Kansas City Results

Kansas City Info

Best in Studio

Studio Routine
Platinum Dance Company Jumpman
Opening Number Dance Company Lifes a Happy Song
Theatre Arts Cha Cha Heels

Best of JUMP (JUMPstarts)

Studio Routine
Performance Dance Centre Dimples

Best of JUMP (Mini)

Studio Routine
Starstruck Performing Arts Center LLC One Woman Army
Theatre Arts 7 Years
Elite Dance of Tulsa Hot Like Wow

Best of JUMP (Junior)

Studio Routine
Starstruck Performing Arts Center LLC Come Thou Fount
Theatre Arts Happy
Performance Dance Centre Shut Up & Let Me Go

Best of JUMP (Teen)

Studio Routine
Theatre Arts Cha Cha Heels
Elite Dance of Tulsa As Long As You Love Me
Evolution Arts and Athletics EA2 Crew
Platinum Dance Company Jumpman
Performance Dance Centre Closing Act

jumpstart • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st That Man  (Skye McKelvey)  Heart of America Dance Center
2nd Fire Burnin'  (Tobias Weber)  Opening Number Dance Company
3rd Booty Swing  (Caroline Krug)  Performance Dance Centre
4th Pineapple Princess  (Harlei Gregg)  Opening Number Dance Company

jumpstart • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Dimples Performance Dance Centre
2nd Ooh La La Opening Number Dance Company

jumpstart • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Hymn To Love Performance Dance Centre

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Forgotten  (Keagan Capps)  The Pointe PAC
2nd Grown  (Blair Peak)  Theatre Arts
3rd Flight  (Ayla Rodriguez)  Michelle Latimer Dance Academy
4th Anyone At All  (Teagan Caughron)  Theatre Arts
5th All Falls Down  (Sutton Willis)  Premiere Dance Company
6th Little Me  (Calleigh Tucker)  Theatre Arts
6th Cha-Ching  (Abigail Weber)  Opening Number Dance Company
7th Rule the World  (Evey Bradley)  Elite Dance of Tulsa
8th Some Where Only We Know  (Addilyn Bullock)  Leigh's School of Dance
8th The Moon and Back  (Lauren Cott)  Michelle Latimer Dance Academy
8th Warrior  (Kaitlyn Cates)  Elite Dance of Tulsa
9th Poor Unfortunate Souls  (Rose Roman)  Fusion Academy of the Arts
10th Werk!  (Payton Mcnutt)  Platinum Dance Company
10th Note To God  (Leinee Keck)  Theatre Arts

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Party Go Boom Theatre Arts
2nd BeBop Theatre Arts
3rd Candyman Elite Dance of Tulsa

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st One Woman Army Starstruck Performing Arts Center LLC
2nd 7 Years Theatre Arts
3rd Grateful Starstruck Performing Arts Center LLC

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Crazy In Love Theatre Arts
2nd Everyday Birthday Platinum Dance Company

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Crush  (Madison Taylor)  Woodlands Underground
2nd Stone Cold  (Trinity Baker)  Starstruck Performing Arts Center LLC
2nd Fallen Awake  (Meghan Rigdon)  Starstruck Performing Arts Center LLC
2nd Emerging  (Madalin Autry )  Michelle Latimer Dance Academy
2nd Safe Now  (Mallory Barnhart)  Michelle Latimer Dance Academy
3rd Heading Home  (Brielle Creamer)  Michelle Latimer Dance Academy
4th Fault In Our Stars  (Erick Rivera)  Performance Dance Centre
4th Catch Me  (Madelyn Hofer)  Starstruck Performing Arts Center LLC
5th I Believe In Me  (Emma Ackerman)  Radiant Dance Studio
5th Loved Like You  (Dani Davis)  South Tulsa Dance Co.
6th Halo  (Kennedy Fenley)  Starstruck Performing Arts Center LLC
7th Noel  (Lily Thelen)  Starstruck Performing Arts Center LLC
7th Station  (Alli Gervais)  Starstruck Performing Arts Center LLC
8th Titanium  (Sydney Orr)  The Pointe PAC
8th Grief  (Molly Mack)  Radiant Dance Studio
8th White Room  (Cydney Heard)  Dance Branson
9th I Love It  (Katie Andrews)  Theatre Arts
10th Domino  (Lauren Cox)  South Tulsa Dance Co.
10th Lullaby  (Alexandra Rademacher)  Private Collection
10th Ooh La La  (Hadley Brown)  Theatre Arts

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Synchronicity Michelle Latimer Dance Academy
2nd Damaged Theatre Arts
3rd Who's Laughing Now Dance Branson

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Come Thou Fount Starstruck Performing Arts Center LLC
2nd Shut Up & Let Me Go Performance Dance Centre
3rd Hit Me With Your Best Shot Platinum Dance Company

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Happy Theatre Arts
2nd Go DJ Platinum Dance Company

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Listen Far  (Katie McCleary)  Intermix Dance Company
2nd The Crumbling  (Mia Maxwell)  Michelle Latimer Dance Academy
3rd Desolation  (Brooke Cox)  Dance Branson
4th Backing Down  (Harper Burgy)  Elite Dance of Tulsa
5th Pendulum  (Marley Gorman)  Club Dance Studio
5th Heavy  (Molly Hofer)  Starstruck Performing Arts Center LLC
5th Window  (Meredith Rosenberg)  Above The Barre Dance Academy
6th Luminous  (Mary Campbell)  Impact Dance Studio
7th Ascolta  (Paige Pickett)  Heart of America Dance Centre
8th Transitions  (Amanda Young)  American Dance Center
9th Seduces Me  (Amanda Stone)  Above the Barre Dance Academy
9th Hurt Me  (Emma Thelen)  Starstruck Performing Arts Center LLC
10th Reprieve  (Jaidyn Lenz)  Dance Vision

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Hallelujah Dance Branson
2nd Cavalier Theatre Arts
3rd Fidgety Feet Premiere Dance Company

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st As Long As You Love Me Elite Dance of Tulsa
2nd Closing Act Performance Dance Centre
3rd Toxic Elite Dance of Tulsa

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Cha Cha Heels Theatre Arts
2nd Sing Swing Theatre Arts
3rd Jumpman Platinum Dance Company

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st EA2 Crew Evolution Arts and Athletics

teen • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Burnin' Up Theatre Arts
2nd Weather Platinum Dance Company
3rd Diamonds Platinum Dance Company

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st My Unraveling Heart  (Scott Autry)  Michelle Latimer Dance Academy
2nd End of the Affair  (Zoe Vogel)  PC Dance Company
3rd Waiting Game  (Griffin Massey)  Theatre Arts
4th It's Alright  (Blake Stanley)  Devotion Dance Company
5th Muddy Waters  (Katie McCluskey)  Starstruck Performing Arts Center LLC
6th Next to You  (Bella Kuehl)  Priscilla and Dana's School of Dance
7th (You) Over My Shoulder  (Will Mallett)  Nebraska Dance
8th I'll Let It In  (Zoie Hudson)  Elite Dance of Tulsa
9th Take Off  (Brody Pietz)  Dance Vision
9th I Follow  (Lynzee Simpson)  Elite Dance of Tulsa
10th Unbroken  (Riley Monteil)  Heart of America Dance Centre

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Divers and Submarines Elite Dance of Tulsa

jumpstart • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Ooh La La Opening Number Dance Company

jumpstart • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Hymn To Love Performance Dance Centre

jumpstart • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Dimples Performance Dance Centre

mini • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st West Elite Dance of Tulsa

mini • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Everyday Birthday Platinum Dance Company

mini • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st One Woman Army Starstruck Performing Arts Center LLC

mini • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st 7 Years Theatre Arts

mini • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Boogie Woogie Bugle Boy Elite Dance of Tulsa

mini • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Penache Opening Number Dance Company

junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Go DJ Platinum Dance Company

junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Hit Me With Your Best Shot Platinum Dance Company

junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Come Thou Fount Starstruck Performing Arts Center LLC

junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Shut Up & Let Me Go Performance Dance Centre

junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Happy Theatre Arts

teen • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Allegretto Lincoln DanceCentre

teen • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st As Long As You Love Me Elite Dance of Tulsa

teen • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st EA2 Crew Evolution Arts and Athletics

teen • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Cha Cha Heels Theatre Arts

teen • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Closing Act Performance Dance Centre

teen • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Sing Swing Theatre Arts

teen • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Burnin' Up Theatre Arts

teen • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Jammin' Platinum Dance Company

Mini Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Keagan Capps The Pointe PAC
Winner Teagan Caughron Theatre Arts
Winner Blair Peak Theatre Arts
Winner Ayla Rodriguez Michelle Latimer Dance Academy
Winner Meredy Samuelson Starstruck Performing Arts Center LLC
Runner-Up Elise Cates Starstruck Performing Arts Center LLC
Runner-Up Madison Colley Radiant Dance Studio
Runner-Up Lauren Cott Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Meredith Heyka Starstruck Performing Arts Center LLC
Runner-Up Blair McCammon Priscilla and Dana's School of Dance
Runner-Up Hallee Miller Theatre Arts
Runner-Up Sayler Nguyen Starstruck Performing Arts Center LLC
Runner-Up Parker Paben Starstruck Performing Arts Center LLC
Runner-Up Jaidyn Tabony Eva Moore's Performing Arts Center
Runner-Up Taylar Thomas Kristi's Academy of Dance and PA
Runner-Up Sutton Willis Premiere Dance Company

Junior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Emma Ackerman Radiant Dance Studio
Winner Madalin Autry Michelle Latimer Dance Academy
Winner Mallory Barnhart Michelle Latimer Dance Academy
Winner Sydney Orr The Pointe PAC
Winner Michelle Osanya Dancenter Dancers
Runner-Up Lauren Cox South Tulsa Dance Co.
Runner-Up Brielle Creamer Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Rylee Devorak Leigh's School of Dance
Runner-Up MadaLynn Fatino Heart of America Dance Centre
Runner-Up Kennedy Fenley Starstruck Performing Arts Center LLC
Runner-Up Alli Gervais Starstruck Performing Arts Center LLC
Runner-Up Cydney Heard Dance Branson
Runner-Up TyJanae Hooks Kristi's Academy of Dance and PA
Runner-Up Molly Mack Radiant Dance Studio
Runner-Up Zoey Pudenz Kristi's Academy of Dance and PA
Runner-Up Alexandra Rademacher Private Collection
Runner-Up Tenley Richerson Johnston Dance Academy
Runner-Up Meghan Rigdon Starstruck Performing Arts Center LLC
Runner-Up Lily Thelen Starstruck Performing Arts Center LLC
Runner-Up Camryn Williams Premiere Dance Company

Junior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Erick Rivera Performance Dance Centre
Runner-Up Korbyn Broyles Shapes Dance and Acro Studio

Teen Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Harper Burgy Elite Dance of Tulsa
Winner Brooke Cox Dance Branson
Winner Marley Gorman Club Dance Studio
Winner Mia Maxwell Michelle Latimer Dance Academy
Winner Amanda Stone Above the Barre Dance Academy
Winner Amanda Young American Dance Center
Runner-Up Mary Campbell Impact Dance Studio
Runner-Up Sydney Ebner Academy of the Arts, LLC
Runner-Up Sophya Galan Priscilla and Dana's School of Dance
Runner-Up Ashley Geer Qspa
Runner-Up Reina Gray The Pulse Performing Arts Center
Runner-Up Molly Hofer Starstruck Performing Arts Center LLC
Runner-Up Jaidyn Lenz Dance Vision
Runner-Up Cassie Morse Pat Barton Dance
Runner-Up Jacqueline Pham Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Courtney Rowe Priscilla and Dana's School of Dance
Runner-Up Gabrielle Smith Kristi's Academy of Dance and PA
Runner-Up Emma Thelen Starstruck Performing Arts Center LLC
Runner-Up Nikki Watson Theatre Arts

Senior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Mykayla Hicks Dance Industry Performing Arts Center
Winner Tayler McGuire Michelle Latimer Dance Academy
Winner Zoe Vogel PC Dance Company
Runner-Up Breauna Atkinson Elite Dance of Tulsa
Runner-Up Zoie Hudson Elite Dance of Tulsa
Runner-Up Bella Kuehl Priscilla and Dana's School of Dance
Runner-Up Katie McCluskey Starstruck Performing Arts Center LLC
Runner-Up Savanah Wozny Shapes Dance and Acro Studio

Senior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Scott Autry Michelle Latimer Dance Academy
Winner Will Mallett Nebraska Dance
Runner-Up Griffin Massey Theatre Arts
Runner-Up Brody Pietz Dance Vision

Tap Class

Placement Dancer Studio
Winner Katie Andrews Theatre Arts
Winner Maureen Austin Shapes Dance and Acro Studio
Winner Taylor Bargfrede Priscilla and Dana's School of Dance
Winner Charley Bleyle Dancenter Dancers
Winner Hadley Brown Theatre Arts
Winner Riley Byrd Platinum Dance Company
Winner Hannah Doherty Priscilla and Dana's School of Dance
Winner Ashley Ebner Academy of the Arts, LLC
Winner Katelyn Enterline Premiere Dance Company
Winner Gracie Hutsell Evolution Arts and Athletics
Winner Alanna Justice [N/A]
Winner David Keck Theatre Arts
Winner Leinee Keck Theatre Arts
Winner Eva Kellen Dancenter Dancers
Winner Eva Kumsher Dancenter Dancers
Winner Ava Laird Radiant Dance Studio
Winner Kathryn Layton Priscilla and Dana's School of Dance
Winner Kinley McNew Evolution Arts and Athletics
Winner Erin Moody Kristi's Academy of Dance and PA
Winner Rylie Parr Priscilla and Dana's School of Dance
Winner Annie Pottios Priscilla and Dana's School of Dance
Winner Ava Reason Dancenter Dancers
Winner Abigail Weber Opening Number Dance Company
Winner Grace Wilson FEARless Dance Center
Winner Kailyn Wise Shapes Dance and Acro Studio
Winner Brooklynn Womack Theatre Arts

Jazz, Contemp. & Lyrical

Placement Dancer Studio
Winner Bailey Adams Radiant Dance Studio
Winner Kayla Albold Starstruck Performing Arts Center LLC
Winner Kat Artiles Radiant Dance Studio
Winner Addison Boyle Priscilla and Dana's School of Dance
Winner Emily Bustos Beller Dance Studio
Winner Rylee Clinton Radiant Dance Studio
Winner Tess Conner Ortiz Kristi's Academy of Dance and PA
Winner Brooke Dockins Tamara Howe School of Dance
Winner Baylie Dockins Tamara Howe School of Dance
Winner Kayla Eagan Theatre Arts
Winner Mackenzie Figler Theatre Arts
Winner Natalie Gish Radiant Dance Studio
Winner Mackenzie Godfrey Dance Branson
Winner Alyssa Heffern Opening Number Dance Company
Winner Abby Hesselroth Premiere Dance Company
Winner Ava Hunt Priscilla and Dana's School of Dance
Winner Lacee Hunt Leigh's School of Dance
Winner Faith Jacobs Radiant Dance Studio
Winner Ava Johnson Performance Dance Centre
Winner Javon McKamie Kristi's Academy of Dance and PA
Winner Mimi Palmentere Priscilla and Dana's School of Dance
Winner Paige Paxton Radiant Dance Studio
Winner Ellington Persley Priscilla and Dana's School of Dance
Winner Marielys Reyes [NA]
Winner Grace Schmanke Radiant Dance Studio
Winner Paige Schooley Priscilla and Dana's School of Dance
Winner Lynzee Simpson Elite Dance of Tulsa
Winner Logan Till Performance Dance Centre
Winner Vanessa Torres Radiant Dance Studio
Winner Calleigh Tucker Theatre Arts
Winner Annie Vaters FEARless Dance Center
Winner Kira Wagner Beller Dance Studio
Winner Sarah Waller Priscilla and Dana's School of Dance
Winner Lauren White Performance Dance Centre

Ballet Class

Placement Dancer Studio
Winner Ellie Barry Dancenter Dancers
Winner Sophie Barry Dancenter Dancers
Winner Savina Bonadonna Priscilla and Dana's School of Dance
Winner Sarah Cox Dance Branson
Winner Dani Davis South Tulsa Dance Co.
Winner Shana Deters Radiant Dance Studio
Winner Bronwynn Enright Starstruck Performing Arts Center LLC
Winner Lily Ferguson Dancenter Dancers
Winner Clara Gough Theatre Arts
Winner Ashlyn Heritage Theatre Arts
Winner Bree Hernandez FEARless Dance Center
Winner Katherine Heyka Starstruck Performing Arts Center LLC
Winner Hannah Hudson Priscilla and Dana's School of Dance
Winner Sabrina Humpert Radiant Dance Studio
Winner Alyssa Kowal Premiere Dance Company
Winner Libby Kump Heart of America Dance Center
Winner Angelia Ledford Opening Number Dance Company
Winner Katherine Lester Lincoln DanceCentre
Winner Makenna Luikart Evolution Arts and Athletics
Winner Lydia McDonald Evolution Arts and Athletics
Winner Allison McElroy Universal Dance Academy
Winner Mariyah Roberson Kristi's Academy of Dance and PA
Winner Esther Solomon-Holland Kristi's Academy of Dance and PA

Hip-Hop Class

Placement Dancer Studio
Winner Anna Arndt Performance Dance Centre
Winner Haylee Atkinson Evolution Arts and Athletics
Winner Trinity Baker Starstruck Performing Arts Center LLC
Winner Cheigh Cox Radiant Dance Studio
Winner Seirra Delia Dance Branson
Winner Bella Earle Theatre Arts
Winner Madisyn Eitani Fusion Academy of the Arts
Winner Kimber Harlan Fayetteville Youth Dance Company
Winner Madelyn Hofer Starstruck Performing Arts Center LLC
Winner Kyler Holloway Kristi's Academy of Dance and PA
Winner Courtney Hudson Nicole's School of Dance
Winner Sophie Jones Diamond Athletics
Winner Taylor Jane Krapf All That Dance
Winner Henry Lasater Platinum Dance Company
Winner Caitlyn Lawson Pat Barton Dance
Winner Stephen Long Kristi's Academy of Dance and PA
Winner Parris Martin Beller Dance Studio
Winner Anzli McNew Evolution Arts and Athletics
Winner Carson Mittelstaedt Nicole's School of Dance
Winner Catalina Moore Melinda's Dance Studio
Winner Aysia Padilla Radiant Dance Studio
Winner Jacey Roy Evolution Arts and Athletics
Winner Ethan Sauer Platinum Dance Company
Winner Mariah Spangler Radiant Dance Studio
Winner Gavaan Vehr Evolution Arts and Athletics
Winner Kennedye Walker Kristi's Academy of Dance and PA
Winner Shelby Wood Evolution Arts and Athletics

Rock Star Dancer

Placement Dancer Faculty Studio
Winner Katie Andrews Mike Minery Theatre Arts
Winner Cydney Heard Misha Gabriel Dance Branson
Winner Lacee Hunt Nick Lazzarini Leigh's School of Dance
Winner Stephen Long Bobby Newberry Kristi's Academy of Dance and PA
Winner Catalina Moore Andrew Winghart Melinda's Dance Studio
Winner Ethan Sauer Alisha Lucchese Platinum Dance Company
Winner Taylar Thomas Katy Spreadbury Kristi's Academy of Dance and PA
Winner Gavaan Vehr Teddy Forance Evolution Arts and Athletics

JUMP TO YOUR CITY

2017-2018 TOUR DATES

TOP Register Now
.