Pittsburgh Results

Pittsburgh Info

Best in Studio

Studio Routine
NorthPointe Dance Academy Jane
Center Stage Dance Studio The Conjuring
Moschetta's Performing Arts Center Signature Shuffle
Dawn Crafton Dance Connection Anything Goes
Dancer's Studio By the Church
Spotlight Dance Works Cosmia
Jamie's Dance Force Reminescence
Evolve Dance Complex Isn't It Bliss

Best of JUMP (JUMPstarts)

Studio Routine
NorthPointe Dance Academy Cupcake Social Club

Best of JUMP (Mini)

Studio Routine
Evolve Dance Complex Human
Spotlight Dance Works Ivory
NorthPointe Dance Academy Bad Romance
Center Stage Dance Studio Magnetized
Dawn Crafton Dance Connection As Long As I'm Singing
Jamie's Dance Force Shout Out To My Ex

Best of JUMP (Junior)

Studio Routine
Dimensions In Dance The Wolves
Spotlight Dance Works Snowing
Evolve Dance Complex Isn't It Bliss
Intensity Dance Academy Soldier Keep On
Dawn Crafton Dance Connection Jai Ho
Jamie's Dance Force Reminescence

Best of JUMP (Teen)

Studio Routine
Spotlight Dance Works Cosmia
NorthPointe Dance Academy Jane
Dawn Crafton Dance Connection Take My Hand
Center Stage Dance Studio Ponteme

Best of JUMP (Senior)

Studio Routine
Spotlight Dance Works Ricochet
Center Stage Dance Studio The Conjuring

jumpstart • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st When I Get My Name in Lights  (Haylie King)  Dance by Cami
2nd Upside Down  (Mackenzie Cole)  Sandra Lynn's School of Dance
3rd Broadway Baby  (Sadie Trout)  The Dance Factory

jumpstart • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Hand Clap Dance by Cami
2nd A Little Party Elite Performace Academy

jumpstart • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Once Upon a December NorthPointe Dance Academy
2nd Be My Baby NorthPointe Dance Academy
2nd I'm in Love with a Monster NorthPointe Dance Academy
3rd Britney Elite Performace Academy

jumpstart • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Cupcake Social Club NorthPointe Dance Academy

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Look What I've Become  (Cameron Voorhees)  Evolve Dance Complex
2nd You Are My Sunshine  (Izzy Carpenter)  Carpelz Center for the Arts
2nd The Hour You Awoke  (Elyse Wingertsahn)  Evolve Dance Complex
2nd For Me  (Kyleigh Turner)  Intensity Dance Academy
3rd Room  (Nicholas Bustos)  Stars Dance Studio
3rd Runaway  (Audrey Mayernik)  Evolve Dance Complex
4th May It Be  (Eliza Mercer)  Pinnell Dance Center
4th Harmony  (Mary Faith Hammontree )  Ohio Conservatory of Ballet & Dance
5th Found  (Nya Ricks)  Center Stage Dance Studio
6th Through the Eyes of a Child  (Isabella Yoshioka)  Intensity Dance Academy
6th All That Jazz  (Camryn Lanigan)  Jennifer Leigh's Dance Gallery
7th Landslide  (Thea Mahramas)  Ultimate Dance Complex
7th Love Me Like You Do  (Linnea McKinney)  Intensity Dance Academy
7th Electricity  (Fallyn Kauffman)  Centre Dance
8th Only The Winds  (Willow Phillips)  Evolve Dance Complex
9th Walk Out the Door  (Stella Morris)  Centre Dance
9th Farewell  (Ella Boyle)  Evolve Dance Complex
10th Pompeii  (Alexa Norman)  Ultimate Dance Complex
10th Troubled Water  (Kyra Delahanty)  Ultimate Dance Complex

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st You Make Me Feel So Young Evolve Dance Complex
2nd Oh Yeah Ultimate Dance Complex
3rd Took The Night Center Stage Dance Studio
3rd After the Storm Evolve Dance Complex

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Human Evolve Dance Complex
2nd Bad Romance NorthPointe Dance Academy
2nd Magnetized Center Stage Dance Studio
3rd Funkytown Evolve Dance Complex

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Ivory Spotlight Dance Works
2nd Jet Set NorthPointe Dance Academy
3rd Let Me Down Center Stage Dance Studio

mini • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Dive In Dawn Crafton Dance Connection

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st I Will Not Forget You  (Britton Johnson)  Viva Dance Co
2nd The Choir  (Atticus Hillebrand)  Evolve Dance Complex
3rd Solider  (Samantha DeFabio)  Evolve Dance Complex
4th The Way You Make Me Feel  (Lindsey Weaver)  Centre Dance
5th American Pie  (Kya Sousa)  Dimensions In Dance
6th Winter Bird  (Elli DeMarco)  Intensity Dance Academy
7th I Call the Shots  (Carlee Vaillant)  Dimensions In Dance
7th Fletta  (Kendal Cordon)  Jamie's Dance Force
8th September  (Samantha Melillo)  Sarah Kennedy Ballet
9th Gaunt  (Eliza Farr)  Evolve Dance Complex
9th Iron  (Riley Kauffman)  Centre Dance
10th Rest These Hands  (Rayna D'Alessandro)  Xtreme Tumbling and Dance Center
10th River  (Alexandra Vyskocil)  Dawn Crafton Dance Connection

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st The Journey Dimensions In Dance
2nd You Are a Memory Centre Dance
2nd To The End Intensity Dance Academy
3rd You Move Away Center Stage Dance Studio
3rd The Sound of Silence Gel's Dance Centre

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st The Wolves Dimensions In Dance
2nd Snowing Spotlight Dance Works
3rd Isn't It Bliss Evolve Dance Complex

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Unity Evolve Dance Complex
2nd Recognize the Poison Intensity Dance Academy
3rd Wepa Spotlight Dance Works

junior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Keep Pushin' Center Stage Dance Studio
2nd Salute Jamie's Dance Force
3rd She Knows Center Stage Dance Studio

junior • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Jai Ho Dawn Crafton Dance Connection

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Arbakkin  (Kate Constantini)  Jamie's Dance Force
2nd Yellow Brick Road  (Ashley Rogan)  Dimensions In Dance
3rd Crying  (Maya Regule)  Jamie's Dance Force
4th Dearest  (Lily VanNostran)  Center Stage Dance Studio
5th Long and Lost  (Sofia Strobl )  Gel's Dance Centre
5th Smother  (Olivia Hanlon)  Intensity Dance Academy
5th Seamstress  (Alex Haag)  Center Stage Dance Studio
5th Mercy  (Meghan Lensmeyer)  Spotlight Dance Works
5th The Way  (Olivia Beauchamp)  Viva Dance Co
5th Giving Up  (Katrina Oschmann)  Center Stage Dance Studio
6th The Sky in the Room  (Brooke Kosinski)  Dance Mechanics
6th Going Up Falling Down  (Nina Spizzichini)  Center Stage Dance Studio
6th Easier  (Brooke Melillo)  Sarah Kennedy Ballet
7th I Follow Rivers  (Olivia Massari)  Ultimate Dance Complex
7th Too Fast to Chase  (Madelyn Trent)  Intensity Dance Academy
7th This Human Joy  (Catherine Little)  Dawn Crafton Dance Connection
7th The Simple Life  (Anna Taravella)  Spotlight Dance Works
7th Naked  (Jessa Kinter)  Evolve Dance Complex
7th Here  (Grace Kolich)  Rhythms In Motion
7th Hallelujah  (Morgan Faust)  Ultimate Dance Complex
8th This Woman's Work  (Emma Racunas)  Ultimate Dance Complex
8th Sort Of  (Jenna Kamsickas)  Spotlight Dance Works
8th Gale Song  (Darbey Naughton)  Evolve Dance Complex
8th If Only  (Madelyn Gaba)  Center Stage Dance Studio
9th White Blood  (Ariana Marino)  Center Stage Dance Studio
9th End of the Line  (Megan Lewis)  Intensity Dance Academy
9th River of Tears  (Samantha Schnitgen)  Intensity Dance Academy
9th Work  (Elizabeth Golaszewski)  Centre Dance
9th Bills  (Abby Rodgers)  Ultimate Dance Complex
10th Ending  (Claire Faust)  Ultimate Dance Complex
10th Let the Water Run  (Sarah Beth Lentz)  Hudson Conservatory
10th Joga  (McKenna Jagello)  Spotlight Dance Works
10th Open Hands  (Julia Strasburg)  Center Stage Dance Studio
10th Winter  (Hailey Waara)  Pinnell Dance Center

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Flickers Center Stage Dance Studio
2nd Creek Center Stage Dance Studio
3rd Vis A Vis Center Stage Dance Studio

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Ponteme Center Stage Dance Studio
2nd Swingin Party Center Stage Dance Studio
2nd Burning Room Dawn Crafton Dance Connection
3rd The Cold Spotlight Dance Works

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Take My Hand Dawn Crafton Dance Connection
2nd Aftermath Dawn Crafton Dance Connection
3rd Jane NorthPointe Dance Academy

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Cosmia Spotlight Dance Works
2nd Come Together Center Stage Dance Studio
2nd Up All Night Center Stage Dance Studio
3rd Sing Sing Sing Dawn Crafton Dance Connection

teen • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Murmurs Spotlight Dance Works
2nd Anything Goes Dawn Crafton Dance Connection
3rd All About the Money Dawn Crafton Dance Connection

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Come Here for Love  (Kay Prescott)  Center Stage Dance Studio
1st La La La  (Joseph Ondo)  Center Stage Dance Studio
2nd Jump  (Madison Dyke)  Spotlight Dance Works
2nd Bern Baby Bern  (Madison Cray)  NorthPointe Dance Academy
3rd Dimming Light  (Lily Sheppard)  Spotlight Dance Works
4th Worth It  (Ryan Vyskocil)  Dawn Crafton Dance Connection
4th Casablanca  (Trent Edwards)  Appolonia Leake Dance Company
5th No Man  (Claire Westphal)  Center Stage Dance Studio
6th The Radical Self  (Maria Rosenberg)  Wexford Dance Academy
6th Gold Shadow  (Emanuel Dostine)  Spotlight Dance Works
7th Cold  (Kara Ingold)  Ultimate Dance Complex
7th Black  (Dylan Peyton)  Spotlight Dance Works
8th Both Sides Now  (Elizabeth Iwasko)  Spotlight Dance Works
8th Le Processus  (Emily Hooper)  Spotlight Dance Works
8th Fletta  (Ciana Jao)  Spotlight Dance Works
8th Attention  (Julia Brode)  Center Stage Dance Studio
9th November  (Colton Edwards)  Appolonia Leake Dance Company
9th Jealous  (Destiny Washington)  Spotlight Dance Works
9th Creeks  (Jessie Santucci)  Thomas Dance Studio
9th She'll Kill You  (Erin Obert)  Center Stage Dance Studio
10th Human  (Meredith Kane)  Dawn Crafton Dance Connection
10th Everything  (Grace Hochberg)  Dawn Crafton Dance Connection
10th Nemesis  (Ellie Campbell)  NorthPointe Dance Academy

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Believer Center Stage Dance Studio
2nd Co2 Appolonia Leake Dance Company
3rd Summer Center Stage Dance Studio

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Ricochet Spotlight Dance Works
2nd The Conjuring Center Stage Dance Studio
3rd Somebody Else Center Stage Dance Studio
3rd Soon This Space Will Be Too Small Spotlight Dance Works

senior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st I Don't Care Much Spotlight Dance Works
2nd Cold Water Spotlight Dance Works
3rd Here Kitty Kitty NorthPointe Dance Academy

senior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Hips Don't Lie Spotlight Dance Works
1st This Place is Haunted Spotlight Dance Works

jumpstart • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Cupcake Social Club NorthPointe Dance Academy

jumpstart • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Once Upon a December NorthPointe Dance Academy

mini • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Ivory Spotlight Dance Works

mini • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Mi Gente Center Stage Dance Studio

mini • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Funkytown Evolve Dance Complex

mini • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Magnetized Center Stage Dance Studio

mini • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Jet Set NorthPointe Dance Academy

mini • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Shake and Pop Center Stage Dance Studio

mini • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Bad Romance NorthPointe Dance Academy

junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st The Wolves Dimensions In Dance

junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st The Force Intensity Dance Academy

junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Wepa Spotlight Dance Works

junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Reminescence Jamie's Dance Force

junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Jai Ho A Step Above Dance Academy LLC

junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Jai Ho Dawn Crafton Dance Connection

junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Send Me on My Way Spotlight Dance Works

teen • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st The Girl I Left Behind Dancer's Studio

teen • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Cosmia Spotlight Dance Works

teen • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Aftermath Dawn Crafton Dance Connection

teen • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Ponteme Center Stage Dance Studio

teen • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Hometown Glory Ultimate Dance Complex

teen • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Anything Goes Dawn Crafton Dance Connection

teen • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Remedy Center Stage Dance Studio

teen • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Burning Room Dawn Crafton Dance Connection

senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Ricochet Spotlight Dance Works

senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Hips Don't Lie Spotlight Dance Works

senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Make It Rain NorthPointe Dance Academy

senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st I Don't Care Much Spotlight Dance Works

senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Gem Spotlight Dance Works

senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Somebody Else Center Stage Dance Studio

Mini Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Joelle Cherry Center Stage Dance Studio
Winner Maura Matuska Center Stage Dance Studio
Winner Nya Ricks Center Stage Dance Studio
Runner-Up Ella Boyle Evolve Dance Complex
Runner-Up Sophia Cacchio NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Fallyn Kauffman Centre Dance
Runner-Up Raegan King Spotlight Dance Works
Runner-Up Camryn Lanigan Jennifer Leigh's Dance Gallery
Runner-Up Devlyn Lewis NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Audrey Mayernik Evolve Dance Complex
Runner-Up Eliza Mercer Pinnell Dance Center
Runner-Up Alyssa Montler Centre Dance
Runner-Up Stella Morris Centre Dance
Runner-Up Willow Phillips Evolve Dance Complex
Runner-Up Annabella Policella Evolve Dance Complex
Runner-Up Audrey Racunas Ultimate Dance Complex
Runner-Up Lauren Rafferty NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Sophia Reed NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Emily Renner Center Stage Dance Studio
Runner-Up Carley Sutton Center Stage Dance Studio
Runner-Up Kyleigh Turner Intensity Dance Academy
Runner-Up Elyse Wingertsahn Evolve Dance Complex

Mini Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Brandon Leepart Center Stage Dance Studio
Runner-Up Daniel Tamburro Evolution Dance Studio
Runner-Up Dylan Vyskocil Dawn Crafton Dance Connection

Junior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Kendal Cordon Jamie's Dance Force
Winner Atticus Hillebrand Evolve Dance Complex
Winner Britton Johnson Viva Dance Co
Winner Kya Sousa Dimensions In Dance
Winner Erin Voisin Dimensions In Dance
Runner-Up Nahvy Ackerman Spotlight Dance Works
Runner-Up Angelina Agresta Center Stage Dance Studio
Runner-Up Carlee Alicea Spotlight Dance Works
Runner-Up Mia Basile Evolve Dance Complex
Runner-Up Paige Bumgardner NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Annie Cors Center Stage Dance Studio
Runner-Up Samantha DeFabio Evolve Dance Complex
Runner-Up Eliza Farr Evolve Dance Complex
Runner-Up Claire Felice Evolve Dance Complex
Runner-Up Alexis Hadley Spotlight Dance Works
Runner-Up Tatiana Hagee NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Louise Hindsbo Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Ansley Hoppert NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Shay Kaminski Centre Dance
Runner-Up Riley Kauffman Centre Dance
Runner-Up Avery Martin Spotlight Dance Works
Runner-Up Samantha Melillo Sarah Kennedy Ballet
Runner-Up London Mitchell Center Stage Dance Studio
Runner-Up Mya Montgomery NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Rachel Park NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Alayna Quigley NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Amelia Rater Centre Dance
Runner-Up Maddie Sahli Jamie's Dance Force
Runner-Up Zoey Schneiter Jones Dance Academy
Runner-Up Leahana Steinel Center Stage Dance Studio
Runner-Up Taylor Strilesky Center Stage Dance Studio
Runner-Up Ashley Tirak Jamie's Dance Force
Runner-Up Gianna Vermiglio Spotlight Dance Works
Runner-Up Alexandra Vyskocil Dawn Crafton Dance Connection
Runner-Up Lindsey Weaver Centre Dance
Runner-Up Kayla Wooster Evolve Dance Complex
Runner-Up Alexis Wynn Gel's Dance Centre

Junior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Benjamin Graham Spotlight Dance Works
Runner-Up Gavin McGuire Butler School of Dance

Teen Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Olivia Beauchamp Viva Dance Co
Winner Kate Constantini Jamie's Dance Force
Winner Madelyn Gaba Center Stage Dance Studio
Winner Emma Racunas Ultimate Dance Complex
Winner Maya Regule Jamie's Dance Force
Winner Ashley Rogan Dimensions In Dance
Runner-Up Rachel Ahn Centre Dance
Runner-Up Abbey Barron Dancer's Studio
Runner-Up Ainsley Chadwick Moschetta's Performing Arts Center
Runner-Up Hannah Colcombe Ultimate Dance Complex
Runner-Up Morgan Davis Synergy Dance Force
Runner-Up Melania Driver Dawn Crafton Dance Connection
Runner-Up Olivia Dugos Evolve Dance Complex
Runner-Up Claire Faust Ultimate Dance Complex
Runner-Up Morgan Faust Ultimate Dance Complex
Runner-Up Elizabeth Golaszewski Centre Dance
Runner-Up Natalie Gormely Spotlight Dance Works
Runner-Up Alyssa Griffith Spotlight Dance Works
Runner-Up Alex Haag Center Stage Dance Studio
Runner-Up Olivia Hanlon Intensity Dance Academy
Runner-Up Keri Iwasko Spotlight Dance Works
Runner-Up McKenna Jagello Spotlight Dance Works
Runner-Up Brooke Kosinski Dance Mechanics
Runner-Up Meghan Lensmeyer Spotlight Dance Works
Runner-Up Sarah Beth Lentz Hudson Conservatory
Runner-Up Kendall Lilley Ultimate Dance Complex
Runner-Up Catherine Little Dawn Crafton Dance Connection
Runner-Up Gabrielle Loconti Center Stage Dance Studio
Runner-Up Ariana Marino Center Stage Dance Studio
Runner-Up Olivia Massari Ultimate Dance Complex
Runner-Up Mackenzie Mathews NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Ciara Mikula Evolve Dance Complex
Runner-Up Dana Miller Center Stage Dance Studio
Runner-Up Sidney Nolan Dance Mechanics
Runner-Up Abby O'Shea Intensity Dance Academy
Runner-Up Norah Livi Reed NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Nina Spizzichini Center Stage Dance Studio
Runner-Up Clara Storer NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Julia Strasburg Center Stage Dance Studio
Runner-Up Sofia Strobl Gel's Dance Centre
Runner-Up Madelyn Trent Intensity Dance Academy
Runner-Up Lily VanNostran Center Stage Dance Studio
Runner-Up Isabella Voorhees Evolve Dance Complex

Teen Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Kyle Clinton Dimensions In Dance
Winner Jacob Hobson Spotlight Dance Works
Runner-Up Tomas Balk Moschetta's Performing Arts Center

Senior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Elizabeth Iwasko Spotlight Dance Works
Winner Meredith Kane Dawn Crafton Dance Connection
Winner Claire Westphal Center Stage Dance Studio
Runner-Up Beth Anthony Evolve Dance Complex
Runner-Up Anna Arsham Center Stage Dance Studio
Runner-Up Megan Barron Intensity Dance Academy
Runner-Up Tori Billings Dance by Cami
Runner-Up Julia Brode Center Stage Dance Studio
Runner-Up Rachel Brooks A Step Above Dance Academy LLC
Runner-Up Ellie Campbell NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Alexandra Chaudry NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Madison Cray NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Madison Dyke Spotlight Dance Works
Runner-Up Megan Gaba Center Stage Dance Studio
Runner-Up Annie Gelles Silhouette Dance Co
Runner-Up Grace Hochberg Dawn Crafton Dance Connection
Runner-Up Emily Hooper Spotlight Dance Works
Runner-Up Kara Ingold Ultimate Dance Complex
Runner-Up Ciana Jao Spotlight Dance Works
Runner-Up Lexi Lonsdale Centre Dance
Runner-Up McKenna Mason Spotlight Dance Works
Runner-Up Meredith Mount NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Erin Obert Center Stage Dance Studio
Runner-Up Sarah Parton NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Kay Prescott Center Stage Dance Studio
Runner-Up Lexi Schell NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Izabella Schilling Center Stage Dance Studio
Runner-Up Lily Sheppard Spotlight Dance Works
Runner-Up Katrina Spencer Dancer's Studio
Runner-Up Rylie Sperdute Intensity Dance Academy
Runner-Up Destiny Washington Spotlight Dance Works
Runner-Up Hailey Willis Impressions Dance Studio

Senior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Dylan Peyton Spotlight Dance Works
Winner Ryan Vyskocil Dawn Crafton Dance Connection
Runner-Up Tyler Chenault Spotlight Dance Works
Runner-Up Emanuel Dostine Spotlight Dance Works
Runner-Up Colton Edwards Appolonia Leake Dance Company
Runner-Up Trent Edwards Appolonia Leake Dance Company

Tap Class

Placement Dancer Studio
Winner Lainey Beichner Jamie's Dance Force
Winner Lainey Bliss Spotlight Dance Works
Winner Izzy Carpenter Carpelz Center for the Arts
Winner Ava Chryczyk Spotlight Dance Works
Winner Ashley Clark NorthPointe Dance Academy
Winner Kyan Conaway-Gillman NorthPointe Dance Academy
Winner Isabella Farina Jamie's Dance Force
Winner Paige Heldman NorthPointe Dance Academy
Winner Lilliana Hoyt NorthPointe Dance Academy
Winner Faith Kessler Spotlight Dance Works
Winner Abigail Keth Dancer's Studio
Winner Grace Kopec Center Stage Dance Studio
Winner Ava Lengyel Jamie's Dance Force
Winner Teddie Meier NorthPointe Dance Academy
Winner Brooke Melillo Sarah Kennedy Ballet
Winner Mattie Niles NorthPointe Dance Academy
Winner Paige Paul Spotlight Dance Works
Winner Marie-Chantel Polk NorthPointe Dance Academy
Winner Kennedy Reed NorthPointe Dance Academy
Winner Sienna Reep NorthPointe Dance Academy
Winner Skylar Russell NorthPointe Dance Academy
Winner Francesca Sammartino Jamie's Dance Force
Winner Lindsay Shearer NorthPointe Dance Academy
Winner Lillian Thompson NorthPointe Dance Academy
Winner Lilly Wood NorthPointe Dance Academy

Jazz, Contemp. & Lyrical

Placement Dancer Studio
Winner Aubrey Adams Houck Dance Studio
Winner Myleigh Anderson Steppin' Out
Winner Delaney Anderson Spotlight Dance Works
Winner Madison Andreolli Ultimate Dance Complex
Winner Addie Baker Intensity Dance Academy
Winner Grace Barcaskey Tammy's School of Dance
Winner Madalyn Bauer A Step Above Dance Academy LLC
Winner Kaylee Baumcratz Dancer's Studio
Winner Julie Blitz Dawn Crafton Dance Connection
Winner Gwenyth Brennan Evolve Dance Complex
Winner Bella Broglia Ultimate Dance Complex
Winner Gia Camp Ultimate Dance Complex
Winner Jocelyn Cash NorthPointe Dance Academy
Winner Bryn Ceol NorthPointe Dance Academy
Winner Madeline Cordray Center Stage Dance Studio
Winner MaKenzie Coyle Moschetta's Performing Arts Center
Winner Avery Cutshall Rhythms In Motion
Winner Rylie Davis NorthPointe Dance Academy
Winner Elena Davisson Dawn Crafton Dance Connection
Winner Kyra Delahanty Ultimate Dance Complex
Winner Elli DeMarco Intensity Dance Academy
Winner Brianna Diebolt Dimensions In Dance
Winner Gracie Dunkle Dancer's Studio
Winner Maddie Eakle Altered Productions Institute
Winner Rachel Fillman NorthPointe Dance Academy
Winner Lyla Fleming Jamie's Dance Force
Winner Reagan Fleming Jamie's Dance Force
Winner Alexa Gates Intensity Dance Academy
Winner Isabella Gizzo Center Stage Dance Studio
Winner Sydney Hall Spotlight Dance Works
Winner Mary Faith Hammontree Ohio Conservatory of Ballet & Dance
Winner Ella Hanlon Intensity Dance Academy
Winner Jesse Hanlon Intensity Dance Academy
Winner Roxi Hodor Dawn Crafton Dance Connection
Winner Kaitlyn Houk NorthPointe Dance Academy
Winner Jenna Kamsickas Spotlight Dance Works
Winner Starla Karlsson Turning Pointe Academy Of Dance
Winner Ava Kiger Gel's Dance Centre
Winner Maddie Leachman Intensity Dance Academy
Winner Alivia Lengyel Jamie's Dance Force
Winner Megan Lewis Intensity Dance Academy
Winner Taylor Lilley Ultimate Dance Complex
Winner Molly Mack Gel's Dance Centre
Winner Kaitlyn Marrero NorthPointe Dance Academy
Winner Sheridan Naugle Performing Arts Academy
Winner Emily Noel Spotlight Dance Works
Winner Alexa Norman Ultimate Dance Complex
Winner Angela Olson Dancer's Studio
Winner Ashlynn Parker Ultimate Dance Complex
Winner Ava Regule Jamie's Dance Force
Winner Lily Roberts Tammy's School of Dance
Winner Samantha Schnitgen Intensity Dance Academy
Winner Bella Sitarik Ultimate Dance Complex
Winner Payton Smith Center Stage Dance Studio
Winner Julia Snyder NorthPointe Dance Academy
Winner Kiran Soltes Ultimate Dance Complex
Winner Ella Steyn Gel's Dance Centre
Winner Simon Strobl Gel's Dance Centre
Winner Monica Symons Ultimate Dance Complex
Winner Jonathan Thomas Jones Dance Academy
Winner Jessica Thompson Spotlight Dance Works
Winner Taylor Thrash Intensity Dance Academy
Winner Amelia Trautman Evolve Dance Complex
Winner Abella Valenti-Baker A Step Above Dance Academy LLC
Winner Madison Votino Jones Dance Academy
Winner Hailey Waara Pinnell Dance Center
Winner Sidney Wallace-Enriquez Center Stage Dance Studio
Winner Kaitlyn Willis Dawn Crafton Dance Connection
Winner Lydia Wilson NorthPointe Dance Academy
Winner Sarah Winchell Donna's School of Dance
Winner Ainsley Wolfe Dancer's Studio
Winner Allison Zdobinski Donna's School of Dance

Ballet Class

Placement Dancer Studio
Winner Audrey Chryczyk Spotlight Dance Works
Winner Gionna D'Alessandro Xtreme Tumbling and Dance Center
Winner Audrey Elmendorf Dawn Crafton Dance Connection
Winner Yanni Ervin Pinnell Dance Center
Winner Jillian Fahnestock NorthPointe Dance Academy
Winner Alessandra Frankhouser Houck Dance Studio
Winner Kasie Hertzberg Centre Dance
Winner Jessa Kinter Evolve Dance Complex
Winner Makaylyn Lewis NorthPointe Dance Academy
Winner Charlotte Norment Dawn Crafton Dance Connection
Winner Keelia Ryan NorthPointe Dance Academy
Winner Alannah(Alaina) Scabora Abby Lee Dance Company
Winner Libby Schwartz Evolve Dance Complex
Winner Samantha Scott NorthPointe Dance Academy
Winner Grace Sutherland NorthPointe Dance Academy
Winner Carlee Vaillant Dimensions In Dance
Winner K'ahna Witcher A Step Above Dance Academy LLC

Hip-Hop Class

Placement Dancer Studio
Winner Savannah Bailey Pinnell Dance Center
Winner Hannah Benedict Karen Gronsky School of Dance
Winner Madison Bradley Allegro Dance Arts
Winner Peyton Campbell Jamie's Dance Force
Winner Brooke Givens Centre Dance
Winner Ava Hulett Jones Dance Academy
Winner Reese Jenks Spotlight Dance Works
Winner Ellie Koma Intensity Dance Academy
Winner Kristina Little Dawn Crafton Dance Connection
Winner Kennedy Starnes Spotlight Dance Works
Winner Sabrina Tamburro Evolution Dance Studio
Winner Hayley Tater Center Stage Dance Studio
Winner Savannah Tobokoue Pinnell Dance Center

Musical Theatre & Ballroom

Placement Dancer Studio
Winner Devon Barna NorthPointe Dance Academy
Winner Amelia Castro Dawn Crafton Dance Connection
Winner Jack Chadwick Moschetta's Performing Arts Center
Winner Cheyenne Conn Donna's School of Dance
Winner Samantha DiGiorgio Dawn Crafton Dance Connection
Winner Olivia Fennick Donna's School of Dance
Winner Arianna Florentino Steppin' Out
Winner Isabella Guntrum Donna's School of Dance
Winner Elzora Karlsson Turning Pointe Academy Of Dance
Winner Isabella Kernan A Step Above Dance Academy LLC
Winner Kendall Kernan A Step Above Dance Academy LLC
Winner Eva Kniceley Altered Productions Institute
Winner Bailey Linza A Step Above Dance Academy LLC
Winner Kate Loudenslager NorthPointe Dance Academy
Winner Nayana Lukus A Step Above Dance Academy LLC
Winner Cecilia Mazzocco Centre Dance
Winner Hope Neal Centre Dance
Winner Madelyn Och Intensity Dance Academy
Winner Leah Pugh Altered Productions Institute
Winner Ava Robbins Intensity Dance Academy
Winner Ava Taylor Altered Productions Institute
Winner Audrey Tyukodi Center Stage Dance Studio
Winner Valerie Valdez NorthPointe Dance Academy
Winner Lauren Winhold Evolve Dance Complex
Winner Olivia Wojciechowicz Donna's School of Dance
Winner Zoey Yanero Movements in Dance
Winner Athena Zellers Karen Gronsky School of Dance

Rock Star Dancer

Placement Dancer Faculty Studio
Winner Devon Barna Al Blackstone NorthPointe Dance Academy
Winner Ashley Clark Mike Minery NorthPointe Dance Academy
Winner Yanni Ervin Kayla Radomski Pinnell Dance Center
Winner Kristina Little Colby Shinn Dawn Crafton Dance Connection
Winner Catherine Little Misha Gabriel Dawn Crafton Dance Connection
Winner Sheridan Naugle Akira Uchida Performing Arts Academy
Winner Carlee Vaillant Katy Spreadbury Dimensions In Dance

JUMP TO YOUR CITY

2017-2018 TOUR DATES

TOP Register Now
.