Providence Results

Providence Info

Best in Studio

Studio Routine
companyONE The Moment
DanceWorks Movement Design Fall and Recover
Westchester Dance Academy A-Flat
On Your Toes Dance & Theatre Company Amanda's Story
The Talent Factory Mi Confesion
Patti Eisenhauer Dance Center Awake My Soul
Defying Gravity School of Dance My Legs Are Weak
High Steppin' Dance Academy The MoB

Best of JUMP (JUMPstarts)

Studio Routine
Patti Eisenhauer Dance Center 99 Red Balloons

Best of JUMP (Mini)

Studio Routine
The Talent Factory Kindness Goes A Long Way
Westchester Dance Academy In The End
Karla Pattavina's Dance Academy Home
High Steppin' Dance Academy Bounce
Patti Eisenhauer Dance Center Ave Maria

Best of JUMP (Junior)

Studio Routine
companyONE Guess Who's Back
The Talent Factory Metamorphosis
Westchester Dance Academy Renewal
Hackworth School of Performing Arts Easy Love
Karla Pattavina's Dance Academy Time After Time

Best of JUMP (Teen)

Studio Routine
companyONE The Moment
Westchester Dance Academy A-Flat
The Talent Factory Drift

Best of JUMP (Senior)

Studio Routine
The Talent Factory Mi Confesion
Westchester Dance Academy No Witness
Patti Eisenhauer Dance Center Awake My Soul
High Steppin' Dance Academy Grimey

jumpstart • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st PYT  (Kai Vitolo)  High Steppin' Dance Academy
2nd You Will Always Find Me In Your Heart  (Reese Mullin)  DanceWorks Movement Design

jumpstart • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Hallelujah The Talent Factory
2nd New York New York Patti Eisenhauer Dance Center
3rd Spiders High Steppin' Dance Academy

jumpstart • group

Place Routine/Dancer Studio
1st 99 Red Balloons Patti Eisenhauer Dance Center
2nd Dance With Me Tonight The Talent Factory
3rd Tell Me What's Cookin' DanceWorks Movement Design

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Ashed  (Cameron1 Voorhees)  Evolve Dance Complex
2nd Hidden Echo's  (Anthony LaGrega)  companyONE
3rd Blind Faith  (Sienna Morris)  Westchester Dance Academy
3rd Dream A Little Dream  (Brighton Seymour)  Karla Pattavina's Dance Academy
4th Caught Up  (Caden Adamonis)  High Steppin' Dance Academy
5th In Void  (Jack Schofield)  Elite Academy of Dance MA
6th Hit Me With a Hot Note  (Riley Marney)  Hackworth School of Performing Arts
6th Tomorrow's Song  (Ivana Radan)  Westchester Dance Academy
6th Flight  (Eric Poor)  Studio Bleu Dance Center
7th Moment's Passed  (Jazmine Werner)  Dance Enthusiasm
8th Happy Just to Dance  (Lila Watkins)  Hackworth School of Performing Arts
9th Journey To The Past  (Abigail Scollins)  Patti Eisenhauer Dance Center
9th Joy  (Haylee Goguen)  Patti Eisenhauer Dance Center
10th Lullaby  (Molly Collins)  Karla Pattavina's Dance Academy

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Home Is Life Patti Eisenhauer Dance Center
2nd Daughter Karla Pattavina's Dance Academy
3rd The Winner Is Patti Eisenhauer Dance Center

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st In The End Westchester Dance Academy
2nd Virtuoso Westchester Dance Academy
3rd Strength Through Solitude Westchester Dance Academy
3rd Home Karla Pattavina's Dance Academy

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Kindness Goes A Long Way The Talent Factory
2nd Grease High Steppin' Dance Academy
3rd Can Can Westchester Dance Academy

mini • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st When You're Smiling Patti Eisenhauer Dance Center

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st What Was Meant to Be  (Isabella Weidman)  Westchester Dance Academy
2nd Absence Of Fear  (Iliana Victor)  Westchester Dance Academy
3rd Conversion  (Jada Specht)  New England Dance Academy
4th Doubt  (Emily DiMaggio)  companyONE
4th I Know That We Tried  (Nola Fulk)  CC & Company Dance Complex
5th Breezy 2.0  (Jason Pincince)  High Steppin' Dance Academy
5th A Dream  (Liana Weisbord)  The Talent Factory
6th Sun Peeking Through  (Giovanna LaGrega)  companyONE
6th Save Me  (Alex Woznyk)  Triple Threat Dance Company
7th Silence Overcomes  (Gillian Gordon)  Westchester Dance Academy
8th Bird Geryl  (Ava Hoag)  Miss Tricias Dance Studio
9th Heart of the Ocean  (Sarah Minnick)  The Talent Factory
9th All is Not Forgotten  (Tori Gordon)  Westchester Dance Academy
10th Somewhere Only We Know  (Rachel Barros)  Patti Eisenhauer Dance Center
10th Icarus  (Jacquelyn DuBois)  Patti Eisenhauer Dance Center
10th Don't Rain On My Parade  (Indira Barros)  High Steppin' Dance Academy
10th Awakening  (Nicole Talamo)  Westchester Dance Academy

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Runaway Baby Hackworth School of Performing Arts
2nd Fear Patti Eisenhauer Dance Center
3rd Girls Day The Talent Factory

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Guess Who's Back companyONE
2nd Journey companyONE
2nd Sky's Gone Dim Westchester Dance Academy
2nd Metamorphosis The Talent Factory
3rd Easy Love Hackworth School of Performing Arts

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Matters The Talent Factory
2nd Man Of La Mancha Patti Eisenhauer Dance Center
3rd Came Here For Love The Talent Factory

junior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Renewal Westchester Dance Academy
2nd Heads Up Westchester Dance Academy
3rd Vampires High Steppin' Dance Academy

junior • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Light Patti Eisenhauer Dance Center
2nd Everyone Want's To Rule Patti Eisenhauer Dance Center

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Levitate  (Lily Gentile)  Westchester Dance Academy
2nd Strength To Overcome  (Kayla Mak)  Westchester Dance Academy
3rd Arise  (Skye Ayala)  Westchester Dance Academy
4th We're in Love  (Zachary Doran)  The Pulse Performing Arts Studio
5th The State Of Nothingness  (Wesley Cloud)  Westchester Dance Academy
5th Blue  (Franco LaGrega)  companyONE
5th Bitter  (Annalise Hofman)  Prestige Academy of Dance
6th This Is My Hand  (Kira Marderosian)  Elite Academy of Dance MA
6th Thinking  (Trinity O'Neill)  The Talent Factory
6th Resonance  (Alexandra DiMaria)  companyONE
6th Improv  (Sean Quinn)  Rhythm Dance Company
7th Transcendence  (Madison Mazovec)  companyONE
8th Aetherlight  (Samantha Rodriguez)  Westchester Dance Academy
8th Hit Me  (Joey Acciardo)  High Steppin' Dance Academy
8th Echo Swinging  (Gemma Leary)  Karla Pattavina's Dance Academy
9th Gypsy  (Miki Radan)  Empire of the Performing Arts
9th Royal Blue  (Gabriella Weathers)  The Talent Factory
10th I Must Go On Standing  (Isabella Lambros)  Patti Eisenhauer Dance Center
10th Pretty Face  (Thea Weathers)  The Talent Factory
10th Smile  (Abigail Caudle)  The Project at HTX
10th You Aint No Friend Of Mine  (India Little)  Dance Unlimited LLC.
10th Sorrow  (Christina Oliveri)  Westchester Dance Academy
10th The Jet Song  (Corbin LaPlant)  Hackworth School of Performing Arts

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st My Girl High Steppin' Dance Academy
2nd Both Sides Now Patti Eisenhauer Dance Center
2nd The Cool Js High Steppin' Dance Academy
3rd Swans Patti Eisenhauer Dance Center

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st A-Flat Westchester Dance Academy
2nd Wonka companyONE
3rd Faded Memories Westchester Dance Academy

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Hopeless companyONE
2nd The Knife companyONE
3rd Drift The Talent Factory

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st The Moment companyONE
2nd Doomed The Talent Factory
2nd Late Again Patti Eisenhauer Dance Center
3rd Hairspray High Steppin' Dance Academy

teen • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Staccato Westchester Dance Academy
2nd The MoB High Steppin' Dance Academy
3rd The Architect Patti Eisenhauer Dance Center

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Heaven Only Knows  (Jenna Meilman)  Westchester Dance Academy
2nd Number and Colder  (Daniel Marinelli)  Studio 860
2nd Sweet Georgia Brown  (Jillian McNamara)  Seven Star School of Performing Arts
3rd Passage  (Emily Slater)  Westchester Dance Academy
4th I'm Here  (Emily McFarland)  Karla Pattavina's Dance Academy
4th Don't Forget Me  (Fallon Walsh)  The Talent Factory
4th El Payande  (Olivia Alboher)  For Dancers Only
5th Youth  (Katelyn Andrade)  New England Dance and Gymnastics Centers
5th With your Eyes  (Alison Parent)  Karla Pattavina's Dance Academy
5th On Reflection  (Amy Benedetto)  Hackworth School of Performing Arts
6th All We Want Is Love  (Amanda Ostuni)  Seven Star School of Performing Arts
7th Love in the Drak  (Kaylee Purtell)  New England Dance Academy
8th Undertow  (Krystina DerBogosian)  Karla Pattavina's Dance Academy
8th ...and burn  (Macie Johnson)  The Talent Factory
9th Dance In My Heart  (Mikhaela Ampeloquio)  Seven Star School of Performing Arts
10th You Are A Memory  (Ashley Cromack)  The Talent Factory

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Ain't No Sunshine Seven Star School of Performing Arts
2nd I Remember Her Karla Pattavina's Dance Academy
3rd Heal Me The Talent Factory

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Mi Confesion The Talent Factory
2nd Heard Not Heard Westchester Dance Academy
3rd With This Love Westchester Dance Academy

senior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st No Witness Westchester Dance Academy
2nd Put It Down Westchester Dance Academy

senior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Awake My Soul Patti Eisenhauer Dance Center

open • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Beloved, Become, Betrayed  (Clara Stark)  Crescendo Dance Academy

open • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Lost & Found Crescendo Dance Academy

jumpstart • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Dance With Me Tonight The Talent Factory

jumpstart • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st 99 Red Balloons Patti Eisenhauer Dance Center

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Broken Sorrow Westchester Dance Academy

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Metamorphosis The Talent Factory

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Bounce High Steppin' Dance Academy

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Guess Who's Back companyONE

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st In The End Westchester Dance Academy

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Grease High Steppin' Dance Academy

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Vampires High Steppin' Dance Academy

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st When You're Smiling Patti Eisenhauer Dance Center

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st A-Flat Westchester Dance Academy

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Hopeless companyONE

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st The Moment companyONE

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Wonka companyONE

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Faded Memories Westchester Dance Academy

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st The Knife companyONE

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Metamorphosis companyONE

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Superstition companyONE

Mini Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Ava Bottone The Dance Workshop
Winner Stella Morris Centre Dance
Winner Ana Ramirez High Steppin' Dance Academy
Winner Madison Rizzo Massachusetts Dance Academy
Winner Jazmine Werner Dance Enthusiasm
Runner-Up Lynzie Broome The Dance Center
Runner-Up Reese Carpenter East Coast Dance Complex
Runner-Up Molly Collins Karla Pattavina's Dance Academy
Runner-Up Ava Dooley Elite Academy of Dance MA
Runner-Up Emerson Doran The Pulse Performing Arts Studio
Runner-Up Haylee Goguen Patti Eisenhauer Dance Center
Runner-Up Fallyn Kauffman Centre Dance
Runner-Up Emma Leblanc Elite Academy of Dance MA
Runner-Up Payton Lowden Triple Threat Dance Co
Runner-Up Riley Marney Hackworth School of Performing Arts
Runner-Up Skylar Mills Studio Bleu
Runner-Up Emma Moore The Dance Factory
Runner-Up Ella Murphy High Steppin' Dance Academy
Runner-Up Ivana Radan Westchester Dance Academy
Runner-Up Dakota Rubin Charlotte Klein Dance Center
Runner-Up Liliana Ruiz The Conservatory School for the Performing Arts
Runner-Up Rayna Shenk DanceWorks Movement Design
Runner-Up Sunehri Verma Patti Eisenhauer Dance Center
Runner-Up Isabella Vinacco The Talent Factory
Runner-Up Lia Waldie Creswell Dance Academy
Runner-Up Lila Watkins Hackworth School of Performing Arts

Mini Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Anthony LaGrega companyONE
Winner Jack Schofield Elite Academy of Dance MA
Runner-Up Caden Adamonis High Steppin' Dance Academy
Runner-Up Joel Bercian High Steppin' Dance Academy
Runner-Up Jed McManus Massachusetts Dance Academy

Junior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Athena Andrade High Steppin' Dance Academy
Winner Jada Specht New England Dance Academy
Winner Isabella Weidman Westchester Dance Academy
Runner-Up Margot Anderson-Song Karla Pattavina's Dance Academy
Runner-Up Rachel Barros Patti Eisenhauer Dance Center
Runner-Up Paige Bordeau Dazzle Studio of Dance
Runner-Up Schuyler Crozier Just Off Broadway
Runner-Up Emily Cruz Dazzle Studio of Dance
Runner-Up Emily DiMaggio companyONE
Runner-Up Kristen Dimartinis Karla Pattavina's Dance Academy
Runner-Up Jacquelyn DuBois Patti Eisenhauer Dance Center
Runner-Up Emily Fusco Karla Pattavina's Dance Academy
Runner-Up Ashlyn Gannon The Talent Factory
Runner-Up Bella Gillette The Talent Factory
Runner-Up Tori Gordon Westchester Dance Academy
Runner-Up Gillian Gordon Westchester Dance Academy
Runner-Up Brianna Hartman The Talent Factory
Runner-Up Peyton Hikade The Dance Workshop
Runner-Up Ava Hoag Miss Tricias Dance Studio
Runner-Up Maya Huling Defying Gravity School of Dance
Runner-Up Hannah Katz Westchester Dance Academy
Runner-Up Giovanna LaGrega companyONE
Runner-Up Haley Lawton Hackworth School of Performing Arts
Runner-Up Riley Leblanc Karla Pattavina's Dance Academy
Runner-Up Yazia Luna Sarah Kennedy Ballet
Runner-Up Samantha Melillo Sarah Kennedy Ballet
Runner-Up Sarah Minnick The Talent Factory
Runner-Up Katie Murphy Defying Gravity School of Dance
Runner-Up Rebecca Nano The Dance Center
Runner-Up Rory Stults [N/A]
Runner-Up Nicole Talamo Westchester Dance Academy
Runner-Up Ella Vargas Karla Pattavina's Dance Academy
Runner-Up Isabella Ward Patti Eisenhauer Dance Center
Runner-Up Lindsey Weaver Centre Dance
Runner-Up Liana Weisbord The Talent Factory

Junior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Aiden Fortier Dance Studio of Maine
Runner-Up Xander Perone Complexity Dance Center
Runner-Up Jason Pincince High Steppin' Dance Academy

Teen Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Rachel Burke The Dance Center
Winner Brianna Figueroa Elite Feet Artists Company
Winner Annalise Hofman Prestige Academy of Dance
Winner Elizabeth Rodrigues Patti Eisenhauer Dance Center
Runner-Up Bella Andrews Triple Threat Dance Company
Runner-Up Zoe Averill Westchester Dance Academy
Runner-Up Danielle Bean Patti Eisenhauer Dance Center
Runner-Up Grace Bressner Defying Gravity School of Dance
Runner-Up Abigail Caudle The Project at HTX
Runner-Up Gisele Cestaro Westchester Dance Academy
Runner-Up Abigail Civetti Patti Eisenhauer Dance Center
Runner-Up Delaney Cochrane The Dance Factory
Runner-Up Ceili Cochrane The Dance Factory
Runner-Up Emily Conroy Patti Eisenhauer Dance Center
Runner-Up Courtney Dias High Steppin' Dance Academy
Runner-Up Alexandra DiMaria companyONE
Runner-Up Emerson Forbes Gloria Jeans Studio of Dance
Runner-Up Julia Glynn Westchester Dance Academy
Runner-Up India Harris Westchester Dance Academy
Runner-Up Caleigh Kellerman companyONE
Runner-Up Nova Lajoie The Dance Center
Runner-Up Gemma Leary Karla Pattavina's Dance Academy
Runner-Up Claire LeBlanc High Steppin' Dance Academy
Runner-Up Molly Lyons Westchester Dance Academy
Runner-Up Madi Marney Hackworth School of Performing Arts
Runner-Up Madison Mazovec companyONE
Runner-Up Kiley Mcdermott Shooting Stars
Runner-Up Chloe Nixon DANCE UNLIMITED
Runner-Up Trinity O'Neill The Talent Factory
Runner-Up Tess O'Riordan The Conservatory School for the Performing Arts
Runner-Up Christina Oliveri Westchester Dance Academy
Runner-Up Isabelle Ondrush companyONE
Runner-Up Karisa Pluchino companyONE
Runner-Up Alexis Puza Hackworth School of Performing Arts
Runner-Up Lisana Quintiliani Alyson's School of Dance
Runner-Up Miki Radan Empire of the Performing Arts
Runner-Up Amelya Rivera companyONE
Runner-Up Julia Rosum Elite Academy of Dance MA
Runner-Up Alessia Scully Westchester Dance Academy
Runner-Up Chloe Sinoway Dance Unlimited
Runner-Up Olivia Siracusa Alysons School of Dance
Runner-Up Meghan Stenwick Hackworth School of Performing Arts
Runner-Up Leigha Sullivan DANCE UNLIMITED
Runner-Up Gia Sylvester Westchester Dance Academy
Runner-Up Alexa Villega Seven Star School of Performing Arts
Runner-Up Kate Waldie Creswell Dance Academy
Runner-Up Gemma Warde Westchester Dance Academy
Runner-Up Gabriella Weathers The Talent Factory
Runner-Up Thea Weathers The Talent Factory
Runner-Up Sophie Yang Westchester Dance Academy

Teen Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Wesley Cloud Westchester Dance Academy
Winner Matthew Mancuso Gloria Jeans Studio of Dance
Runner-Up Zachary Doran The Pulse Performing Arts Studio
Runner-Up Franco LaGrega companyONE
Runner-Up Yoshi Sanders Hackworth School of Performing Arts

Senior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Emily McFarland Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Jillian McNamara Seven Star School of Performing Arts
Winner Emily Slater Westchester Dance Academy
Runner-Up Chloe Addis Charlotte Klein Dance Center
Runner-Up Jenna Bregante Westchester Dance Academy
Runner-Up Ashley Cromack The Talent Factory
Runner-Up Madeline Elkes Westchester Dance Academy
Runner-Up Gracie Hood Karla Pattavina's Dance Academy
Runner-Up Alanna Huling Patti Eisenhauer Dance Center
Runner-Up Sophie Jivotovski Westchester Dance Academy
Runner-Up Macie Johnson The Talent Factory
Runner-Up Emerson Judson Karla Pattavina's Dance Academy
Runner-Up Sophie Leveillie Karla Pattavina's Dance Academy
Runner-Up Amanda Ostuni Seven Star School of Performing Arts
Runner-Up Gabrielle Santos The Talent Factory
Runner-Up Sabrina Umana Charlotte Klein Dance Center
Runner-Up Fallon Walsh The Talent Factory
Runner-Up Hannah Winship McKeon Dance & Gymnastics Center

Senior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Travis Atwood [N/A]

Tap Class

Placement Dancer Studio
Winner Mikhaela Ampeloquio Seven Star School of Performing Arts
Winner Hannah Battipaglia Gloria Jeans Studio of Dance
Winner Natalie Breen Elite Feet Artists Company
Winner Sarah Cohen Charlotte Klein Dance Center
Winner Allison Falotico The Dance Workshop
Winner Sophia Furno companyONE
Winner Danielle Nicole Garcia Seven Star School of Performing Arts
Winner Sydney Girard The Dance Workshop
Winner Amanda Healey Cathy Taylor School of Dance
Winner Sophia Hwang Triple Threat Dance Co.
Winner Tatum McClelland Allegro Dance Academy
Winner Sarah Melley Charlotte Klein Dance Center
Winner Samantha Reando Charlotte Klein Dance Center
Winner Cassidy Reigel D and J Dynamite Dance Company
Winner Sarah Shectman Seven Star School of Performing Arts
Winner DeLayna Strahowski Gloria Jeans Studio of Dance
Winner Summer Tadiello Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Madison Vendel Seven Star School of Performing Arts

Jazz, Contemp. & Lyrical

Placement Dancer Studio
Winner Joey Acciardo High Steppin' Dance Academy
Winner Olivia Alboher For Dancers Only
Winner Kaitlyn Auerbach Patti Eisenhauer Dance Center
Winner Natalie Balaj Westchester Dance Academy
Winner Sophia Barbosa Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Indira Barros High Steppin' Dance Academy
Winner Matthias Barros High Steppin' Dance Academy
Winner Paige Biscelli High Steppin' Dance Academy
Winner Samir Bouchaiba The Conservatory School for the Performing Arts
Winner Lily Brien Ashley MacLeod's Dance Dreams
Winner Julia Broll Patti Eisenhauer Dance Center
Winner Emily Burghardt High Steppin' Dance Academy
Winner Madeline Canavan Charlotte Klein Dance Center
Winner Phoebe Cannon Westchester Dance Academy
Winner Abigail Cohen Patti Eisenhauer Dance Center
Winner Lindsey Conroy Patti Eisenhauer Dance Center
Winner Juliana Crespi Westchester Dance Academy
Winner Maddie Curnow The Talent Factory
Winner Taegan Daley Defying Gravity School of Dance
Winner Sydney DeBisschop Evjen Academy of Performing Arts
Winner Gabriella DeOliveira The Dance Factory
Winner Alanna Desmarais Defying Gravity School of Dance
Winner Isabella DiIorio Defying Gravity School of Dance
Winner Kyleigh Dorman Hackworth School of Performing Arts
Winner Ailey Dowie Ashley MacLeod's Dance Dreams
Winner Brody Dutilly High Steppin' Dance Academy
Winner Ella Dwyer Patti Eisenhauer Dance Center
Winner Sophia Esposito Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Chloe Fales Patti Eisenhauer Dance Center
Winner Christian Ferranti High Steppin' Dance Academy
Winner Sarah Finamore Patti Eisenhauer Dance Center
Winner Marissa Fuccione Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Meredith Giesler Patti Eisenhauer Dance Center
Winner Jada Godek The Talent Factory
Winner Kiki Goswami Hackworth School of Performing Arts
Winner Charlotte Grace The Talent Factory
Winner Sadie Guthrie The Dance Center
Winner Ashley Hagar Patti Eisenhauer Dance Center
Winner Shayna Hailey The Conservatory School for the Performing Arts
Winner Riley Hall All Star Dance Academy
Winner Nora Hansen Patti Eisenhauer Dance Center
Winner Sophia Hartman The Talent Factory
Winner Olivia Higgins The Talent Factory
Winner India Holston High Steppin' Dance Academy
Winner Hannah Huling Patti Eisenhauer Dance Center
Winner Grace Jerrier Patti Eisenhauer Dance Center
Winner Shannon Kearney Elite Academy of Dance MA
Winner Cheyanne Kelley Patti Eisenhauer Dance Center
Winner Lillian Khouri Triple Threat Dance Company
Winner Megan Kleinknecht All Star Dance Academy
Winner Claire Krauss companyONE
Winner Isabella Lambros Patti Eisenhauer Dance Center
Winner Andy Lane Massachusetts Dance Academy
Winner Audrey Lang DanceWorks Movement Design
Winner Julia Lepore High Steppin' Dance Academy
Winner Larissa Logan Patti Eisenhauer Dance Center
Winner Ava Lombardi Defying Gravity School of Dance
Winner Peyton Lussier Defying Gravity School of Dance
Winner Christina Maggiacomo Defying Gravity School of Dance
Winner Morgan Maiorano The Dance Factory
Winner McNamara Marston Extensions School of Dance
Winner Ellia Masenior Hackworth School of Performing Arts
Winner Jaziah Mazzulla High Steppin' Dance Academy
Winner Briana MCDERMOTT Shooting Stars
Winner Kasey McKenna On Your Toes Dance & Theatre Company
Winner Jenna McNamara Seven Star School of Performing Arts
Winner Claire Montgomery Fusion 802
Winner Cassidy O'Neill The Talent Factory
Winner Emma Olivier Cathy Taylor School of Dance
Winner Madeline Oravec Hackworth School of Performing Arts
Winner Kayla Panneton Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Promise Pitts Defying Gravity School of Dance
Winner Sarah Polakos companyONE
Winner Jordan Prendergast The Dance Workshop
Winner Alessia Provost Defying Gravity School of Dance
Winner Madelyn Radasch Cheshire Performing Arts Academy
Winner Aundrea Reiff High Steppin' Dance Academy
Winner Elisabeth Robles Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Samantha Rodriguez Westchester Dance Academy
Winner Mark Sardelli The Talent Factory
Winner Anna Schlapak Charlotte Klein Dance Center
Winner Abigail Scollins Patti Eisenhauer Dance Center
Winner Sydney Sekuler Patti Eisenhauer Dance Center
Winner Catherine Sirard Elite Academy of Dance MA
Winner Sydney Smith Patti Eisenhauer Dance Center
Winner Chloe Smith Patti Eisenhauer Dance Center
Winner Gianna Stanley The Talent Factory
Winner Anna Stanton The Pulse Performing Arts Studio
Winner Helena Stitham DanceWorks Movement Design
Winner Lily Stromberg High Steppin' Dance Academy
Winner Grace Truslow The Talent Factory
Winner Elizabeth Valdes The Pulse Performing Arts Studio
Winner Hannah Vance The Talent Factory
Winner Hailey Weiner Westchester Dance Academy
Winner Liana Weisbord The Talent Factory
Winner Kiara Wheeler Elite Academy of Dance MA
Winner Emma White The Conservatory School for the Performing Arts
Winner Hailey Williamson Massachusetts Dance Academy
Winner Skylar Youkilis Patti Eisenhauer Dance Center

Ballet Class

Placement Dancer Studio
Winner Khandice Anselm The Conservatory School for the Performing Arts
Winner Eloise Beaudoin The Talent Factory
Winner Caitlin Carley The Dance Workshop
Winner Eli Gendreau-Distler On Your Toes Dance & Theatre Company
Winner Caterina Izzi Defying Gravity School of Dance
Winner Annaheed Khalili Charlotte Klein Dance Center
Winner Nora Landry Karla Pattavina's Dance Academy
Winner India Little Dance Unlimited LLC.
Winner Sydney Mays Shooting Stars
Winner Isabella Pettirossi Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Arianna Rivera Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Tracy Rodriguez Westchester Dance Academy
Winner Camilla Truesdale Westchester Dance Academy

Hip-Hop Class

Placement Dancer Studio
Winner Amanda Arredondo companyONE
Winner Jillian Astore The Conservatory School for the Performing Arts
Winner Jemma Crespi Westchester Dance Academy
Winner Hannah Delamonico Seven Star School of Performing Arts
Winner Juliana Grich The Dance Workshop
Winner Vaidehi Gupta The Talent Factory
Winner Brendan Harrington The Talent Factory
Winner Clare LaMattina On Stage School of Performing Arts
Winner Daniel Marinelli Studio 860
Winner Kaiya Murphy Massachusetts Dance Academy
Winner Skylar O'Neill The Talent Factory
Winner Karina Papineau High Steppin' Dance Academy
Winner Kaylee Purtell New England Dance Academy
Winner Hailey Sapir The Dance Factory
Winner Roman Stanley High Steppin' Dance Academy
Winner Elaina Stearns Charlotte Klein Dance Center
Winner Brianna Taylor Triple Threat Dance Company
Winner Tatum Wentworth The Talent Factory

Musical Theatre & Ballroom

Placement Dancer Studio
Winner Olivia Acquaah-Harrison Massachusetts Dance Academy
Winner Alexandra Allen Westchester Dance Academy
Winner Samantha Amoroso Rosemary's School of Dance Education
Winner Natalie Breen Elite Feet Artists Company
Winner Nicole Bronchuk The Dance Factory
Winner Caitlin Carty Shannon O'Brien School of Dance
Winner Juliet Clark Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Allie Donovan Alyson School of Dance
Winner Aubrey Feden The Talent Factory
Winner Autumn Guilbault DanceSpaceStudios
Winner Avery Haneline KMonique's Studio of Dance
Winner Katelyn Hart The Dance Factory
Winner Makayla LaMothe DanceWorks Movement Design
Winner Alexia Lourenco High Steppin' Dance Academy
Winner Lillian McGonagle Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Kylee Perez DanceSpaceStudios
Winner Kendall Sherwood The Dance Factory
Winner Colleen Spiegel The Dance Factory
Winner Clara Stark Crescendo Dance Academy
Winner Dakota Tennis [N/A]

Rock Star Dancer

Placement Dancer Faculty Studio
Winner Joey Acciardo Nick Lazzarini High Steppin' Dance Academy
Winner Khandice Anselm Katy Spreadbury The Conservatory School for the Performing Arts
Winner Sadie Guthrie Al Blackstone The Dance Center
Winner Andy Lane Kirsten Russell Massachusetts Dance Academy
Winner India Little Colby Shinn Dance Unlimited LLC.
Winner Alexia Lourenco Erica Marr High Steppin' Dance Academy
Winner Daniel Marinelli Misha Gabriel Studio 860
Winner Kaylee Purtell Nika Kljun New England Dance Academy
Winner Mark Sardelli Akira Uchida The Talent Factory
Winner DeLayna Strahowski Mike Minery Gloria Jeans Studio of Dance

JUMP TO YOUR CITY

2017-2018 TOUR DATES

TOP Register Now
.