Pittsburgh Results

Pittsburgh Info

Best in Studio

Studio Routine
Howard School of Dance Autumn
Centre Dance Back to the Start
Marilyn Schneider School of Dance When Love Takes Over
Spotlight Dance and Performing Arts Center Get Hype
Revolution Dance Addicted to Love
Abby Lee Dance Company Workin' Day and Night
NorthPointe Dance Academy Weightless
K Studio The Final Chapter

Best of JUMP (Mini)

Studio Routine
NorthPointe Dance Academy Busted

Best of JUMP (Junior)

Studio Routine
NorthPointe Dance Academy The Bridge
Abby Lee Dance Company A Child Is Born

Best of JUMP (Teen)

Studio Routine
NorthPointe Dance Academy Weightless
Movements in Dance Laundry Day
Abby Lee Dance Company Piano Man

Best of JUMP (Senior)

Studio Routine
Abby Lee Dance Company Workin' Day and Night
NorthPointe Dance Academy Will We Get Out?

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Send in the Clowns Just Off Broadway
1st Imagine Just Off Broadway
2nd Dream Marilyn Schneider School of Dance
2nd Popular Ruby Daugherty and Sherry School of Dance
3rd Rolling in the Deep Taylor and Company

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Inside of Me Abby Lee Dance Company
2nd L.O.V.E Marilyn Schneider School of Dance
3rd For You I Will Howard School of Dance

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Busted NorthPointe Dance Academy
2nd America Howard School of Dance
3rd Crunchy Granola Suite Elite School of Dance by Elena
3rd Singing in the Rain The Dance Company

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Color Blind Howard School of Dance
2nd We're Not Gonna Take It Centre Dance
3rd A Night Out Spotlight Dance and Performing Arts Center

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Butterfly Waltz Just Off Broadway
2nd Raindrops Just Off Broadway
3rd Saxobeat Center Stage Dance Studio

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Take Over Control The Performing Arts Center
2nd I Am Stretched Over Your Grave Howard School of Dance
2nd You Are Not Alone Centre Dance
3rd Whatever Happened to Saturday Night Howard School of Dance

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st The Bridge NorthPointe Dance Academy
2nd The One For Me NorthPointe Dance Academy
2nd A Child Is Born Abby Lee Dance Company
3rd Black Betty NorthPointe Dance Academy
3rd Where Have All the Children Gone Abby Lee Dance Company

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Feels Like Home NorthPointe Dance Academy
2nd Sweet Old Fashioned Girl K Studio
3rd The Night Revolution Dance

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Imagine NorthPointe Dance Academy
1st This Little Bird Movements in Dance
1st Faking the Books [N/A]
2nd Silent Escape Just Off Broadway
3rd Diamonds Just Off Broadway
3rd Leaving Center Stage Dance Studio

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Jumpin' Jumpin' NorthPointe Dance Academy
2nd Dream On Just Off Broadway
3rd I Don't Feel It Anymore Abby Lee Dance Company

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Angels Will Call On Me NorthPointe Dance Academy
2nd Up Here We Play NorthPointe Dance Academy
3rd Stairway to Heaven NorthPointe Dance Academy

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Weightless NorthPointe Dance Academy
2nd Bloom NorthPointe Dance Academy
3rd Doctor's Orders Abby Lee Dance Company

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Laundry Day Movements in Dance
2nd Piano Man Abby Lee Dance Company
3rd Now Generation K Studio

teen • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Dancing Centre Dance
1st Car Wash K Studio

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Man in the Mirror NorthPointe Dance Academy
1st Hero Moschetta's Performing Arts
2nd I Don't Believe You NorthPointe Dance Academy
2nd South American Getaway Just Off Broadway
2nd Listen Up Fitzsimmons Dance Factory
3rd Can't Make You Love Me Abby Lee Dance Company

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Stop Abby Lee Dance Company
2nd You're the One That I Want Abby Lee Dance Company
3rd Holding Out for a Hero Abby Lee Dance Company

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Workin' Day and Night Abby Lee Dance Company
2nd The Last Kiss Abby Lee Dance Company
3rd Will We Get Out? NorthPointe Dance Academy

senior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Journey to the Altar Abby Lee Dance Company
2nd I Wanna Go SUA Dance Team
3rd Somewhere Over The Rainbow SUA Dance Team

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Faith Spotlight Dance and Performing Arts Center

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Feels Like Home NorthPointe Dance Academy

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st The Night Revolution Dance

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st The One For Me NorthPointe Dance Academy

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st The Bridge NorthPointe Dance Academy

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Sweet Old Fashioned Girl K Studio

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Black Betty NorthPointe Dance Academy

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Laundry Day Movements in Dance

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st The Last Kiss Abby Lee Dance Company

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Run The World SUA Dance Team

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st I Wanna Go SUA Dance Team

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Summertime NorthPointe Dance Academy

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Doctor's Orders Abby Lee Dance Company

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Weightless NorthPointe Dance Academy

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Workin' Day and Night Abby Lee Dance Company

Mini Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Josie Cahall NorthPointe Dance Academy
Winner Alaina Johnston Studio 19 Dance Complex
Winner Chloe Lukasiak Abby Lee Dance Company
Winner Ryan Nogy Company G
Winner Maddie Ziegler Abby Lee Dance Company
Runner-Up Rachel Ahn Centre Dance
Runner-Up Laura Atkinson Performing Arts Academy
Runner-Up Emilia Brannen Centre Dance
Runner-Up Campbell Brown NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Jillian Butchki Company G
Runner-Up Bryn Ceol NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Emma Constantini Jamie's Dance Force
Runner-Up Mya Delaney NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Isabella Febbraro Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Nia Frazier Abby Lee Dance Company
Runner-Up Grace Fusco Spotlight Dance and Performing Arts Center
Runner-Up Avery Genicola Elite School of Dance by Elena
Runner-Up Corrine Hanks Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Isabel Lacon Howard School of Dance
Runner-Up Donata Massimiani Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Julia Miller Centre Dance
Runner-Up Abbey O'Rourke NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Caroline Perry Howard School of Dance
Runner-Up Caitlin Pingree Elite School of Dance by Elena
Runner-Up Marie-Chantel Polk NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Madison Porter Sandra Lynn's School of Dance
Runner-Up Skylar Russell NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Anna Schatzel Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Ava Sine Just Off Broadway
Runner-Up Jordan Slemons Just Off Broadway
Runner-Up Kendall Vertes Abby Lee Dance Company
Runner-Up Zoe Webb NorthPointe Dance Academy

Mini Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Aydin Boone-Long Sandra Lynn's School of Dance

Junior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Tommie Kesten Studio 19 Dance Complex
Winner Claire Westphal Center Stage Dance Studio
Runner-Up Bailey Conley The Performing Arts Center
Runner-Up Alexis Daniels NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Gabby Dean Just Off Broadway
Runner-Up Hannah Farish Performing Arts Connection & Education
Runner-Up Lauren Herb Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Brooke Huzl Center Stage Dance Studio
Runner-Up Nicole Lyon Center Stage Dance Studio
Runner-Up Alyssa Massimiani Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Alicia Slouffman Just Off Broadway
Runner-Up Claire Spisak Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Isabella Susi Revolution Dance
Runner-Up Gillian Wanosky Performing Arts Connection & Education

Teen Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Sarah Johnston Studio 19 Dance Complex
Winner Cailyn Mathis Center Stage Dance Studio
Winner Aimee Smyke NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Payton Ackerman Abby Lee Dance Company
Runner-Up Lyndy Adamonis Centre Dance
Runner-Up Brenna Atkins Dance House
Runner-Up Jordan Betscher Just Off Broadway
Runner-Up Samantha Butts NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Alexis Connors Sandra Lynn's School of Dance
Runner-Up Rachel Courtney Revolution Dance
Runner-Up Kaylee Engle NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Katie Kulasa Company G
Runner-Up Isabella Pete Center Stage Dance Studio
Runner-Up Megan Reese Centre Dance
Runner-Up Sophie Silnicki Movements in Dance
Runner-Up Lauren Slouffman Just Off Broadway
Runner-Up Hailee Snyder NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Madelyne Spang Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Kaycie Weiss Centre Dance

Teen Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Nick Dobbs Abby Lee Dance Company
Runner-Up Nick Wawrzaszek Marilyn Schneider School of Dance

Senior Female JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner Kellie Drobnick NorthPointe Dance Academy
Winner Markelle Grutsch NorthPointe Dance Academy
Winner Alyssa Guerrieri Moschetta's Performing Arts
Winner Courtney Schwartz Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Brianna Conrad Carpelz Center for the Arts
Runner-Up Madison Fox Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Shannon Herb Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Sarah Koenig Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Arielle Libertore Center Stage Dance Studio
Runner-Up Nina Linhart Abby Lee Dance Company
Runner-Up Riley Majiros Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Malena Maust Abby Lee Dance Company
Runner-Up Brittany Pent Abby Lee Dance Company
Runner-Up Elizabeth Rohm Abby Lee Dance Company
Runner-Up Michelle Spang Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Laura Tinkler Jamie's Dance Force
Runner-Up Auriel Welty Abby Lee Dance Company

Senior Male JUMP VIP

Placement Dancer Studio
Winner John Fiumara Abby Lee Dance Company
Runner-Up Teddy Coffey Fitzsimmons Dance Factory
Runner-Up Brandon Pent Abby Lee Dance Company

Tap Class

Placement Dancer Studio
Winner Gina Accordino Debonaire School of Dance
Winner Madison Choo Howard School of Dance
Winner Kelly Craft NorthPointe Dance Academy
Winner McKenna Dunbar Turn It Out Dance Academy
Winner Molly Eder Taylor and Company
Winner Jessica Fanelli Sandra Lynn's School of Dance
Winner Maddie Genre Abby Lee Dance Company
Winner Emily Greenslait NorthPointe Dance Academy
Winner Olivia Gutentag NorthPointe Dance Academy
Winner Casey Ivanovich K Studio
Winner Amanda Karling K Studio
Winner Nicole Kessler Revolution Dance
Winner Aliza Khandelwal NorthPointe Dance Academy
Winner Bradlee Laight Houck Dance Studio
Winner Teddie Meier NorthPointe Dance Academy
Winner Madison Naugle Performing Arts Academy
Winner Hannah O'Rourke NorthPointe Dance Academy
Winner Jayne Passa Pinnell Dance Centre
Winner Jessica Russell Company G
Winner Sabrina Sapor Marilyn Schneider School of Dance
Winner Maya Stautberg Just Off Broadway
Winner Jamie Stumph NorthPointe Dance Academy
Winner Rita Suzawa Revolution Dance
Winner Olivia Tzagournis K Studio
Winner Betty Vilenchuk Revolution Dance
Winner Madison Walsh SUA Dance Team

Jazz, Contemp. & Lyrical

Placement Dancer Studio
Winner Jonna Banko Karen Tobias Dance Studio
Winner Danielle Betscher Just Off Broadway
Winner Helena Blatnica Sandra Lynn's School of Dance
Winner Colleen Byrne NorthPointe Dance Academy
Winner Leah Cable Centre Dance
Winner Alexandra Chaudry NorthPointe Dance Academy
Winner Marie Choate Center Stage Dance Studio
Winner Matthew Coman NorthPointe Dance Academy
Winner Rylie Davis NorthPointe Dance Academy
Winner Eileen Gabriel Howard School of Dance
Winner Mary Grace Geise Emjaez Dance Studio
Winner Malayna Gray Lanzi Academy of Dance
Winner Marjorie Gross K Studio
Winner Georgia Harris Just Off Broadway
Winner Kamryn Harris Spotlight Dance and Performing Arts Center
Winner Lindsey Herter Performing Arts Academy
Winner Jessa Kinter Sandra Lynn's School of Dance
Winner Brooke Kosinski Abby Lee Dance Company
Winner Sophie Large Howard School of Dance
Winner Elissa Mariani Howard School of Dance
Winner Iris Miller Spotlight Dance and Performing Arts Center
Winner Kaitlyn Moyer Performing Arts Connection & Education
Winner Gabby Myers Turn It Out Dance Academy
Winner Hope Neal Centre Dance
Winner Minnie Nogy Company G
Winner Allegra Ochs Company G
Winner Avery Ochs Company G
Winner Marisha Osowski Howard School of Dance
Winner Lexie Palo Company G
Winner Stephanie Pittman Abby Lee Dance Company
Winner Alexa Skrtic Spotlight Dance and Performing Arts Center
Winner Alison Small Emjaez Dance Studio
Winner Gianna Trapletti Sandra Lynn's School of Dance
Winner Kira Yoakum Howard School of Dance
Winner Morgan Zagorski Taylor and Company

Ballet Class

Placement Dancer Studio
Winner Alayna Arehart Howard School of Dance
Winner Toryn Atkins Dance House
Winner Mollie Billock The Performing Arts Center
Winner Carly Bonner NorthPointe Dance Academy
Winner Jenny Bresnahan Jamie's Dance Force
Winner Ariana Cannon Academy of Arts @ January's
Winner Marissa Cochran NorthPointe Dance Academy
Winner Kate Constantini Jamie's Dance Force
Winner Olivia Cook Howard School of Dance
Winner Peyton Crume NorthPointe Dance Academy
Winner Victoria DeTemple NorthPointe Dance Academy
Winner Grace Edwards Spotlight Dance and Performing Arts Center
Winner Lindsey Florence NorthPointe Dance Academy
Winner Annalise Haines Performing Arts Academy
Winner Paige Heldman NorthPointe Dance Academy
Winner Connor Hunter-Kysor Huntingdon Dance Academy
Winner Courtney Kaparos K Studio
Winner Claiborne Kunce Movements in Dance
Winner Raven Lester Movements in Dance
Winner Allison Marshall NorthPointe Dance Academy
Winner Olivia McCray Howard School of Dance
Winner Kristin Miller Performing Arts Academy
Winner Madison Nuzum Movements in Dance
Winner Carson Onderko Movements in Dance
Winner Elyse Paalz Revolution Dance
Winner Grace Palmer Revolution Dance
Winner Sydney Randall NorthPointe Dance Academy
Winner Rachel Rightmyer Marilyn Schneider School of Dance
Winner Annabella Rinaldi NorthPointe Dance Academy
Winner Amber Robbins Sandra Lynn's School of Dance
Winner Charlotte Samaroo The Grier School
Winner Kayleigh Sheridan Howard School of Dance
Winner Emily Stillings Revolution Dance
Winner Sidonie Taylor Academy of Arts @ January's
Winner Stephanie Thermitus Lanzi Academy of Dance
Winner Sarah Tilko Movements in Dance
Winner Brooke Timko Company G
Winner Ryleigh Vertes Abby Lee Dance Company
Winner Mackenzie Wigal Performing Arts Connection & Education

Hip-Hop Class

Placement Dancer Studio
Winner Megan Bernard NorthPointe Dance Academy
Winner Rosie Crombie Studio 19 Dance Complex
Winner Annette Elphinstone [N/A]
Winner Riley Evans Ruby Daugherty and Sherry School of Dance
Winner Kacey Furlong Lanzi Academy of Dance
Winner Sydney Hellmann Karen Tobias Dance Studio
Winner Alex Isenberg Lisa Marie's School of Dance
Winner Haley Jones Revolution Dance
Winner Faith Manski Dance Expressions by Erica
Winner Isabelle McClure Revolution Dance
Winner Kole Mitchell Lanzi Academy of Dance
Winner Sheridan Naugle Performing Arts Academy
Winner Miranda Schry Jennifer Leigh's Dance Gallery
Winner Dominic Shaffer The Performing Arts Center
Winner Haley Smith Revolution Dance
Winner Victoria Strauss Revolution Dance
Winner Hannah Sylvester Revolution Dance
Winner Jen Veltri Centre Dance

JUMP TO YOUR CITY

2015-16 TOUR DATES

TOP Register Now
.