Phoenix Results

Phoenix Info

Best in Studio

Studio Routine
J2K Dance Studio Move Makers
Artistic Motion Dance Natural Woman
Dance Connection 2 Hush Now
Club Dance Studio Low
WESTSIDE Dance Project Little Steps
Master Ballet Academy Tribe
Royal Dance Works Broken Glass
Conservatory of Dance Never Tear Us Apart
Dance Connection Catch My Drift

Best of JUMP (JUMPstarts)

Studio Routine
Dance Connection 2 Eye Of The Tiger
Club Dance Studio Because Of You

Best of JUMP (Mini)

Studio Routine
Club Dance Studio Low
Dance Connection 2 That Thang
Artistic Motion Dance Samurai

Best of JUMP (Junior)

Studio Routine
Club Dance Studio Rooted
Dance Connection 2 The Beat
WESTSIDE Dance Project Like A Breath
Master Ballet Academy Mein Heir
Artistic Motion Dance Run
Royal Dance Works Onyx

Best of JUMP (Teen)

Studio Routine
Dance Connection 2 Bailar
WESTSIDE Dance Project Sever The Bond
Master Ballet Academy Tribe
Artistic Motion Dance Natural Woman
Royal Dance Works Queen B

Best of JUMP (Senior)

Studio Routine
WESTSIDE Dance Project Little Steps
Dance Connection 2 Hush Now
Royal Dance Works Broken Glass

Best of JUMP (Open)

Studio Routine
D'ansa Jazz Stage Granade

Professionalism Award

Studio Routine
Artistic Motion Dance Run

jumpstart • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Jet Set  (Layton McKinley)  Dance Connection 2
1st Halo  (Madyson Barney)  Club Dance Studio
2nd Born to Entertain  (Lexi Diaz)  Club Dance Studio
3rd Pure Imagination  (Roxie Harper Onellion)  The Base Dance Center
4th Grown  (Victoria Grider)  D'ansa Jazz Stage
5th Little Red  (Aly Berger)  Dance Connection

jumpstart • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Chapel Of Love Summer's DanceWorks

jumpstart • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Because Of You Club Dance Studio
2nd Sunshine Artistic Motion Dance
2nd Tea Party Artistic Motion Dance
3rd Dancing Dolls J2K Dance Studio
3rd Royal Housework Dance Connection

jumpstart • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Easy Street Dance Connection 2

jumpstart • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Eye Of The Tiger Dance Connection 2
2nd Clap Snap Dance Connection 2
3rd Fish Fry Dance Connection 2

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Cosmic  (Breeyn Goodman)  Club Dance Studio
1st Painted Dream  (Brooklynn Jones)  Club Dance Studio
1st Hurricane  (Isabella Lynch)  Club Dance Studio
2nd Race To Erase  (Olivia Benyamin)  Club Dance Studio
2nd Expose  (Grace McKinley)  Club Dance Studio
2nd Unveiled Lullaby  (Addison Middleton)  Signature Dance Academy
3rd The Tide  (Delaney Taylor)  Club Dance Studio
4th System Shock  (Addison Jones)  Club Dance Studio
5th Garden  (Ellie Duffin)  Dance Connection 2
5th Roxie  (Ava Cerni)  Dance Connection 2
6th Think  (Taylor Morrison)  Dance Connection 2
6th Personal Jesus  (Avery Lee)  Dance Connection 2
7th Captive  (Lauren Cornell)  The Dance Zoo
7th Steady  (Tatum Kahler)  Dance Connection 2
7th My Party Dress  (Daphne Mar)  Artistic Motion Dance
8th Be Still  (Kenzie Cole)  Artistic Motion Dance
8th Mixed Emotion  (Morgan Barkley)  Master Ballet Academy
9th Evolving  (Ava Sweet)  Club Dance Studio
9th Wonder  (Chloe Bailey)  Dance Connection 2
9th Something Just Like This  (Molly Dubin)  Artistic Motion Dance
10th Eye On The Prize  (Eleda Dickenson)  Dance Connection 2
10th Thats Rich  (Aften Harris)  Club Dance Studio

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st When It's Cold The Dance Zoo
2nd Ain't No Sunshine Artistic Motion Dance
2nd Facing Your Fear Artistic Motion Dance
3rd Hallelujah Artistic Motion Dance

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Panic Club Dance Studio
2nd As You Are Club Dance Studio
3rd Hound Dog Dance Connection 2

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st That Thang Dance Connection 2
2nd Lonely Club Dance Studio
3rd Ain't No Other Man Club Dance Studio

mini • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Low Club Dance Studio
2nd Bites the Dust Dance Connection 2
3rd My Boyfriend's Back Club Dance Studio

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Drift  (Erin Park)  WESTSIDE Dance Project
1st Under The Moon  (Aimee Cho)  WESTSIDE Dance Project
2nd Interference  (Farrah Hirsch)  Master Ballet Academy
3rd Reconditioned  (Paige Kracht)  Club Dance Studio
3rd National  (Anthony Curley)  Candance
3rd But Before You Go  (Ava Maskin)  Master Ballet Academy
4th Truth  (Addison Leitch)  WESTSIDE Dance Project
4th Alps  (Devin Mar)  Artistic Motion Dance
4th Lurk  (Alexis Adair )  Club Dance Studio
4th Overwhelms  (Katy McLlwaine)  WESTSIDE Dance Project
5th Shadow Journal  (Chloe Slone)  Club Dance Studio
5th Heartbeats  (Summer O'Haver)  Club Dance Studio
5th The Other  (Milla Fabirkiewicz)  Club Dance Studio
6th Instinct  (Sara Allen)  Master Ballet Academy
6th Orient  (Isabella Wood)  Dance Connection 2
6th All Along  (Brettlyn Bennett)  Conservatory of Dance
6th Ghosts  (Alexa Lopez)  Royal Dance Works
7th Broken Restraint  (Vanessa Francis)  Dance Connection 2
7th Take It All  (Brooke Norton)  Master Ballet Academy
7th I Will Wait  (Daniela Aguirre)  Dance Connection 2
8th Restrained  (Landrie Peterson)  Club Dance Studio
8th What I Should Have Said  (Caitlyn Leone)  CML Studios
8th The Light  (Isaiah Villegas)  Dance Connection 2
8th Desire Remains  (Samantha Holck)  Dance Connection 2
9th Out Of It  (Makenzie Norton)  Master Ballet Academy
9th Did You See The Stars  (Sami Sonder)  Master Ballet Academy
9th Beautiful  (Madeline Schmitt)  Dance Connection 2
9th Remembrance  (Mia Larkin)  Dance Connection 2
10th What's Good  (Madison Lash)  Artistic Motion Dance
10th Illusion  (Addison Fay)  Dance Connection 2

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Interlaced Space Artistic Motion Dance
2nd Marry The Man Today Artistic Motion Dance
3rd Mini B's J2K Dance Studio

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Rooted Club Dance Studio
2nd They Live With Me Club Dance Studio
3rd Back To Me Club Dance Studio
3rd Like A Breath WESTSIDE Dance Project

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Owners Of Nothing Dance Connection 2
2nd Fire Squad Dance Connection 2
3rd Hooded Club Dance Studio

junior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st The Beat Dance Connection 2
2nd Technologic Dance Connection 2
3rd Mein Heir Master Ballet Academy

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Red Sky  (Sophia Frilot)  WESTSIDE Dance Project
2nd Mourning Lies  (Ella Horan)  Creative Arts Academy
2nd Restless Heart  (Carlee Schield)  Club Dance Studio
3rd Breathe  (Brooke Judge)  Club Dance Studio
4th Wide With Fright  (Brian Hooper)  Master Ballet Academy
4th Paquita  (Joel Dichter)  Master Ballet Academy
4th The Giving  (Keely Meyers)  WESTSIDE Dance Project
5th Monster  (Alexander Shulman)  Danceology
6th Strange Fruit  (Summer Vu)  Artistic Motion Dance
7th Once  (William Okajima)  WESTSIDE Dance Project
7th Cut Love  (Sophie Woodburne)  Royal Dance Works
8th Crazy In Love  (McKenna Johnson)  Artistic Motion Dance
9th The Light  (Zoe Tait)  Royal Dance Works
9th Romance  (Riley Rocha)  The Dance Zoo
9th Circles  (McKenna Dickson)  Club Dance Studio
10th Everything  (Abbey Zirkle)  Royal Dance Works
10th Only The Winds  (Jenna Crespin)  Desert West Dance Academy
10th Wait  (Rylee Kiel)  Royal Dance Works

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Reflection WESTSIDE Dance Project
2nd Another Chance WESTSIDE Dance Project
3rd Scattered Artistic Motion Dance

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Smile Dance Connection 2
2nd Nostalgia Dance Connection 2
3rd Sever The Bond WESTSIDE Dance Project

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Love Came Here Dance Connection 2
2nd Black Magic Woman Artistic Motion Dance
3rd Affirmation Master Ballet Academy

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Birth of The Blues WESTSIDE Dance Project
2nd Silent City WESTSIDE Dance Project
3rd Frug Dance Connection 2
3rd Lets Go Dance Connection 2

teen • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Bailar Dance Connection 2
2nd Natural Woman Artistic Motion Dance
3rd Wizard of Ahhs Artistic Motion Dance

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Secret  (Lucy Vallely)  WESTSIDE Dance Project
2nd The Last Day  (Madison Tanguay)  WESTSIDE Dance Project
2nd For All We Know  (Shelby Patterson)  WESTSIDE Dance Project
2nd Rennen  (Anthony Tette)  Master Ballet Academy
3rd Le Femme Fatale  (Aaliyah Zolina)  WESTSIDE Dance Project
3rd Unfolded Like A Body  (Bella Allen)  WESTSIDE Dance Project
3rd Take All Of Me  (Chloe Enriquez)  WESTSIDE Dance Project
4th Mercy  (Jessalyn Ward)  WESTSIDE Dance Project
5th Haze  (Naoki Yogi)  WESTSIDE Dance Project
5th Holding Your Absence  (Mia Rosin)  Master Ballet Academy
6th The Mystery  (Macy Smith)  WESTSIDE Dance Project
6th Paralyzed  (Kailyn Crespin)  Master Ballet Academy
6th La Vie En Rose  (Ariel Vidrio)  WESTSIDE Dance Project
6th In Loving Memory  (Hillary Estreicher)  WESTSIDE Dance Project
7th Started Over  (Marley Gorman)  Club Dance Studio
8th Collision  (Miranda Payne)  Royal Dance Works
8th Teeth  (Destiny Siegrest)  Royal Dance Works
9th Red Arrow  (Taylor Lopez)  Royal Dance Works
10th Restless  (Emily Crawford)  Royal Dance Works
10th Where Are the Others  (Nikki Rosenbloom)  Dmitri Kulev Classical Ballet Academy

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Module WESTSIDE Dance Project
1st Pockets Of Light WESTSIDE Dance Project
2nd Duo WESTSIDE Dance Project
3rd Hip Hoppers J2K Dance Studio

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Poem (part B) WESTSIDE Dance Project
2nd Fictional Machine WESTSIDE Dance Project
3rd Out Of Order Royal Dance Works

senior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Little Steps WESTSIDE Dance Project
2nd Totality WESTSIDE Dance Project
3rd Silence Dance Connection 2

senior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Hush Now Dance Connection 2

senior • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Heros Dance Connection 2

open • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Dream  (Luis Heras)  J2K Dance Studio
2nd Rain Dance  (Pedro Valdez)  D'ansa Jazz Stage

open • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Granade D'ansa Jazz Stage

open • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Land Of All D'ansa Jazz Stage

jumpstart • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Because Of You Club Dance Studio

jumpstart • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Dancing Dolls J2K Dance Studio

jumpstart • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Eye Of The Tiger Dance Connection 2

jumpstart • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Sunshine Artistic Motion Dance

jumpstart • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Easy Street Dance Connection 2

jumpstart • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Clap Snap Dance Connection 2

mini • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Seguidilla Artistic Motion Dance

mini • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Panic Club Dance Studio

mini • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Low Club Dance Studio

mini • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Bites the Dust Dance Connection 2

mini • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Heartbeat Away Dance Connection 2

mini • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Aye Carumba Club Dance Studio

mini • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st That Thang Dance Connection 2

mini • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Love Me Right Artistic Motion Dance

junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Rooted Club Dance Studio

junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Fire Squad Dance Connection 2

junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Technologic Dance Connection 2

junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Waves Dance Connection 2

junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Kings of New York Dance Connection 2

junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st The Beat Dance Connection 2

junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Me Plus You Artistic Motion Dance

teen • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st La Bayadere Artistic Motion Dance

teen • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Smile Dance Connection 2

teen • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Stranger Things Artistic Motion Dance

teen • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Nostalgia Dance Connection 2

teen • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Love Came Here Dance Connection 2

teen • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Birth of The Blues WESTSIDE Dance Project

teen • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Bailar Dance Connection 2

teen • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Moses Supposes Peace Fusion Dance Company

senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Little Steps WESTSIDE Dance Project

senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Go Off Dance Connection 2

senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Hush Now Dance Connection 2

senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Heros Dance Connection 2

senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Fictional Machine WESTSIDE Dance Project

Mini Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Morgan Barkley Master Ballet Academy
Winner Olivia Benyamin Club Dance Studio
Winner Eleda Dickenson Dance Connection 2
Winner Isabella Lynch Club Dance Studio
Winner Grace McKinley Club Dance Studio
Winner Addison Middleton Signature Dance Academy
Winner Delaney Taylor Club Dance Studio
Runner-Up Chloe Bailey Dance Connection 2
Runner-Up Isabelle Barnett Club Dance Studio
Runner-Up Isabella Beasley Club Dance Studio
Runner-Up Olivia Bell Club Dance Studio
Runner-Up Ava Cerni Dance Connection 2
Runner-Up Kenzie Cole Artistic Motion Dance
Runner-Up Ainsley Cooper Tucson Dance Academy
Runner-Up Isabella Desjarlais Royal Dance Works
Runner-Up Molly Dubin Artistic Motion Dance
Runner-Up Ellie Duffin Dance Connection 2
Runner-Up Lili Evans Artistic Motion Dance
Runner-Up Bella Fernandez Club Dance Studio
Runner-Up Alex Gelder Club Dance Studio
Runner-Up Breeyn Goodman Club Dance Studio
Runner-Up Kanon Greer Club Dance Studio
Runner-Up Makenzie Gutierrez Dance Connection 2
Runner-Up Emma Jolly Balance Dance Studios
Runner-Up Brooklynn Jones Club Dance Studio
Runner-Up Addison Jones Club Dance Studio
Runner-Up Tatum Kahler Dance Connection 2
Runner-Up Avery Lee Dance Connection 2
Runner-Up Daphne Mar Artistic Motion Dance
Runner-Up Taylor Morrison Dance Connection 2
Runner-Up Kinsley Norton Artistic Motion Dance
Runner-Up Kyla Robinson Club Dance Studio
Runner-Up Mckenzie Robinson Club Dance Studio
Runner-Up Allie Scrimpshire Dance Connection 2
Runner-Up Bella Sor Club Dance Studio
Runner-Up Raelyn Stazenski Summer's DanceWorks
Runner-Up Ellie Tollefson Club Dance Studio

Mini Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Keegan Murrieta Dance Connection 2
Winner Zach Van Zee Dance Connection 2
Runner-Up Trent Roper Artistic Motion Dance

Junior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Aimee Cho WESTSIDE Dance Project
Winner Brooklin Cooley Club Dance Studio
Winner Lia Hinze Dance Connection 2
Winner Farrah Hirsch Master Ballet Academy
Winner Addison Leitch WESTSIDE Dance Project
Winner Brightyn Rines Club Dance Studio
Runner-Up Daniela Aguirre Dance Connection 2
Runner-Up Emily Armstrong YYC Dance Project
Runner-Up Alaia Boston Dance Town
Runner-Up Audrey Caldwell Club Dance Studio
Runner-Up Kaylee Candrea Master Ballet Academy
Runner-Up Remy Cummings-John Dance Connection 2
Runner-Up Brynna Dunn Sas Dance
Runner-Up Milla Fabirkiewicz Club Dance Studio
Runner-Up Addison Fay Dance Connection 2
Runner-Up Kenzie Huizar Master Ballet Academy
Runner-Up Paige Kracht Club Dance Studio
Runner-Up Caitlyn Leone CML Studios
Runner-Up Madison Levato-Demar Club Dance Studio
Runner-Up Alexa Lopez Royal Dance Works
Runner-Up Daylyn Lucky Club Dance Studio
Runner-Up Ava Maskin Master Ballet Academy
Runner-Up Katy McLlwaine WESTSIDE Dance Project
Runner-Up Makenzie Norton Master Ballet Academy
Runner-Up Brooke Norton Master Ballet Academy
Runner-Up Summer O'Haver Club Dance Studio
Runner-Up Shea O'Malley Artistic Motion Dance
Runner-Up Erin Park WESTSIDE Dance Project
Runner-Up Landrie Peterson Club Dance Studio
Runner-Up Arie Russell Club Dance Studio
Runner-Up Chloe Slone Club Dance Studio
Runner-Up Sami Sonder Master Ballet Academy
Runner-Up Yasmin Urbina Dance Connection 2
Runner-Up Vanessa Valenzuela Club Dance Studio

Junior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Jonah Benyamin Club Dance Studio
Winner Anthony Curley Candance
Winner Devin Mar Artistic Motion Dance
Winner Isaiah Villegas Dance Connection 2
Runner-Up Christian Flippo Switch Performing Arts
Runner-Up Mason Kolontay Tucson Dance Academy
Runner-Up Isaiah Wilson Club Dance Studio

Teen Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Sophia Frilot WESTSIDE Dance Project
Winner Jenn Gamma Club Dance Studio
Winner Ella Horan Creative Arts Academy
Winner Grace Marcum [N/A]
Winner Keely Meyers WESTSIDE Dance Project
Winner Maia Rogers Club Dance Studio
Winner Carlee Schield Club Dance Studio
Winner Summer Vu Artistic Motion Dance
Runner-Up Marenal Abdallah Dance Connection 2
Runner-Up Rylee Bird Take Five Dance Academy
Runner-Up Jordyn Callahan Royal Dance Works
Runner-Up Brooklyn Cole Master Ballet Academy
Runner-Up McKenna Dickson Club Dance Studio
Runner-Up Aubrey Feuerstein Club Dance Studio
Runner-Up Elizabeth Gardner Artistic Motion Dance
Runner-Up Kaila Gudinas-Castrucci Master Ballet
Runner-Up Marley Heath Club Dance Studio
Runner-Up Rachael Hudak Danceology
Runner-Up Teagan Jaffray Royal Dance Works
Runner-Up Bailey LaMagdelaine Club Dance Studio
Runner-Up Evelyn Lyman Master Ballet Academy
Runner-Up Patricia Madrid Royal Dance Works
Runner-Up Valentina Marcano Take Five Dance Academy
Runner-Up Tatum McDonald Dance Connection 2
Runner-Up Taylor McKinley Dance Connection 2
Runner-Up Breanne Ng Club Dance Studio
Runner-Up Emily Olson Take Five Dance Academy
Runner-Up Aimee Paredes NA
Runner-Up Kendall Peck Dance Connection 2
Runner-Up Jazlyn Robinson Club Dance Studio
Runner-Up Adrienne Roth [N/A]
Runner-Up Xana Serra Artistic Motion Dance
Runner-Up Bella Stark Artistic Motion Dance
Runner-Up Jordynn Stephens Dance Connection 2
Runner-Up Zoe Tait Royal Dance Works
Runner-Up Korri Tanner Royal Dance Works
Runner-Up Makenna Taylor Club Dance Studio
Runner-Up Jenna Tegge Dance Connection 2
Runner-Up Brinley Terry Dance Connection 2
Runner-Up Jenna Valenzuela Club Dance Studio
Runner-Up Brielle Valenzuela Conservatory of Dance
Runner-Up Brekyn Waples Royal Dance Works
Runner-Up Claire Williams Master Ballet Academy
Runner-Up Ciara Woodahl Danceology
Runner-Up Lizzy Zaritsky Club Dance Studio

Teen Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Joel Dichter Master Ballet Academy
Winner Brian Hooper Master Ballet Academy
Runner-Up Teddy Mielke Dance Connection 2
Runner-Up William Okajima WESTSIDE Dance Project

Senior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Bella Allen WESTSIDE Dance Project
Winner Marley Gorman Club Dance Studio
Winner Shelby Patterson WESTSIDE Dance Project
Winner Alli Serpa Dance Connection 2
Winner Lucy Vallely WESTSIDE Dance Project
Winner Jessalyn Ward WESTSIDE Dance Project
Runner-Up Desiree Berry Dance Connection 2
Runner-Up Makayla Casillas Dance Connection 2
Runner-Up Cary Casler Take Five Dance Academy
Runner-Up Kailyn Crespin Master Ballet Academy
Runner-Up Chloe Enriquez WESTSIDE Dance Project
Runner-Up Kayli Johnston Dance Connection 2
Runner-Up Sydnie Knox Dance Connection 2
Runner-Up Taylor Lopez Royal Dance Works
Runner-Up Audi Miller Artistic Motion Dance
Runner-Up Miranda Payne Royal Dance Works
Runner-Up Hallie Reggio Dance Connection 2
Runner-Up Nikki Rosenbloom Dmitri Kulev Classical Ballet Academy
Runner-Up Mia Rosin Master Ballet Academy
Runner-Up Destiny Siegrest Royal Dance Works
Runner-Up Macy Smith WESTSIDE Dance Project
Runner-Up Madison Tanguay WESTSIDE Dance Project
Runner-Up Ariel Vidrio WESTSIDE Dance Project
Runner-Up Angela Wicks Dance Connection 2
Runner-Up Naoki Yogi WESTSIDE Dance Project

Senior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Chris McCartin Dancers Domain
Winner Anthony Tette Master Ballet Academy
Runner-Up Treyvin Kinisky Peace Fusion Dance Company
Runner-Up Chase Vining Master Ballet Academy

Tap Class

Placement Dancer Studio
Winner Lily Douglas Dance Connection 2
Winner Gracie Gutierrez Dance Connection 2
Winner Melody Kidder Murrieta Dance Project
Winner Sofia Santana-Salais D'ansa Jazz Stage
Winner Ashley Schrader Studio One AZ
Winner Karis Serra Artistic Motion Dance
Winner Amy Twisselmann Orange County Song and Dance Co
Winner Kailyn Weber Orange County Song and Dance Co
Winner Lily Whitlark Artistic Motion Dance

Jazz, Contemp. & Lyrical

Placement Dancer Studio
Winner Jennifer Acevedo Orange County Song and Dance Co
Winner Alexandra Adams Dance Connection 2
Winner Calista Andaya Dance Republic
Winner Madalynn Andonie Artistic Motion Dance
Winner Maycee Andrew Dance Connection 2
Winner Jorge Banuelos D'ansa Jazz Stage
Winner Madyson Barney Club Dance Studio
Winner Angie Bartolone Artistic Motion Dance
Winner Brettlyn Bennett Conservatory of Dance
Winner Sienna Berry Dance Connection 2
Winner Abigail Bigelow Master Ballet Academy
Winner Zoe Billingsley Dance Connection 2
Winner Emily Brace Take Five Dance Academy
Winner Nenah Brown Conservatory of Dance
Winner Maytal Cohen Conservatory of Dance
Winner Mylie Conver Artistic Motion Dance
Winner Cailynn Cooper Tucson Dance Academy
Winner Emily Crawford Royal Dance Works
Winner Tatum Dannenfeldt Dance Connection 2
Winner Ariana Demendonca Artistic Motion Dance
Winner Jayden Diaz Club Dance Studio
Winner Lexi Diaz Club Dance Studio
Winner Jourdyn Dinbokowitz Take Five Dance Academy
Winner Tatum Droeg Dance Connection 2
Winner Emma Enriquez Artistic Motion Dance
Winner Charlee Epstein Master Ballet Academy
Winner Cienna Fernow Summer's DanceWorks
Winner Greysenne Garrison Club Dance Studio
Winner Avery Gilmore Dance Connection 2
Winner Tatum Gooch Dance Connection 2
Winner Brinklee Grako Club Dance Studio
Winner Marlee Grako Club Dance Studio
Winner Kaylan Greer Club Dance Studio
Winner Kambria Greer Club Dance Studio
Winner Sadie Grundman Royal Dance Works
Winner Kierstyn Grzadzielewski Dance, etc!
Winner Kyrie Hardison Conservatory of Dance
Winner Aften Harris Club Dance Studio
Winner Jayne Harris Conservatory of Dance
Winner Posey Harris Club Dance Studio
Winner Jessica Henry Royal Dance Works
Winner Luis Heras J2K Dance Studio
Winner Samantha Holck Dance Connection 2
Winner Kate Kardasz Dance Connection 2
Winner Emily Kasson Elite Dance Academy
Winner Kaylen Keeley Dance Connection 2
Winner Sydney Kelly Club Dance Studio
Winner Rylee Kiel Royal Dance Works
Winner Emercyn Killoran Red River Dance & Performing Company
Winner Kiara Kimmons Take Five Dance Academy
Winner Riley Knab Club Dance Studio
Winner Taylin Knowles Artistic Motion Dance
Winner Mia Larkin Dance Connection 2
Winner Veronica Lazar Artistic Motion Dance
Winner Leya Lester Conservatory of Dance
Winner Colbie Lott Dance Force 1
Winner Anna Mackey Dance Connection 2
Winner Brooke Mandelbaum Conservatory of Dance
Winner Irisa Masino Academy of Dance Westlake Village
Winner Reed McCarty Dance Connection
Winner Brittan McManis Spisak Dance Academy
Winner Ryan Miller Spisak Dance Academy
Winner Abigail Mitchell Artistic Motion Dance
Winner Lola Moody Dance Connection 2
Winner Charlie Morgan Dance Connection 2
Winner Jordan Nantz Dance Connection 2
Winner Hannah Nelson Orange County Song and Dance Co
Winner Savannah Nix Take Five Dance Academy
Winner Grace Nordstrom Conservatory of Dance
Winner Tatum Northern Club Dance Studio
Winner Beth Novacek Royal Dance Works
Winner Shaeleigh O'Brien Royal Dance Works
Winner Hailey O'Loughlin Club Dance Studio
Winner Roxie Harper Onellion The Base Dance Center
Winner Ellah Perry Switch Performing Arts
Winner Olivia Picazo Take Five Dance Academy
Winner Emerson Plourde Dance Connection 2
Winner Hannah Quini Danceology
Winner Ella Quini Danceology
Winner Addyson Regnier Spisak Dance Academy
Winner Brooklynn Regnier Spisak Dance Academy
Winner Fernanda Reyes Stage Dance Studio
Winner Jinger Richey Summer's DanceWorks
Winner Alexis Robertson Club Dance Studio
Winner Kameryn Robinson Artistic Motion Dance
Winner Chanel Robles Elite Dance Academy
Winner Dylan Rodriguez Dance Connection 2
Winner Amber Rowley Royal Dance Works
Winner Valeria Ruiz Stage Dance Studio
Winner Sara Sanguigni Dance Connection 2
Winner Brynlee Schabron Dance Connection 2
Winner Madeline Schmitt Dance Connection 2
Winner Clarissa Serra Artistic Motion Dance
Winner Scarlett Severance Royal Dance Works
Winner London Skiba Club Dance Studio
Winner Isabella Slack Club Dance Studio
Winner Seamus Smith Summer's DanceWorks
Winner Dera Snailum Conservatory of Dance
Winner Breckynn Sparks Dance Connection 2
Winner Emma Starr Artistic Motion Dance
Winner Jordan Stein Dance Connection 2
Winner Mylee Stoltz Club Dance Studio
Winner Makena Sy Dance Connection 2
Winner Kiera Tanner Royal Dance Works
Winner Maggie Teuscher Royal Dance Works
Winner Kailtyn Tilton Dance Connection 2
Winner Blake Tischler Club Dance Studio
Winner Sophia Valenzuela Conservatory of Dance
Winner Fernanda Villa D'ansa Jazz Stage
Winner Madison Wahlberg Club Dance Studio
Winner Layna Walker Dance Connection 2
Winner Lila Wood Spisak Dance Academy
Winner Angelina Wood Take Five Dance Academy
Winner Grace Woodford Dance Connection 2
Winner Alexa Zakaras Club Dance Studio

Ballet Class

Placement Dancer Studio
Winner Valeria Acuna D'ansa Jazz Stage
Winner Sara Allen Master Ballet Academy
Winner Tyler Baldenegro Artistic Motion Dance
Winner Lexi Blawat Dance Republic
Winner Lily Burnette Artistic Motion Dance
Winner Hailey David Royal Dance Works
Winner Destini Denmond Master Ballet Academy
Winner Vanessa Dixon Take Five Dance Academy
Winner Addison Hart Club Dance Studio
Winner Taylor Kiel Royal Dance Works
Winner Melanie Patten NA
Winner Juliette Redendo Artistic Motion Dance

Hip-Hop Class

Placement Dancer Studio
Winner Katia Arras D'ansa Jazz Stage
Winner Hailey Baer Club Dance Studio
Winner Thalia Bargas Royal Dance Works
Winner Bella Calles Club Dance Studio
Winner Megan Concepcion Orange County Song and Dance Co
Winner Paige Criswell Royal Dance Works
Winner Sara Gallardo Royal Dance Works
Winner Simone Geliver Royal Dance Works
Winner Ava Goodman Club Dance Studio
Winner Marriana Hedger Club Dance Studio
Winner Maria Jose Moraila Stage Dance Studio
Winner Maddie Moshaver D'ansa Jazz Stage
Winner Keegan Murrieta Dance Connection 2
Winner Macy Paquin Club Dance Studio
Winner Brooke Peebles Peace Fusion Dance Company
Winner Abril Quezada Dancers Studio Jrz
Winner Taylor Shaw Dance Connection
Winner Mariaisabella Suarez Stage Dance Studio
Winner Sophia Tepezano Club Dance Studio
Winner Lexi Wahlberg Club Dance Studio

Musical Theatre & Ballroom

Placement Dancer Studio
Winner Alexis Adair Club Dance Studio
Winner Lauryn Brandt Dance Connection 2
Winner Ellee Caldwell Dance Republic
Winner Arabella Cardoza Summer's DanceWorks
Winner Kendal Gooch Dance Connection 2
Winner Rachel Loiselle Club Dance Studio
Winner Cooper Maas Dance Connection 2
Winner Luiza Marcil Red River Dance & Performing Company
Winner Preston Murrieta Dance Connection 2
Winner Kylie Propps Club Dance Studio
Winner AdeLynne Sprague Dance Connection 2
Winner Amerie Tice Royal Dance Works

Rock Star Dancer

Placement Dancer Faculty Studio
Winner Jourdyn Dinbokowitz Kirsten Russell Take Five Dance Academy
Winner Simone Geliver Teddy Forance Royal Dance Works
Winner Luis Heras Katy Spreadbury J2K Dance Studio
Winner Maria Jose Moraila Nika Kljun Stage Dance Studio
Winner Dylan Rodriguez Akira Uchida Dance Connection 2
Winner Sofia Santana-Salais Mike Minery D'ansa Jazz Stage
Winner Seamus Smith Nick Lazzarini Summer's DanceWorks
Winner Amerie Tice Erica Marr Royal Dance Works
Winner Grace Woodford Misha Gabriel Dance Connection 2

JUMP TO YOUR CITY

2017-2018 TOUR DATES

TOP Register Now
.