Dallas Results

BACK TO TOUR DATES

Best in Studio

Studio Routine
Dallas Power House Dance Anthem
The Dance Movement Birdsong
Cindy's School of Dance One and Only
Central Oklahoma Dance Center Loved By Grace
Prodigy Dance and Performing Arts Centre Over Troubled Water
Lonestar Dance Center for Performing Arts The Sandlot
Academy of Dance Arts Terminal Soul
Fuzion School of Dance Take Ova
Kim Massay Dance Productions I Want You To Need Me
Dance Industry Taking Her Exit

Best of JUMP (Mini)

Studio Routine
Prodigy Dance and Performing Arts Centre Hero
Kim Massay Dance Productions Hot Mess

Best of JUMP (Junior)

Studio Routine
Prodigy Dance and Performing Arts Centre Over Troubled Water
Dance Industry White Sky
Cindy's School of Dance One and Only

Best of JUMP (Teen)

Studio Routine
Dance Industry Taking Her Exit
Academy of Dance Arts Terminal Soul
Prodigy Dance and Performing Arts Centre Wilderness

Best of JUMP (Senior)

Studio Routine
Dance Industry The Day After
Academy of Dance Arts Fatal Attraction
Kim Massay Dance Productions I Want You To Need Me

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st No Place Like Home  (Emma Sutherland)  Prodigy Dance and Performing Arts Centre
2nd Toy Soldier  (Charlee Fagan)  Main Street Dance
3rd This Is Me  (Kamryn Funk)  Kim Massay Dance Productions

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Heavenly Day Prodigy Dance and Performing Arts Centre
2nd Bobblehead Dallas Power House
3rd Telephone Dallas Power House

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Hot Mess Kim Massay Dance Productions
2nd Sassy Cindy's School of Dance
3rd Everlasting Love Fuzion School of Dance
3rd Dance Anthem Dallas Power House

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Hero Prodigy Dance and Performing Arts Centre
2nd Accessory Prodigy Dance and Performing Arts Centre
3rd Breakout The Dance Movement

mini • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Bedazzled Monique Estudio de Danza
2nd Like This Cindy's School of Dance

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Just As I Am  (Kennedy Huff)  Prodigy Dance and Performing Arts Centre
2nd This Is Me  (Lucy Rogers)  Academy of Ballet & Jazz
3rd Tunglio  (Nancy Donnes)  Main Street Dance

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Are We There Yet Prodigy Dance and Performing Arts Centre
2nd Breathe Me Prodigy Dance and Performing Arts Centre
3rd Hit It Up Taylor Dance Center

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st One and Only Cindy's School of Dance
2nd Go Get It Cindy's School of Dance
3rd Girl Like You Dance Industry

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Over Troubled Water Prodigy Dance and Performing Arts Centre
2nd White Sky Dance Industry
3rd Horse and I Dance Industry
3rd Saddest Part Of Me Prodigy Dance and Performing Arts Centre

junior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Fake Your Way Dance Industry
2nd Souljerz Dance Industry
3rd Money Central Oklahoma Dance Center

junior • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Baby I'm A Star Prodigy Dance and Performing Arts Centre

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Heavy Laden  (Madi Hicks)  Academy of Dance Arts
2nd Even So  (Megan Schonberg)  Academy of Dance Arts
3rd Without You  (Whitney Hester)  Prodigy Dance and Performing Arts Centre

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Wires Prodigy Dance and Performing Arts Centre
2nd Civil Unity Academy of Dance Arts
2nd In For The Kill Prodigy Dance and Performing Arts Centre
2nd In Heaven Beyond Belief Dance Company
3rd Beauty Queen Prodigy Dance and Performing Arts Centre

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Terminal Soul Academy of Dance Arts
2nd Nothing but Stringz Dance Industry
3rd Red Dust Academy of Dance Arts

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Wilderness Prodigy Dance and Performing Arts Centre
2nd Everything You Are Prodigy Dance and Performing Arts Centre
3rd Lost In Blue Prodigy Dance and Performing Arts Centre

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Stand By You Prodigy Dance and Performing Arts Centre
2nd Apologize Kim Massay Dance Productions
3rd Untamed Monique Estudio de Danza

teen • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Revolver Prodigy Dance and Performing Arts Centre
2nd Run Away Monique Estudio de Danza
3rd Momma Knows Cindy's School of Dance

teen • extended time production

Place Routine/Dancer Studio
1st Taking Her Exit Dance Industry
2nd In the Heights Lonestar Dance Center for Performing Arts

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Skin and Bones  (Lacee Fortune)  [N/A]
2nd Erupting Light  (Jillyn Bryant)  Academy of Dance Arts
2nd Do You Wanna Dance  (Audrey Case)  Kim Massay Dance Productions
3rd Beauty of Thy Beast  (Skylar Boykin)  Dance Industry

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st The Rose Kim Massay Dance Productions
2nd Inner Whisper Academy of Dance Arts
3rd Try A Little Tenderness Kim Massay Dance Productions

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st The Day After Dance Industry
2nd Heads Will Roll Dance Industry
3rd Fatal Attraction Academy of Dance Arts

senior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Forgiveness Dance Industry
2nd Piece of My Heart Kim Massay Dance Productions
3rd State of Mind Monique Estudio de Danza

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Piano The Dance Lab At the Rose
2nd Habenera Seville Joanne Chapman School of Dance
3rd Serenade Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Hope There's Someone Encore Dance Company
2nd Sisters Warehouse Dance Complex
3rd Settle Down Danceworks Costa Rica

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Play that Atico Ballet y Danzas
2nd Invasion CC & Co. Dance Complex
3rd Fly Girls CC & Co. Dance Complex

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Hold My Hand Encore Dance Company
2nd Ruby Blue Dance 4 Real
3rd Shake-N-Pop Dance 4 Real

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Something Wild North Alabama Dance Center
2nd Keep Breathing Performance Edge 2 School of Dance
3rd Ave Maria Universal Performing Arts Center

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Getting Good At Being Bad AB Training Facility
2nd Le Jazz Hot Joanne Chapman School of Dance
3rd Santa Baby NorthPointe Dance Academy

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Summertime SJ Dance Company
2nd Nostalgic CC & Co. Dance Complex
3rd Angels Among Us Devotion Dance Company

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Black Horse and the Cherry Tree Music General
2nd Big Noise Joanne Chapman School of Dance
3rd Hello Dolly Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Steps N Motion
2nd Improv Echo Summit Dance Shoppe
3rd Improv Steps N Motion

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Feeling Good Knox Dance Worx
2nd Love Song Joanne Chapman School of Dance
3rd Palladio NorthPointe Dance Academy

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st TBA Westchester Dance Academy
2nd Walk It Off Dance Empire of Miami
3rd Love and Tears Lourdes Academy Dancers (Highschool Dance Team)

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st DNA The Next Step Dance Studio
2nd Look At My Chick Performance Edge
3rd 2024 D'ansa Jazz Stage

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Kamikaze New Canaan Dance Academy
2nd Besame D'ansa Jazz Stage
3rd Walk The Line D'ansa Jazz Stage

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st How Will I Know West Michigan Dance Center
2nd Papa, Can Your Hear Me? Dance Unlimited
3rd Born Again New Image Dance Company

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Bring on the Men The Dance Lab At the Rose
2nd Burlesque Joanne Chapman School of Dance
3rd Don't Tell Mama NorthPointe Dance Academy

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Shaiann Roach Dancercise
2nd Please Don't Fall In Love Dance Empire of Miami
3rd Victory Patricia Penenori Dance Center

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Tapestry Tawn Marie's Dance Centre
2nd TBA Dance 4 Real
3rd Din Da Da Denise Wall's Dance Energy

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Velocity Dance Center, LLC
2nd TBA Dance Unlimited
3rd Improv Yaya Summit Dance Shoppe

Mini Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Charlee Fagan Main Street Dance
Winner Emma Sutherland Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Runner-Up Ashleigh Albert Dallas Power House
Runner-Up Mackenzie Bessner KJ Dance
Runner-Up Lauren Bingham Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Runner-Up Kennadi Boese Poetry in Motion Dance Productions
Runner-Up Kate Bramlett Dance Industry Performing Arts Center
Runner-Up Brianne Elwell Kim Massay Dance Productions
Runner-Up Jacqueline (JJ) Jankovsky Dance Industry Performing Arts Center
Runner-Up Hannah Karim Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Runner-Up Devyn Lemack Dance Industry Performing Arts Center
Runner-Up Keely Machin Central Oklahoma Dance Center
Runner-Up Allison Majors Cindy's School of Dance
Runner-Up Grace Marcum Lonestar Dance Center for Performing Arts
Runner-Up Debborah Montalvo Cindy's School of Dance
Runner-Up Melannie Montalvo Cindy's School of Dance
Runner-Up Savannah Payne Allegro West Academy of Dance
Runner-Up Alyssa Sartuche Coppell Dance Centre
Runner-Up Olivia Wall Cindy's School of Dance
Runner-Up Peyton Wilson Dance Industry Performing Arts Center

Mini Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Joziah German Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Runner-Up Nolan Chu Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Runner-Up Blake Molthan Dallas Power House

Junior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Samantha Falk Main Street Dance
Winner Mykayla Hicks Dance Industry Performing Arts Center
Winner Kennedy Huff Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Winner Meredith Wagley Dance Integrity
Runner-Up Londyn Alexander Dance Industry Performing Arts Center
Runner-Up Kelsey Bacic Dance Industry Performing Arts Center
Runner-Up Imani Butler Act One Dance Studio
Runner-Up Taylor Coronado Cindy's School of Dance
Runner-Up Chaslyn Donovan KJ Dance
Runner-Up Kylie Fairburn Main Street Dance
Runner-Up Camden Hancock Taylor Dance Center
Runner-Up Jordan Hill BHumn Dancespace
Runner-Up Tori Jennings Dance Industry Performing Arts Center
Runner-Up Jade Kelley Main Street Dance
Runner-Up Emily Polk Taylor Dance Center
Runner-Up Lucy Rogers Academy of Ballet & Jazz
Runner-Up Alexis Stanley Dance Institute
Runner-Up Khorii Tinson Cindy's School of Dance

Teen Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Hana Alford Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Winner Madi Hicks Academy of Dance Arts
Winner Justice Moore Academy of Dance Arts
Runner-Up Abby Ayres The Dance Movement
Runner-Up Alex Brooks Dance Industry Performing Arts Center
Runner-Up Morgan Finley Dance Industry
Runner-Up Lynnae Hodges Academy of Dance Arts
Runner-Up Catherine Liepins KJ Dance
Runner-Up Steffani Lopez [N/A]
Runner-Up Leah Messinger Dance Industry Performing Arts Center
Runner-Up Madison Moseman Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Runner-Up Keaten Olson Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Runner-Up Amy Prentice [N/A]
Runner-Up Jessie Quantrille Main Street Dance
Runner-Up Savannah Rose Beyond Belief Dance Company
Runner-Up Andrea Salinas Dance Industry
Runner-Up Megan Schonberg Academy of Dance Arts
Runner-Up Mariah Snyder Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Runner-Up Emma Steiner Impact Dance Company
Runner-Up Kaylin Sturtevant Dance Industry Performing Arts Center
Runner-Up Joi Ware Dance Industry Performing Arts Center

Teen Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Billy Markowitz Velocity Performing Arts Center
Winner Omar Rivera Prodigy Dance and Performing Arts centre

Senior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Skylar Boykin Dance Industry
Winner Audrey Case Kim Massay Dance Productions
Winner Rebecca Wilfer Katy Kress Dance Revolution
Runner-Up Jillyn Bryant Academy of Dance Arts
Runner-Up Danielle Hendrix Dance Industry
Runner-Up Emily Long Deborah Moore Academy of Dance
Runner-Up Alex Maurice [N/A]
Runner-Up Lauren Moore Dance Industry
Runner-Up Madysson Morris Central Oklahoma Dance Center
Runner-Up Kelsey Oliver [N/A]
Runner-Up Presley Scott Dance Industry
Runner-Up Carly Tway Kim Massay Dance Productions
Runner-Up Leah Williams KJ Dance

Senior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner AJ Laudenslager Dance Industry
Winner Dannon Obrien Dance Institute

Tap Class

Placement Dancer Studio
Winner Henley Evans Lonestar Dance Center for Performing Arts
Winner Margaret Ferguson Dance Industry
Winner Hannah Fozkos [N/A]
Winner Paige Gross Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Winner Hunter Hansen Fuzion School of Dance
Winner Savannah Hulme STEPS A Dance Studio
Winner Michael Kaskie Western NV Performing Arts
Winner Ilana Khatskelevich Dance Industry
Winner Madison Lamont Taylor Dance Center
Winner Gracie Leslie Dance Industry
Winner Kieghan Nangle Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Winner Chloe Nix [N/A]
Winner Christian Pineda Soreal Performing Arts
Winner Nadia Primer [N/A]
Winner Madison Snow Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Winner Madison Thomas Lonestar Dance Center for Performing Arts

Jazz, Contemp. & Lyrical

Placement Dancer Studio
Winner Shayna Ambers Taylor Dance Center
Winner Taylor Ashley Fuzion School of Dance
Winner Maddie Bacon Central Oklahoma Dance Center
Winner Olivia Ballard Central Oklahoma Dance Center
Winner Ellie Bauder Dance Industry
Winner Christian Bergin Dance Integrity
Winner Alycen Berridge Poetry in Motion
Winner Bryanna Brock Dance Industry
Winner Kaleigh Casey Cindy's School of Dance
Winner Bailey Casillo Kim Massay Dance Productions
Winner Madie Cook Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Winner Ava Cosentino KJ Dance
Winner Katlyn Crawford [N/A]
Winner Alexis Davidson Taylor Dance Center
Winner Wilson Dean Cindy's School of Dance
Winner Lauren Dodson Studio 413
Winner Abby Grace Dodson Studio 413
Winner Nancy Donnes Main Street Dance
Winner Keeleigh Everett Beyond Belief Dance Company
Winner Margaret Ferguson Dance Industry
Winner Autumn Forbes Impact Dance Company
Winner Lacee Fortune Captivate Dance Project
Winner Kayla Fromm Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Winner Jada German Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Winner Camryn Grant Dana's Studio of Dance
Winner Presley Hayes Central Oklahoma Dance Center
Winner Whitney Hester Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Winner Maggie Joy Dance Industry Performing Arts Center
Winner Mallory Kappel The Dance Movement
Winner Jessica Kieu Midwest Dance Mechanix
Winner Meghan Lajoie Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Winner Kate Lawson Central Oklahoma Dance Center
Winner Caroline Lawson Central Oklahoma Dance Center
Winner Rissa Medlenka Houston Metropolitan Dance Center
Winner Anna Nelms [N/A]
Winner Hannah O'Brien Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Winner Alyson Pennington The Dance Movement
Winner Stacey Pereyra Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Winner Paige Polito Main Street Dance
Winner Kevin Poole Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Winner Olivia Poulter Dance Industry Performing Arts Center
Winner Nicole Rusli Academy of Dance Arts
Winner Hannah Taub Impact Dance Company
Winner Brooke Thimmig Dance Industry Performing Arts Center
Winner Catherine Thomas Impact Dance Company
Winner JaShawn Walker Midwest Dance Mechanix
Winner Jada Williams Lonestar Dance Center for Performing Arts
Winner Mari Zuniga Lonestar Dance Center for Performing Arts

Ballet Class

Placement Dancer Studio
Winner Emma Ackerman Fuzion School of Dance
Winner Caroline Bagwell Central Oklahoma Dance Center
Winner Sophia Barcus Dance Industry
Winner Beth Ann Bayless Dance Works of Enid
Winner Natalie Bonniwell Imagery In Motion Dance
Winner Erin Brothers Dance Industry Performing Arts Center
Winner Katrina Brown Dance Integrity
Winner Hannah Burns Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Winner Caitlin Cowart Central Oklahoma Dance Center
Winner Emily Kate Davis Fayetteville Youth Dance Company
Winner Kaylee DeMetrotion The Dance Movement
Winner Sierra Doll Impact Dance Company
Winner Delaney Ellis Dance Industry Performing Arts Center
Winner Jerrett Ervin [N/A]
Winner Nina Fernandez Monique Estudio de Danza
Winner Kamryn Funk Kim Massay Dance Productions
Winner Lauren Gifford Taylor Dance Center
Winner Ashlee Gilchrist Academy of Dance Arts
Winner Alexis Gillogly Cindy's School of Dance
Winner Jersey Gregory Central Oklahoma Dance Center
Winner Paige Hall Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Winner Haley Hartsfield Academy of Dance Arts
Winner Kailee Hughes Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Winner Ally Keller The Dance Movement
Winner Anna Keller The Dance Movement
Winner Meghan Landry Main Street Dance
Winner Amanda Marnock The Dance Movement
Winner Cristina Martinez Monique Estudio de Danza
Winner Grace Matlock The Dance Movement
Winner Courtney McColley Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Winner Kady McElhattan Dance Industry
Winner Shelby Meaders Central Oklahoma Dance Center
Winner Caitlin Moore Artistic Dance Concepts
Winner Hannah Morris Academy of Dance Arts
Winner Rebekah Parker Taylor Dance Center
Winner Shelby Patti Main Street Dance
Winner Sophie Plumer Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Winner Allie Jo Privitt Academy of Dance Arts
Winner Carly Reid Impact Dance Company
Winner Maddy Rinker Dance Industry Performing Arts Center
Winner Laura Rohloff Tarrant County College
Winner Haley Rolsma Fayetteville Youth Dance Company
Winner Gracie Ruano Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Winner Ana Rutherford Velocity Performing Arts Center
Winner Jozzelyn Santillan-Alejandro Dallas Power House
Winner Caroline Sharkey Fayetteville Youth Dance Company
Winner Kathryn Shultz Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Winner Marielle Standridge Taylor Dance Center
Winner Skyler Tepedino Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Winner Juli Todd Impact Dance Company
Winner Lindsey Wade Frisco Dance Force
Winner Chelsea Walker Central Oklahoma Dance Center
Winner Carly Weems Central Oklahoma Dance Center
Winner Emily Winkler Velocity Performing Arts Center
Winner Sloane Wylie Artistic Dance Concepts

Hip-Hop Class

Placement Dancer Studio
Winner Brittany Austin [N/A]
Winner Avery Carroll Central Oklahoma Dance Center
Winner Maritere Coronado Monique Estudio de Danza
Winner Julie Davis Imagery In Motion Dance
Winner Mara Fernandez Monique Estudio de Danza
Winner Madison Finley Dance Industry
Winner Whitney Jones Beyond Belief Dance Company
Winner Reagan Kowert Dance Institute
Winner McKenzie Lane The Dance Movement
Winner Jaiquan Laurencin Tarrant County College
Winner Cleary Moss Tarrant County College
Winner Leah Nowell Cindy's School of Dance
Winner Amanda Nunez Monique Estudio de Danza
Winner Celeste Robbins Beyond Belief Dance Company
Winner Isabella Salinas Dance Industry
Winner Tori Sass Prodigy Dance and Performing Arts Centre
Winner Reagan Starr Cindy's School of Dance
Winner Evelyn Wasson Earle Cobb Dance Studio

JUMP TO YOUR CITY

2017-2018 TOUR DATES

TOP Register Now
.