Mexico City Results

Mexico City Info

Best in Studio

Studio Routine
Viva Dance Academy Manikin

Best of JUMP (JUMPstarts)

Studio Routine
L Dance Academy Cooties

Best of JUMP (Mini)

Studio Routine
Viva Dance Academy The King

Best of JUMP (Junior)

Studio Routine
Dance Force Opera
Flash Dance True Colors
Studio by: Alejandra de Velasco Mi Origen

Best of JUMP (Teen)

Studio Routine
Maga Domene & Co Estudio de Danza The Curse
Dance Force Feel da Beat
L Dance Academy Come On
Flash Dance Dream

Best of JUMP (Open)

Studio Routine
Flash Dance War Fan
ITESM Ciudad de Mexico I Found
Viva Dance Academy Manikin

jumpstart • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Sing  (Sofia Alcaraz)  Instituto Thomas Jefferson

jumpstart • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Children To Future L Dance Academy

jumpstart • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Cooties L Dance Academy

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Small Kiss  (Maryfer Infante Rangel)  L Dance Academy
2nd Me Too  (Maripily Tijerina)  Viva Dance Academy
3rd Not about angels  (Elsy Gonzalez)  First Dance
4th Dance Like Yo Daddy  (Regina Lechuga)  Viva Dance Academy
5th Stay With Me  (Domenica Lavarreda Muralles)  Dance Complex By Andrea Pazos
6th Shake Your Body  (Maria Camilla Gonzalez Barrientos)  Dance Complex By Andrea Pazos

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Galindos Viva Dance Academy
2nd Call Me Viva Dance Academy
3rd Sugar L Dance Academy

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st The King Viva Dance Academy
2nd Para Bailar Viva Dance Academy
3rd Circle of Life Dance Complex By Andrea Pazos
3rd La Plaga Viva Dance Academy

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Bird Song  (Carolina Cuilty)  Maga Domene & Co Estudio de Danza
2nd Everybody Wants To Rule The World  (Andrea Claverie Ortiz)  Studio by: Alejandra de Velasco
3rd Leaves Are Falling  (Cecilia Rodriguez)  Maga Domene & Co Estudio de Danza
4th Eyes On Fire  (Camila Robles)  Maga Domene & Co Estudio de Danza
5th Transcend  (Regina Flores)  Viva Dance Academy
6th Dressed In Black  (Isabella Narvaez de Leon)  Dance Complex By Andrea Pazos
6th I Told You  (Mariana Wade Romero)  Instituto Thomas Jefferson
7th Send My Love  (Michelle Lopez)  First Dance

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Night Of The Dancing Flame Maga Domene & Co Estudio de Danza
2nd Tambourine Dance Complex By Andrea Pazos
3rd Unconditional Instituto Thomas Jefferson

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Mi Origen Studio by: Alejandra de Velasco
2nd True Colors Flash Dance
3rd Opera Dance Force

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Better When I'm Dancing Flash Dance
2nd The Rose Dance Force

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Tremors  (Paulina Flores)  Flash Dance
2nd Innergold  (Roberta Soto Borja)  Flash Dance
3rd Timeless  (Aldo Lozano)  Maga Domene & Co Estudio de Danza
4th Perspective  (Ana Cecilia Roux)  L Dance Academy
5th I Dreamed A Dream  (Sofia Kocaoglu Alvarez)  Vitality Dance
6th Fresh Air  (Marcela Regina Handal Salazar)  L Dance Academy
7th Rule The World  (Emilia Anzarut)  Infinity Dance Academy
8th Castle  (Anita Diaz)  First Dance
9th Daddy  (Yenia Mariel Delgado Ramirez)  L Dance Academy
10th Let's Be Bad  (Elizabeth Mier y Concha Esparza)  L Dance Academy

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Rather Be Maga Domene & Co Estudio de Danza
2nd Flowers In Your Hair Maga Domene & Co Estudio de Danza
3rd All Night Long Dance Force

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st The Curse Maga Domene & Co Estudio de Danza
2nd Dream Flash Dance
3rd Tango Flash Dance

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Come On L Dance Academy
2nd The Panel Dance Force
3rd Witches Dance Force

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Writings On The Wall Flash Dance
2nd Bus Station Flash Dance

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Piece By Piece  (Regina Kaire)  Maga Domene & Co Estudio de Danza
2nd State of Nothingness  (Nayeli Colyer)  Dansart Monterrey
3rd Mind Trip  (Cristina Patino)  Dansart Monterrey
4th Incomplete  (Balbina Benavides)  Dansart Monterrey
5th Last minute  (Paola Jezzabel Mota Rodriguez)  Artium Dance Center
6th Pass Them By  (Eugenia Vargas)  Maga Domene & Co Estudio de Danza
7th Together  (Cecilia Tapia)  La Fontaine
8th Leslie  (Leslie Abella Pantin)  L Dance Academy
9th Resiliencia  (Yureni Chavez)  Ballet Irma Millan

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Feet don't fail me now Maga Domene & Co Estudio de Danza
2nd Flawless Infinity Dance Academy

open • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Hold the Line  (Sheccid Yoseff)  Viva Dance Academy
1st Light  (Natalia Ramos)  Studio by: Alejandra de Velasco
2nd Bed of Roses  (Nini Luna)  Viva Dance Academy
3rd Fight  (Mariel Smithers)  Flash Dance
4th Mambo  (Patricia Manrique)  La Fontaine
5th Misfit  (Aleydis Najera)  La Fontaine
6th Through my own eyes  (Joan Cuevas)  Artestudio
7th Sorry  (Zoe Martinez)  The Broadway Center
8th Come  (Jennifer Novelo)  La Fontaine

open • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Another One Bites The Dust Viva Dance Academy
2nd Gold Infinity Dance Academy
3rd Missing Pieces Artium Dance Center

open • group

Place Routine/Dancer Studio
1st War Fan Flash Dance
2nd I Found ITESM Ciudad de Mexico
3rd Manikin Viva Dance Academy

open • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Payroll Flash Dance
2nd A New Day Artium Dance Center

open • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st The Queen ITESM Ciudad de Mexico

open • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Bohemian Rhapsody Viva Dance Academy

jumpstart • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Cooties L Dance Academy

mini • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Circle of Life Dance Complex By Andrea Pazos

mini • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st The King Viva Dance Academy

mini • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st La Plaga Viva Dance Academy

junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Paradise City Viva Dance Academy

junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Mi Origen Studio by: Alejandra de Velasco

junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st We Love ACDC Viva Dance Academy

junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Opera Dance Force

junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st True Colors Flash Dance

junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Don't Stop Me Now Viva Dance Academy

teen • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st The Curse Maga Domene & Co Estudio de Danza

teen • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Come On L Dance Academy

teen • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Bus Station Flash Dance

teen • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Tango Flash Dance

Mini Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Valentina Gomez Danceforce
Winner Elsy Gonzalez First Dance
Winner Ana Sofia Menendez Spazio Di Ballo
Winner Roberta Rodriguez Danceforce
Winner Maripily Tijerina Viva Dance Academy
Runner-Up Sofia Burgos Flash Dance
Runner-Up Vianey Yatziri Cerda Studio by: Alejandra de Velasco
Runner-Up Monica Grajeda Flash Dance
Runner-Up Sofia Helguera Viva Dance Academy
Runner-Up Maryfer Infante Rangel L Dance Academy
Runner-Up Bella Kidder Murrieta Dance Project
Runner-Up Regina Lechuga Viva Dance Academy
Runner-Up Angela Lozano Spazio MB
Runner-Up Raiza Martinez Viva Dance Academy
Runner-Up Constanza Perrusquia Danceforce
Runner-Up Regina Vargas Danceforce

Mini Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Patricio Lopez Danceforce
Runner-Up Ernesto Galindo Viva Dance Academy

Junior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Andrea Claverie Ortiz Studio by: Alejandra de Velasco
Winner Carolina Cuilty Maga Domene & Co Estudio de Danza
Winner Melody Kidder Murrieta Dance Project
Winner Maria Jose Menendez Spazio Di Ballo
Winner Camila Robles Maga Domene & Co Estudio de Danza
Winner Cecilia Rodriguez Maga Domene & Co Estudio de Danza
Runner-Up Fernanda Alverde Flash Dance
Runner-Up Renata Chavez Flash Dance
Runner-Up Valentina Gonzalez Anaya PEGG MJ Dance Academy
Runner-Up Mercedes Hernandez Flash Dance
Runner-Up Roberta Isla Danceforce
Runner-Up Miranda Lopez Flash Dance
Runner-Up Michelle Lopez First Dance
Runner-Up Isabella Narvaez de Leon Dance Complex By Andrea Pazos
Runner-Up Maria Jose Palacios Flash Dance
Runner-Up Ines Prieto Flash Dance
Runner-Up Camila Ramirez Flash Dance
Runner-Up Mariana Reyes Flash Dance
Runner-Up Camila Rosaldo Studio by: Alejandra de Velasco
Runner-Up Michelle Sucar Danceforce

Teen Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Paulina Flores Flash Dance
Winner Roberta Soto Borja Flash Dance
Winner Kelly Sweeney Yorbalinda Academy of Ballet
Runner-Up Emilia Anzarut Infinity Dance Academy
Runner-Up Nicole Mercado [N/A]
Runner-Up Gina Montoya [N/A]

Teen Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Aldo Lozano Maga Domene & Co Estudio de Danza

Senior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Regina Kaire Maga Domene & Co Estudio de Danza
Runner-Up Mariana Castro Viva Dance Academy
Runner-Up Paulina Gonzalez Dansart Monterrey
Runner-Up Montse Hermosillo Viva Dance Academy
Runner-Up Mariel Smithers Flash Dance
Runner-Up Cecilia Tapia La Fontaine
Runner-Up Sheccid Yoseff Viva Dance Academy

Senior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Gerardo Vega ITESM Ciudad de Mexico
Runner-Up Carlos Daniel Placido Cuenca Artium Dance Center

Tap Class

Placement Dancer Studio
Winner Natalia Galindo Viva Dance Academy
Winner Nuria Garcia Flash Dance
Winner Fernanda Gomez Crespo Dance Force
Winner Sofia Gabriela Vargas Viva Dance Academy

Jazz, Contemp. & Lyrical

Placement Dancer Studio
Winner Isabella Alfani Viva Dance Academy
Winner Ana Paula Arrieche Danceforce
Winner Faride Ayib Salinas Flash Dance
Winner Alessi Balassa Dance Force
Winner Isabella Cantu Maga Domene & Co Estudio de Danza
Winner Regina Carmona Maga Domene & Co Estudio de Danza
Winner Maria Castillo Danceforce
Winner Julia Ceballos Danceforce
Winner Regina Cepeda Flash Dance
Winner Fernanda Chavero Flash Dance
Winner Mariana De La Garza Flash Dance
Winner Marifer Del Bosque Viva Dance Academy
Winner Regina Feregrino Studio by: Alejandra de Velasco
Winner Paula Font Villasenor Viridiana Vega Studio
Winner Isabella Garcia Studio by: Alejandra de Velasco
Winner Paloma Gaspar de Alba Flash Dance
Winner Angelus Guzman L Dance Academy
Winner Sofia Kocaoglu Alvarez Vitality Dance
Winner Giorgia Lizarraga Dance Force
Winner Sergio Enrique Lomas Pantin L Dance Academy
Winner Alberto Lomas Pantin L Dance Academy
Winner Maria Paola Lopez Flash Dance
Winner Zoe Martinez The Broadway Center
Winner Valentina Martinez Flash Dance
Winner Marion Massieu Dector Viridiana Vega Studio
Winner Monica Mayorca Danceforce
Winner Jessica Fabiola Mayorga Cruz Dance Complex By Andrea Pazos
Winner Paola Jezzabel Mota Rodriguez Artium Dance Center
Winner Paulina Neri Rosario Artium Dance Center
Winner Michelle Obregon Dance Force
Winner Cristina Patino Dansart Monterrey
Winner Isabella Paullada Danceforce
Winner Karla Andrea Polanco Castillo Dance Complex By Andrea Pazos
Winner Alejandra Quintana Vargas PEGG MJ Dance Academy
Winner Natalia Rodal Danceforce
Winner Ana Cecilia Roux L Dance Academy
Winner Belen Salazar Dance Force
Winner Anya Salcido Viva Dance Academy
Winner Natalia Sanchez Chung Viridiana Vega Studio
Winner Eva Serdio Dance Force
Winner Monica Suarez Schekaiban L Dance Academy
Winner Valeria Teres Flash Dance
Winner Barbara Urquidi Dansart Monterrey
Winner Valentina Vera Flash Dance
Winner Valentina Verduzco Balleto
Winner Mary Carmen Villas Dance Force
Winner Maria Jose Zulueta Danceforce

Ballet Class

Placement Dancer Studio
Winner Fernanda Alfiero Dance Force
Winner Camila Arellano Viva Dance Academy
Winner Erika Barrientos Flash Dance
Winner Victoria Cazares Torres L Dance Academy
Winner Nayeli Colyer Dansart Monterrey
Winner Macarena Fernandez Dance Force
Winner Regina Flores Viva Dance Academy
Winner Emilia Lopez Malo Flash Dance
Winner Salma Palacios Viva Dance Academy
Winner Ivana Rodal Dance Force
Winner Paula Soler Viva Dance Academy

Hip-Hop Class

Placement Dancer Studio
Winner Karla Armendariz Viva Dance Academy
Winner Karla Avila Viva Dance Academy
Winner Maria Camilla Gonzalez Barrientos Dance Complex By Andrea Pazos
Winner SIlvia Hernandez Lopez Viridiana Vega Studio
Winner Valeria Nunez Flash Dance
Winner Alexa Ollarvide Garcia L Dance Academy
Winner Jessica Rodriguez Viva Dance Academy
Winner Alejandra Villarreal R Dance Beat

Rock Star Dancer

Placement Dancer Faculty Studio
Winner Regina Carmona Mike Minery Maga Domene & Co Estudio de Danza
Winner Nayeli Colyer Kirsten Russell Dansart Monterrey
Winner Sergio Enrique Lomas Pantin Nick Lazzarini L Dance Academy
Winner Miranda Lopez Katy Spreadbury Flash Dance
Winner Sheccid Yoseff Misha Gabriel Viva Dance Academy

JUMP TO YOUR CITY

2017-2018 TOUR DATES

TOP Register Now
.