Rory Gun-Pereira C.O.R.E Dance Project
Winner Teagan Hadcock Pure Rhythm Dance Company
Winner Melissa Hadcock Pure Rhythm Dance Company
Winner Isiah Hall Canadian Dance Company
Winner Logan Hand Canadian Dance Company
Winner Abby Harjono Elite Danceworx
Winner Skylar Healey Carol Kitchen's Dance Centre
Winner Jessie Heslop Pure Rhythm
Winner Stephanie Hillier Sean Boutilier Academy of Dance
Winner Emma Holt Canadian Dance Company
Winner Jayla James [N/A]
Winner Morial Joseph Canadian Dance Company
Winner Laurel Julien Bodies in Motion Dance Company
Winner Mattie Kapogianis Performing Dance Arts
Winner Olivia Karam The Dance Station Inc
Winner Macy Kerrigan Sean Boutilier Academy of Dance
Winner Madeline Kinnear Canadian Dance Unit
Winner Alexandra Klawsuc The Dance Station Inc
Winner Alexa Kozak Katie's Dance Connection
Winner Tylor Lake Canadian Dance Company
Winner Renee Lawson Jessica's Dance Innovations
Winner Amelie Leduc Happiness is...Dancing
Winner Emma Levitt The Dance Zone
Winner Kate Lin South Coast Conservatory
Winner Jacob Lipke Canadian Dance Company
Winner Serena Lovely Maple Academy of Dance Inc.
Winner Maija Makila Canadian Dance Company
Winner Allison Martin Elite Danceworx
Winner Leanna Masi Performing Dance Arts
Winner Tanner Matthews Canadian Dance Company
Winner Ireland McDermott Elite Danceworx
Winner Grace McKinley Joanne Chapman School of Dance
Winner Ava Miliucci Canadian Dance Unit
Winner Shaundre Miller BOLD Dance Company
Winner Alyssa Mitra Joanne Chapman School of Dance
Winner Nick Moustakas Canadian Dance Company
Winner Leyla Munoz Art & Soul Dance Company
Winner Mackenna Pearce Joanne Chapman School of Dance
Winner Lily Peppas Bojangles Dance Arts
Winner Vanessa Piselli Art & Soul Dance Company
Winner Mya Poland Performing Dance Arts
Winner Ealish Power Art & Soul Dance Company
Winner Ellie Rebarbar Vlad's Dance Company
Winner Hannah Richardson Maple Academy of Dance Inc.
Winner Sofia Rigakos Performing Dance Arts
Winner Catherine Rizza Maple Academy of Dance Inc.
Winner Kyla Roberts The Nine Dance Acadamy
Winner Cameron Roth Canadian Dance Company
Winner Lauren Salt The Dance Station Inc
Winner Laura Schwengers Bojangles Dance Arts
Winner Eilish Shin-Culhane JCB Danceworks
Winner Dore Small-Allen Joanne Chapman School of Dance
Winner Emma Smith Elite Danceworx
Winner Sarah Ashley Smith Elite Danceworx
Winner Taylor Smith Elite Danceworx
Winner Brittany Spinello Vlad's Dance Company
Winner Ashaya Subhanally Bojangles Dance Arts
Winner Justine Tooth Vlad's Dance Company
Winner Aidan Tooth Vlad's Dance Company
Winner Declan Torres Elite Danceworx
Winner Sofia Tsakopoulos Sean Boutilier Academy of Dance
Winner Dominique Veliceasa Vlad's Dance Company
Winner Delaney Watson Classical Dance Conservatory
Winner Kelsey Watt Allison Darling Dancers
Winner Breanna Woolard [N/A]
Winner Savannah Wright Joanne Chapman School of Dance
Winner Jaden Yoo Canadian Dance Company
Winner Tehya Zachariah Art & Soul Dance Company
Winner Noah Zulfikar Canadian Dance Company

Ballet Class

Placement Dancer Studio
Winner Alessia Brevetti Joanne Chapman School of Dance
Winner Angelina DeRosa BOLD Dance Company
Winner Kaden Golding Elite Danceworx
Winner Merika Graham-Bailey Joanne Chapman School of Dance
Winner Jade Lyn Elite Danceworx
Winner Alex Rechichi Premiere Dance Inc
Winner Savannah Rinella Performing Dance Arts
Winner Madeline Wray Art & Soul Dance Company

Hip-Hop Class

Placement Dancer Studio
Winner Jay Jay Dixonbey [N/A]
Winner Madeline Friel Carol Kitchen's Dance Centre
Winner Justine Sanker BOLD Dance Company
Winner Kayla Victor [N/A]
Winner Alycea Wood Dance Inc.

Rock Star Dancer

Placement Dancer Faculty Studio
Winner Tiore Hamilton Katy Spreadbury Joanne Chapman School of Dance
Winner Hailey Hodkinson Mike Minery Happiness is...Dancing
Winner Carter Musselman Bobby Newberry Bojangles Dance Arts
Winner Michael Novitski Teddy Forance Vlad's Dance Company
Winner Declan Torres Nick Lazzarini Elite Danceworx
Winner Alyssa Trask Willdabeast [N/A]
Winner Timothy Zvifel Andrew Winghart Vlad's Dance Company

JUMP TO YOUR CITY

2017-2018 TOUR DATES

TOP Register Now
.