Chicago Results

BACK TO TOUR DATES

Best in Studio

Studio Routine
Studio One Dance School Drop Dead Beautiful
Beyond Words Dance Company Foundations

Best of JUMP (Mini)

Studio Routine
Empower Dance Company Go To Work

Best of JUMP (Junior)

Studio Routine
Beyond Words Dance Company Call It Off
B-Discovered Dance Company You Raise Me Up

Best of JUMP (Teen)

Studio Routine
Beyond Words Dance Company Foundations
B-Discovered Dance Company Run The World

Best of JUMP (Senior)

Studio Routine
Beyond Words Dance Company Falling
B-Discovered Dance Company Farewell

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Forever & Always  (Abby Bonebrake)  Empower Dance Company
2nd If I Die Young  (Meaghan Johnston)  Empower Dance Company
3rd Far Far  (Emma Miquelon)  Duet Dance Academy, inc

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Corner Mirror Image Dance Academy
2nd Erupting Light Mirror Image Dance Academy
3rd You and Me Mirror Image Dance Academy

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Go To Work Empower Dance Company
2nd Waiting on the World to Change Jan's Dance Studio
3rd Viva Las Vegas Jan's Dance Studio
3rd Joyousness United Dance Arts

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Nerds Jan's Dance Studio
2nd Remember When Studio One Dance School
3rd Wild Party Studio One Dance School

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Riverside  (Payton Schultz)  Dance Arts Center
2nd Hear, Speak, Say No Evil  (Logan Hassel)  School of Classical Ballet & Dance
3rd If I Had You  (Emilee Klemm)  Empower Dance Company
3rd Look At Me  (Maddi McCormick)  Mirror Image Dance Academy

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Shipwrecked Barb's Centre for Dance
2nd Redeemed Mirror Image Dance Academy
3rd Sassy Duet Dance Academy, inc

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Eet Beyond Words Dance Company
1st On The Floor B-Discovered Dance Company
2nd You Raise Me Up B-Discovered Dance Company
3rd Addicted to Love Dance Arts Center

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Edge Of Glory B-Discovered Dance Company
2nd Edge of Glory Empower Dance Company
3rd Skyscraper Studio One Dance School

junior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Call It Off Beyond Words Dance Company
2nd Run The World Beyond Words Dance Company
3rd Round 'Em Up Illinois Dance Academy

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Full On  (Darby Standing)  Center Stage
2nd Shoe Strings  (Alyssa Fernandez)  Focal Point Dance Studios
3rd Someone Like You  (Bella Bernath)  Empower Dance Company
3rd Breathe In, Breathe Out  (Katy Leslie)  Dance Arts Center

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Bells For Her Jenny's Dance Centre
2nd Runaway Dance Arts Center
3rd Who Never Jenny's Dance Centre

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Minaj Beyond Words Dance Company
1st You Make Me Feel B-Discovered Dance Company
1st Domino B-Discovered Dance Company
2nd Fidelity Beyond Words Dance Company
2nd Super Bass B-Discovered Dance Company
2nd I Was Here B-Discovered Dance Company
3rd Drumming Song Jenny's Dance Centre

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st No Rain Beyond Words Dance Company
2nd Respect B-Discovered Dance Company
3rd Anytime Anywhere Jenny's Dance Centre

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Run Beyond Words Dance Company
2nd Take My Hand Beyond Words Dance Company
3rd Run The World B-Discovered Dance Company

teen • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Foundations Beyond Words Dance Company
2nd Step In Time Beyond Words Dance Company
3rd Bechara Jenny's Dance Centre

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st When I Go  (Jenna Johnson)  Center Stage
2nd Trivial Pursuit  (Michelle Fergis)  Focal Point Dance Studios
3rd Beg, Steal And Borrow  (Tadas Varaneckas)  Beyond Words Dance Company

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Be Mine Beyond Words Dance Company
2nd Choices Focal Point Dance Studios
2nd Closet Freak Focal Point Dance Studios
3rd Possibility Dance Arts Center

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Falling Beyond Words Dance Company
2nd Home Beyond Words Dance Company
3rd Rolling In The Deep Beyond Words Dance Company

senior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Color of Love Studio One Dance School
2nd Atlas Studio One Dance School
2nd Drop Dead Beautiful Studio One Dance School
2nd Work Studio One Dance School

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Don Quixote Vlad's Dance Company
2nd Habenera Seville Joanne Chapman School of Dance
3rd Serenade Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Heart Cry BE DANZA
2nd Sisters Warehouse Dance Complex
3rd Settle Down Danceworks Costa Rica

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Always Jazzgoba Dance Academy
2nd Invasion CC & Co. Dance Complex
3rd Fly Girls CC & Co. Dance Complex

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Boys BE DANZA
2nd Ruby Blue Dance 4 Real
3rd Shake-N-Pop Dance 4 Real

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st See You Shining Dance Unlimited
2nd Keep Breathing Performance Edge 2 School of Dance
3rd Ave Maria Universal Performing Arts Center

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Declined Jazzgoba Dance Academy
2nd Le Jazz Hot Joanne Chapman School of Dance
3rd Santa Baby NorthPointe Dance Academy

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Skyler Carroll Southern Strutt
2nd Nostalgic CC & Co. Dance Complex
3rd Angels Among Us Devotion Dance Company

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Cute Leighton Dance Project
2nd Big Noise Joanne Chapman School of Dance
3rd Hello Dolly Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Steps N Motion
2nd Junior Improv Summit Dance Shoppe
3rd Improv Steps N Motion

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Spartacus Vlad's Dance Company
2nd Love Song Joanne Chapman School of Dance
3rd Palladio NorthPointe Dance Academy

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Silence Westchester Dance Academy
2nd Walk It Off Dance Empire of Miami
3rd Love and Tears Lourdes Academy Dancers (Highschool Dance Team)

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Rear View Mirror Rhythm Dance Center
2nd Look At My Chick Performance Edge
3rd 2024 D'ansa Jazz Stage

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Let's All Chant Jazzgoba Dance Academy
2nd Besame D'ansa Jazz Stage
3rd Walk The Line D'ansa Jazz Stage

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Hold Me Mansfield Academy of Dance
2nd Papa, Can Your Hear Me? Dance Unlimited
3rd Born Again New Image Dance Company

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Dream Of You Rhythm Dance Center
2nd Burlesque Joanne Chapman School of Dance
3rd Don't Tell Mama NorthPointe Dance Academy

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st This is Halloween Rhythm Dance Center
2nd Please Don't Fall In Love Dance Empire of Miami
3rd Victory Patricia Penenori Dance Center

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Do Re Mi Jazzgoba Dance Academy
2nd TBA Dance 4 Real
3rd Din Da Da Denise Wall's Dance Energy

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Velocity Dance Center, LLC
2nd TBA Dance Unlimited
3rd TBD Summit Dance Shoppe

Mini Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Lexi Govin Mirror Image Dance Academy
Winner Kayla McCarron Beyond Words Dance Company
Winner Emma Miquelon Duet Dance Academy, inc
Runner-Up Abby Bonebrake Empower Dance Company
Runner-Up Lauren Calvin Jan's Dance Studio
Runner-Up Bella Del Medico Expression Dance Studio
Runner-Up Kate Doherty Expression Dance Studio
Runner-Up Miranda Hansen Empower Dance Company
Runner-Up Meaghan Johnston Empower Dance Company
Runner-Up Katie Landahl Empower Dance Company
Runner-Up Ava Loughlin Expression Dance Studio
Runner-Up Rishelle Manda Dream Contemporary Dance Company
Runner-Up Lilly Neil Jenny's Dance Centre
Runner-Up Melissa Noonan Beyond Words Dance Company
Runner-Up Alyssa Quaid Expression Dance Studio
Runner-Up Skyla Stillo Expression Dance Studio
Runner-Up Hannah Tharp Jan's Dance Studio
Runner-Up Lily Wallace B-Discovered Dance Company
Runner-Up Danielle Walters Denise Sabala Dance Company
Runner-Up Carsyn Whisenant B-Discovered Dance Company

Mini Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Ethan Palma Mirror Image Dance Academy

Junior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Kristen DesLaurier B-Discovered Dance Company
Winner Amelia Lee Denise Sabala Dance Company
Winner Emily Price B-Discovered Dance Company
Winner Payton Schultz Dance Arts Center
Runner-Up Kate Blackburn Z Company
Runner-Up Colleen Claffy Beyond Words Dance Company
Runner-Up Mikayla Forster Denise Sabala Dance Company
Runner-Up Emilee Klemm Empower Dance Company
Runner-Up Blaike Makutz Dance Arts Center
Runner-Up Ciera Nolan Denise Sabala Dance Company
Runner-Up Nikki Serra Empower Dance Company
Runner-Up Camryn Silhavy Expression Dance Studio
Runner-Up Emary Simon Barb's Centre for Dance
Runner-Up Emma Smith [N/A]
Runner-Up Madison Zavala B-Discovered Dance Company

Teen Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Amanda Dexl [N/A]
Winner Alyssa Fernandez Focal Point Dance Studios
Winner Victoria Manno B-Discovered Dance Company
Runner-Up Danielle Corliss [N/A]
Runner-Up Ashley Handley B-Discovered Dance Company
Runner-Up Emily Handley B-Discovered Dance Company
Runner-Up Michelle Harvey [N/A]
Runner-Up Darby Standing Center Stage
Runner-Up Lily Thongnuam Studio One Dance School
Runner-Up Anna Volkmann Jenny's Dance Centre

Teen Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Simon Schuh Barb's Centre for Dance

Senior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Jenna Johnson Center Stage
Winner Sarah Ponczek Focal Point Dance Studios
Winner Skylar Schultz Dance Arts Center
Runner-Up Brittany Bolek Beyond Words Dance Company
Runner-Up Emily Crouch Renee Johnson\'s Dance Studio
Runner-Up Brianna Dexl [N/A]
Runner-Up Abby Lett [N/A]
Runner-Up Brooke Mainland Dance Arts Center
Runner-Up Maddy Paramo B-Discovered Dance Company
Runner-Up Jessica Rotheiser B-Discovered Dance Company
Runner-Up Kathleen Sullivan Beyond Words Dance Company
Runner-Up Ellery Tomaszkiewicz Beyond Words Dance Company

Senior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Tadas Varaneckas Beyond Words Dance Company
Runner-Up Cameron Mathe Dance Arts Center
Runner-Up Cole Thongnuam Studio One Dance School

Tap Class

Placement Dancer Studio
Winner Elizabeth Amones United Dance Arts
Winner Claire Bartels Expression Dance Studio
Winner Brooke Boncosky Denise Sabala Dance Company
Winner Gillian Bradley Jenny's Dance Centre
Winner Kristen Brusich Beyond Words Dance Company
Winner Sophia DiForti Expression Dance Studio
Winner Kayla Fryz Planet Dance
Winner Grace Genzer Dream Contemporary Dance Company
Winner Caroline Hawkins Golden Steps Studio
Winner Josie Luptak Golden Steps Studio
Winner Julia May Beyond Words Dance Company
Winner Madison Meder [N/A]
Winner Elizabeth Meulbroek Jenny's Dance Centre
Winner Nina Montalbano Jenny's Dance Centre
Winner Joslynn Osborne Curtain Call Performing Arts
Winner Allison Pace Golden Steps Studio
Winner Nikita Ruffolo Dance Arts Center
Winner Hayley Schwiers Spotlight Dance Center

Jazz, Contemp. & Lyrical

Placement Dancer Studio
Winner Sophie Allen North Shore School of Dance
Winner Bella Bernath Empower Dance Company
Winner Cassie Callahan Expression Dance Studio
Winner Nell Dasso Jenny's Dance Centre
Winner Katie Dunteman Empower Dance Company
Winner Hannah Dusek Beyond Words Dance Company
Winner Renee Eason B-Discovered Dance Company
Winner Ella Fix Expression Dance Studio
Winner Sumita Jayaraman Lincolnshire Academy of Dance
Winner Ali Kurhajec Dance Arts Center
Winner Kenzie McClure Dance Vision
Winner Jaclyn Montagano B-Discovered Dance Company
Winner Lizzie Musur Beyond Words Dance Company
Winner Emily Myint [N/A]
Winner Teagan Pennington Denise Sabala Dance Company
Winner Pete Pierantozzi Studio One Dance School
Winner Amanda Pigos Studio One Dance School
Winner MacKenzie Reyes Illinois Dance Academy
Winner Elissa Schimmel Denise Sabala Dance Company
Winner Sammy Shipp Jenny's Dance Centre
Winner Madeline Sibley Lincolnshire Academy of Dance

Ballet Class

Placement Dancer Studio
Winner Lauren Basgall Jenny's Dance Centre
Winner Ashley Bates Jenny's Dance Centre
Winner Hanna Batllo Expression Dance Studio
Winner Diana Brognia [N/A]
Winner Cassie Campbell Jenny's Dance Centre
Winner Julie Chan Planet Dance
Winner Elena Cramer Empower Dance Company
Winner Emma Davis [N/A]
Winner Zoe Draznik Jenny's Dance Centre
Winner Cara Eason B-Discovered Dance Company
Winner Grace Filer Beyond Words Dance Company
Winner Maggie Genzer Dream Contemporary Dance Company
Winner Lorin Gregory Mirror Image Dance Academy
Winner Cara Johnson St. Louis Academy of Dance
Winner Ashton Krepelka Illinois Dance Academy
Winner Sarah Kuetemeyer Jenny's Dance Centre
Winner Arianna LaCoursiere Mirror Image Dance Academy
Winner Katy Leslie Dance Arts Center
Winner Daniela Magana Starr Dance Studio
Winner Maddi McCormick Mirror Image Dance Academy
Winner Nicole Nicolay Denise Sabala Dance Company
Winner Karli O'Connell Starr Dance Studio
Winner Emily Poth Jenny's Dance Centre
Winner Elena Saccone B-Discovered Dance Company
Winner Karina Sanchez Beyond Words Dance Company
Winner Nicole Schemansky Beyond Words Dance Company
Winner Caitlyn Silhavy Beyond Words Dance Company
Winner Becca Suarez Dream Contemporary Dance Company

Hip-Hop Class

Placement Dancer Studio
Winner Erzsi Bernath Empower Dance Company
Winner Sydney Bozec Barb's Centre for Dance
Winner Caitlin Carmody Denise Sabala Dance Company
Winner Abby Collins Beyond Words Dance Company
Winner Katelyn Connerty Starr Dance Studio
Winner Kayla DesLaurier B-Discovered Dance Company
Winner Nastassja Dubinsky Dance Arts Center
Winner Bella Gabbert Denise Sabala Dance Company
Winner Amanda Hejna Beyond Words Dance Company
Winner Isabella Koenig Beyond Words Dance Company
Winner Gillian Leach United Starz Academy
Winner Renee Nipple Studio One Dance School
Winner Alyssa Rigney Northern Illinois Dance Center
Winner Brittany-Rose Smith Studio One Dance School
Winner Kendall Stasser Planet Dance
Winner Emma Wittig Mirror Image Dance Academy

JUMP TO YOUR CITY

2016-17 TOUR DATES

TOP Register Now
.