Seattle Results

BACK TO TOUR DATES

Best in Studio

Studio Routine
Trilogy Dance Co. Time Will Tell
Westlake Dance Center There's Gotta Be Something Better Than This
Allegro Performing Arts Academy When Doves Cry
Backstage Dance Studio New York Commute
Camille's Dance Edge Beautiful Disaster
The Surge Dance Center Baby's Romance

Best of JUMP (Mini)

Studio Routine
Elite Dance Studio Nitty Gritty

Best of JUMP (Junior)

Studio Routine
Trilogy Dance Co. If I Had A Boat
Camille's Dance Edge Beautiful Disaster
Backstage Dance Studio New York Commute

Best of JUMP (Teen)

Studio Routine
Trilogy Dance Co. Time Will Tell
Dance Vision Twice

Best of JUMP (Senior)

Studio Routine
Westlake Dance Center There's Gotta Be Something Better Than This
Allegro Performing Arts Academy When Doves Cry

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Simply Tap  (Elizabeth Abel)  Dream Team
2nd Flying Solo  (Rachael Morgan)  Dance Premier
3rd Hey, Na, Na  (Maddie Moran)  Definitive Dance Studio

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Cleaning up the Town Elite Dance Studio
2nd Goody Two Shoes MVP Dance Elite
3rd Took the Night Just for Kicks - Allegro Dance Troupe

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Nitty Gritty Elite Dance Studio
2nd Collide Elite Dance Studio
3rd Halo Dance Premier

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st New Kidz Trilogy Dance Co.
2nd If I Only Had A Brain Trilogy Dance Co.
3rd Gossip Girls The Surge Dance Center

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Silent World  (Triniti Garcia)  Trilogy Dance Co.
1st Cloud On My Tongue  (Alex Evans)  Camille's Dance Edge
2nd Bum like You  (Victoria Frank)  Murrieta Dance Project
2nd Bellonia  (Julia Lisac)  Dance Vision
3rd My Favorite Things  (Rachel Stallcup)  Camille's Dance Edge

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Silent Night Camille's Dance Edge
2nd Glam Allegro Performing Arts Academy
2nd I'm Just a Dancer Dance Vision
3rd Put Your Hands Where My Eyes Can See Pacific West Performing Arts

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st If I Had A Boat Trilogy Dance Co.
2nd Beautiful Disaster Camille's Dance Edge
3rd Get Happy Trilogy Dance Co.

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Forget You Definitive Dance Studio
2nd Mercy Definitive Dance Studio

junior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Hide and Seek Trilogy Dance Co.
2nd Like This Trilogy Dance Co.

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Wild Is The Wind  (Hayden Hopkins)  [N/A]
2nd The Meadow  (Maddie Groh)  Dance Vision
3rd One Dove  (Darby Standing)  [N/A]

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Party Rockin' Allegro Performing Arts Academy
2nd The End Trilogy Dance Co.
2nd Guardians Allegro Performing Arts Academy
3rd My Heart Dance Vision

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Time Will Tell Trilogy Dance Co.
2nd Twice Dance Vision
3rd Virus Trilogy Dance Co.

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Thick Skin Allegro Performing Arts Academy
2nd PURE Adrenaline Allegro Performing Arts Academy
3rd Ophelia Trilogy Dance Co.

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Nun-Sense Dance Vision
2nd Love On Top Dance Vision
3rd Ghosts Dance Vision

teen • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Sunday Bloody Sunday Trilogy Dance Co.

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Man Down  (Taylor Worden)  Murrieta Dance Project
2nd Wild Is The Wind  (Holly Ledbetter)  Westlake Dance Center
3rd Don't Explain  (Marissa Martinez)  Allegro Performing Arts Academy
3rd Someone Like You  (Casey Askew)  [N/A]

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Bloodstream Westlake Dance Center
2nd Ghost Westlake Dance Center
3rd Seven Devils Allegro Performing Arts Academy

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Wait It Out Westlake Dance Center
2nd When Doves Cry Allegro Performing Arts Academy
3rd Body Language Westlake Dance Center

senior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Sleep Alone Westlake Dance Center
2nd Any Other World Allegro Performing Arts Academy
3rd Pacing Allegro Performing Arts Academy

senior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Sail Westlake Dance Center
2nd There's Gotta Be Something Better Than This Westlake Dance Center

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Don Quixote Vlad's Dance Company
2nd Habenera Seville Joanne Chapman School of Dance
3rd Serenade Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Prone Danz Studio (Costa Rica)
2nd Sisters Warehouse Dance Complex
3rd Settle Down Danceworks Costa Rica

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st The Band Stars Dance Studio
2nd Invasion CC & Co. Dance Complex
3rd Fly Girls CC & Co. Dance Complex

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Thumbs Honolulu Dance Studio & Boogie Down Prod.
2nd Ruby Blue Dance 4 Real
3rd Shake-N-Pop Dance 4 Real

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Unravelina Center Stage Performing Arts Studio
2nd Keep Breathing Performance Edge 2 School of Dance
3rd Ave Maria Universal Performing Arts Center

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Le Jazz Hot Joanne Chapman School of Dance
2nd Santa Baby NorthPointe Dance Academy
3rd Grant Ave CC & Co. Dance Complex

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Rule The World Southern Strutt
2nd Nostalgic CC & Co. Dance Complex
3rd Angels Among Us Devotion Dance Company

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Acapella Tempe Dance
2nd Big Noise Joanne Chapman School of Dance
3rd Hello Dolly Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Echo Summit Dance Shoppe
2nd Improv Steps N Motion
3rd Improv Steps N Motion

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Spartacus Vlad's Dance Company
2nd Love Song Joanne Chapman School of Dance
3rd Palladio NorthPointe Dance Academy

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Blue Rose Rhythm Dance Center
2nd Walk It Off Dance Empire of Miami
3rd Love and Tears Lourdes Academy Dancers (Highschool Dance Team)

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Here Comes The Boom Southern Strutt
2nd Look At My Chick Performance Edge
3rd 2024 D'ansa Jazz Stage

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st It's Not Right Creative Arts Academy
2nd Besame D'ansa Jazz Stage
3rd Walk The Line D'ansa Jazz Stage

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Hold Me Mansfield Academy of Dance
2nd Papa, Can Your Hear Me? Dance Unlimited
3rd Born Again New Image Dance Company

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Dream Of You Rhythm Dance Center
2nd Burlesque Joanne Chapman School of Dance
3rd Don't Tell Mama NorthPointe Dance Academy

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st If I Try Larkin Dance Studio
2nd Please Don't Fall In Love Dance Empire of Miami
3rd Victory Patricia Penenori Dance Center

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st TBA Dance 4 Real
2nd Din Da Da Denise Wall's Dance Energy
3rd Ludwig to the Finish Line Joanne Chapman School of Dance

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Velocity Dance Center, LLC
2nd TBA Dance Unlimited
3rd TBD Summit Dance Shoppe

Mini Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Kristina Doucette Allegro Performing Arts Academy
Winner Keely Franchini Allegro Performing Arts Academy
Runner-Up Elizabeth Abel Dream Team
Runner-Up Campbelle Antich Camille's Dance Edge
Runner-Up December Brickey [N/A]
Runner-Up Amanda Brown Allegro Performing Arts Academy
Runner-Up Tia Buell Camille's Dance Edge
Runner-Up Caroline Carton Elite Dance Studio
Runner-Up Rosa Ekman Dance Premier
Runner-Up Kennedy Griffin Center Stage Dance Academy
Runner-Up Haylie Hunt Dance Premier
Runner-Up Rachael Morgan Dance Premier
Runner-Up Marisa Natarajan Elite Dance Studio
Runner-Up Hallie Scott Just for Kicks - Allegro Dance Troupe
Runner-Up Macy Scott Dance Premier
Runner-Up Alissa Williamson Elite Dance Studio
Runner-Up Ciara Wilson Elite Dance Studio
Runner-Up Isabelle Zahnow Allegro Performing Arts Academy
Runner-Up Abigail Zimmerman Allegro Performing Arts Academy

Mini Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Marcel Rodriguez Allegro Performing Arts Academy
Winner Valin Shinyei [N/A]
Runner-Up Braeden Behrendt Allegro Performing Arts Academy
Runner-Up Summit Geiselman Just for Kicks

Junior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Victoria Frank Murrieta Dance Project
Winner Sophie Powell Trilogy Dance Co.
Winner Sophie Reynoldson Dance Vision
Winner Kiana Sagon MVP Dance Elite
Runner-Up Kaitlyn Behrendt Allegro Performing Arts Academy
Runner-Up Drea DeGrate Allegro Performing Arts Academy
Runner-Up Alex Evans Camille's Dance Edge
Runner-Up Gabby Letourneau Allegro Performing Arts Academy
Runner-Up Katia Lucas Backstage Dance Studio
Runner-Up Bronte Mayo Trilogy Dance Co.
Runner-Up Tiffany Miller Allegro Performing Arts Academy
Runner-Up Sidney Mueller Allegro Performing Arts Academy
Runner-Up Sophie Nugent Independent Dance Project
Runner-Up Isabella Ombrellaro Trilogy Dance Co.
Runner-Up Cali Rositani Dance Vision
Runner-Up Shelby Willis Trilogy Dance Co.

Junior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Ian Barba-Burich Allegro Performing Arts Academy
Runner-Up Jonah Duvall IGNITE

Teen Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Jessica Akers Westlake Dance Center
Winner Karlie Sanford The Vibe Dance Center
Runner-Up Brielle Garcia Trilogy Dance Co.
Runner-Up Maddie Groh Dance Vision
Runner-Up Kyla Hicha Allegro Performing Arts Academy
Runner-Up Ashlee Jaha Dance Vision
Runner-Up Tiffany Ogburn Westlake Dance Center
Runner-Up Gabby Olson Allegro Performing Arts Academy
Runner-Up Ashley Rich MVP Dance Elite
Runner-Up Miki Saito Backstage Dance Studio
Runner-Up Marie Spieldenner Allegro Performing Arts Academy
Runner-Up Darby Standing [N/A]
Runner-Up Camryn Taillon Allegro Performing Arts Academy
Runner-Up Savannah Timeus Dance Vision
Runner-Up Taylor Van Avery Camille's Dance Edge
Runner-Up Michelle Won Camille's Dance Edge

Teen Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Adam Agostino Allegro Performing Arts Academy
Runner-Up Reed Dixon Dream Team
Runner-Up Connor Gormley Allegro Performing Arts Academy
Runner-Up Tristan Inay Allegro Performing Arts Academy

Senior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Kali Clugston [N/A]
Winner Kristina Koumaeva [N/A]
Winner Vashti Reed Center Stage
Runner-Up Morgan Bates Westlake Dance Center
Runner-Up Brenna Benson Allegro Performing Arts Academy
Runner-Up Kendall Buell Trilogy Dance Co.
Runner-Up Jenn Cento Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Shannon Connors Westlake Dance Center
Runner-Up Taylor Dean Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Morgan DeValliere Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Rebecca Guertin Westlake Dance Center
Runner-Up Allison Manning Westlake Dance Center
Runner-Up Marissa Martinez Allegro Performing Arts Academy
Runner-Up Taylor Murdoch Tri-City Dance Centre
Runner-Up Alexz Potts Allegro Performing Arts Academy
Runner-Up Jessica Reed Westlake Dance Center
Runner-Up Taylor Scott Westlake Dance Center

Senior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Jared McAboy Allegro Performing Arts Academy
Runner-Up Crash Ketcham Fabulous Feet Dance Studio
Runner-Up Nathan Nirschl Elite Dance Studio
Runner-Up Thomas O'Neal Camille's Dance Edge

Tap Class

Placement Dancer Studio
Winner Sadie Alloway MVP Dance Elite
Winner Zoe Bishop Dance Premier
Winner Lily Gile Definitive Dance Studio
Winner Taleah Levin Definitive Dance Studio
Winner Sarah Little Backstage Dance Studio
Winner Lucy Malone Elite School of Dance
Winner Lauryn Mazick Allegro Performing Arts Academy
Winner Carmen Mcintosh Okanagan Dance Studio
Winner Karli Mueller Allegro Performing Arts Academy
Winner Gabrielle Payne Allegro Performing Arts Academy
Winner Morgan Rhodes MVP Dance Elite
Winner Sarah Salisbury Definitive Dance Studio
Winner Madison Snyder Elizabeths Dance Dimensions
Winner Hannah Weidenbach The Surge Dance Center
Winner Alaina Wilson MVP Dance Elite
Winner Caroline Young Definitive Dance Studio
Winner Kennedy Young Allegro Performing Arts Academy
Winner Sophia Zafiris MVP Dance Elite
Winner Alana Zafiris MVP Dance Elite

Jazz, Contemp. & Lyrical

Placement Dancer Studio
Winner Ava Claire Andersen The Surge Dance Center
Winner Alana Anderson Westlake Dance Center
Winner Jaelyn Aquino Trilogy Dance Co.
Winner Taylor Buck Allegro Performing Arts Academy
Winner Phoebe Campbell The Surge Dance Center
Winner Julianna DeVaan Westlake Dance Center
Winner Lizzie Dowdle Camille's Dance Edge
Winner Katie Eike Camille's Dance Edge
Winner Lynette Garcia Trilogy Dance Co.
Winner Triniti Garcia Trilogy Dance Co.
Winner Anna Gleichman [N/A]
Winner Victoria Heisel Northwest Dance and Acro
Winner Clara Herrera Allegro Performing Arts Academy
Winner Erika Hiraiwa Trilogy Dance Co.
Winner Savannah Hoffmann OPAS Dance
Winner Kayla Hutton Elite Dance Studio
Winner Lexi Jones Pacific West Performing Arts
Winner India Kato Trilogy Dance Co.
Winner Danielle Katsman Definitive Dance Studio
Winner Emily Kidd Trilogy Dance Co.
Winner Sayde Langdon Camille's Dance Edge
Winner Grace Leasure Dance Vision
Winner Ashley Lowers Fabulous Feet Dance Studio
Winner Kayli Luke The Surge Dance Center
Winner Rylie Mackie The Surge Dance Center
Winner Kiera McCurdy Allegro Performing Arts Academy
Winner Mairin McCurdy Allegro Performing Arts Academy
Winner Dani McGinnis Allegro Performing Arts Academy
Winner Madison Melby The Surge Dance Center
Winner Mica Moody Westlake Dance Center
Winner Mekaila Morris The Surge Dance Center
Winner Madison Otto Trilogy Dance Co.
Winner Milan Page Dance Vision
Winner Lailani Payne Allegro Performing Arts Academy
Winner Rika Peterson [N/A]
Winner Madelaine Petsch Just for Kicks - Allegro Dance Troupe
Winner Angelique Phillips Allegro Performing Arts Academy
Winner Kylee Putnam Dance Vision
Winner Anna Ritchie Trilogy Dance Co.
Winner Mandalay Roberge [N/A]
Winner Maya Rybienik Camille's Dance Edge
Winner Sarah Smith MK Ballet
Winner Nikki Thompson IGNITE
Winner Natalie Thompson Camille's Dance Edge
Winner Emily Thompson Trilogy Dance Co.
Winner Effie Tutko Allegro Performing Arts Academy
Winner Cora Van Lith Fabulous Feet Dance Studio
Winner Emma Wagner Dance Vision
Winner Jordyn Wilson Allegro Performing Arts Academy
Winner Alex Wood Dance Premier

Ballet Class

Placement Dancer Studio
Winner Jaclyn Akers Westlake Dance Center
Winner Claire Albright [N/A]
Winner Reese Anderson Elite Dance Studio
Winner Isabel Beaudoin Backstage Dance Studio
Winner Addy Boll Dance Premier
Winner Aimee Brotten Trilogy Dance Co.
Winner Lola Clare Affinity Dance
Winner Amanda Cobb Allegro Performing Arts Academy
Winner Mary-Katheryn Egger [N/A]
Winner Chetza Espinosa The Surge Dance Center
Winner Annie Espy Westlake Dance Center
Winner Miranda Faucett Trilogy Dance Co.
Winner Ryann Fencl Julie's Competitive Edge Dance Academy
Winner Ashley George Backstage Dance Studio
Winner Sarah Gertler Trilogy Dance Co.
Winner Jordi Goldberg Backstage Dance Studio
Winner Mason Gray Fired-Up Dance Academy
Winner Mika Greene Fired-Up Dance Academy
Winner Valeria Grimmer Dance Premier
Winner Ashley Harris The Surge Dance Center
Winner Shelby Hellman Elite Dance Studio
Winner Keely Hunsicker Allegro Performing Arts Academy
Winner Daniel Huyhn Dance Vision
Winner Ava Jones Dance Premier
Winner MacKenzie Kulsrud Dance Premier
Winner Jeni Lidster Dance Vision
Winner Julia Lisac Dance Vision
Winner Maya Martin The Surge Dance Center
Winner Trisha Miller Fabulous Feet Dance Studio
Winner Lana Morgan Backstage Dance Studio
Winner Kelsie Noble Camille's Dance Edge
Winner Morgan Pederson Allegro Performing Arts Academy
Winner Jenni Poole [N/A]
Winner Meghan Salgado Issaquah Dance Theatre
Winner Amy Sand Fabulous Feet Dance Studio
Winner Gracie Sherwood Okanagan Dance Studio
Winner Victoria Sonnenburg Allegro Dance Studios
Winner Landon Spurbeck Allegro Performing Arts Academy
Winner Korrena Standley Trilogy Dance Co.
Winner Talitha Thurston Westlake Dance Center
Winner Alexa Timchuk Elite Dance Studio
Winner Haley Tuckner Trilogy Dance Co.
Winner Paige Underwood Elite Dance Studio
Winner Victoria Wade P2 Dance Academy
Winner Larisa Wallace Allegro Performing Arts Academy
Winner Cameron Washington IGNITE
Winner Paisley West Studio 1
Winner Madison Whittaker Just for Kicks - Allegro Dance Troupe
Winner Tate Woodard Camille's Dance Edge

Hip-Hop Class

Placement Dancer Studio
Winner Shayne Anderson P2 Dance Academy
Winner Imani Blackmon Allegro Performing Arts Academy
Winner Randi Bolt Dance Vision
Winner Mackenzie Buck Allegro Performing Arts Academy
Winner Everett Busenius Allegro Performing Arts Academy
Winner Drew Clark [N/A]
Winner Addison Dizard Trilogy Dance Co.
Winner Heather Dobbins 5678 Dance Studios
Winner Kristi Duvall 5678 Dance Studios
Winner Heather Haggin Allegro Performing Arts Academy
Winner Natalie Halvorsen New Vision Dance Center
Winner Marissa Hanson Just for Kicks - Allegro Dance Troupe
Winner Jordan Ho Elite Dance Studio
Winner Trelyne Inay Allegro Performing Arts Academy
Winner Jade Jordan [N/A]
Winner Hallie Keel The Image Studio of Dance
Winner Zach Kelley Allegro Performing Arts Academy
Winner Shannon Kelly MVP Dance Elite
Winner Yasmin Laird Allegro Performing Arts Academy
Winner Victoria Lisac Dance Vision
Winner Mya McCalpine Center Stage Dance Academy
Winner Tacia Medrano Fabulous Feet Dance Studio
Winner Chloe O'Loughlin Pacific West Performing Arts
Winner Ally Partin Trilogy Dance Co.
Winner Jace Pauly Fabulous Feet Dance Studio
Winner Blake Rhodes MVP Dance Elite
Winner Jade Schuman Dance Vision
Winner Kelci Schuman Dance Vision
Winner Taylor Sevenants Trilogy Dance Co.
Winner Maya Sharpe [N/A]
Winner Jessi Shaw Allegro Performing Arts Academy
Winner Marley Volk Trilogy Dance Co.

JUMP TO YOUR CITY

2017-2018 TOUR DATES

TOP Register Now
.