New Orleans Results

New Orleans Info

Best in Studio

Studio Routine
Academy of Ballet and Jazz Holy Wine
The Movement Dance Academy Closure
NovaDanza Experience
Data's Dance Dynamics and Performing Arts Studio Milk Money

Best of JUMP (JUMPstarts)

Studio Routine
Laurie Maffei's Danceworks Baby Mine
Data's Dance Dynamics and Performing Arts Studio Too Many Fish in the Sea

Best of JUMP (Mini)

Studio Routine
The Movement Dance Academy Material Girl
Data's Dance Dynamics and Performing Arts Studio Milk Money

Best of JUMP (Junior)

Studio Routine
The Movement Dance Academy Speak the Name
Academy of Ballet and Jazz Restricted Surfaces
The Pointe Dance Arts Gossip Folks

Best of JUMP (Teen)

Studio Routine
The Movement Dance Academy Like a River Runs
The Pointe Dance Arts Music
Academy of Ballet and Jazz Lovestoned
Lori's School of Dance Can't Stop the Feeling
NovaDanza Grand Waltz
A Touch of Class Performing Arts Breathe

Best of JUMP (Senior)

Studio Routine
The Movement Dance Academy Closure
Academy of Ballet and Jazz Holy Wine
NovaDanza Divertimento
The Pointe Dance Arts Sweat

Best of JUMP (Open)

Studio Routine
NovaDanza Experience

jumpstart • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Impossible  (Avery LeSaicherre)  A Touch of Class Performing Arts
2nd Imagine  (Kortlyn Martin)  Cathy Kurth Dance Academy
3rd Queen of the Night  (Ally Puissegur)  A Touch of Class Performing Arts
4th Bonjour Paris  (Grace Gresham)  A Touch of Class Performing Arts
5th The Emerging Rose  (Bella Rafferty)  Academy of Ballet and Jazz
5th Bend n Snap  (Brynlee Fitzgerald)  The Movement Dance Academy
6th Hot Note  (Khloe Barrow)  Cathy Kurth Dance Academy
7th Straight Up  (McKenna Dorr)  Laurie Maffei's Danceworks
8th Smile  (Hailey Wimberly)  Laurie Maffei's Danceworks

jumpstart • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Baby Mine Laurie Maffei's Danceworks
2nd Too Many Fish in the Sea Data's Dance Dynamics and Performing Arts Studio

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st See What I Want  (Mia Barone)  Creative Dance
2nd Through the Looking Glass  (Sunny Benziger)  New Dimensions Dance Academy
3rd New Beginnings  (Mary Jordan Clodfelter)  The Dance Centre
4th Tense  (Grace Blanchard)  A Touch of Class Performing Arts
5th Chicago  (Carli Bourgeois)  Yvonne's Directions In Dance
6th Doll  (Isabel Flores)  A Touch of Class Performing Arts
6th Sweet Georgia Brown  (Phoebe Jouandot)  A Touch of Class Performing Arts
6th Sweet Dreams  (Savannah Johnson)  A Touch of Class Performing Arts
7th Just Because  (Ryleigh Mouret)  The Movement Dance Academy
7th Feels Like Home  (Grace Matthews)  The Movement Dance Academy
8th Praying  (Kate Mouton)  The Movement Dance Academy
9th Stay Golden  (Maddie Isabelle)  Galloway's Studio of Dance
10th Guide Me Home  (Sarah Davis Roe)  The Dance Centre

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st You're The One That I Want Galloway's Studio of Dance
1st Stuff Like That There A Touch of Class Performing Arts
2nd The Chain The Movement Dance Academy
3rd Beautiful Thing A Touch of Class Performing Arts

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st It's Goin Down The Movement Dance Academy
2nd Milk Money Data's Dance Dynamics and Performing Arts Studio
3rd Signed, Sealed, Delivered Data's Dance Dynamics and Performing Arts Studio

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Right Now Academy of Ballet and Jazz
2nd Barbie Girl Five Flags Dance Academy

mini • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Material Girl The Movement Dance Academy
2nd Whitney The Movement Dance Academy

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Wave of Thoughts  (Marion Norris)  Academy of Ballet and Jazz
2nd I Will Be Your Way  (Mariella Saunders)  Jean Leigh Academy of Dance
2nd I Am Human  (Avery Pesson)  The Movement Dance Academy
3rd Grounded  (Madelyn Munz)  The Project at HTX
3rd Launch  (Annabelle Mack)  A Touch of Class Performing Arts
4th Night of Silence  (Chloe Barbera)  To The Pointe Academy of Dance
5th The Forgotten One  (Carsyn Caillet)  DanceSouth
5th We Stood Tall  (Chloe Lois Pickrell)  Academy of Ballet and Jazz
5th Sarasvati  (Caroline Ramon)  The Movement Dance Academy
6th The Road Less Traveled  (Ella Thomas)  DanceSouth
6th Creep  (Maggie Ray)  Academy of Ballet and Jazz
7th Without the Lights  (Ainsley Reagan Dobbs)  ACPA
7th Fields Of Gold  (Shasa Cohran)  Lindsey Claire Dance Company
7th Back To Life  (Olivia Sutterfield)  Sheffield School of the Dance
8th Vibeology  (Elise Lafleur)  The Movement Dance Academy
8th Medora Variation from Le Corsaire  (Natalie Boese)  The Studio School of Dance
9th Keep Watch  (Ava Welch)  A Touch of Class Performing Arts
10th Would You  (Julia Haydel)  The Movement Dance Academy

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Halo The Project at HTX
2nd Life Is Worth Living The Movement Dance Academy
3rd Guide A Touch of Class Performing Arts

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st The Poet The Movement Dance Academy
2nd Restricted Surfaces Academy of Ballet and Jazz
3rd We Hear Laughter Academy of Ballet and Jazz

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Speak the Name The Movement Dance Academy
2nd Moonraker The Movement Dance Academy
3rd I Would Say Yes Academy of Ballet and Jazz

junior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Gossip Folks The Pointe Dance Arts
2nd Girls Night Out The Pointe Dance Arts

junior • production

Place Routine/Dancer Studio
1st This Is How We Summer Academy of Ballet and Jazz

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Descended Creature  (Christian Burse)  RISE Dance Company
2nd My Shattered Soul  (Dabria Aguilar)  Dance Conservatory of Charleston
2nd All of Me  (Madison Taylor)  The Project at HTX
3rd Don't Worry  (Lucy Stewart)  Kinetic Arts Dance Studio
4th Intruder  (Josie Jacks)  Beyond Belief Dance Company
4th On the Surface  (Hayden Folse)  The Movement Dance Academy
5th Trettanda  (Paige Landreneau)  Andalusia Ballet
6th Our Day Will Come  (Seton Hulin)  The Movement Dance Academy
7th Ashes  (Annabelle Thrash)  DanceSouth
7th Legends  (Marley Blanchard)  The Movement Dance Academy
7th Buried in Treasure  (Cameron Claire Rhodes)  Academy of Ballet and Jazz
8th Mama Knows Best  (Cheryl Kaye Marshall)  Beverly's Dance Unlimited
8th False  (Sophie Stockstill)  The Movement Dance Academy
9th Feminine  (Bella Chelette)  A Touch of Class Performing Arts
9th Truce  (Ralyn Johnson)  On Moving Dance Company
10th Rush  (Isabella Rayborn)  A Touch of Class Performing Arts

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Everything Must Change Kinetic Arts Dance Studio
2nd Dissension The Project at HTX
3rd Bonfire The Movement Dance Academy

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st The Key The Movement Dance Academy
2nd Can't Stop the Feeling Lori's School of Dance
3rd Breathe A Touch of Class Performing Arts

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Sweat The Movement Dance Academy
2nd Bring on the Men The Movement Dance Academy
3rd Lovestoned Academy of Ballet and Jazz

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Like a River Runs The Movement Dance Academy
2nd Dolls The Movement Dance Academy
3rd Every Heart Academy of Ballet and Jazz

teen • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Music The Pointe Dance Arts
2nd Party The Pointe Dance Arts
3rd Moulin Rouge Five Flags Dance Academy

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Hanging by a Thread  (Lucy Rogers)  Academy of Ballet and Jazz
2nd Gone  (Joei Jacob)  The Movement Dance Academy
3rd Million Eyes  (Sara Grace Estill)  The Pointe Dance Arts
3rd A Whisper  (Chloe Martin)  The Project at HTX
4th Life Lines  (Aubree Lavergne)  A Touch of Class Performing Arts
5th Trilogy  (Molly Barr)  Academy of Ballet and Jazz
6th Border Village  (Katherine Stanley)  Academy of Ballet and Jazz
7th Rapture  (Kylee Johnson)  Galloway's Studio of Dance
7th Turning In  (Jenna Tucker)  Academy of Ballet and Jazz
7th Missed  (Abbygail Barras)  River Dance Centre
7th Are U There  (Sage Vickers)  Sheffield School of the Dance
8th Paint It Black  (Kailey Boutte)  River Dance Centre
8th Lost on You  (Jennifer Chapman)  Academy of Ballet and Jazz
9th Ain't No Way  (Lauren Taylor)  The Movement Dance Academy
9th Evergreen  (JoEllen Mullins)  Academy of Ballet and Jazz
10th Stone Cold  (Kirsten Hood)  The Pointe Dance Arts

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Closure The Movement Dance Academy
2nd Holy Wine Academy of Ballet and Jazz
3rd Archetype The Movement Dance Academy

senior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Human Again Academy of Ballet and Jazz
2nd Feeling Myself NovaDanza

senior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Two Steps Away Academy of Ballet and Jazz

open • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Under the Skin  (Juan Pincay )  NovaDanza
2nd Pulse  (Alejandro Mendoza)  NovaDanza
3rd Paint It Black  (Domenica Cedeno)  NovaDanza

open • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Wish that you were here NovaDanza

open • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Experience NovaDanza

open • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Urban Squad NovaDanza

jumpstart • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Too Many Fish in the Sea Data's Dance Dynamics and Performing Arts Studio

jumpstart • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Baby Mine Laurie Maffei's Danceworks

mini • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Boardwalk Laurie Maffei's Danceworks

mini • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Milk Money Data's Dance Dynamics and Performing Arts Studio

mini • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Material Girl The Movement Dance Academy

mini • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Colors Encore Dance Company

junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Amelie Waltz NovaDanza

junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st The Poet The Movement Dance Academy

junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st This Is How We Summer Academy of Ballet and Jazz

junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Moonraker The Movement Dance Academy

junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Speak the Name The Movement Dance Academy

junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st I Would Say Yes Academy of Ballet and Jazz

junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Weird Science Academy of Ballet and Jazz

teen • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Grand Waltz NovaDanza

teen • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Like a River Runs The Movement Dance Academy

teen • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Dolls The Movement Dance Academy

teen • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Sweat The Movement Dance Academy

teen • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Thousand Years NovaDanza

teen • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Bring on the Men The Movement Dance Academy

teen • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Can't Stop the Feeling Lori's School of Dance

senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Divertimento NovaDanza

senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Holy Wine Academy of Ballet and Jazz

senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Feeling Myself NovaDanza

senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Thats my Girl NovaDanza

senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Closure The Movement Dance Academy

Mini Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Mia Barone Creative Dance
Winner Sunny Benziger New Dimensions Dance Academy
Winner McKena Thompson Main Street Dance
Runner-Up Maegan Abadie Modern Conceptions of Dance
Runner-Up Nora Akridge Academy of Ballet and Jazz
Runner-Up Grace Blanchard A Touch of Class Performing Arts
Runner-Up Carli Bourgeois Yvonne's Directions In Dance
Runner-Up Riley Chaupetta Modern Conceptions of Dance
Runner-Up Ava Cicatiello Academy of Ballet and Jazz
Runner-Up Avarie Grace Clark Modern Conceptions of Dance
Runner-Up Mary Jordan Clodfelter The Dance Centre
Runner-Up Addison Dier Modern Conceptions of Dance
Runner-Up Emma Domec The Movement Dance Academy
Runner-Up Isabel Flores A Touch of Class Performing Arts
Runner-Up Julia Jacob Modern Conceptions of Dance
Runner-Up Jalyn Johnson On Moving Dance Company
Runner-Up Phoebe Jouandot A Touch of Class Performing Arts
Runner-Up Elise LeBlanc Modern Conceptions of Dance
Runner-Up Avery LeSaicherre A Touch of Class Performing Arts
Runner-Up Grace Matthews The Movement Dance Academy
Runner-Up Ryleigh Mouret The Movement Dance Academy
Runner-Up Kate Mouton The Movement Dance Academy
Runner-Up Emerson Ray Laurie Maffei's Danceworks
Runner-Up Lucy Claire Reilly The Dance Centre
Runner-Up Jade Williams Galloway's Studio of Dance

Mini Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Camden Kieff Data's Dance Dynamics and Performing Arts Studio
Runner-Up Ayden Nguyen [N/A]
Runner-Up Reese Thrasher The Pointe Dance Arts

Junior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Annabelle Mack A Touch of Class Performing Arts
Winner Marion Norris Academy of Ballet and Jazz
Winner Chloe Lois Pickrell Academy of Ballet and Jazz
Winner Maggie Ray Academy of Ballet and Jazz
Winner Mariella Saunders Jean Leigh Academy of Dance
Runner-Up Emily Boles Academy of Ballet and Jazz
Runner-Up Maddie Broussard The Movement Dance Academy
Runner-Up Carsyn Caillet DanceSouth
Runner-Up Shasa Cohran Lindsey Claire Dance Company
Runner-Up Zoe Dieringer A Touch of Class Performing Arts
Runner-Up Ainsley Reagan Dobbs ACPA
Runner-Up Bailey Garcia Main Street Dance
Runner-Up Ashton Holleman Jean Leigh Academy of Dance
Runner-Up Alyse Huguet Jean Leigh Academy of Dance
Runner-Up Elise Lafleur The Movement Dance Academy
Runner-Up Jenna Laurent Modern Conceptions of Dance
Runner-Up Laila Lebean The Movement Dance Academy
Runner-Up Allie Lloyd A Touch of Class Performing Arts
Runner-Up Anna Long Jean Leigh Academy of Dance
Runner-Up Sophia Matthews The Movement Dance Academy
Runner-Up Londyn Menard The Movement Dance Academy
Runner-Up Maggie Moss The Dance Centre
Runner-Up Avery Pesson The Movement Dance Academy
Runner-Up Ashley Ragas Modern Conceptions of Dance
Runner-Up Caroline Ramon The Movement Dance Academy
Runner-Up Ashlyn Sins A Touch of Class Performing Arts
Runner-Up Finley Smith Rise Dance Center
Runner-Up Olivia Sutterfield Sheffield School of the Dance

Junior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner William Huguet Jean Leigh Academy of Dance

Teen Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Dabria Aguilar Dance Conservatory of Charleston
Winner Christian Burse RISE Dance Company
Winner Charlee Fagan Main Street Dance
Winner Faith Huguet Jean Leigh Academy of Dance
Runner-Up Leslie Blakney Academy of Ballet and Jazz
Runner-Up Marley Blanchard The Movement Dance Academy
Runner-Up Rayanna Boasso Modern Conceptions of Dance
Runner-Up Rachel Bueche Jean Leigh Academy of Dance
Runner-Up Bella Chelette A Touch of Class Performing Arts
Runner-Up Emma Huguet Jean Leigh Academy of Dance
Runner-Up Aliya Janov Kinetic Arts Dance Studio
Runner-Up Ralyn Johnson On Moving Dance Company
Runner-Up Lilli Lawrence Sheffield School of the Dance
Runner-Up Ali Lore Modern Conceptions of Dance
Runner-Up Lillian Pitre To The Pointe Academy of Dance
Runner-Up Cameron Claire Rhodes Academy of Ballet and Jazz
Runner-Up Eva Schluter Modern Conceptions of Dance
Runner-Up Lia Shivers The Movement Dance Academy
Runner-Up Lucy Stewart Kinetic Arts Dance Studio
Runner-Up Bri-Bri Vucinovich Modern Conceptions of Dance
Runner-Up Jayde Woodard [N/A]

Teen Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Hayden Folse The Movement Dance Academy
Winner Seth Gibson Studio B Dance

Senior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Molly Barr Academy of Ballet and Jazz
Winner Samantha Falk Main Street Dance
Winner Darah Haidet Main Street Dance
Runner-Up Abbygail Barras River Dance Centre
Runner-Up Loren Dooley Academy of Ballet and Jazz
Runner-Up Reagan Fogarty Modern Conceptions of Dance
Runner-Up Rachel Fontenot Jean Leigh Academy of Dance
Runner-Up Emma Granier Jean Leigh Academy of Dance
Runner-Up Kirsten Hood The Pointe Dance Arts
Runner-Up Joei Jacob The Movement Dance Academy
Runner-Up Elle John The Movement Dance Academy
Runner-Up Kylee Johnson Galloway's Studio of Dance
Runner-Up Aubree Lavergne A Touch of Class Performing Arts
Runner-Up Kiki Lucia Modern Conceptions of Dance
Runner-Up Chloe Martin The Project at HTX
Runner-Up Katelyn Ragland The Pointe Dance Arts
Runner-Up Hunter Richard The Movement Dance Academy
Runner-Up Katherine Stanley Academy of Ballet and Jazz
Runner-Up Skylar Thompson Angie's Dance Center
Runner-Up Ahmari Vaughn [N/A]
Runner-Up Sage Vickers Sheffield School of the Dance

Tap Class

Placement Dancer Studio
Winner Hailey Abrams Velocity Dance Center, LLC
Winner Mary Lib Austin The Pointe Dance Arts
Winner Kailey Bauer Jean Leigh Academy of Dance
Winner Molly Kate Blair Sheffield School of the Dance
Winner Juliana Carl Academy of Ballet and Jazz
Winner Abigail Caudle The Project at HTX
Winner Daisy Dukes Triple Threat Dance & Cheer
Winner Aubrey Miller Fontane Just Dance
Winner Danielle Hopper A Touch of Class Performing Arts
Winner Eden Johnson Live, Love, Dance!
Winner Laiyla Johnson A Dream Determined
Winner Cheryl Kaye Marshall Beverly's Dance Unlimited
Winner Emma Nobles Just Dance
Winner Allegra Variste Off Broadway Dance Studio
Winner Caroline White Jean Leigh Academy of Dance
Winner Abby Wynne Five Flags Dance Academy

Jazz, Contemp. & Lyrical

Placement Dancer Studio
Winner Kyleigh Adkinson Powell-Moise
Winner Alexandra Anthony Louisiana Dance Powerhouse
Winner Elyse Blum Modern Conceptions of Dance
Winner Olivia Carpenter Laurie Maffei's Danceworks
Winner Hanna Caudle Five Flags Dance Academy
Winner Jaden Cave Broadway Lights Dance Center
Winner Kanecia Coleman Academy of Ballet and Jazz
Winner McKenna Currie JBH Dance Company
Winner Alexis Dionne Main Street Dance
Winner Kayle Esquivel Yvonne's Directions In Dance
Winner Annie Fruge The Movement Dance Academy
Winner Marilynn Garcia On Moving Dance Company
Winner Seton Hulin The Movement Dance Academy
Winner Lexie Grace Jarrell Academy of Ballet and Jazz
Winner Halle Jones Jean Leigh Academy of Dance
Winner Ashlyn Juneau Modern Conceptions of Dance
Winner Delaney Kuennen Rise Dance Center
Winner April Lee Lindsey Claire Dance Company
Winner Madison Lombard To The Pointe Academy of Dance
Winner Marlei McCloskey Velocity Dance Center, LLC
Winner David McCool Broadway Lights Dance Center
Winner Baleigh McKenzie Jean Leigh Academy of Dance
Winner Kaylee McLaughlin Modern Conceptions of Dance
Winner MacKenzie Meissner Academy of Ballet and Jazz
Winner Emma Miller Main Street Dance
Winner Addyson Murphy Encore Dance Company
Winner Ally Puissegur A Touch of Class Performing Arts
Winner Saylene Rodriguez O'Garro Dollhouse Dance Factory
Winner Abby Rushing Galloway's Studio of Dance
Winner Karlie Shuttlesworth Academy of Ballet and Jazz
Winner Mollie Taffaro Velocity Dance Center, LLC
Winner Ja'Traclynn Wilson Louisiana Dance Powerhouse

Ballet Class

Placement Dancer Studio
Winner Chloe Barbera To The Pointe Academy of Dance
Winner Renee Bergeron Modern Conceptions of Dance
Winner Natalie Boese The Studio School of Dance
Winner Kahlan Campbell Broadway Lights Dance Center
Winner Adriana Jarreau Jean Leigh Academy of Dance
Winner Olivia McMasters Jean Leigh Academy of Dance
Winner Trudi Osborn Academy of Ballet and Jazz
Winner Sophie Pitts DanceSouth
Winner McKenzie Shaffer Jean Leigh Academy of Dance
Winner Annabelle Thrash DanceSouth
Winner Lily Travis Just Dance
Winner Saige Vedrenne Laurie Maffei's Danceworks

Hip-Hop Class

Placement Dancer Studio
Winner Aurora Adams Five Flags Dance Academy
Winner Blayklee Balthazar Legworks by Terri
Winner Brooklynn Barnett Academy of Ballet and Jazz
Winner Rylee Beaudion Just Dance
Winner Isabella Bonin [N/A]
Winner Maycee Bourg Data's Dance Dynamics and Performing Arts Studio
Winner Kailey Boutte River Dance Centre
Winner Kloey Bradley Five Flags Dance Academy
Winner Taylor Buller Just Dance
Winner Sadie Brooke Collins Academy of Ballet and Jazz
Winner Maya Conley Academy of Ballet and Jazz
Winner Reese Conley Academy of Ballet and Jazz
Winner Eva Cuccia Laurie Maffei's Danceworks
Winner Delaney DePue Rise Dance Center
Winner Lauren Domingue The Movement Dance Academy
Winner Madison Dunn Lori's School of Dance
Winner Rafaela Freire NovaDanza
Winner Jemiah Gardner Louisiana Dance Powerhouse
Winner Addison Giles Triple Threat Dance & Cheer
Winner Milena Grigoriyan Angie's Dance Center
Winner Peyton Hinyup Modern Conceptions of Dance
Winner Kelsey Johnson Louisiana Dance Powerhouse
Winner Regine Johnson Louisiana Dance Powerhouse
Winner Mia Kennedy Jean Leigh Academy of Dance
Winner Miya Leblanc The Movement Dance Academy
Winner Brynn Lore Modern Conceptions of Dance
Winner Emery Loyacano Just Dance
Winner Kathryn Marchand Modern Conceptions of Dance
Winner Peyton McCalla Jean Leigh Academy of Dance
Winner Taylor Montz The Movement Dance Academy
Winner Indya Moore Louisiana Dance Powerhouse
Winner Jessica Penouilh [N/A]
Winner Tori Rankins Louisiana Dance Powerhouse
Winner Sarah Davis Roe The Dance Centre
Winner Janiyah Rogers Lindsey Claire Dance Company
Winner Lucy Rogers Academy of Ballet and Jazz
Winner Skylar Sipper Five Flags Dance Academy
Winner Lauren Taylor The Movement Dance Academy
Winner Emily Travis Just Dance
Winner Kristi Trosclair A Time To Dance
Winner Jade Vinnett Lori's School of Dance
Winner Mykal-Michele Williams Lindsey Claire Dance Company
Winner Presli Williams Triple Threat Dance & Cheer

Musical Theatre & Ballroom

Placement Dancer Studio
Winner Isabella Avila City Dance Center
Winner Chloe Brister Lindsey Claire Dance Company
Winner Reagan Comeaux Galloway's Studio of Dance
Winner Annie Cortez The Movement Dance Academy
Winner Hannah Crochet Brittany's School of Dance
Winner McKenna Dorr Laurie Maffei's Danceworks
Winner Andersyn Duhon Data's Dance Dynamics and Performing Arts Studio
Winner Katie Marie Everett The Pointe Dance Arts
Winner Ava Grace Gallagher The Movement Dance Academy
Winner Izzy Garcia Modern Conceptions of Dance
Winner Sarah Hladky Modern Conceptions of Dance
Winner Savannah Johnson A Touch of Class Performing Arts
Winner Makayla Johnson Academy of Ballet and Jazz
Winner Darby Keating Galloway's Studio of Dance
Winner Maddie Leblanc Main Street Dance
Winner Kyla Lemons Beverly's Dance Unlimited
Winner Libby Jo Parsons Modern Conceptions of Dance
Winner Madison Poole Jean Leigh Academy of Dance
Winner Noelle Session Five Flags Dance Academy
Winner Aubrey Sheffield Triple Threat Dance & Cheer
Winner Maggie Shewmake Academy of Ballet and Jazz
Winner Lilly Stevens Main Street Dance
Winner Olivia Umanzor Angie's Dance Center
Winner Anna Claire Underwood The Pointe Dance Arts
Winner Sophie Vicknair The Movement Dance Academy
Winner Mikayla Welch Jean Leigh Academy of Dance
Winner Makenzie Wiebelt Galloway's Studio of Dance
Winner Kaylie Wood Jean Leigh Academy of Dance

Rock Star Dancer

Placement Dancer Faculty Studio
Winner Shasa Cohran Katy Spreadbury Lindsey Claire Dance Company
Winner DeLeah Coleman Willdabeast A Dream Determined
Winner Sara Grace Estill Colby Shinn The Pointe Dance Arts
Winner Paige Landreneau Andrew Winghart Andalusia Ballet
Winner Aaliyah Lane Erica Marr The Pointe Dance Arts
Winner Cheryl Kaye Marshall Mike Minery Beverly's Dance Unlimited
Winner Ayden Nguyen Misha Gabriel [N/A]
Winner Ava Welch Kirsten Russell A Touch of Class Performing Arts
Winner Mykal-Michele Williams Nika Kljun Lindsey Claire Dance Company

JUMP TO YOUR CITY

2017-2018 TOUR DATES

TOP Register Now
.