Mexico City Results

Mexico City Info

Best in Studio

Studio Routine
Flash Dance Powerful
NorthSide Dance Project Welcome to the NorthSide
D'Jazz Creatures Of The Wind

Best of JUMP (JUMPstarts)

Studio Routine
Danceforce Volare

Best of JUMP (Mini)

Studio Routine
Flash Dance Believe
D'Jazz Colors
Dance Container Cancun Shakty
NorthSide Dance Project Please Say I Do
Viva Dance Academy El Coco No

Best of JUMP (Junior)

Studio Routine
NorthSide Dance Project Welcome to the NorthSide
D'Jazz Elephants
Stardancer Tampico Bunx up
Dance Container Cancun Ready To Explode
Flash Dance ABC

Best of JUMP (Teen)

Studio Routine
D'Jazz Praying
Infinity Dance Academy I've Got The Flavor
Danceforce Bell Air
Flash Dance Powerful

Best of JUMP (Senior)

Studio Routine
D'Jazz Creatures Of The Wind

Best of JUMP (Open)

Studio Routine
Dance Container Cancun DCC Tribe
Viva Dance Academy Boys 2 da yard!

jumpstart • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Let's Go and Play  (Paulina Alfiero)  Danceforce
2nd That's My Girl  (Sofia Quesada)  Step Up Dance Studio
3rd Last Dance  (Sofia Alcaraz)  Instituto Thomas Jefferson
4th Fly to Your Heart  (Montserrat Guerra)  NorthSide Dance Project
4th Reflection  (Montserrat Moreno)  La Vid

jumpstart • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Shake the Room L Dance Academy
2nd Pizzacato La Vid
3rd Let's Get Loud La Vid

jumpstart • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Volare Danceforce

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Avant Garde  (Kassidy Esquivel)  Dance Universe
1st I Can Almost See You  (Maria Paula Rugama)  Step Up Dance Studio
2nd Wannabe  (Marcela Guerrero)  NorthSide Dance Project
3rd Process  (Patricio Lopez)  Flash Dance
4th Sanctuary  (Mia Soto)  Unlimited Dance Academy
5th Love Someone  (Alana Aguilar)  Step Up Dance Studio
6th Feel It Still  (Elsy Gonzalez )  Studio 74
7th Photograph  (Sara Morales)  Step Up Dance Studio
7th Subtle  (Alia Barreda Mazlum)  L Dance Academy
8th Party  (Grecia Loya)  NorthSide Dance Project
8th Call Me Back  (Loreta Loya)  NorthSide Dance Project
8th Valery  (Valentina Chan Garcia)  Estudio Danzart Merida
9th Memories  (Camila Gourzong)  Step Up Dance Studio
10th Do You Want to Play a Game?  (Diego Aguilar Lugo)  Star Dance Studio

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Wepa NorthSide Dance Project
2nd Brothers Flash Dance
3rd Confident D'Jazz

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Believe Flash Dance
2nd Please Say I Do NorthSide Dance Project
3rd El Coco No Viva Dance Academy

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Shakty Dance Container Cancun
2nd What’s A Girl Gotta Do D'Jazz
3rd Your Song D'Jazz

mini • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Colors D'Jazz
2nd On The Floor D'Jazz

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Unveil  (Kaitlyn Esquivel)  Dance Universe
2nd Rather Be  (Ma. Jose Aguirre )  D'Jazz
3rd Solus  (Nicole Richaud)  Central Dance
4th Murder  (Paulina Frias)  NorthSide Dance Project
5th Abduction  (Sara Holguin)  NorthSide Dance Project
6th Play That Sax  (Sandra Lilia Gonzalez )  D'Jazz
6th Can't Take My Eyes Off You  (Oscar Joel Villarreal Moreno)  NorthSide Dance Project
7th Another One Bites the Dust  (Roberta Rodriguez)  Danceforce
7th Joker  (Christian SANCHEZ)  NorthSide Dance Project
8th With Me  (Nailea Rivera)  Stardancer Tampico
9th The Chain  (Regina Valdes )  D'Jazz
9th Rise Up  (Alexa Aguilar)  Step Up Dance Studio
10th Come On to Me  (Camila Ponce)  Stardancer Tampico

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Set Fire To The Rain D'Jazz
2nd Stable NorthSide Dance Project
3rd Hood Ratz NorthSide Dance Project

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Welcome to the NorthSide NorthSide Dance Project
2nd Youth NorthSide Dance Project
3rd Bunx up Stardancer Tampico

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Elephants D'Jazz
2nd Beat It NorthSide Dance Project

junior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Ready To Explode Dance Container Cancun

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Any Other Name  (Mariana Rodriguez )  D'Jazz
2nd Soft Seasons  (Maria Del Bosque )  D'Jazz
3rd Lonely  (Celina Rodriguez)  D'Jazz
3rd Alive  (Roberta Munoz)  Freeman Dance Training
3rd Yours  (Gloria Sofia Gonzalez )  D'Jazz
4th You There  (Renee Gangwish)  Artistic Fusion Dance Academy
5th Tsuyoi  (Aldo Lozano)  Ale Mancillas Dance Studio
5th Royals  (Ximena Garcia )  D'Jazz
6th In the middle of the world  (Valeria Vasquez)  Centro de Danza de la Laguna
7th Diamond Hard  (Roberta Soto Borja)  Flash Dance
8th Lakes  (Laia Luna)  D'Jazz
9th Superior  (Paulina Flores)  Flash Dance
10th Helium  (Raquel Valdes)  Freeman Dance Training
10th Don't Look Back  (Regina Cepeda)  Flash Dance

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Frysta D'Jazz
2nd Come Down To Me D'Jazz
3rd Ex's & Oh's Danceforce

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Praying D'Jazz
2nd I've Got The Flavor Infinity Dance Academy
3rd 24K Danceforce

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Shape Of You D'Jazz
2nd Miss E Flash Dance
3rd Bell Air Danceforce

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Powerful Flash Dance
2nd Geishas Danceforce
3rd Balloons Danceforce

teen • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Elvis Flash Dance

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Loner  (Abril Vallado Ferraez)  Estudio Danzart Merida
2nd Lighthouse  (David Alvarez Acevedo)  Ariadne Fuszion Dance
3rd I Want You Back  (Sylvia Davila)  D'Jazz
4th Paquita Variation  (Andrea Martinez Gerhard)  CAADI
5th Ending  (Emily Cattan)  Infinity Dance Academy
5th Samx  (Ramon Alvarez)  Baikel Dance Studio
6th Big Picture  (Karla Vallarta )  D'Jazz
7th Lighting  (Edna Garcia)  L Dance Academy
8th Who You Are  (Pamela Castro)  Dance Container Cancun
9th Too Good At Goodbyes  (Adriana Jimenez )  D'Jazz
10th Numb  (Lilian Itahi Aguinaga Moguel)  Estudio Danzart Merida

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Those Arms Of Mine D'Jazz
2nd Firework Royal Dance
3rd Lines L Dance Academy

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Le Funk Infinity Dance Academy
2nd Coven Infinity Dance Academy
3rd Al Bailar Royal Dance

senior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Creatures Of The Wind D'Jazz
1st DJ DC D'Jazz
2nd Missy Power Top Motion

open • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st It Might Take Time  (Dania Tamez)  Freeman Dance Training
2nd Here  (Paola Mota )  Black Studio
3rd The Mark  (Mariana De la barrera )  D'Jazz
4th Smoke and Retribution  (Adela Azses)  Infinity Dance Academy
5th Breath  (Jessica Aylin Alvarez Acevedo)  Ariadne Fuszion Dance
6th Trapped  (Selene Valdez)  Makarova Studio De Danza
7th Lay Your Head Down  (Laura Olvera)  Dance Corp

open • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Pacing Infinity Dance Academy
2nd Vessels Infinity Dance Academy

open • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Boys 2 da yard! Viva Dance Academy
2nd Curb Dance Container Cancun
3rd Frida Viva Dance Academy

open • line

Place Routine/Dancer Studio
1st DCC Tribe Dance Container Cancun
2nd Mi Gente Viva Dance Academy
3rd Son de la Negra Viva Dance Academy

open • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Beauty And The Beast Studio by: Alejandra de Velasco

jumpstart • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Volare Danceforce

mini • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Adelitas Viva Dance Academy

mini • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Mad World NorthSide Dance Project

mini • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Colors D'Jazz

mini • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st El Coco No Viva Dance Academy

mini • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Your Song D'Jazz

mini • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Believe Flash Dance

mini • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Shakty Dance Container Cancun

mini • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Daft Punk D'Jazz

junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st A Journey NorthSide Dance Project

junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Echo Infinity Dance Academy

junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Welcome to the NorthSide NorthSide Dance Project

junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Crazy in Love NorthSide Dance Project

junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Elephants D'Jazz

junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Carrying The Banner D'Silva Dance Studio

junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Youth NorthSide Dance Project

teen • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Powerful Flash Dance

teen • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Miss E Flash Dance

teen • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Elvis Flash Dance

teen • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Praying D'Jazz

teen • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Shape Of You D'Jazz

senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Coven Infinity Dance Academy

senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st DJ DC D'Jazz

senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Creatures Of The Wind D'Jazz

Mini Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Kassidy Esquivel Dance Universe
Winner Marcela Guerrero NorthSide Dance Project
Winner Maria Paula Rugama Step Up Dance Studio
Runner-Up Alana Aguilar Step Up Dance Studio
Runner-Up Fernanda Alfiero Danceforce
Runner-Up Viviana Del Bosque D'Jazz
Runner-Up Ivana Gonzalez D'Jazz
Runner-Up Elsy Gonzalez Studio 74
Runner-Up Paulina Gonzalez Martinez Makarova Studio De Danza
Runner-Up Camila Gourzong Step Up Dance Studio
Runner-Up Victoria Guitron D'Jazz
Runner-Up Loreta Loya NorthSide Dance Project
Runner-Up Sara Morales Step Up Dance Studio
Runner-Up Jessica Rodriguez Viva Dance Academy
Runner-Up Maripily Tijerina Viva Dance Academy

Mini Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Patricio Lopez Flash Dance

Junior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Kaitlyn Esquivel Dance Universe
Winner Paulina Frias NorthSide Dance Project
Winner Nailea Rivera Stardancer Tampico
Winner Sofia Ulloa Rios Dance
Runner-Up Alexa Aguilar Step Up Dance Studio
Runner-Up Monserrat Alba Stardancer Tampico
Runner-Up Mariela Arce Step Up Dance Studio
Runner-Up Sofia Burgos Flash Dance
Runner-Up Emilie Eckmon Rios Dance
Runner-Up Sandra Lilia Gonzalez D'Jazz
Runner-Up Sara Holguin NorthSide Dance Project
Runner-Up Nilda Oliva Rios Dance
Runner-Up Valentina Ordaz Dance Container Cancun
Runner-Up Nicole Richaud Central Dance
Runner-Up Roberta Rodriguez Danceforce
Runner-Up Ximena Rodriguez Dance Container Cancun
Runner-Up Denia Sandoval First Dance
Runner-Up Valeria Sinibaldi Rios Dance
Runner-Up Stephanie Thompson Studio Warehouse Dance Complex
Runner-Up Alexa Valencia Total Pro
Runner-Up Patricia Vazquez NorthSide Dance Project

Junior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Oscar Joel Villarreal Moreno NorthSide Dance Project
Runner-Up Christian SANCHEZ NorthSide Dance Project

Teen Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Renee Gangwish Artistic Fusion Dance Academy
Winner Roberta Munoz Freeman Dance Training
Winner Mariana Rodriguez D'Jazz
Runner-Up Emilia Anzarut Flash Dance
Runner-Up Maria Del Bosque D'Jazz
Runner-Up Paulina Flores Flash Dance
Runner-Up Ana Isabel Guajardo D'Jazz
Runner-Up Maria Jose Guerresi Flash Dance
Runner-Up Laia Luna D'Jazz
Runner-Up Issabela Ramirez Freeman Dance Training
Runner-Up Ana Sofia Rodriguez D'Jazz
Runner-Up Roberta Soto Borja Flash Dance
Runner-Up Isabel Ulloa Rios Dance
Runner-Up Valeria Vasquez Centro de Danza de la Laguna

Teen Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Aldo Lozano Ale Mancillas Dance Studio

Senior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Angela Diaz Monique Dance Studio
Winner Dania Tamez Freeman Dance Training
Winner Abril Vallado Ferraez Estudio Danzart Merida
Runner-Up Lilian Itahi Aguinaga Moguel Estudio Danzart Merida
Runner-Up Jessica Aylin Alvarez Acevedo Ariadne Fuszion Dance
Runner-Up Emily Cattan Infinity Dance Academy
Runner-Up Mariana De la barrera D'Jazz
Runner-Up Daniela Gonzalez Monique Estudio de Danza
Runner-Up Carola Rodriguez Monique Estudio de Danza
Runner-Up Andrea Villarreal Monique Estudio de Danza

Senior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Ramon Alvarez Baikel Dance Studio
Winner David Alvarez Acevedo Ariadne Fuszion Dance

Tap Class

Placement Dancer Studio
Winner Ana Karla Davila D'Jazz
Winner Sylvia Davila D'Jazz
Winner Paulina De la Torre D'Jazz
Winner Natalia Galindo Viva Dance Academy
Winner Ximena Garcia D'Jazz
Winner Marian Garza D'Jazz
Winner Ma. Sofia Gomez D'Jazz
Winner CAMILA GUTIERREZ [N/A]
Winner Maria Jose D'Jazz
Winner Grecia Loya NorthSide Dance Project
Winner Raiza Martinez Viva Dance Academy
Winner Salma Palacios Viva Dance Academy
Winner Larissa Saldana Studio by: Alejandra de Velasco
Winner Sofia Gabriela Vargas Viva Dance Academy

Jazz, Contemp. & Lyrical

Placement Dancer Studio
Winner Ma. Jose Aguirre D'Jazz
Winner Sofia Alcaraz Instituto Thomas Jefferson
Winner Gabriela Alvarado Infinity Dance Academy
Winner Ana Paulina Alvarez D'Jazz
Winner Ana Laura Avalos Ancona Estudio Danzart Merida
Winner Sofia Ayala Studio by: Alejandra de Velasco
Winner Veronica Cabrera Viva Dance Academy
Winner Angela Calvert Mata D'Jazz
Winner Sara Sofia Cano Instituto Thomas Jefferson
Winner Luciana Carrera Step Up Dance Studio
Winner Maria Castillo Flash Dance
Winner Mariangel Castro Step Up Dance Studio
Winner Renata Cavazos Freeman Dance Training
Winner Valentina Ceballos Stardancer Tampico
Winner Regina Cepeda Flash Dance
Winner Sofia Cincunegui Flash Dance
Winner Andrea Claverie Ortiz Studio by: Alejandra de Velasco
Winner Ma. Gabriela Davila D'Jazz
Winner Karla De la Cruz Alejo L Dance Academy
Winner Vera Sofia Elizalde Aguirre D'Jazz
Winner Regina Enriquez Studio by: Alejandra de Velasco
Winner Merari Figueroa Gonzalez Mdstudio
Winner AMANDA NICOLE FIGUEROA GUZMAN VI DANCE STUDIO
Winner Tiffany Garcia La Vid
Winner Isabella Garcia Studio by: Alejandra de Velasco
Winner Paulina Gomez Infinity Dance Academy
Winner Ma. Isabela Gonzalez D'Jazz
Winner Paulina Gonzalez Dansart Monterrey
Winner Valentina Gonzalez Anaya Just Dance Studio Mexico
Winner Maria Fernanda Gonzalez Martinez Makarova Studio De Danza
Winner Monica Grajeda Flash Dance
Winner Linda Haber Infinity Dance Academy
Winner Valeria Lenci Dansart Monterrey
Winner Renata Lopez Dance Container Cancun
Winner VARENKA MARTINEZ Ballet Studio Monica Bernal
Winner Ana Elena Melgar Estrada Makarova Studio De Danza
Winner Ariela Mussali Infinity Dance Academy
Winner Anna Sofia Ojeda D'Jazz
Winner Alejandra Perez Royal Dance
Winner Paulina Perez Gil Danceforce
Winner Isabela Perna Danceforce
Winner Camila Ponce Stardancer Tampico
Winner Daniela Ramirez Freeman Dance Training
Winner Ana Carla Ramos D'Jazz
Winner Melany Pauleth Renteria Gonzalez R Evolution the Complex
Winner Camila Robles Ampudia Ale Mancillas Dance Studio
Winner Celina Rodriguez D'Jazz
Winner Valerie Romero Step Up Dance Studio
Winner Sofia Rueda Dance Container Cancun
Winner Michelle Sanchez Dance Container Cancun
Winner Karla Sandoval Studio by: Alejandra de Velasco
Winner Valeria Teres Flash Dance
Winner Raquel Valdes Freeman Dance Training
Winner Carolina Vega Dance Container Cancun
Winner Samantha Villagomez La Vid
Winner Mary Carmen Villas Danceforce

Ballet Class

Placement Dancer Studio
Winner YUMEI SARAHI AGUILERA BARAJAS VI DANCE STUDIO
Winner Cecilia Campuzano Danceforce
Winner Edna Garcia L Dance Academy
Winner Maria Talavera Munozcano Dancity Studio

Hip-Hop Class

Placement Dancer Studio
Winner Daniela Escobar Freeman Dance Training
Winner Gloria Sofia Gonzalez D'Jazz
Winner Dayra Hidalgo Freeman Dance Training
Winner Ines Prieto Flash Dance

Rock Star Dancer

Placement Dancer Faculty Studio
Winner Diego Aguilar Lugo Nika Kljun Star Dance Studio
Winner Juan Cano Nick Lazzarini Dance Container Cancun
Winner Mariangel Castro Akira Uchida Step Up Dance Studio
Winner Ximena Garcia Mike Minery D'Jazz
Winner Linda Haber Teddy Forance Infinity Dance Academy
Winner Maria Talavera Munozcano Katy Spreadbury Dancity Studio

JUMP TO YOUR CITY

2017-2018 TOUR DATES

TOP Register Now
.