New York Results

New York Info

Best in Studio

Studio Routine
Jazz Unlimited Dance Studio Take Flight
New Canaan Dance Academy Pool Party
Downtown Dance Factory Breaking Free
Rios Dance Flashback 80's
MDS Kendrick
Dance Theatre of New Jersey Not Everybody Lives
Hackworth School of Performing Arts Sirens
Studio L Hoboken Never Walk Alone
Studio L Bridgewater Light The Fire
Studio L Waldwick Gaga
For Dancers Only Perm

Best of JUMP (JUMPstarts)

Studio Routine
Studio L Hoboken Isn't She Lovely
Studio L Waldwick Precious One
Studio L Bridgewater Aye Carumba
Dance Theatre of New Jersey Rosie
Rios Dance Swalla

Best of JUMP (Mini)

Studio Routine
J'adore Dance Little Bandits
Studio L Hoboken Conga
Studio L Waldwick Hopelessly Devoted
For Dancers Only Money
Jazz Unlimited Dance Studio WikiWiki Ami
New Canaan Dance Academy Puttin' On the Ritz
Dance Theatre of New Jersey Girls Aloud
Broadway Dance Center AIM Company Party People
Studio L Bridgewater In Gods Hands

Best of JUMP (Junior)

Studio Routine
Studio L Waldwick Listen
Studio L Bridgewater Forever Young
New Canaan Dance Academy Pool Party
Studio L Hoboken One Day I'll Fly Away
Downtown Dance Factory Can't Take My Eyes Off You
Broadway Dance Center AIM Company Magalenha
Rios Dance HOME
Dance Theatre of New Jersey We Go Together

Best of JUMP (Teen)

Studio Routine
Broadway Dance Center AIM Company Like That
Studio L Waldwick Grand Piano
Hackworth School of Performing Arts Sirens
J'adore Dance Halo
Studio L Bridgewater Broken Vow
Downtown Dance Factory Breaking Free
Jazz Unlimited Dance Studio My Love
For Dancers Only Perm

Best of JUMP (Senior)

Studio Routine
Studio L Bridgewater Will You Still Love Me
For Dancers Only Still Standing
Hackworth School of Performing Arts Can't Hold Us
Studio L Waldwick Comrad

Best of JUMP (Open)

Studio Routine
Rios Dance Flashback 80's

jumpstart • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Big Noise  (Alexa Eulas)  Studio L Waldwick
2nd Big and Loud  (Mikaela Wei)  Studio L Hoboken
3rd Light Up My Life  (Paloma Esposito)  Studio L Hoboken
4th Somewhere  (Maya Steinfeld)  Studio L Hoboken
5th Some Day My Prince Will Come  (Makayla Wolins)  Artistry Dance Project
6th Sit Still, Look Pretty  (Antonella Del Cid)  Vertical Shapes

jumpstart • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Stray Cat Strut For Dancers Only
2nd Friday I'm In Love Rios Dance
2nd Ice Cream Freeze Rios Dance

jumpstart • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Isn't She Lovely Studio L Hoboken
2nd Precious One Studio L Waldwick
3rd Rosie Dance Theatre of New Jersey

jumpstart • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Aye Carumba Studio L Bridgewater

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Bad Dream  (Cameron1 Voorhees)  Evolve Dance Complex
2nd Sweet Georgia Brown  (Sarina Porreca)  For Dancers Only
3rd What Have You Done For Me Lately  (Giana Catalano)  Studio L Waldwick
3rd Hit Me With a Hot Note  (Riley Marney)  Hackworth School of Performing Arts
4th Silent Night  (Tucker Hasenbein)  Studio L Waldwick
4th Dancing On My Own  (Gavin Miele)  Studio L Waldwick
5th Ave Maria  (Samantha Lazovick)  Studio L Bridgewater
5th Set Me Free  (Nayoung Kwon)  Triple Threat Dance Company
5th I'm Happy Just to Dance With You  (Lila Watkins)  Hackworth School of Performing Arts
6th Falling In Love  (Kaelah Dealwis)  Studio L Hoboken
6th Opportunity  (Jordan Friedland)  Studio L Hoboken
7th Fever  (Ava Kwok)  Flash Pointe Dance
7th Hushabye  (Naomi Wei)  Studio L Hoboken
8th Rhythm  (Rosie Singley)  MJ Dance Center
8th Life of the Party  (Ayla Eyikan)  Flash Pointe Dance
8th American Girl  (Victoria Boos)  Flash Pointe Dance
9th Cha Cha Heels  (Danielle Goldberg)  Dance Theatre of New Jersey
10th I Am a Lady  (Denisse Martinez)  Rios Dance
10th Blow  (Katerina Koumantaris)  In Motion Dance Center of NY

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Friend Like Me For Dancers Only
2nd I2I J'adore Dance
3rd All of the Stars Flash Pointe Dance
3rd Do It Like Me Rios Dance

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Little Bandits J'adore Dance
2nd Anywhere But Here Studio L Hoboken
3rd Hopelessly Devoted Studio L Waldwick

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Eye On the Sparrow Studio L Hoboken
2nd Ragdoll For Dancers Only
3rd Extra Extra For Dancers Only

mini • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st What the World Needs Now Studio L Hoboken
2nd Point of No Return Broadway Dance Center AIM Company

mini • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Conga Studio L Hoboken
2nd Party People Broadway Dance Center AIM Company

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Another Time  (Aleena Aoun)  Dmitri Kulev Classical Ballet Academy
2nd Fire in My Bones  (Kalea Hidalgo)  Yorba Linda Academy of Ballet
3rd Piano  (Isabella Porreca)  For Dancers Only
3rd Anywhere But Here  (Sarah Zampella)  For Dancers Only
4th Baby Just Come Home  (Franki Casagrande)  Dance Dimensions
4th If I Had My Way  (Veronica Hanson)  Studio L Bridgewater
5th She  (Karis Cho)  Studio L Waldwick
5th Forever Now  (Chloe Paige Cerreti-Naudin)  Studio L Hoboken
5th Luminous  (Jessica Benitez)  Eglevsky Ballet
5th Prodigy  (Luz Daniela Fuentes)  Rios Dance
6th Believe That  (Ellia Masenior)  Hackworth School of Performing Arts
7th Run  (Marisa Vaccarelli)  Modern Rhythms Dance Academy
7th Believer  (GiaNina Paolantonio)  Middletown Dance Academy
7th A Fiddler's Tale  (Ines Gout)  Downtown Dance Factory
8th Small World  (Lilly Galorenzo)  Dance Theatre of New Jersey
8th Clap Snap  (Angelina Mischenko)  Artistry Dance Project
8th My Song  (Stella Wong)  Downtown Dance Factory
9th Poker Face  (Marissa Lazovick)  Studio L Bridgewater
10th Black & Gold  (Sadie Fraser)  Downtown Dance Factory
10th This Will Be  (Ryan Berger)  Downtown Dance Factory
10th Your Day Will Come  (Lily Levine)  Broadway Dance Theatre
10th I Turn to You  (Natalia Rosales)  Rios Dance

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Runaway Baby Hackworth School of Performing Arts
2nd Little Red Hat Downtown Dance Factory
3rd Handclap Hackworth School of Performing Arts

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Forever Young Studio L Bridgewater
2nd Listen Studio L Waldwick
3rd One Day I'll Fly Away Studio L Hoboken

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Party People Studio L Bridgewater
2nd Started From the Bottom Studio L Waldwick
3rd It's Raining Men Jazz Unlimited Dance Studio

junior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Can't Take My Eyes Off You Downtown Dance Factory
2nd What About Us Downtown Dance Factory
3rd Carousel Waltz Downtown Dance Factory

junior • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Nicki Minaj Studio L Waldwick
2nd Pool Party New Canaan Dance Academy
3rd We Go Together Dance Theatre of New Jersey

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st You Really Did It  (Phoenix Goodman)  Flash Pointe Dance
2nd Reverence  (Kayla Mak)  Westchester Dance Academy
2nd Gone  (Aydin Eyikan)  Flash Pointe Dance
3rd Translation  (Robert Hoffer)  Fusion Dance Force
3rd Refuse  (Emma Johnson)  Prodigy Dance And Performing Arts Centre
3rd Just Be You  (Camryn Tomaszewski)  Fusion Dance Force
4th This Is My Hand  (Kira Marderosian)  Elite Academy of Dance MA
4th Outside Self  (Madalin Autry )  Michelle Latimer Dance Academy
4th Path  (Morgan Perschy)  Triple Threat Dance Company
5th Arise  (Skye Ayala)  Westchester Dance Academy
6th Doomed  (Annie Conway)  Anita Ehrler's Dance Extensions
6th Clean  (Riley Hess)  Dazzle Studio of Dance
6th Just Kiss me  (Nicholas Jacobsen)  For Dancers Only
7th Storm  (Kylan Wagner)  Leader School of Dance
7th Ascending  (Skye Casem)  Dance Academy USA
8th Je Suis Malade  (Katherine Jiao)  Studio L Bridgewater
8th All Again  (Lauren Torres)  For Dancers Only
9th Change is Everything  (Matthew Greco)  Studio L Waldwick
9th Haunted  (Diana Natalicchio)  Studio L Waldwick
9th Which Witch  (Haley Huelsman )  New England Dance and Gymnastics
10th Flying Away  (Christina Oliveri)  Westchester Dance Academy
10th Sinners  (Jessica Paritsky)  Jazz Unlimited Dance Studio
10th I Wanna Dance With Somebody  (Caleigh Amano)  Studio L Waldwick
10th How Will I Know  (Justin Stillwagon)  Studio L Bridgewater
10th Undertowe  (Sophia Destasio)  Jazz Unlimited Dance Studio
10th Last Goodbye  (Ana Isabel Ulloa)  Rios Dance
10th Mysterium  (Kathy Benitez)  Eglevsky Ballet

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Upon Reflection Michelle Latimer Dance Academy
2nd Funky Music For Dancers Only
3rd Sum Flash Pointe Dance

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Bottom Dollar For Dancers Only
2nd Grand Piano Studio L Waldwick
3rd Another One Bites The Dust Studio L Waldwick

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Harder Broadway Dance Center AIM Company
2nd Halo J'adore Dance
2nd Broken Vow Studio L Bridgewater
3rd Allegiance Hackworth School of Performing Arts

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Like That Broadway Dance Center AIM Company
2nd Perm For Dancers Only
3rd Sirens Hackworth School of Performing Arts
3rd HyperBallad Studio L Waldwick

teen • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Reach Out Studio L Waldwick
2nd Light The Fire Studio L Bridgewater
3rd Footloose Studio L Waldwick

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Lost In Translation  (Scott Autry)  Michelle Latimer Dance Academy
2nd Wanna Be Startin'  (Genai Veal)  For Dancers Only
3rd Miss Brown To You  (Jocelyn Martinez)  For Dancers Only
4th Jango  (Sidney Zaref)  For Dancers Only
5th Take My Hand  (Madeline Nover)  Studio L Bridgewater
5th Mr. Monotony  (Amy Benedetto)  Hackworth School of Performing Arts
6th Fame  (Ava Marino)  Studio L Waldwick
6th Seven Nations Army  (Julianna Lino)  Rhythm Dance Company
6th Say You Love Me  (Alyssa Barton)  Artistry Dance Project
7th Love Me or Leave Me  (Mario Rizzi)  For Dancers Only
7th Through My Eyes  (Morgan Davis)  J'adore Dance
8th System Check  (Jacob Matthews)  Hackworth School of Performing Arts
8th Next to You  (Mikayla Collins)  Dance Theatre of New Jersey
8th A Song For You  (India Dobbie)  Downtown Dance Factory
9th Almost Over  (Erin Jengo-Quirk)  For Dancers Only
9th Adios  (Allyson Hartstein)  Jazz Unlimited Dance Studio
10th That's Just The Way It Is  (Isabel Kingston)  Shuffles NYC
10th Fever  (Shari Mittenthal)  Lents Dance Company
10th Springful  (Addison Freitas)  For Dancers Only

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Imagine For Dancers Only
2nd Falling Hackworth School of Performing Arts
3rd Underneath Studio L Bridgewater

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Will You Still Love Me Studio L Bridgewater
2nd Still Standing For Dancers Only
3rd Soon We Will Not Fit For Dancers Only

senior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Can't Hold Us Hackworth School of Performing Arts
2nd Comrad Studio L Waldwick
3rd Islands Jazz Unlimited Dance Studio

senior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Bolero Studio L Waldwick
2nd Ballroom Divas Studio L Waldwick

senior • production

Place Routine/Dancer Studio
1st I Get Money Studio L Waldwick
2nd With Or Without You Studio L Bridgewater

open • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Remember My Name  (Carley Ginsburg)  Anita Ehrler's Dance Extensions

open • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Temperature Rios Dance

open • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Flashback 80's Rios Dance
2nd New Year's Eve Rios Dance

jumpstart • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Swalla Rios Dance

jumpstart • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Aye Carumba Studio L Bridgewater

jumpstart • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Isn't She Lovely Studio L Hoboken

jumpstart • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Rosie Dance Theatre of New Jersey

mini • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st What the World Needs Now Studio L Hoboken

mini • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st From the Grave Jazz Unlimited Dance Studio

mini • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Little Bandits J'adore Dance
1st Conga Studio L Hoboken

mini • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Anywhere But Here Studio L Hoboken

mini • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Extra Extra For Dancers Only

mini • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st You and I Studio L Hoboken

mini • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Money For Dancers Only

junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Carousel Waltz Downtown Dance Factory

junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st I'll Find You Downtown Dance Factory

junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Nicki Minaj Studio L Waldwick

junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Party People Studio L Bridgewater

junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Forever Young Studio L Bridgewater

junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Can't Take My Eyes Off You Downtown Dance Factory

junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Last Weekend New Canaan Dance Academy

junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Magalenha Broadway Dance Center AIM Company

teen • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Amadeus Jazz Unlimited Dance Studio

teen • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Sirens Hackworth School of Performing Arts
1st Harder Broadway Dance Center AIM Company
1st HyperBallad Studio L Waldwick

teen • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Like That Broadway Dance Center AIM Company

teen • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Bottom Dollar For Dancers Only

teen • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Grand Piano Studio L Waldwick

teen • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Snuff That Girl Hackworth School of Performing Arts

teen • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Allegiance Hackworth School of Performing Arts

teen • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Perm For Dancers Only

senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Moondust Jazz Unlimited Dance Studio

senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Still Standing For Dancers Only

senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st I Get Money Studio L Waldwick

senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Will You Still Love Me Studio L Bridgewater

senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Jesus Wept Studio L Bridgewater

senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Be My Baby Dance Theatre of New Jersey

senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Ballroom Divas Studio L Waldwick

senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Can't Hold Us Hackworth School of Performing Arts

Mini Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Ava Kwok Flash Pointe Dance
Winner Sienna Morris Westchester Dance Academy
Winner Naomi Wei Studio L Hoboken
Runner-Up Lilianna Bilotti Dance Dance Dance Ltd.
Runner-Up Ava Blanke Dance Theatre of New Jersey
Runner-Up Avery Caddell J'adore Dance
Runner-Up Arianna Carpino Studio L Waldwick
Runner-Up Giana Catalano Studio L Waldwick
Runner-Up Arianna Ceballos Elite Dance Studio
Runner-Up Addison Cullather J'adore Dance
Runner-Up Kaelah Dealwis Studio L Hoboken
Runner-Up Sydni Dracoulis J'adore Dance
Runner-Up Simona Fahy For Dancers Only
Runner-Up Rachel Forbes J'adore Dance
Runner-Up Tucker Hasenbein Studio L Waldwick
Runner-Up Charlie Heidt Jazz Unlimited Dance Studio
Runner-Up Allison Holton J'adore Dance
Runner-Up Ryann-Simone Jefferson Studio L Bridgewater
Runner-Up Sage Knaub Jazz Unlimited Dance Studio
Runner-Up Katerina Koumantaris In Motion Dance Center of NY
Runner-Up Nayoung Kwon Triple Threat Dance Company
Runner-Up Ryleigh LaRegina Westchester Dance Academy
Runner-Up Samantha Lazovick Studio L Bridgewater
Runner-Up Riley Marney Hackworth School of Performing Arts
Runner-Up Kyana Morales For Dancers Only
Runner-Up Hailey Mullen Studio L Hoboken
Runner-Up Sarina Porreca For Dancers Only
Runner-Up Ivana Radan Westchester Dance Academy
Runner-Up Gianna Russo Dance Dance Dance Ltd.
Runner-Up Alexandra Salaris Dance Dance Dance Ltd.
Runner-Up Sania Shareef Studio L Bridgewater
Runner-Up Sophia Tiernan Broadway Dance Center AIM Company
Runner-Up Samantha Vidal For Dancers Only
Runner-Up Lucia Warton Hackworth School of Performing Arts
Runner-Up Lila Watkins Hackworth School of Performing Arts

Mini Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Gavin Miele Studio L Waldwick

Junior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Athena Andrade Rising Stars Dance Academy
Winner Aleena Aoun Dmitri Kulev Classical Ballet Academy
Winner Luz Daniela Fuentes Rios Dance
Winner Kalea Hidalgo Yorba Linda Academy of Ballet
Winner Lily Levine Broadway Dance Theatre
Winner GiaNina Paolantonio Middletown Dance Academy
Winner Rebecca Rincon The Teen Company NYC
Winner Maya Sullivan For Dancers Only
Winner Iliana Victor Westchester Dance Academy
Runner-Up Jessica Benitez Eglevsky Ballet
Runner-Up Sophie Bernstein Dance Theatre of New Jersey
Runner-Up Karis Cho Studio L Waldwick
Runner-Up Natalie Choi Studio L Waldwick
Runner-Up Amelia Cristy Dance Dance Dance Ltd.
Runner-Up Ingrid` Davies Downtown Dance Factory
Runner-Up Valeria Del Cid Rios Dance
Runner-Up Annabel Dracoulis J'adore Dance
Runner-Up Veronica Hanson Studio L Bridgewater
Runner-Up Kaitlyn Kauker Studio L Waldwick
Runner-Up Jessica Krol Jazz Unlimited Dance Studio
Runner-Up Serena LaBianca Downtown Dance Factory
Runner-Up Marissa Lazovick Studio L Bridgewater
Runner-Up Angela Lee In Motion Dance Center of NY
Runner-Up Nicole Maly For Dancers Only
Runner-Up Jada Manaloto Broadway Dance Center AIM Company
Runner-Up Kylee Orecchio Studio L Waldwick
Runner-Up Miranda Saliva Tapio School of Dance and Gymnastics
Runner-Up Kayla Sivillo Modern Rhythms Dance Academy
Runner-Up Claudia Song Kovacs Studio of Dance
Runner-Up Samantha Soto Dance Dance Dance Ltd.
Runner-Up Ana Sofia Ulloa Rios Dance
Runner-Up Marisa Vaccarelli Modern Rhythms Dance Academy
Runner-Up Sofia Vazquez Downtown Dance Factory
Runner-Up Sarah Zampella For Dancers Only

Junior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Charlie Head Downtown Dance Factory
Runner-Up Jaden Hoopes Jazz Unlimited Dance Studio
Runner-Up Henry LaGrua Broadway Dance Center AIM Company
Runner-Up Jeffrey Rodin-Nkolo Broadway Dance Center AIM Company

Teen Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Skye Ayala Westchester Dance Academy
Winner Riley Hess Dazzle Studio of Dance
Winner Haley Huelsman New England Dance and Gymnastics
Winner Emma Johnson Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Winner Kayla LaVine The Teen Company NYC
Winner Kayla Mak Westchester Dance Academy
Winner Morgan Perschy Triple Threat Dance Company
Winner Allison Westrick The Teen Company NYC
Runner-Up Isabella Aletrakis Air Dance and Theater
Runner-Up Madalin Autry Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Kathy Benitez Eglevsky Ballet
Runner-Up Mia Blitz That's Dancin
Runner-Up Katie Rose Bumbalo J'adore Dance
Runner-Up Allie Caparelli Artistry Dance Project
Runner-Up Skye Casem Dance Academy USA
Runner-Up Leah Castellano Artistry Dance Project
Runner-Up Annie Conway Anita Ehrler's Dance Extensions
Runner-Up Sophia Destasio Jazz Unlimited Dance Studio
Runner-Up Kaycee Dominguez Ultimate Dance Academy
Runner-Up Ava Edwards Downtown Dance Factory
Runner-Up Jailin Garcia [N/A]
Runner-Up Melissa Guerra Artistry Dance Project
Runner-Up Gianna Guzzo Newington Ballet Center
Runner-Up Katherine Jiao Studio L Bridgewater
Runner-Up Liv Klingler J'adore Dance
Runner-Up Sarah Kurnellas Jazz Unlimited Dance Studio
Runner-Up Mackenzie Larrabee Westchester Dance Academy
Runner-Up Caroline Laveck Hackworth School of Performing Arts
Runner-Up Sophia Lesin Koin & Co Dancers
Runner-Up Anna Lopez Dance Dance Dance Ltd.
Runner-Up Madi Marney Hackworth School of Performing Arts
Runner-Up Vanessa Martinez For Dancers Only
Runner-Up Morgan Miller Jazz Unlimited Dance Studio
Runner-Up Diana Natalicchio Studio L Waldwick
Runner-Up Christina Oliveri Westchester Dance Academy
Runner-Up Cayla Rae Pavol Stewart-Johnson Dance Academy
Runner-Up Jalyn Postadan The Teen Company NYC
Runner-Up Amanda Rodriguez Starz Dance Studio
Runner-Up Emily Roinnel J'adore Dance
Runner-Up Sydney Rusin J'adore Dance
Runner-Up Olivia Stillwagon Studio L Bridgewater
Runner-Up Abigail Stinnett J'adore Dance
Runner-Up Gia Sylvester Westchester Dance Academy
Runner-Up Camryn Tomaszewski Fusion Dance Force
Runner-Up Lauren Torres For Dancers Only
Runner-Up Ana Isabel Ulloa Rios Dance
Runner-Up Lauren Vaughn J'adore Dance
Runner-Up Madison Wilkins Jazz Unlimited Dance Studio

Teen Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Atticus Dobbie Downtown Dance Factory
Winner Aydin Eyikan Flash Pointe Dance
Winner Phoenix Goodman Flash Pointe Dance
Winner Matthew Greco Studio L Waldwick
Runner-Up Paulie Bedus Artistry Dance Project
Runner-Up Nicholas Jacobsen For Dancers Only
Runner-Up Eliazar Jimenez Broadway Dance Center AIM Company
Runner-Up Yoshi Sanders Hackworth School of Performing Arts
Runner-Up Alex Shevchenko Studio L Waldwick
Runner-Up Justin Stillwagon Studio L Bridgewater
Runner-Up Kylan Wagner Leader School of Dance
Runner-Up Harris Weiskopf Allegro Performing Arts Academy

Senior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Olivia Alboher For Dancers Only
Winner Alyssa Barton Artistry Dance Project
Winner India Dobbie Downtown Dance Factory
Winner Julianna Lino Rhythm Dance Company
Winner Ava Marino Studio L Waldwick
Winner Jocelyn Martinez For Dancers Only
Winner Tayler McGuire Michelle Latimer Dance Academy
Winner Genai Veal For Dancers Only
Runner-Up Chloe Balch Hackworth School of Performing Arts
Runner-Up Hailey Beman Hackworth School of Performing Arts
Runner-Up Cara Breeding [N/A]
Runner-Up Kristina Coiante Studio L Bridgewater
Runner-Up Lawson Colgate J'adore Dance
Runner-Up Morgan Davis J'adore Dance
Runner-Up Emma DeCaprio Artistry Dance Project
Runner-Up Colleen Duddy Kovacs Studio of Dance
Runner-Up Allyson Hartstein Jazz Unlimited Dance Studio
Runner-Up Elizabeth Hensal For Dancers Only
Runner-Up Summer Lawson J'adore Dance
Runner-Up Reagan Lockhart J'adore Dance
Runner-Up Shari Mittenthal Lents Dance Company
Runner-Up Madeline Nover Studio L Bridgewater
Runner-Up Nina Scire Dance Theatre of New Jersey
Runner-Up Nicole Sullivan Studio L Waldwick
Runner-Up Samantha Torres For Dancers Only
Runner-Up Sidney Zaref For Dancers Only

Senior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Scott Autry Michelle Latimer Dance Academy
Winner Luke Romanzi TKO Dance Academy
Runner-Up Jared Allen Broadway Dance Center AIM Company
Runner-Up Demetrius Constant Studio L Waldwick
Runner-Up Spencer McCarrey Rhythm Dance Center
Runner-Up Mario Rizzi For Dancers Only
Runner-Up nick sartori Elite Dance Studio
Runner-Up Jake Urban Studio L Bridgewater
Runner-Up Louis Zimmermann Dance Arts Cherry Hill

Tap Class

Placement Dancer Studio
Winner Franki Casagrande Dance Dimensions
Winner Vanessa Espinosa Individuality Dance Company
Winner Alanna Fernandez In Motion Dance Center of NY
Winner Pryor Gilbert New Canaan Dance Academy
Winner Morgan Hopsicker Class Act Dance
Winner Sophia Hwang Triple Threat Dance Co.
Winner Isabel Kingston Shuffles NYC
Winner Caitlin Koto For Dancers Only
Winner Alison Kramer Jazz Unlimited Dance Studio
Winner Katelyn Labrie Hackworth School of Performing Arts
Winner Taylor LaValley Hackworth School of Performing Arts
Winner Haley Lawton Hackworth School of Performing Arts
Winner Justin Lopez The Star Maker School
Winner Ellia Masenior Hackworth School of Performing Arts
Winner Samantha Melillo Sarah Kennedy Ballet
Winner Brooke Melillo Sarah Kennedy Ballet
Winner Kirsten Resch For Dancers Only
Winner Kate Rifon Dance Dimensions
Winner Erin Serio Hackworth School of Performing Arts
Winner Shannon Simak MDS
Winner Campbell Tosney Dance Theatre of New Jersey

Jazz, Contemp. & Lyrical

Placement Dancer Studio
Winner Madelyn Altman Jazz Unlimited Dance Studio
Winner Emily Altman Jazz Unlimited Dance Studio
Winner Caleigh Amano Studio L Waldwick
Winner Liv Augendre Studio L Hoboken
Winner Erica Barnett Broadway Dance Center AIM Company
Winner Marlee Beder Jazz Unlimited Dance Studio
Winner Darcy Begstein Studio L Waldwick
Winner Sara Beinish For Dancers Only
Winner Ashwil Bell Vermont Ballet Theater School
Winner Siera Boffa Anita Ehrler's Dance Extensions
Winner Paige Bordeau Dazzle Studio of Dance
Winner Madeleine Bowers The Moyer Institute of Dance
Winner Shauna Bradley Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Avery Breen Studio L Waldwick
Winner Sophia Bright Body Language Dance & Theatre Arts Studio
Winner Charlotte Brutman For Dancers Only
Winner Jack Buckley Studio L Waldwick
Winner Alexandra Budnick New Canaan Dance Academy
Winner Nile Bullock Broadway Dance Center AIM Company
Winner Cole Bullock Broadway Dance Center AIM Company
Winner Bevinn Byrne Studio L Waldwick
Winner Melody Cauley Elite Dance Studio
Winner Reese Cherfane Jazz Unlimited Dance Studio
Winner Kayla Christian Studio L Bridgewater
Winner Eleni Christou Jazz Unlimited Dance Studio
Winner Emmeline Chu Dance Theatre of New Jersey
Winner Jade Colby Downtown Dance Factory
Winner Ella Colby Downtown Dance Factory
Winner Lucas Contreras Broadway Dance Center AIM Company
Winner Juliette Crescenzo Modern Rhythms Dance Academy
Winner Emily Cummings Dance Dance Dance Ltd.
Winner Michael Curley Stage Door Dance N.Y.
Winner Isabella Dazza Studio L Waldwick
Winner Yuliana De Leon Rios Dance
Winner Stephanie De Leon Rios Dance
Winner Reese Deshaies Hackworth School of Performing Arts
Winner Nicolette Destasio Jazz Unlimited Dance Studio
Winner Ava DiGioia LA Dance NY
Winner Sabina DiPietro Downtown Dance Factory
Winner Kymora Dorvilus Elite Dance Studio
Winner Clara Downey Hackworth School of Performing Arts
Winner Mia Drazic Danceworks NY
Winner Andrea Duran Rios Dance
Winner Lexi Edelman Studio L Waldwick
Winner Bryanne Edwin Broadway Dance Center AIM Company
Winner Ayla Eyikan Flash Pointe Dance
Winner Brooklyn Ezekiel Jazz Unlimited Dance Studio
Winner Isabella Ferrizz Flash Pointe Dance
Winner Mariana Figueroa Rios Dance
Winner Trinity Fischer Dance Theatre of New Jersey
Winner Nadine Foster Dance Theatre of New Jersey
Winner Cameran Fox Center Stage Dance Studio
Winner Alexandria Francois MOBA Dance Academy
Winner Jordan Friedland Studio L Hoboken
Winner Lilly Galorenzo Dance Theatre of New Jersey
Winner Rebecca Garcia In Motion Dance Center of NY
Winner Isabella Garzon Studio L Waldwick
Winner Alexis Gergely Broadway Dance Center AIM Company
Winner Erin Gibney [N/A]
Winner Aubrey Gibson Studio L Hoboken
Winner Maiah Gonzalez Studio L Waldwick
Winner Bianca Gordon Jazz Unlimited Dance Studio
Winner Emma Grau New Canaan Dance Academy
Winner Samantha Grey Stanford Dance Studio
Winner Gabriela Guzman Rios Dance
Winner Riley Hajeski Standing Ovation School of Dance
Winner Kacie Hankins Standing Ovation School of Dance
Winner Jewel Harris Broadway Dance Center AIM Company
Winner Emily Harte Jazz Unlimited Dance Studio
Winner Cameron Headly Flash Pointe Dance
Winner Morgan Hiller Artistry Dance Project
Winner Erica Hines Elite Dance Studio
Winner Milena Hiza Studio L Waldwick
Winner Kiana Hoffman Hackworth School of Performing Arts
Winner Samantha Hotaling Broadway Dance Center AIM Company
Winner Lauren Hufnagel Hackworth School of Performing Arts
Winner Olivia Javier Dance Theatre of New Jersey
Winner Erin Jengo-Quirk For Dancers Only
Winner Acadia Joniec Hackworth School of Performing Arts
Winner Skyler Kaplan Modern Rhythms Dance Academy
Winner Samantha Keegan Turning Pointe School of Ballet
Winner Scarlett Kekalos Downtown Dance Factory
Winner Kyra Kenyon Studio L Waldwick
Winner Caitie Kim Anita Ehrler's Dance Extensions
Winner Mackenzie Kroh Jazz Unlimited Dance Studio
Winner Ellie Krupp Downtown Dance Factory
Winner Angelina LaFroscia Fusion Dance Force
Winner Erin Langa Dance Theatre of New Jersey
Winner Isabella Lemus Rios Dance
Winner Julia Lindskog Studio L Hoboken
Winner Diana LoPiccolo Magnolia Dance Academy
Winner Katia Luna Rios Dance
Winner Gianna Lynch Flash Pointe Dance
Winner Xavier Mack Broadway Dance Center AIM Company
Winner Sarah Marino Dance Theatre of New Jersey
Winner Janaei-Marie Martinez Elite Dance Academy
Winner Avery Martinez Studio L Hoboken
Winner Jacob Matthews Hackworth School of Performing Arts
Winner Anthony Mattson J'adore Dance
Winner Madison McClam Broadway Dance Center AIM Company
Winner Mellania McDonald Dari Pennino Dance Academy
Winner Emily McManus MOBA Dance Academy
Winner Gianna Mesiti [N/A]
Winner Victoria Miller Broadway Dance Center AIM Company
Winner Riley Miller Artistic Designs Dance Company
Winner Angelina Mischenko Artistry Dance Project
Winner Alexia Morakis Downtown Dance Factory
Winner Alexis Nakatani Pave School of the Arts
Winner Natalia Napolitano Dance Ink Studio
Winner Samantha O'Gara Standing Ovation School of Dance
Winner Nilda Oliva Rios Dance
Winner Nicole Pellegrin To The Pointe Academy of Dance
Winner Madisen Petersen Studio L Waldwick
Winner Cali Pierce Artistic Designs Dance Company
Winner Kelly Pilkauskas Jazz Unlimited Dance Studio
Winner Victoria Piszel For Dancers Only
Winner Ava Politis Studio L Waldwick
Winner Francine Popov For Dancers Only
Winner Alexia Pulido Rios Dance
Winner Sophia Qualigani Studio L Waldwick
Winner Lara Rajayopalan Broadway Dance Center AIM Company
Winner Naomi Rodriguez Broadway Dance Center AIM Company
Winner Chloe Rousseau Studio L Hoboken
Winner Ava Scibona Broadway Dance Center AIM Company
Winner Rebecca Sherr Rhythm Dance Company
Winner Kaylie Shook Studio L Bridgewater
Winner Sydney Sliger Dance Dance Dance Ltd.
Winner Brianna Smith [N/A]
Winner Madeline Song Kovacs Studio of Dance
Winner Andrea Soto Rios Dance
Winner Meghan Stenwick Hackworth School of Performing Arts
Winner Madison Stewart Studio L Waldwick
Winner Mischa Strashnov Studio L Hoboken
Winner Gabby Strauss Studio L Waldwick
Winner Tamia Sue In Motion Dance Center of NY
Winner Ava Tolin Jazz Unlimited Dance Studio
Winner Joseph Uglialoro Elite Dance Academy
Winner Justa Van Gaal Downtown Dance Factory
Winner Elysia Vasquez In Motion Dance Center of NY
Winner Olivia Vosbikian Jazz Unlimited Dance Studio
Winner Lorelai Wiederholz Studio L Waldwick
Winner Isabella Yocco Jazz Unlimited Dance Studio

Ballet Class

Placement Dancer Studio
Winner Sadie Fraser Downtown Dance Factory
Winner Addison Freitas For Dancers Only
Winner Summer Grace Vermont Ballet Theater School
Winner Brooklyn Gregan Spotlights and Sequins
Winner Julianne Horowitz Downtown Dance Factory
Winner Adele Jennings Vermont Ballet Theater School
Winner Lyla Koch New Canaan Dance Academy
Winner Emily Masia Dance Stop Dance Education Center
Winner Kiana Moufarej Manhattan Movement and Arts Center
Winner Mia Paananen Broadway Dance Center AIM Company
Winner Nina Shadrin Manhattan Movement and Arts Center
Winner Monet Vinciguerra Loperfido Dance Academy
Winner Cameron Wolschina Dance Arts Cherry Hill

Hip-Hop Class

Placement Dancer Studio
Winner Millie Cathcart JWSD Evolution
Winner Savanah Douyon Broadway Dance Center AIM Company
Winner Coreeen Ferraro Studio L Waldwick
Winner Heaven Hampton Broadway Dance Center AIM Company
Winner Camryn Kopetic Center Stage Dance Studio
Winner Sasha Kotlyar New Canaan Dance Academy
Winner Nelson Lavayen In Motion Dance Center of NY
Winner Angelita Lind J'adore Dance
Winner Victoria Maiolo Elite Dance Studio
Winner Katya Mangeim Studio L Waldwick
Winner Kelsie Mendoza Studio L Waldwick
Winner Mika Mermelstein Broadway Dance Center AIM Company
Winner Manuela Montoya [N/A]
Winner Stephanie Schaefer Dance Theatre of New Jersey
Winner Silvia Schohn Downtown Dance Factory
Winner Jackson Wood Flash Pointe Dance

Musical Theatre & Ballroom

Placement Dancer Studio
Winner Swayam Bhatia Broadway Dance Center AIM Company
Winner Hope Brown Turning Pointe School of Ballet
Winner Laila Gedeon Body Language Dance & Theatre Arts Studio
Winner Ines Gout Downtown Dance Factory
Winner William Greulich Elite Dance Studio
Winner Yazia Luna Sarah Kennedy Ballet
Winner Jayleen Montes Broadway Dance Center AIM Company
Winner Madeline Oravec Hackworth School of Performing Arts
Winner Bella Paglia Studio L Bridgewater
Winner Santos Perez Powerhouse Dance Center
Winner Claire Riegler Studio L Bridgewater
Winner Aiden Scorcia Caroccia [N/A]
Winner Anika Sovalbarro Rios Dance
Winner Adeliese Tauber New Canaan Dance Academy

Rock Star Dancer

Placement Dancer Faculty Studio
Winner Swayam Bhatia Erica Marr Broadway Dance Center AIM Company
Winner Nile Bullock Nick Lazzarini Broadway Dance Center AIM Company
Winner Cole Bullock Colby Shinn Broadway Dance Center AIM Company
Winner Dylan Cherno Teddy Forance Broadway Dance Center AIM Company
Winner Lucas Contreras Nika Kljun Broadway Dance Center AIM Company
Winner William Greulich Akira Uchida Elite Dance Studio
Winner Justin Lopez Al Blackstone The Star Maker School
Winner Xavier Mack Katy Spreadbury Broadway Dance Center AIM Company
Winner Ellia Masenior Mike Minery Hackworth School of Performing Arts

JUMP TO YOUR CITY

2017-2018 TOUR DATES

TOP Register Now
.