Toronto Results

Toronto Info

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Wings  (Cameron Voorhees)  Evolve Dance Complex
2nd No Angel  (Casey Tran)  The Dance Zone
3rd Forever Young  (Isabella Rechichi)  Premiere Dance Inc
4th Stay Golden  (Kiera Watson)  CM Dancing
5th Get Outta My Hair  (Isabella DiMartino)  CM Dancing

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st New Constellations  (Kayla LaVine)  Tawn Marie's Dance Centre
2nd Bloom  (Alex Rechichi)  Premiere Dance Inc
3rd Abide  (Emmy Want)  Canadian Dance Company
4th beneath your beautiful  (Isabella Voorhees)  Evolve Dance Complex
5th Lost  (Lauren D'Arsie)  Let's Dance Ltd.
6th What Sound  (Bobbi Kai Rimrott)  Dance Works
7th Night of The Dancing Flame  (Montanah Lucas)  O'Neill Academy of Dance
8th Crippled Bird  (Jessica Cholette )  Dynamic Dance Force Inc.

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st New Constellations  (Alison Parent)  Karla Pattavina's Dance Academy
2nd Regretless  (Justyn Dyer-Potzinger)  A2Y Dance Inc
3rd Found  (Katia Myllymaa)  Studio One Dance
4th The Tase of Namelessness  (Kyle Clinton)  C.O.R.E Dance Project
4th Predator  (Helena Ziemer)  The Dance Station Inc
5th Ne Me Quitte Pas  (Meredith Gaston)  Ontario School of Ballet
6th Fame  (Ria Goros )  Dynamic Dance Force Inc.
7th For You I Will  (Kiairah Hammond )  Dynamic Dance Force Inc.

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Wayfaring Stranger  (Talia Gabriel )  Danceworks Costa Rica
2nd Embers  (Kelsi Knowles )  Dynamic Dance Force Inc.
3rd Howl  (Elizabeth Alexander )  To The Pointe Dance Project
4th Do It Like a Dude  (Autumn Courtney)  Dynamic Dance Force Inc.

Mini Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Zada Britton Vlad's Dance Company
Winner Alyssa Carpeneto Performing Dance Arts
Winner Olivia Liberio The NINE Dance Academy
Winner Casey Tran The Dance Zone
Winner Kaitlyn Tran The Dance Zone
Winner Cameron Voorhees Evolve Dance Complex
Runner-Up Ava Barbuto Joanne Chapman School of Dance
Runner-Up Hudson Benayon Kirsch Elite Danceworx
Runner-Up Reave Bowman Canadian Dance Company
Runner-Up Lucy Charlton Elite Danceworx
Runner-Up Chloe Coppola The Dance Zone
Runner-Up Ava Costa The Dance Zone
Runner-Up Sophia DelPrete Art & Soul Dance Company
Runner-Up Shyla DeRosa BOLD Dance Company
Runner-Up Angelina DeRosa BOLD Dance Company
Runner-Up Luanna Di Iacovo Performing Dance Arts
Runner-Up Isabella DiMartino CM Dancing
Runner-Up Sierra Drayton Elite Danceworx
Runner-Up Avery Egers Happiness is...Dancing
Runner-Up Jasmine Fauchere Elite Danceworx
Runner-Up Mishel Fux Evolution Dance Studio
Runner-Up Julianna Glorioso BOLD Dance Company
Runner-Up Olivia Granic Canadian Dance Company
Runner-Up Abbie Herriot Canadian Dance Company
Runner-Up Chloe Hogan Canadian Dance Company
Runner-Up Genevieve Iantorno Canadian Dance Company
Runner-Up Julianne Ip Vlad's Dance Company
Runner-Up Makayla Leelook Bojangles Dance Arts
Runner-Up Noa Levkov Elite Danceworx
Runner-Up Brooke Lowry Canadian Dance Unit
Runner-Up Grace McKinley Club Dance Studio
Runner-Up Ashley Mendes The NINE Dance Academy
Runner-Up Leyla Munoz Art & Soul Dance Company
Runner-Up Isabella Muraca Ontario School of Ballet
Runner-Up Sofia Novielli The NINE Dance Academy
Runner-Up Cameron O'Daiskey Happiness is...Dancing
Runner-Up Kaitlyn Paula The Dance Zone
Runner-Up Sienna Pesino The Dance Corps
Runner-Up Mya Poland Performing Dance Arts
Runner-Up Isabella Rechichi Premiere Dance Inc
Runner-Up Curtasie Robin Joanne Chapman School of Dance
Runner-Up Kate Roman Canadian Dance Company
Runner-Up Adelaide Sebben Joanne Chapman School of Dance
Runner-Up Ella Seguin Performance Dance Academy
Runner-Up Olivia Tramonte Joanne Chapman School of Dance
Runner-Up Camila Vargas The Dance Zone
Runner-Up Hailey Vultao Joanne Chapman School of Dance
Runner-Up Kiera Watson CM Dancing
Runner-Up Mia Yllescas Joanne Chapman School of Dance
Runner-Up Mikayla Zeppieri The NINE Dance Academy

Mini Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Stefano Bonomo Elite Danceworx
Winner Nathaniel Chua The NINE Dance Academy
Winner Daniel Tamburro Evolution Dance Studio
Winner Timothy Zvifel Vlad's Dance Company
Runner-Up Tristan Gerzon Dance Zone
Runner-Up Kaden Golding Elite Danceworx
Runner-Up Jason Patryluk Canadian Dance Company
Runner-Up Roman Pesino The Dance Corps
Runner-Up Alexandru Stoica Canadian Dance Company
Runner-Up Liam Wignall The NINE Dance Academy

Junior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Naomi Bowen Joanne Chapman School of Dance
Winner Madison Cunha Canadian Dance Unit
Winner Kayla LaVine Tawn Marie's Dance Centre
Winner Victoria Paggiossi Art & Soul Dance Company
Winner Jezzaeyah Slack Joanne Chapman School of Dance
Winner Ivanna Vaitkus The NINE Dance Academy
Runner-Up Megan Adach Canadian Dance Company
Runner-Up Samantha Bergman Canadian Dance Company
Runner-Up Evelyn Caracciolo Joanne Chapman School of Dance
Runner-Up Julia Carpeneto Performing Dance Arts
Runner-Up Jenna Catanzaro Vlad's Dance Company
Runner-Up Valeria Chiappetta Canadian Dance Unit
Runner-Up Madison Costa The Dance Zone
Runner-Up Lauren D'Arsie Let's Dance Ltd.
Runner-Up Celina Ferreira The NINE Dance Academy
Runner-Up Yasmina Granic Canadian Dance Company
Runner-Up Kohana Haque Art & Soul Dance Company
Runner-Up Lilli Jankovich Canadian Dance Company
Runner-Up Courtney Lam Elite Danceworx
Runner-Up Maia Lucchese The Dance Zone
Runner-Up Kendra McAnuff Joanne Chapman School of Dance
Runner-Up Taylor McLennan BOLD Dance Company
Runner-Up Celiya Mederos BOLD Dance Company
Runner-Up Leah Moses Vlad's Dance Company
Runner-Up Sofia Natale Art & Soul Dance Company
Runner-Up Tabitha Nitsopoulos Vlad's Dance Company
Runner-Up Alex Rechichi Premiere Dance Inc
Runner-Up Kyla Roberts The Nine Dance Acadamy
Runner-Up Laura Schwengers Bojangles Dance Arts
Runner-Up Gracie Serber Performing Dance Arts
Runner-Up Sydney Seurattan Joanne Chapman School of Dance
Runner-Up Gracie Smith Canadian Dance Company
Runner-Up Vanessa Staffiere Canadian Dance Unit
Runner-Up Isabella Vaglica Art & Soul Dance Company
Runner-Up Isabella Voorhees Evolve Dance Complex
Runner-Up Emmy Want Canadian Dance Company
Runner-Up Ruby Yang Vlad's Dance Company
Runner-Up Jaden Yoo Canadian Dance Company

Junior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Jackson Foley Performing Dance Arts
Winner Tristan Ianiero Art & Soul Dance Company
Runner-Up Aidan Bell Canadian Dance Company
Runner-Up Kai Podruzny Canadian Dance Company

Teen Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Cassandra D'Agostino The Dance Zone
Winner Olivia DiPietrantonio Canadian Dance Unit
Winner Ashley Doel A2Y Dance Inc
Winner Madison Foley Performing Dance Arts
Winner Denise Goping Canadian Dance Company
Winner Aysia Ianiero Art & Soul Dance Company
Winner Olivia Jacque Bojangles Dance Arts
Winner Brooklyn Lipke Elite Danceworx
Winner Amy Relf Vlad's Dance Company
Winner Emily Roman Canadian Dance Company
Winner Sanaa Williams Joanne Chapman School of Dance
Runner-Up Grace Armbruster Noretta Dunworth School of Dance
Runner-Up Isabella Baldino Joanne Chapman School of Dance
Runner-Up Nicole Carpeneto Performing Dance Arts
Runner-Up Alicia Di Monte Art & Soul Dance Company
Runner-Up Lora Djananova Vlad's Dance Company
Runner-Up Saharra Drayton Elite Danceworx
Runner-Up Lexa Edelstein Elite Danceworx
Runner-Up Hailey Fauchere Elite Danceworx
Runner-Up Celina Ferraro Performing Dance Arts
Runner-Up Yasmina Gallo Canadian Dance Unit
Runner-Up Gemma Garito The NINE Dance Academy
Runner-Up Reagan Jankovich Canadian Dance Company
Runner-Up Ciana Jao Spotlight Dance Works
Runner-Up Sarina Jeffcoat Elite Danceworx
Runner-Up Nia Lindsay The NINE Dance Academy
Runner-Up Hannah Lyytikainen Canadian Dance Company
Runner-Up Katie McAvoy Canadian Dance Company
Runner-Up Emily Melo BOLD Dance Company
Runner-Up Julia Novakovic Canadian Dance Company
Runner-Up Alison Parent Karla Pattavina's Dance Academy
Runner-Up Isabella Pelzak The NINE Dance Academy
Runner-Up Isabella Pereira Performing Dance Arts
Runner-Up Kaia Pesino The Dance Corps
Runner-Up Emilie Richer BOLD Dance Company
Runner-Up Sofia Rigakos Performing Dance Arts
Runner-Up Kelis Robinson Elite Danceworx
Runner-Up Deanna Romano Performing Dance Arts
Runner-Up Chiara Sgrignoli Canadian Dance Unit
Runner-Up Brooklyn Slade Canadian Dance Company
Runner-Up Joselle Solarino Elite Danceworx
Runner-Up Madison Spizzirri Performing Dance Arts
Runner-Up Ella Staios Canadian Dance Company
Runner-Up Vivian Taurasi The NINE Dance Academy
Runner-Up Sofia Tramonte Joanne Chapman School of Dance
Runner-Up Vianna Vaitkus The NINE Dance Academy
Runner-Up Elisa Valle Performing Dance Arts
Runner-Up Hannah Warby Canadian Dance Company
Runner-Up Sierra Wignall The NINE Dance Academy
Runner-Up Helena Ziemer The Dance Station Inc

Teen Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Stefano Gallelli Elite Danceworx
Winner Julian Lombardi Canadian Dance Unit
Winner Findlay McConnell Elite Danceworx
Winner Carter Musselman Bojangles Dance Arts
Winner Daniel Paula Elite Danceworx
Runner-Up Colin Akin Time to Dance
Runner-Up Justyn Dyer-Potzinger A2Y Dance Inc
Runner-Up Murphy Lee Performing Dance Arts
Runner-Up Jackson Lee Performing Dance Arts
Runner-Up Moses Rankine Vlad's Dance Company
Runner-Up Tyler Smith Vlad's Dance Company
Runner-Up Artem Tikhonenko Vlad's Dance Company
Runner-Up Daniel Vargas The Dance Zone

Senior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Olivia Berton Performing Dance Arts
Winner Megan Caines Vlad's Dance Company
Winner Trinity Inay Allegro Performing Arts Academy
Winner Jessy Lipke Elite Danceworx
Winner Paulina Macias Elite Danceworx
Winner Maria Rosenberg Evolve Dance Complex
Runner-Up Mackenzie Barnabe [N/A]
Runner-Up Maya Allen Joanne Chapman School of Dance
Runner-Up Francesca Biondi Happiness is...Dancing
Runner-Up Kaylee Cacciotti Happiness is...Dancing
Runner-Up Celeste Chiappetta Canadian Dance Unit
Runner-Up Hannah Doel A2Y Dance Inc
Runner-Up Amanda Petropoulos Vlad's Dance Company
Runner-Up Justine Sanker BOLD Dance Company
Runner-Up Krizia Schepis The NINE Dance Academy
Runner-Up Jenna Shortt Dance Expressions de Danse
Runner-Up Justine Tooth Vlad's Dance Company
Runner-Up Kayla Victor [N/A]

Senior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Tyler Hutchings Elite Danceworx
Winner Michael Novitski Vlad's Dance Company
Winner Brian Ross Canadian Dance Company
Runner-Up Josh Lamb Canadian Dance Company
Runner-Up Noah Zulfikar Canadian Dance Company

Tap Class

Placement Dancer Studio
Winner Samantha Aparicio Canadian Dance Unit
Winner Jamie Beatty Joanne Chapman School of Dance
Winner Zoe Cacciotti Happiness is...Dancing
Winner Madison Carby Canadian Dance Company
Winner Nigel Clifford Canadian School of Dance
Winner Julia Conte Performing Dance Arts
Winner Vienna Del Mastro Canadian Dance Company
Winner Alyson Egers Happiness is...Dancing
Winner Charlize Elliott Joanne Chapman School of Dance
Winner Dylan Fletcher Happiness is...Dancing
Winner Kate Ford Canadian Dance Company
Winner Olivia Forestier Art & Soul Dance Company
Winner Mehray Graham-Bailey Joanne Chapman School of Dance
Winner Taylin Kelly Canadian Dance Unit
Winner Abbie LaMacchia Canadian Dance Company
Winner Amelie Leduc Happiness is...Dancing
Winner Julia Melo-Quilatan Joanne Chapman School of Dance
Winner Simone Ocvirk The NINE Dance Academy
Winner Nicky Paura Vlad's Dance Company
Winner Samantha Rappitt Elite Danceworx
Winner Sabrina Rosati Canadian Dance Unit
Winner Mikayla Rose Happiness is...Dancing
Winner Isabelle Sauve Joanne Chapman School of Dance
Winner Sabrina Stallone Performing Dance Arts
Winner Justin Verreault Greta Leeming Studio Of Dance
Winner Taiylor Wiebes Happiness is...Dancing
Winner Tessa Yakimishyn Joanne Chapman School of Dance

Jazz, Contemp. & Lyrical

Placement Dancer Studio
Winner Alexandra Bacci Canadian Dance Unit
Winner Sejon Balachandran Vlad's Dance Company
Winner Rory Banfalvi The NINE Dance Academy
Winner Noa Berman The NINE Dance Academy
Winner Megan Bibby Joanne Chapman School of Dance
Winner Marley Burke Elite Danceworx
Winner Megan Burrowes Elite Danceworx
Winner Michela Casciato Performing Dance Arts
Winner Madeline Cesario Joanne Chapman School of Dance
Winner Madeline Chapman The Dance Shoppe
Winner Chloe Chateauvert The NINE Dance Academy
Winner Cameron Chong Elite Danceworx
Winner Kaylee Close Vlad's Dance Company
Winner Julia Colantonio Art & Soul Dance Company
Winner Luciano Cortes BOLD Dance Company
Winner Chloe Cote [N/A]
Winner Lauren Cruz The Dance Station Inc
Winner Kathryn Davis Canadian Dance Company
Winner Gavin Davis Canadian Dance Company
Winner Autumn Daye-Fraser District Dance Company
Winner Melanie DeMelo Canadian Dance Unit
Winner Sydney Drew The Dance Shoppe
Winner Madison Dyke Spotlight Dance Works
Winner Erin Fera Let's Dance
Winner Erin Ford Canadian Dance Company
Winner Chloe Forestier Art & Soul Dance Company
Winner Logan Gallinger Elite Danceworx
Winner SKYE GILL Canadian School of Dance
Winner Azenalea Glaze-Domingue Joanne Chapman School of Dance
Winner Lauren Gleeson Toronto Dance Company
Winner Ethan Godinho Performance Dance Academy
Winner Holly Gorski Canadian Dance Company
Winner Hope Heaphy Happiness is...Dancing
Winner Mikayla Holden The Dance Station Inc
Winner Lauren Hulbert Canadian Dance Company
Winner Anneka Hwang BOLD Dance Company
Winner Olivia Hwang BOLD Dance Company
Winner Alessandra Imola BOLD Dance Company
Winner Julia Kazakos The NINE Dance Academy
Winner Sofia Khachi Canadian Dance Company
Winner Alexandra Klawsuc The Dance Station Inc
Winner Kelsi Knowles Dynamic Dance Force Inc.
Winner Meredith Lacey Performance Dance Academy
Winner Evelyn Lombardi Canadian Dance Unit
Winner Montanah Lucas O'Neill Academy of Dance
Winner Jade Lyn Elite Danceworx
Winner Julianna Macedo BOLD Dance Company
Winner Ashley Maia Ontario School of Ballet
Winner Emilia Mandic Canadian Dance Company
Winner Nikko Mantis Dance Inc.
Winner Kallysta Mantis Dance Inc.
Winner Giana McLennan BOLD Dance Company
Winner Kathleen Meyrick The Dance Station Inc
Winner Kyra Moody Joanne Chapman School of Dance
Winner Martina Morello Evolution Dance Studio
Winner Nikki Muraca Ontario School of Ballet
Winner Brandon Ng Elite Danceworx
Winner Olivia Novielli The NINE Dance Academy
Winner Eva Palamiotis Elite Danceworx
Winner Jasmine Patel The NINE Dance Academy
Winner Alessia Pedone Performing Dance Arts
Winner Madeline Petruzzelli Katie's Dance Connection
Winner Sierra Resendes Joanne Chapman School of Dance
Winner Anijah Richards Joanne Chapman School of Dance
Winner Bobbi Kai Rimrott Dance Works
Winner Payton Rix Canadian Dance Company
Winner Alessia Russo The NINE Dance Academy
Winner Brianna Samuda-Walker Vlad's Dance Company
Winner Mikaela Scampoli Elite Danceworx
Winner Madelyn Scarcella Canadian Dance Company
Winner Christian Seixeiro BOLD Dance Company
Winner Gabriella Seixeiro BOLD Dance Company
Winner Camila Servin Performing Dance Arts
Winner Dore Small-Allen Joanne Chapman School of Dance
Winner Destini Small-Allen Joanne Chapman School of Dance
Winner Jaidyn Smith Canadian Dance Company
Winner Maija Smith Canadian Dance Company
Winner Sarah Ashley Smith Elite Danceworx
Winner Taylor Smith Elite Danceworx
Winner Neva Spadafora Happiness is...Dancing
Winner Isabella Spence Canadian Dance Company
Winner Caitlin Sproule The Dance Station Inc
Winner Callum Thompson O'Neill Academy of Dance
Winner Eleni Tsiolas Canadian School of Dance
Winner Riley Walker Toronto Dance Company
Winner Kylie Walker Canadian Dance Company
Winner Mackenzie Worts Elite Danceworx
Winner Savannah Wright Joanne Chapman School of Dance
Winner Selah Wright Joanne Chapman School of Dance
Winner Tehya Zachariah Art & Soul Dance Company

Ballet Class

Placement Dancer Studio
Winner Lauren Caines Ontario School of Ballet
Winner Kyleigh Chandran Canadian Dance Company
Winner Myah De Silva Performance Dance Academy
Winner Claire Doel A2Y Dance Inc
Winner Rosalie Elia Elite Danceworx
Winner Samantha Eliakis Elite Danceworx
Winner Rachel Ferrington The Dance Station Inc
Winner Kiara Fina Vlad's Dance Company
Winner Maiya Frias Joanne Chapman School of Dance
Winner Talia Gabriel Danceworks Costa Rica
Winner Chlea Giguere Elite Danceworx
Winner Merika Graham-Bailey Joanne Chapman School of Dance
Winner Amanda Kowalski Canadian Dance Company
Winner Gia Mavrogiannis Ontario School of Ballet
Winner Katia Myllymaa Studio One Dance
Winner Valerie Shapiro Vlad's Dance Company
Winner Samantha Thomson Canadian Dance Unit
Winner Emmerly Tinglin Joanne Chapman School of Dance
Winner Isabella Tucci Ontario School of Ballet
Winner Emma Vokey Canadian Dance Company

Hip-Hop Class

Placement Dancer Studio
Winner Ava Aleixo Elite Danceworx
Winner Taylor Amato Art & Soul Dance Company
Winner Victoria Araya Joanne Chapman School of Dance
Winner Zina Begovic Art & Soul Dance Company
Winner Ashley Borg Canadian Dance Company
Winner Sueleka Davis Ontario School of Ballet
Winner Andrew Di Pardo Art & Soul Dance Company
Winner Stefania DiCarlo BOLD Dance Company
Winner Ciara Gifford-Forsythe PKS Dance Elite Ltd.
Winner Alexandria Griffiths Joanne Chapman School of Dance
Winner Cassidy Grossi The NINE Dance Academy
Winner Tiore Hamilton Joanne Chapman School of Dance
Winner Kamryn Harris Spotlight Dance & Performing Arts Centrer
Winner Hailey Hodkinson Happiness is...Dancing
Winner Isabelle Hulan The Dance Shoppe
Winner Pauline Karabelas Vlad's Dance Company
Winner Olivia Koren Canadian Dance Company
Winner Desiree La Ferrara Elite Danceworx
Winner Brynn Levitt [N/A]
Winner Julia Lowe Dance Inc.
Winner Jade Lowry Canadian Dance Unit
Winner Grace Morgan Performance Dance Academy
Winner Chole Mulder Performing Dance Arts
Winner Yomo Okpohworho Canadian Dance Company
Winner Lauren Pelimiano The Dance Shoppe
Winner Ealish Power Art & Soul Dance Company
Winner Kyla Richardson Canadian Dance Unit
Winner Isaiah Ross-King Dancemakerz
Winner Jaida Saraza Joanne Chapman School of Dance
Winner Ani St-Aubin Ouellette Happiness is...Dancing
Winner Emma Vessio BOLD Dance Company
Winner Anna Volkova Canadian Dance Company

Rock Star Dancer

Placement Dancer Faculty Studio
Winner Piper Atwood Andrew Winghart Dartmouth Dance Academy
Winner Logan Hand Kayla Kalbfleisch Canadian Dance Company
Winner Murphy Lee Katy Spreadbury Performing Dance Arts
Winner Curtasie Robin Misha Gabriel Joanne Chapman School of Dance
Winner Ani St-Aubin Ouellette Mike Minery Happiness is...Dancing
Winner Daniel Vargas Doug Caldwell The Dance Zone

JUMP TO YOUR CITY

2017-2018 TOUR DATES

TOP Register Now
.