Greenville Results

BACK TO TOUR DATES

Best in Studio

Studio Routine
Tapio School of Dance Raise Your Weapon
Upstate Strut Head of My Class
Dance Explosion Studios Follow Your Heart
Columbia City Jazz Apparition
The Southern Strutt Lost in a Rainbow

Best of JUMP (Mini)

Studio Routine
The Southern Strutt Darling I Do
Dance Explosion Studios Dog Days

Best of JUMP (Junior)

Studio Routine
Impulse Dance Project Wash
The Southern Strutt Hot Mess
Columbia City Jazz The Collective (There For You)

Best of JUMP (Teen)

Studio Routine
Impulse Dance Project Escape
The Southern Strutt Surprise
Columbia City Jazz Apparition

Best of JUMP (Senior)

Studio Routine
The Southern Strutt Lost in a Rainbow

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Hope Delivered  (Lindy Mesmer)  Dance Tech
2nd Take to the Sky  (Sarah Weast)  Dance Explosion Studios
3rd Hit The Road Jack  (Pierceton Mazell)  United We Dance
3rd Little Me  (Madi Toney)  Impulse Dance Project

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Mortal Combat United We Dance
2nd Clumsy Impulse Dance Project
3rd You're Ancient Boy The Southern Strutt

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Fairies The Southern Strutt
2nd Dog Days Dance Explosion Studios
3rd Hallelujah Impulse Dance Project

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Darling I Do The Southern Strutt
2nd Golden Ages The Southern Strutt
3rd Supermodel Tapio School of Dance

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Guided Relaxation  (Skyler Altman)  Studio 1 Dance Conservatory
1st I Gave You All  (Roman Pompeii)  Litchfield Dance Arts Academy
2nd State of Emergency  (Chloe O'Briant)  Impulse Dance Project
2nd Choosing Joy  (Hannah Hayward)  [N/A]
3rd Weightless  (Emma Janus)  Columbia City Jazz

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Impossible The Southern Strutt
2nd Broken Glass The Royal Dance Academy
3rd This Is How My Drummer Drums Brenda Cranford School of Dance

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Wash Impulse Dance Project
2nd Run Fast Impulse Dance Project
3rd Hot Mess The Southern Strutt

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st The Collective (There For You) Columbia City Jazz
2nd Nothing Wrong With That Tapio School of Dance

junior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st The Garden The Southern Strutt
2nd Nightmare Columbia City Jazz

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Skeletons  (Ashley Green)  Dance Explosion Studios
2nd For All We Know  (Zelig Williams)  The Southern Strutt
3rd Your Eyes Closed  (Emily Ulrich)  Impulse Dance Project

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st I'm There Too EMpressions
2nd Push Da Button EMpressions
3rd Perfect Circle Dance Explosion Studios

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Escape Impulse Dance Project
2nd Falling EMpressions
3rd Follow Your Heart Dance Explosion Studios

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Apparition Columbia City Jazz
2nd Love Columbia City Jazz
3rd Falling Slowly The Centre for Performing Arts

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st This Place About To Blow The Southern Strutt
2nd Run Run Rudolph Angela Floyd Schools

teen • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Surprise The Southern Strutt
2nd Shark's Tale Columbia City Jazz
3rd Girls Run The World The Southern Strutt

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st I Follow Rivers  (Niki Kesling)  The Southern Strutt
2nd Shades Variation 2/4 from La Bayadere  (Victoria Hasek)  The Royal Dance Academy
3rd Tonight  (Nikki Morath)  Dancer's Corner

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Intro Columbia City Jazz
2nd Run [N/A]
2nd The Chain Angela Floyd Schools

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Embrace The Lightning The Southern Strutt
2nd Into the Sea Columbia City Jazz
2nd Reckless Abandon The Southern Strutt
3rd Locomotion The Southern Strutt

senior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Breaking Boundaries The Southern Strutt
2nd Ruby Blue The Meredith Gravely School of Dance

senior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Lost in a Rainbow The Southern Strutt
2nd The Bachelor The Southern Strutt

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Don Quixote Vlad's Dance Company
2nd Habenera Seville Joanne Chapman School of Dance
3rd Serenade Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Heart Cry BE DANZA
2nd Sisters Warehouse Dance Complex
3rd Settle Down Danceworks Costa Rica

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Always Jazzgoba Dance Academy
2nd Invasion CC & Co. Dance Complex
3rd Fly Girls CC & Co. Dance Complex

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Boys BE DANZA
2nd Ruby Blue Dance 4 Real
3rd Shake-N-Pop Dance 4 Real

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st See You Shining Dance Unlimited
2nd Keep Breathing Performance Edge 2 School of Dance
3rd Ave Maria Universal Performing Arts Center

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Declined Jazzgoba Dance Academy
2nd Le Jazz Hot Joanne Chapman School of Dance
3rd Santa Baby NorthPointe Dance Academy

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Skyler Carroll Southern Strutt
2nd Nostalgic CC & Co. Dance Complex
3rd Angels Among Us Devotion Dance Company

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Cute Leighton Dance Project
2nd Big Noise Joanne Chapman School of Dance
3rd Hello Dolly Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv MX5 Summit Dance Shoppe
2nd Improv Steps N Motion
3rd Improv Steps N Motion

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Spartacus Vlad's Dance Company
2nd Love Song Joanne Chapman School of Dance
3rd Palladio NorthPointe Dance Academy

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Objects Allegro Performing Arts Academy
2nd Walk It Off Dance Empire of Miami
3rd Love and Tears Lourdes Academy Dancers (Highschool Dance Team)

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Rear View Mirror Rhythm Dance Center
2nd Look At My Chick Performance Edge
3rd 2024 D'ansa Jazz Stage

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Let's All Chant Jazzgoba Dance Academy
2nd Besame D'ansa Jazz Stage
3rd Walk The Line D'ansa Jazz Stage

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Hold Me Mansfield Academy of Dance
2nd Papa, Can Your Hear Me? Dance Unlimited
3rd Born Again New Image Dance Company

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Dream Of You Rhythm Dance Center
2nd Burlesque Joanne Chapman School of Dance
3rd Don't Tell Mama NorthPointe Dance Academy

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st This is Halloween Rhythm Dance Center
2nd Please Don't Fall In Love Dance Empire of Miami
3rd Victory Patricia Penenori Dance Center

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Do Re Mi Jazzgoba Dance Academy
2nd TBA Dance 4 Real
3rd Din Da Da Denise Wall's Dance Energy

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Velocity Dance Center, LLC
2nd TBA Dance Unlimited
3rd I Am Out Dance & Dance Academy

Mini Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Brianna Knowles The Southern Strutt
Winner Chloe Ladi United We Dance
Winner Lindy Mesmer Dance Tech
Winner Morgan Passman The Southern Strutt
Runner-Up Olivia Aldridge Carolina Dance Capital
Runner-Up McKenzie Bachman The Southern Strutt
Runner-Up Mayson Beckham The Southern Strutt
Runner-Up Allie Elsey The Southern Strutt
Runner-Up Peyton Fenstermaker The Southern Strutt
Runner-Up Kailey Gaines The Southern Strutt
Runner-Up Mackenzie Macklen The Southern Strutt

Mini Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Pierceton Mazell United We Dance
Runner-Up Joey Britt The Southern Strutt
Runner-Up Christopher Cohens The Southern Strutt
Runner-Up Quinten Miller Palmetto Dance Academy

Junior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Hannah Hayward [N/A]
Winner Taylor Morris Litchfield Dance Arts Academy
Winner Parker Ramsey Columbia City Jazz
Runner-Up Skyler Altman Studio 1 Dance Conservatory
Runner-Up Aaliyah Blocker The Southern Strutt
Runner-Up Carly Comalander The Southern Strutt
Runner-Up Hannah Cyr The Royal Dance Academy
Runner-Up Ali Edmond Starz Artistic Performing Company
Runner-Up Graysen Hasty Tapio School of Dance
Runner-Up Lindsey Hefner The Southern Strutt
Runner-Up Emma Janus Columbia City Jazz
Runner-Up Emma Marvel Steps N Motion
Runner-Up Chloe O'Briant Impulse Dance Project
Runner-Up Hayley Olecheck The Southern Strutt
Runner-Up Morgan Paschal The Southern Strutt
Runner-Up Amberly Plummer The Royal Dance Academy
Runner-Up Cameron Robinson Columbia City Jazz
Runner-Up Laura Ellen Turlington Impulse Dance Project

Junior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Roman Pompeii Litchfield Dance Arts Academy
Runner-Up Stephen Kovaz Columbia City Jazz

Teen Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Carly Cooke The Southern Strutt
Winner Ashley Green Dance Explosion Studios
Winner Kayla Sameski Dancer's Corner
Winner Rebekah Smith The Southern Strutt
Runner-Up Kendal Beacham Dancer's Corner
Runner-Up J'Mya Brown The Southern Strutt
Runner-Up Madison Capps Upstate Carolina Dance Center
Runner-Up Alina Cuttino The Southern Strutt
Runner-Up Riley Deadwyler The Southern Strutt
Runner-Up Tina Deese The Southern Strutt
Runner-Up Carlye Guido [N/A]
Runner-Up Madeleine Hanchard The Southern Strutt
Runner-Up Emilee Harney Dance Elite
Runner-Up Miyah Henderson Rhythm Dance Center
Runner-Up Taylor Henson The Southern Strutt
Runner-Up Delaney Hogan Just Dance! Charleston Dance Center
Runner-Up Karmen Ibarra Starz Artistic Performing Company
Runner-Up Courtney Lee Starz Artistic Performing Company
Runner-Up Hayley Neumann Dance Explosion Studios
Runner-Up Sydney Parker Dancer's Corner
Runner-Up Baylea Rawl The Southern Strutt
Runner-Up Kaitlin Sweeney EMpressions
Runner-Up Emily Ulrich Impulse Dance Project
Runner-Up Tori Ward United We Dance

Teen Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Zelig Williams The Southern Strutt
Runner-Up Chandler Brown The Southern Strutt
Runner-Up Andrew Burleson Studio 1 Dance Conservatory
Runner-Up Alex Rowe The Southern Strutt
Runner-Up Ian Samuels The Southern Strutt
Runner-Up Jakevis Thomason Starz Artistic Performing Company

Senior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Charlotte Hanchard The Southern Strutt
Winner Niki Kesling The Southern Strutt
Winner Gretchen McCutcheon Litchfield Dance Arts Academy
Winner Vivian Lee Reach University of Alabama
Runner-Up Carson Bendenbaugh The Southern Strutt
Runner-Up Caitlin Britt Columbia City Jazz
Runner-Up Emily Crosby-Krivan The Southern Strutt
Runner-Up Sydney Miller Impulse Dance Project
Runner-Up Abigail Rawl Columbia City Jazz
Runner-Up Kiera Ross-El The Southern Strutt
Runner-Up Abigail Ruz United We Dance
Runner-Up Rebecca Sieverding The Southern Strutt
Runner-Up Mary Kate Sullivan The Southern Strutt
Runner-Up Ariel Ulanoff United We Dance

Senior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Joshua Alexander Columbia City Jazz
Winner Walker Redick The Southern Strutt
Winner Jordan Samuels The Southern Strutt
Runner-Up Corey Randle Columbia City Jazz

Tap Class

Placement Dancer Studio
Winner Dabria Aguilar United We Dance
Winner Katie Coleman Steps N Motion
Winner Jamie Cranford Brenda Cranford School of Dance
Winner Kenzie Griggs Brenda Cranford School of Dance
Winner Zoey Hamby Starz Artistic Performing Company
Winner Kenzie Hansley Studio 1 Dance Conservatory
Winner Molly Keegan Litchfield Dance Arts Academy
Winner McKenzie Kinchler Angela Floyd Schools
Winner Sydney Maness Starz Artistic Performing Company
Winner Lauren Meeh The Southern Strutt
Winner Chloe Merriweather Tapio School of Dance
Winner Mia Nikodemski Steps N Motion
Winner Sidney Ramsey Columbia City Jazz
Winner Lara Scott Dancer's Corner
Winner Brandi Sherbert Steps N Motion
Winner Cara Siliakus Steps N Motion
Winner Sydney Winn Tapio School of Dance
Winner Samantha Winn Tapio School of Dance

Jazz, Contemp. & Lyrical

Placement Dancer Studio
Winner Sasha Allen Starz Artistic Performing Company
Winner Logan Amick The Southern Strutt
Winner Rachel Bailey EMpressions
Winner Carli Batson Impulse Dance Project
Winner Rachel Bierly Dancer's Corner
Winner Leah Black Dance Explosion Studios
Winner Elexis Brinkley Litchfield Dance Arts Academy
Winner Amanda Brown Dance Explosion Studios
Winner Tessa Bryant Impulse Dance Project
Winner Kayla Buntenbach The Centre for Performing Arts
Winner Mia Caiafa Columbia City Jazz
Winner Olivia Carswell Augusta West Dance Studio
Winner Emily Clouse [N/A]
Winner Addison Collins Artistic Dance Unlimited
Winner Haley Cottrell Dance Explosion Studios
Winner Cerrin Crawford The Southern Strutt
Winner Jolie Crunelle Tapio School of Dance
Winner Courtney Diaz Impulse Dance Project
Winner Caitlin Drummond Starz Artistic Performing Company
Winner Natalie Elsesser Brenda Cranford School of Dance
Winner Anna English The Centre for Performing Arts
Winner Katie Everman Tapio School of Dance
Winner Savannah Folding Columbia City Jazz
Winner Kathy Gale Dancer's Corner
Winner Emma Gaskins EMpressions
Winner Julia Gossett The Southern Strutt
Winner Brooke Gueho The Southern Strutt
Winner Savanna Guess The Southern Strutt
Winner Katelyn Hamlin Tapio School of Dance
Winner Karrington Harris Columbia City Jazz
Winner Lauren Hilley The Southern Strutt
Winner Ashley Jones Litchfield Dance Arts Academy
Winner Berkley Lane EMpressions
Winner Abijah Leamon Upstate Strut
Winner Sarah Miller The Southern Strutt
Winner Nikki Morath Dancer's Corner
Winner Erin O'Connor The Southern Strutt
Winner Kaleigh Oswald Steps N Motion
Winner Haley Pemmons The Southern Strutt
Winner Olivia Pennoyer Kane & Co. Dance Productions
Winner Erin Perkinson L.A. Dance
Winner Aaniyah Ragland Columbia City Jazz
Winner Rachel Rigsby Angela Floyd Schools
Winner Aislinn Roiser The Centre for Performing Arts
Winner Savannah Rose Dance Explosion Studios
Winner Madison Simmons Brenda Cranford School of Dance
Winner Maddie Stafford Kane & Co. Dance Productions
Winner Sophia Stansfield Impulse Dance Project
Winner Mallory Sudduth Impulse Dance Project
Winner Dargan Thompson Impulse Dance Project
Winner Paris Tomlin Columbia City Jazz
Winner Madi Toney Impulse Dance Project
Winner Anna Turlington Impulse Dance Project
Winner Averi Ulanoff United We Dance
Winner Sarah Weast Dance Explosion Studios
Winner Chloe Wells The Southern Strutt
Winner Chyna White Dance Explosion Studios
Winner Chandler Wigley Angela Floyd Schools
Winner Maddux Wigley Angela Floyd Schools
Winner Eboni Wiley Dance Elite

Ballet Class

Placement Dancer Studio
Winner Tara Asmer The Southern Strutt
Winner Kaelyn Bayne Starz Artistic Performing Company
Winner Imani Belton Columbia City Jazz
Winner Emma Bowman Impulse Dance Project
Winner Ashley Boyd Columbia City Jazz
Winner Kate Brooks Tapio School of Dance
Winner Amelia Carter Pulse Dance Center
Winner Miller Christen EMpressions
Winner Chloe Clark The Centre for Performing Arts
Winner Alexis Cohens The Southern Strutt
Winner Hope Dalbec Litchfield Dance Arts Academy
Winner Kirsten Davis The Southern Strutt
Winner Haley Eldridge Starz Artistic Performing Company
Winner Abigail Emery The Centre for Performing Arts
Winner Olivia Fennell [N/A]
Winner Kayla Frails Augusta West Dance Studio
Winner Jada Furtick The Southern Strutt
Winner Jade Gatton-Bumpus Angela Floyd Schools
Winner Greysen Godwin The Southern Strutt
Winner Kensley Hagan Impulse Dance Project
Winner Victoria Hasek The Royal Dance Academy
Winner Savannah McGuire Upstate Strut
Winner Charli Meade [N/A]
Winner Stephanie Medlin The Southern Strutt
Winner Kara Nightingale Dancer's Corner
Winner Ainslie O'Connor The Southern Strutt
Winner Shaeleigh Person Columbia City Jazz
Winner Chloe Rivenbark Impulse Dance Project
Winner Meagan Romagnuolo Tapio School of Dance
Winner Carley Scruggs The Centre for Performing Arts
Winner Samantha Skinner The Royal Dance Academy
Winner Logan Thumm Impulse Dance Project
Winner Christy Vogel The Centre for Performing Arts
Winner Helen Warner Impulse Dance Project
Winner Jordyn Wiggers Carolina Dance Capital
Winner Frances Wylie Dance Explosion Studios

Hip-Hop Class

Placement Dancer Studio
Winner Alexxis Alexander Dance Explosion Studios
Winner Immy Armstrong [N/A]
Winner Briana Barksdale The Meredith Gravely School of Dance
Winner Kaitlin Clements [N/A]
Winner Erica Combs [N/A]
Winner Brooklyn Conrad Starz Artistic Performing Company
Winner Hailey Cooke Dancer's Corner
Winner Lily Cummings Artistic Edge Dance Center
Winner Princess Esser Tapio School of Dance
Winner Jordan Furtick The Southern Strutt
Winner Jailyn Gainy Authentik Dance Complex
Winner Tea Hayes Upstate Strut
Winner Bailey Hillen Tapio School of Dance
Winner Hailey Hughes Upstate Strut
Winner Alex Jeffcoat Starz Artistic Performing Company
Winner Morgan Johnson Upstate Strut
Winner Baleigh Louro Litchfield Dance Arts Academy
Winner Jasmin Makayla Lynch Dizzy Dancin
Winner Marleen Melendez Impulse Dance Project
Winner Bella Powell Starz Artistic Performing Company
Winner Sarah Price Impulse Dance Project
Winner Mackenzie Russell Litchfield Dance Arts Academy
Winner Jordyn Santiago Dance Theatre of Jacksonville
Winner Claire Van Hook Tapio School of Dance
Winner Hannah Weast Dance Explosion Studios
Winner Sarah Woods Angela Floyd Schools
Winner Taylor Wright Starz Artistic Performing Company

JUMP TO YOUR CITY

2016-17 TOUR DATES

TOP Register Now
.