Kansas City Results

BACK TO TOUR DATES

Best in Studio

Studio Routine
Priscilla & Dana's School of Dance Hey Pachuco
Prestige Dance Company Calling Home
South Tulsa Dance Co. Vogue
Miller Marley Open Your Eyes

Best of JUMP (Mini)

Studio Routine
Prestige Dance Company Gone
South Tulsa Dance Co. Mama Knows Best
Priscilla & Dana's School of Dance Take Me In Your Arms

Best of JUMP (Junior)

Studio Routine
Priscilla & Dana's School of Dance Hang With Me
Devotion Dance Company Wasp
Prestige Dance Company Calling Home

Best of JUMP (Teen)

Studio Routine
Priscilla & Dana's School of Dance Hey Pachuco
CPD Intermix Dance Co Courage at Sea

Best of JUMP (Senior)

Studio Routine
Priscilla & Dana's School of Dance Try Sleeping With a Broken Heart

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Baby Girl  (Jiani Osborn)  Above the Barre Dance Academy
2nd Tears Of An Angel  (Violet Brinson)  Prestige Dance Company
2nd Heavy Eyes  (Sarah Gudgel)  Prestige Dance Company
2nd Angel  (Lauren Tibbets)  True Dance Academy
3rd Funky Y2C  (Reese Folmar)  South Tulsa Dance Co.

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Overture Prestige Dance Company
2nd Heartburn Above the Barre Dance Academy
3rd Funky Petite South Tulsa Dance Co.

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Gone Prestige Dance Company
2nd Dirty Pop Prestige Dance Company
3rd Mama Knows Best South Tulsa Dance Co.
3rd Take Me In Your Arms Priscilla & Dana's School of Dance

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Centerfield South Tulsa Dance Co.
1st Music In Me Priscilla & Dana's School of Dance

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Rainbow  (Maycee Steele)  Devotion Dance Company
2nd Bloom  (Lexi Tonniges)  CPD Intermix Dance Co
3rd Changes  (Morgan Fine)  Prestige Dance Company

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Fix You CPD Intermix Dance Co
2nd Fearsome Devotion Dance Company
3rd Body Language Prestige Dance Company

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Hang With Me Priscilla & Dana's School of Dance
2nd Wasp Devotion Dance Company
3rd Calling Home Prestige Dance Company

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Sharp Dressed Man South Tulsa Dance Co.
2nd Just Love Me Priscilla & Dana's School of Dance
3rd Cake Prestige Dance Company

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st In The Dark of Two Lights  (Dena'h Gregory)  Devotion Dance Company
2nd Will You Be There  (David Wright)  Infiniti Performing Arts Center
3rd Mad  (Lauren Mangiameli)  CPD Intermix Dance Co

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Pinnochia's Revenge CPD Intermix Dance Co
2nd Follow Your Heart Devotion Dance Company
3rd On Our Own Devotion Dance Company

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st W.A.R.R.I.O.R. CPD Intermix Dance Co
2nd Cathedrals CPD Intermix Dance Co
3rd Ghost of a Girl CPD Intermix Dance Co

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Courage at Sea CPD Intermix Dance Co
2nd Open Your Eyes Miller Marley
2nd Be Italian Priscilla & Dana's School of Dance
3rd Turning Tables Priscilla & Dana's School of Dance

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Drop Dead Beautiful Miller Marley
2nd Marry You Miller Marley
3rd New York, New York Priscilla & Dana's School of Dance

teen • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Hey Pachuco Priscilla & Dana's School of Dance
2nd Vogue South Tulsa Dance Co.
3rd I Run For Life Miller Marley

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Heart Cry  (Grayson McGuire)  Miller Marley
2nd Flowers Not Bullets  (Nicolette Netz)  CPD Intermix Dance Co
3rd Stop  (Addie Byers)  CPD Intermix Dance Co

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Hold My Heart Miller Marley
2nd Invisible Love CPD Intermix Dance Co
3rd Sleeping with a Broken Heart Miller Marley

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Try Sleeping With a Broken Heart Priscilla & Dana's School of Dance
2nd Set Fire to the Rain Priscilla & Dana's School of Dance
3rd To Love You More Priscilla & Dana's School of Dance

senior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Sweet Disposition Priscilla & Dana's School of Dance
2nd Just Dance Miller Marley

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Habenera Seville Joanne Chapman School of Dance
2nd Serenade Joanne Chapman School of Dance
3rd Valse Fantasy NorthPointe Dance Academy

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Prone Danz Studio (Costa Rica)
2nd Sisters Warehouse Dance Complex
3rd Settle Down Danceworks Costa Rica

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st The Band Stars Dance Studio
2nd Invasion CC & Co. Dance Complex
3rd Fly Girls CC & Co. Dance Complex

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Thumbs Honolulu Dance Studio & Boogie Down Prod.
2nd Ruby Blue Dance 4 Real
3rd Shake-N-Pop Dance 4 Real

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st See You Shining Dance Unlimited
2nd Keep Breathing Performance Edge 2 School of Dance
3rd Ave Maria Universal Performing Arts Center

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Le Jazz Hot Joanne Chapman School of Dance
2nd Santa Baby NorthPointe Dance Academy
3rd Grant Ave CC & Co. Dance Complex

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Nostalgic CC & Co. Dance Complex
2nd Angels Among Us Devotion Dance Company
3rd Beautiful Devotion Dance Company

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Cute Leighton Dance Project
2nd Big Noise Joanne Chapman School of Dance
3rd Hello Dolly Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Steps N Motion
2nd Improv Steps N Motion
3rd Improv Echo Summit Dance Shoppe

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Le Corsaire Variation Aspire Dance Academy
2nd Love Song Joanne Chapman School of Dance
3rd Palladio NorthPointe Dance Academy

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Chase No Face Jazzgoba Dance Academy
2nd Walk It Off Dance Empire of Miami
3rd Love and Tears Lourdes Academy Dancers (Highschool Dance Team)

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Quini Danceology
2nd Look At My Chick Performance Edge
3rd 2024 D'ansa Jazz Stage

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Besame D'ansa Jazz Stage
2nd Walk The Line D'ansa Jazz Stage
3rd Huapango D'ansa Jazz Stage

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st For You Columbia City Jazz
2nd Papa, Can Your Hear Me? Dance Unlimited
3rd Born Again New Image Dance Company

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Burlesque Joanne Chapman School of Dance
2nd Don't Tell Mama NorthPointe Dance Academy
3rd Feeling Good Bobbie's School of Performing Arts

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Please Don't Fall In Love Dance Empire of Miami
2nd Victory Patricia Penenori Dance Center
3rd Like Lovers Stars Dance Studio

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st TBA Dance 4 Real
2nd Din Da Da Denise Wall's Dance Energy
3rd Ludwig to the Finish Line Joanne Chapman School of Dance

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Velocity Dance Center, LLC
2nd TBA Dance Unlimited
3rd Improv Yaya Summit Dance Shoppe

Mini Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Sarah Gudgel Prestige Dance Company
Winner Baylie McClellan Fusion Dance Center
Winner Jiani Osborn Above the Barre Dance Academy
Winner Dakota Vogel Starz Studio of Performing Arts
Runner-Up Sam Amey Priscilla & Dana's School of Dance
Runner-Up Sarah Bono Priscilla & Dana's School of Dance
Runner-Up Violet Brinson Prestige Dance Company
Runner-Up Jillian Christner Prestige Dance Company
Runner-Up Bella Cohen Denise's Dance Academy
Runner-Up Nina Crabtree Starz Studio of Performing Arts
Runner-Up Juliana Diaz MelRoe's School of Dance
Runner-Up Josie Euston LE Dance Studio
Runner-Up Hannah Honn Priscilla & Dana's School of Dance
Runner-Up Sydney Massey South Tulsa Dance Co.
Runner-Up Julian Ober South Tulsa Dance Co.
Runner-Up Lauren ODonnell LE Dance Studio
Runner-Up Hannah Patterson LE Dance Studio
Runner-Up Katie Rhodus Priscilla & Dana's School of Dance
Runner-Up Grace Rimel Starz Studio of Performing Arts
Runner-Up Courtney Rowe Priscilla & Dana's School of Dance
Runner-Up Skylar Schmidt Starz Studio of Performing Arts
Runner-Up JoJo Siwa CPD Intermix Dance Co
Runner-Up Lila Swope True Dance Academy
Runner-Up Ella Thowe Priscilla & Dana's School of Dance
Runner-Up Sophia Turano Priscilla & Dana's School of Dance
Runner-Up Audrey Umbeck Fusion Dance Center
Runner-Up Sarah Waller Priscilla & Dana's School of Dance
Runner-Up Jayle Whitebear Priscilla & Dana's School of Dance
Runner-Up Chanel Wright HJ Dance
Runner-Up Emily Yost True Dance Academy
Runner-Up Amanda Young Devotion Dance Company

Junior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Maycee Steele Devotion Dance Company
Runner-Up Kate Bowling Miller Marley
Runner-Up Callie Bratsch Fusion Dance Center
Runner-Up Sarah DeBoer True Dance Academy
Runner-Up Angel Duong Starz Studio of Performing Arts
Runner-Up Jayde Ferraro [N/A]
Runner-Up Morgan Fine Prestige Dance Company
Runner-Up Morgan Framke True Dance Academy
Runner-Up Anna Kazwell Robert Thomas Dancenter
Runner-Up Sara Mangiameli CPD Intermix Dance Co
Runner-Up Kathryn McCauley Mid-West Dance Force
Runner-Up Cami McLaughlin CPD Intermix Dance Co
Runner-Up Ally Miller Priscilla & Dana's School of Dance
Runner-Up Jade Osborn Above the Barre Dance Academy
Runner-Up Alex Palzkill Priscilla & Dana's School of Dance
Runner-Up Larkin Reilly Miller Marley
Runner-Up Aubrey Scott South Tulsa Dance Co.
Runner-Up Sophie Vogle South Tulsa Dance Co.

Junior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Matt Elliott South Tulsa Dance Co.
Winner Griffin Massey South Tulsa Dance Co.

Teen Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Tatum Buck Dance Studio 111
Winner Dena'h Gregory Devotion Dance Company
Runner-Up Chelsea Amend True Dance Academy
Runner-Up Peyton Bell HJ Dance
Runner-Up Jorden Binkley Priscilla & Dana's School of Dance
Runner-Up Brenna Coffman South Tulsa Dance Co.
Runner-Up Tiffany Grazda Priscilla & Dana's School of Dance
Runner-Up Sophia Hall Priscilla & Dana's School of Dance
Runner-Up Haley Harding South Tulsa Dance Co.
Runner-Up Lauren Larson HJ Dance
Runner-Up Lauren Mangiameli CPD Intermix Dance Co
Runner-Up Haley Pickert Devotion Dance Company
Runner-Up Macie Rouse Miller Marley
Runner-Up Aliza Russell Priscilla & Dana's School of Dance

Teen Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Elijah Lancaster Infiniti Performing Arts Center
Winner David Wright Infiniti Performing Arts Center
Runner-Up JD Deneff Miller Marley
Runner-Up Alexander Gicinto Priscilla & Dana's School of Dance
Runner-Up John Hackett South Tulsa Dance Co.

Senior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Addie Byers CPD Intermix Dance Co
Winner Sammi Farber [N/A]
Winner Nicolette Netz CPD Intermix Dance Co
Runner-Up Arielle Bodenhausen Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Bri Clark Prestige Dance Company
Runner-Up Kelly Dankbar Prestige Dance Company
Runner-Up Allie Droste Devotion Dance Company
Runner-Up Hayley Erbert Priscilla & Dana's School of Dance
Runner-Up Bailey Evans South Tulsa Dance Co.
Runner-Up Shelby Griswold Columbia Performing Arts Centre
Runner-Up Callie Henning LE Dance Studio
Runner-Up Hannah Odgers Miller Marley
Runner-Up Shelby Queal Poetry In Motion Dance Productions
Runner-Up Courtney Robles Priscilla & Dana's School of Dance
Runner-Up Hope Spear Robert Thomas Dancenter
Runner-Up Marissa Wiley Priscilla & Dana's School of Dance

Senior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Grayson McGuire Miller Marley
Winner Hayden Stark [N/A]
Runner-Up Stephen Brower Prestige Dance Company
Runner-Up Tyler Eisenreich Starz Studio of Performing Arts
Runner-Up Brock Henderson Robert Thomas Dancenter
Runner-Up Nathan Rommel Miller Marley

Tap Class

Placement Dancer Studio
Winner Chloe Balsdon Priscilla & Dana's School of Dance
Winner Taylor Bargfrede Priscilla & Dana's School of Dance
Winner Brynn Baymiller Priscilla & Dana's School of Dance
Winner Jinal Bhagat Fusion Dance Center
Winner Shelby Bloom Denise's Dance Academy
Winner Anthony Braile Starz Studio of Performing Arts
Winner Alana Bryson MelRoe's School of Dance
Winner Ryan Dervin Miller Marley
Winner Kennedy Doherty Priscilla & Dana's School of Dance
Winner Kendra Dumsky Starz Studio of Performing Arts
Winner Payton Elliott Priscilla & Dana's School of Dance
Winner Allison Geringer Starz Studio of Performing Arts
Winner Hannah Hendershot Priscilla & Dana's School of Dance
Winner Emma Koehler Fusion Dance Center
Winner Sydney Renkemeyer LE Dance Studio
Winner Annie Riffel Priscilla & Dana's School of Dance
Winner Kate Rumsey Miller Marley
Winner Wyatt Sann Robert Thomas Dancenter
Winner Krista Spindler Miller Marley
Winner Calla Sullivan True Dance Academy

Jazz, Contemp. & Lyrical

Placement Dancer Studio
Winner Alayna Abbott Priscilla & Dana's School of Dance
Winner Stephanie Amend True Dance Academy
Winner Paige Cowen Prestige Dance Company
Winner Madison Epp Miller Marley
Winner Sophi Evans South Tulsa Dance Co.
Winner Kayla French Cherrie Anderson School of Music & Dance
Winner Angelica Givens Sonshine Dance Troupe
Winner Keara Glandt Kitty Lee Dance
Winner Gracie Hoevet TaJazz School of Dance
Winner Riley Jorn Priscilla & Dana's School of Dance
Winner Emily Knieriem Kitty Lee Dance
Winner Haley Knieriem Kitty Lee Dance
Winner Gracelyn LaForge Starz Studio of Performing Arts
Winner Ellie MacDonald Priscilla & Dana's School of Dance
Winner Asia McGill MelRoe's School of Dance
Winner Madeline McMeen CPD Intermix Dance Co
Winner Morgan Meeks True Dance Academy
Winner Maci Melton Priscilla & Dana's School of Dance
Winner Emma Melton Priscilla & Dana's School of Dance
Winner Kasandra Scott Mindy's Dance Center
Winner Kori Simmermon Starz Studio of Performing Arts
Winner Karen Smith Williams Dance and Gymnastics Center
Winner Caroline Stevens Dancearts Of Columbia
Winner Ashley Suhr Starz Studio of Performing Arts
Winner Mackenna Surdyke Releve' Dance Academy
Winner Alexa Tassani Infiniti Performing Arts Center
Winner Julianne Thomison South Tulsa Dance Co.

Ballet Class

Placement Dancer Studio
Winner Genevieve Austin Miller Marley
Winner Mallory Batliner Priscilla & Dana's School of Dance
Winner Kaleigh Benson Starz Studio of Performing Arts
Winner Erinn Billups Top Performance Dance Academy
Winner Trystan Brown Priscilla & Dana's School of Dance
Winner Sofia Cascone Priscilla & Dana's School of Dance
Winner Nikki Casteel Inertia, The School of Dance, Inc.
Winner Ashley Coffin Miller Marley
Winner Clara Coffman South Tulsa Dance Co.
Winner Alexa Cross Robert Thomas Dancenter
Winner Gwynevere Deterding TaJazz School of Dance
Winner Grace Doolittle Denise's Dance Academy
Winner Rylee Evans South Tulsa Dance Co.
Winner Zoe Ferraro [N/A]
Winner Ellie Festa Devotion Dance Company
Winner Claire Franciskato Priscilla & Dana's School of Dance
Winner Catherine Frerker Miller Marley
Winner Maddie Harmon Fusion Dance Center
Winner Olivia Hawk Starz Studio of Performing Arts
Winner Kaylee Holt Starz Studio of Performing Arts
Winner Kinnedy May Priscilla & Dana's School of Dance
Winner Brittani McClellan Fusion Dance Center
Winner Ireland McComas Priscilla & Dana's School of Dance
Winner Megan McConnell Miller Marley
Winner Lindsey Mehlin Miller Marley
Winner Larissa Mikle Mindy's Dance Center
Winner Mary Moritz Mindy's Dance Center
Winner Ally Mosby Logos Dance Theatre
Winner Lexi Pickert Devotion Dance Company
Winner Heather Rasmussen [N/A]
Winner Kennedy Reisdorph Starz Studio of Performing Arts
Winner Haley Schauperl Priscilla & Dana's School of Dance
Winner Ally Smith Miller Marley
Winner Kendal Surdyke Releve' Dance Academy
Winner Emma Teichman Starz Studio of Performing Arts
Winner Lauren Tibbets True Dance Academy
Winner Maggie Upp Mindy's Dance Center

Hip-Hop Class

Placement Dancer Studio
Winner Savannah Andrews Starz Studio of Performing Arts
Winner Jessica Armstrong MelRoe's School of Dance
Winner April Brinson Prestige Dance Company
Winner Emma Foley MelRoe's School of Dance
Winner Alexa Hernandez Starz Studio of Performing Arts
Winner Amelia Maddox Starz Studio of Performing Arts
Winner Sydney Nieweg Starz Studio of Performing Arts
Winner Riley Struve True Dance Academy
Winner Chloe Wright HJ Dance

JUMP TO YOUR CITY

2017-2018 TOUR DATES

TOP Register Now
.